Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

καλο μηνα,Τωρα εσεις η εσωτερικη ζηλεψτε τελευταια σας γεννα εμεις εχουνε δυο μπροστα μας 😀 καλη τυχη καλη αναπαραγωγη και καλη συνεχεια σε ολους,
😛 επιτελους να κλεισει και η τριτη γεννα να ακουσουμε και τα πουλια μας... Οσο εσυ θα αλαζεις πανες εμεις θα μαθαινουμε αλφαβητα και θα στρωνουμε χρωματα... λολ 😉
 
Ρε παιδια διαβαζω τα ποστ και μου φαινεται εχω μεινει λιγο πισω, μολις αρχισα διατροφικη προετοιμασια 😛
Οπως και να χει, καλη επιτυχια σε ολους με τις αναπαραγωγες σας :D
 
Ρε παιδια διαβαζω τα ποστ και μου φαινεται εχω μεινει λιγο πισω, μολις αρχισα διατροφικη προετοιμασια 😛
Οπως και να χει, καλη επιτυχια σε ολους με τις αναπαραγωγες σας :D
Μια χαρά είσαι Ειρήνη.. όσοι βιάζονται θα μας πουν για τα αποτελέσματά τους...
 
Μια χαρά είσαι Ειρήνη.. όσοι βιάζονται θα μας πουν για τα αποτελέσματά τους...
Γιαννη, με αυτο σου τον λογο με ανακουφισες και σ' ευχαριστω, γιατι με το που διαβασα οτι ολοι μεσα μαρτιου ειναι ετοιμοι να βαλουν φωλιες κι εγω εχω μπροστα μου μηνα και βαλε,
πανικοβληθηκα 😛
Μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι περισυ βιαστηκα και τελικα η αναπαραγωγη απετυχε παταγωδως, αντε να δουμε και φετος :)
 
Ησύχασε... ακόμη δεν μπήκε η Άνοιξη... ημερολογιακά μόλις σήμερα...
Έχουμε τρεις μήνες μπροστά μας.
Για τα υπόλοιπα... Διαβάζεις, ρωτάς και ακολουθείς τις οδηγίες από το forum... αυτές που έκαναν πολλούς... καλούς εκτροφείς... και τώρα καμαρώνουν.
 
Γιαννη, με αυτο σου τον λογο με ανακουφισες και σ' ευχαριστω, γιατι με το που διαβασα οτι ολοι μεσα μαρτιου ειναι ετοιμοι να βαλουν φωλιες κι εγω εχω μπροστα μου μηνα και βαλε,
πανικοβληθηκα 😛
Μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι περισυ βιαστηκα και τελικα η αναπαραγωγη απετυχε παταγωδως, αντε να δουμε και φετος :)
Με αφορμή το μήνυμα σου Ειρήνη μου θα ήθελα να πω πως πλέον έχω καταλήξει στο ότι λίγο ρόλο παίζει η διατροφική προετοιμασία και εξηγώ τι εννοώ. Αν κάποιος φροντίζει να παρέχει στα καναρίνια του σωστή διατροφή (λαχανικά, αυγό, φρούτα, βότανα κτλ) όλο το χρόνο (βλ Ειρήνη) στην πρέπουσα συχνότητα ανά περίοδο, τότε το μόνο που έχει να κάνει λίγο πριν αρχίσει η αναπαραγωγική περίοδος είναι να αυξήσει σταδιακά τη συχνότητα που δίνει το αυγό και τα λαχανικά και να παρέχει ασβέστιο! Και γιατί μόνο αυτό? Γιατί όλο το χρόνο τρεφόντουσαν σωστά και πλήρως και είναι υγιή και εύρωστα και μπορούν να ανταπεξέλθουν στην απαιτητική αναπαραγωγική περίοδο και να τα καταφέρουν μια χαρά! Όλα τα άλλα θα τα κάνει η φύση και το ένστικτο των πουλιών! Και δεν έχεις μπροστά σου απαραίτητα έναν μήνα! Τα έχεις έξω ή μέσα; :)
 
