Ασθένειες Ξαφνικός θάνατος των budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fei
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fei

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2022
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα - Γλυφάδα
Καλημέρα, είμαι πολύ στενοχωρημένη, δυστυχώς πέθαναν εντελώς ξαφνικά και τα δύο budgie μου και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί , ήταν πολύ ζωηρά και ξαφνικά τα βρήκα πεθαμένα, η μόνη αλλαγή των συνηθειών τους ήταν η αλλαγή τροφής, σας παρακαλώ βοηθήστε με να καταλάβω τι πήγε στραβά, σας ευχαριστώ
 
@fei
Ο ταυτόχρονος αιφνίδιος θάνατος δύο πουλιών χωρίς προβλήματα υγείας, δείχνει δηλητηρίαση είτε μέσω της κατάποσης είτε μέσω του αέρα.
Σε τι χώρο τα είχες, και ποια είναι η τροφή που τους έδωσες;
Διάβασε και αυτό:
Thread 'Πιθανές αιτίες αιφνίδιου θανάτου στα πουλιά' https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανές-αιτίες-αιφνίδιου-θανάτου-στα-πουλιά.29491/
 
@fei
Πριν από πόσες μέρες τους άλλαξες την τροφή;
Σπόρους είχανε στο κλουβί;
Τα είχες δει να τρώνε τα pellets;
Έτσι όπως τα περιγράφεις υπάρχει το ενδεχόμενο να πέθαναν από ασιτία.
Η αλλαγή από σπόρους σε pellets γίνεται σταδιακά.
 
Από την Τετάρτη τους έδινα την νέα τροφή και δεν είχαν καμία άλλη τροφή στο κλουβί τους και το Σάββατο πέθαναν , έτρωγαν πολύ λίγο από την τροφή
Η μετάβαση από μία διατροφή με σπόρους σε pellets δεν γίνεται ακαριαία. υπάρχουν πουλιά που όταν γίνεται έτσι δεν τρώνε ΚΑΘΟΛΟΥ. Η αλλαγή πρέπει να γίνεται σταδιακά για να διασφαλισθεί ότι τα πουλιά τρώνε όση ποσότητα τροφής χρειάζονται.

Επίσης, η Harrison’s προτείνει συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής το οποίο δεν βασίζεται αποκλειστικά στα pellets αλλά κατά 70% της διατροφής με τα pellets της και το υπόλοιπο 30 με άλλες τροφές.


Επίσης, δεν έχεις δώσει κάποια από αυτές τις τροφές βλέποντας ότι δεν καταναλώνουν μεγάλη ποσότητα πέλλετς, σωστά; https://community.petbirds.gr/threads/Είμαι-αρχάρια-με-τα-budgie-και-θα-ήθελα-να-με-βοηθήσετε.45321/page-2#post-2506908
 
με ανησύχησε αλλά μου είπαν οτι σε αλλαγή τροφής υπάρχει μια δυσκολία μέχρι να την συνηθίσουν
[automerge]1656239817[/automerge]
Επίσης, δεν έχεις δώσει κάποια από αυτές τις τροφές βλέποντας ότι δεν καταναλώνουν μεγάλη ποσότητα πέλλετς, σωστά; https://community.petbirds.gr/threads/Είμαι-αρχάρια-με-τα-budgie-και-θα-ήθελα-να-με-βοηθήσετε.45321/page-2#post-2506908
οχι από τις τροφές που είχα δεν έδωσα
 
@fei Δυστυχως η απειρια σας ισως να ηταν ο λογος που εγινε οτι εγινε :( . Δεν βγαζουμε τους σπορους απτο κλουβι μεσα σε καμια περιπτωση. Καποιοι προσπαθουν μηνες για μεταβαση σε pellets και πολλες φορες δεν τα καταφερνουν κιολας.
 
Σίγουρα η απειρία μου ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα αλλά πιστεύω οι πιο έμπειροι δεν θα έπρεπε να μου προτείνετε την συγκεκριμένη τροφή αφού υπήρχε πιθανότητα θανάτου των πουλιών
 
Σωστά έτσι είναι, αλλά από την στιγμή που σας λέω ότι θα αλλάξω τροφή κάνεις δεν μου είπε τον τρόπο ούτε τους κινδύνους λόγω απειρίας
 
Δεν ξέρω ποιος σας πρότεινε αυτή την αλλαγή να σας πω την αλήθεια. Ίσως να το είχε αυτονόητο ότι οι σπόροι δεν βγαίνουν από μέσα γι'αυτό δεν σας ενημερώσε; Όπως και να έχει όλα τα σκευάσματα έχουν οδηγίες από πίσω.
 