Με αφορμή το μήνυμα σου Ειρήνη μου θα ήθελα να πω πως πλέον έχω καταλήξει στο ότι λίγο ρόλο παίζει η διατροφική προετοιμασία και εξηγώ τι εννοώ. Αν κάποιος φροντίζει να παρέχει στα καναρίνια του σωστή διατροφή (λαχανικά, αυγό, φρούτα, βότανα κτλ) όλο το χρόνο (βλ Ειρήνη) στην πρέπουσα συχνότητα ανά περίοδο, τότε το μόνο που έχει να κάνει λίγο πριν αρχίσει η αναπαραγωγική περίοδος είναι να αυξήσει σταδιακά τη συχνότητα που δίνει το αυγό και τα λαχανικά και να παρέχει ασβέστιο! Και γιατί μόνο αυτό? Γιατί όλο το χρόνο τρεφόντουσαν σωστά και πλήρως και είναι υγιή και εύρωστα και μπορούν να ανταπεξέλθουν στην απαιτητική αναπαραγωγική περίοδο και να τα καταφέρουν μια χαρά! Όλα τα άλλα θα τα κάνει η φύση και το ένστικτο των πουλιών! Και δεν έχεις μπροστά σου απαραίτητα έναν μήνα! Τα έχεις έξω ή μέσα; :)

Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου Αλικη και συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Ειναι εξω ολοι, εκτος απο μια θηλυκια που πηρα προσφατα και την εχω προς το παρον μεσα διοτι ηταν εσωτερικης εκτροφης αλλα και για να περασει την περιοδο της καραντινας.
 
μπήκάμε στήν τελική ευθεια ολα κυλουν πολυ καλα κάι σωστά σε δυο μερες μπάινουν φωλιες, θα εχουμε κάι βιντεο απο το βατεμά μεχρι τν απογαλακτισμο, ερχομαι με φορα τρεμε κοσμε..
 
μπήκάμε στήν τελική ευθεια ολα κυλουν πολυ καλα κάι σωστά σε δυο μερες μπάινουν φωλιες, θα εχουμε κάι βιντεο απο το βατεμά μεχρι τν απογαλακτισμο, ερχομαι με φορα τρεμε κοσμε..
Πω πω ... ίσα που πρόλαβα... 😀
Καλή συνέχεια... καλά αποτελέσματα.
 
😀 ευχαριστω πολυ κυριε γιαννη, η αληθεια εινάι εχω να κανω πολλα χιλιομετρα, μυραντα πρωταρα κάι τυχερη 😀 καλη συνεχεια κ καλες επιτυχιες και στο μελλον ευχομάι..
 
Σας συμμερίζομαι απόλυτα! Βλέπω όμορφες εξελίξεις από τα ζευγάρια σας και στα μηνύματά σας χαρά και αισιοδοξία και χαίρομαι κι εγώ μαζί σας!
Εγώ έβγαλα εχθές το χώρισμα στο ένα από τα ζευγάρια μου, γιατί ήθελαν πολύ να μπει το ένα με το άλλο. Και σήμερα κατά τις 7:28 τα είδα να ζευγαρώνουν!:D Και όλη την υπόλοιπη ημέρα τους την πέρασαν με ταΐσματα και κυνηγητά, παιχνίδια με τις κλωστές και το θηλυκό άρχισε σιγά σιγά να φτιάχνει την φωλιά του! 🙂 Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!
 
Αν και ο καιρός μας τα χάλασε (Μάρτης παλουκοκαυτης) σου εύχομαι καλή τύχη Αμβροσιε! Εύχομαι μέχρι να κάνει αυγά να έχει στρώσει ο καιρός και να είναι επιτέλους άνοιξη! :)
 
Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου αναφέρεται τι χρησιμοποιηται στην διατροφική προετοιμασία;
 
Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου αναφέρεται τι χρησιμοποιηται στην διατροφική προετοιμασία;
Διάβασε εδώ αν θέλεις Ζευγάρωμα καναρινιών όλο αλλά κυρίως το κομμάτι αυτό Η προετοιμασία αναπαραγωγής των καναρινιών, αναφέρεται στο ερώτημά σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου αναφέρεται τι χρησιμοποιηται στην διατροφική προετοιμασία;
Λογικά σε καλύπτει το άρθρο... αν όχι και θέλεις να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο... εδώ είμαστε...
 
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και θα ήθελα να ρωτήσω για την πολυβιταμίνη για ποια ακριβώς μιλάμε υπάρχει κάτι καλό που κυκλοφορεί και είναι δοκιμασμένο με καλά αποτελέσματα;
 
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και θα ήθελα να ρωτήσω για την πολυβιταμίνη για ποια ακριβώς μιλάμε υπάρχει κάτι καλό που κυκλοφορεί και είναι δοκιμασμένο με καλά αποτελέσματα;
Η κορυφαία (για μένα τουλάχιστον) αλλά και συνάμα πολύ ακριβή είναι η Ferti-Vit της Orlux. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα τότε μια οποιαδήποτε πολυβιταμίνη (tafarm κτλ) την κάνει τη δουλειά της! 😉 Απλά με φειδώ οι βιταμίνες στο νεράκι γιατί μπορεί να πειράξουν το συκώτι!
 
Back
Top