Ότι και να πούμε δεν αλλάζει το αποτέλεσμα, δεν ξέρω τι πιστεύετε πάντως θεωρώ ότι τα πουλιά δεν πέθαναν από ασιτία, σε τρεις ημέρες
 
από την στιγμή που σας λέω ότι θα αλλάξω τροφή κάνεις δεν μου είπε τον τρόπο ούτε τους κινδύνους
Συγγνώμη άλλα νομίζω ότι σε προηγούμενο θέμα δεν αναφέρθηκε πουθενά κάτι τέτοιο.
Εμείς προτείναμε κάποια μίγματα και δώσαμε και σαφείς οδηγίες.
Η απόφασή για τα pellets είναι αποκλειστικά δική σας.

https://community.petbirds.gr/threads/Είμαι-αρχάρια-με-τα-budgie-και-θα-ήθελα-να-με-βοηθήσετε.45321/
Τα πουλιά έχουν πολύ γρήγορο μεταβολισμό.
Η έλλειψη τροφής μπορεί να τα οδηγήσει στο θάνατο σε δύο με τρεις ημέρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ότι και να πούμε δεν αλλάζει το αποτέλεσμα, δεν ξέρω τι πιστεύετε πάντως θεωρώ ότι τα πουλιά δεν πέθαναν από ασιτία, σε τρεις ημέρες
Για να ξεκαθαρισουμε κατι επειδη καταλαβαινω οτι νιωθετε ασχημα . Δεν σας κανουμε καμια επιθεση ουτε σας κατηγορουμε για κατι. Η λογικη λεει οτι εφυγαν απο ασιτια. Ο λογος? Οταν εχουμε να κανουμε με ενηλικα πουλια σαν τα δικα σας ειναι εξαιρετικα δυσκολο να γινει η αλλαγη σε pellets. Το πιο πιθανο ειναι οτι τσιμπουσαν ενα κομματακι και το αφηναν η το πετουσαν στον πατο. Απο την Τεταρτη μεχρι το Σαββατο ειναι αρκετες οι μερες για να γινει το κακο. Η επομενη λογικη εξηγηση ειναι η δηλητηριαση οπως ειπε ο @Vada ομως εφοσον δεν υπαρχει κατι στο κλουβι μεσα που να την προκαλεσε και φυσικα εφοσον δεν υπηρχαν συμπτωματα το αποκλειουμε. Επισης με τα pellets δεν υπαρχει πιθανοτητα θανατου των πουλιων αν ακολουθησουμε τις οδηγιες.
 
Έτσι είναι αλλά εκτός από τις ανοιχτές συζητήσεις υπάρχουν και τα π.μ. , απλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι περισσότερη προσοχή και διευκρινίσεις σε αρχάριους γιατί έχουμε να κάνουμε με ζωντανά , δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν , θεωρώ ότι μιλάω καλά Ελληνικά για να μην κατάλαβα σωστά, απλός θεωρώ κάποιες <βιαστικές> συμβουλές, σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια να με βοηθήσετε, πλέον είμαι πολύ στεναχωρημένη από τον εαυτό μου που δεν είχα τις γνώσεις
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
@fei δυστυχώς έπρεπε σιγά σιγά να τους αλλάξεις την τροφή από σπόρους σε πέλλετ. Με συγχωρείς, έχω κ εγώ κάνει τα Λάθη που δεν συγχωρώ τον εαυτό μου, αλλά δεν τα φορτωνω σε άλλους. Όταν είπες ότι θα αρχίσεις το διάβασμα, δεν το έκανες πολύ προσεκτικά. Από την πρώτη επισυναψη σε σχεση με την διατροφή αναφέρεται ότι τα πέλλετ δεν πρέπει να είναι η αποκλειστική τους τροφή. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν αλλάζει αλλά στο μέλλον πρέπει όλοι να ενημερωνόμαστε όσο πιο πολύ γίνεται διαβάζοντας κ ρωτώντας . Δεν είσαι η μόνη αλλά από δω κ πέρα χρειάζεται προσοχή κ παρατήρηση.
 
Back
Top