Ασθένειες Ο Ντανιέλ επιτέθηκε στην Ελίνα ξανά

Διάβασα το θέμα σου με αγωνία για την κατάληξη Εύα μου...
Πρέπει να ζουν ξεχωριστά αυτά τα πουλιά.
Δίνουν δείγματα, δεν χρειάζεται να τους επιτρέψουμε ν΄αποδείξουν τι είναι ικανά να κάνουν!
...όσο μπόι τους λείπει τόσο είναι ικανά για τα πάντα! Καλά και κακά.

Ο Πέπερ (πριν μήνες) είχε επιτεθεί στη Λήδα και δεν μπορούσα να τους χωρίσω, μέχρι που έπεσαν στο πάτωμα και σταμάτησαν από το σοκ.

Περαστικά και μη επιτρέψεις να βρίσκονται τόσο κοντά, ούτε εκτός κλουβιού, έχε το νου σου, στα... Με όλη τη σημασία της λέξης... Τέρατα!😵
Πάλι λαχταρήσαμε εξαιτίας του Σισσυ μου...

Σε ευχαριστούμε πολύ... 🌷🌷

Κατευθείαν τους χώρισα εχθές το βράδυ που γυρίσαμε σπίτι...
 
Καλησπέρα παιδιά...
Σήμερα την πήγα και στο δικό μας γιατρό...
Τι να σας πω; χάλια είναι...
Από ζωηραδα τίποτα... Μόνο τρώει πίνει νερό και κοιμάται...
Το ρουθούνι της έχει πρηστεί εντελώς έχει γίνει διπλάσιο...
Από την μία πλευρά είναι καφέ και από την άλλη κόκκινο...
Και σήμερα προχώρησε η φλεγμονή και προς το άλλο ρουθούνι...
Μου έγραψε ο γιατρός την fusidin αλλά δεν την βρήκα ακόμη... Σε έλλειψη λένε είναι...
Βρήκα την fucidic target...
Θα κάνει ίδια δουλειά όπως θα έκανε η άλλη αλοιφή;
Ο γιατρός είπε πως θα κάνει αλλά δεν ξέρω παιδιά...
Μες στην στεναχώρια είμαι...
 
Εριξα μια ματιά στο ίντερνετ και είδα ότι κυκλοφορεί κι εδώ. Ίσως βρίσκεται κι εδώ σε έλλειψη αλλά αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω αύριο και να σου τη στείλω. Μια εβδομάδα μετά θα την έχεις. Ξέρω είναι πολύ αργά, αλλά αν δεν τη βρεις και δεν δεις βελτίωση με την άλλη πες μου.
 
Εριξα μια ματιά στο ίντερνετ και είδα ότι κυκλοφορεί κι εδώ. Ίσως βρίσκεται κι εδώ σε έλλειψη αλλά αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω αύριο και να σου τη στείλω. Μια εβδομάδα μετά θα την έχεις. Ξέρω είναι πολύ αργά, αλλά αν δεν τη βρεις και δεν δεις βελτίωση με την άλλη πες μου.
Χίλια ευχαριστω για την πρόθεση σου... 🌷
Αφού είναι ίδιες τότε θα συνεχίσω με αυτή και βλέπουμε...
[automerge]1561403229[/automerge]
Και δεν κάθεται κιόλας βρε παιδιά να της βάλω αλοιφή...
Δύο φορές σήμερα πάρα λίγο να την φάει...
 
Μόνο αλοιφή Εύα; Μου φαίνεται αδιανόητο να καταφέρει να την βγάλει καθαρή χωρίς αντιβίωση απο το στόμα.
Συμφωνώ, κανονικά κι ένα παυσίπονο χρειάζεται το πουλάκι...
 
Μόνο αλοιφή Εύα; Μου φαίνεται αδιανόητο να καταφέρει να την βγάλει καθαρή χωρίς αντιβίωση απο το στόμα.
Στην αρχή μου είπε και για αντιβίωση. Αλλά μου είπε να μην δώσω επειδή είχε πιει τότε που έκανε τα αυγά
 
. Αλλά μου είπε να μην δώσω επειδή είχε πιει τότε που έκανε τα αυγά

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; 😵

Η γνώμη μου είναι να δώσεις αντιβίωση αμεσότατα χωρίς άλλη μέρα καθυστέρησης. Τον εμπιστεύεσαι ότι ξέρει, σου γεμίζει το μάτι; Αν ναι, ρώτα τον ποια να δώσεις και ρώτα δόση για απο το στόμα απευθείας λήψη.
 
Στην αρχή μου είπε και για αντιβίωση. Αλλά μου είπε να μην δώσω επειδή είχε πιει τότε που έκανε τα αυγά

Για να μην την επιβαρύνει ή γιατι θεωρει οτι με καποιο τρόπο την καλυπτει ακομη;

Γιατι αν ειναι το δευτερο κατι δεν λεει σωστα...
 
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; 😵

Η γνώμη μου είναι να δώσεις αντιβίωση αμεσότατα χωρίς άλλη μέρα καθυστέρησης. Τον εμπιστεύεσαι ότι ξέρει, σου γεμίζει το μάτι; Αν ναι, ρώτα τον ποια να δώσεις και ρώτα δόση για απο το στόμα απευθείας λήψη.
Για να μην την επιβαρύνει (πιστεύω) δεν έδωσε Ανέστη...
Σίγουρα όμως χρειάζεται metakam
Εύα τηλεφώνησε αύριο, πες σε ποια κατάσταση βρίσκεται το πουλάκι και ρώτησε λεπτομέρειες το γιατρό σε σχέση με τα φάρμακα.
Ελπίζω αυτές οι οδηγίες να είναι του ''καλού γιατρού'';)
 
Παιδιά βοήθεια Ααα μου είπε ο γιατρός τρις φορές τη μέρα να βάζω κρεμα κ επειδή δεν καθόταν πριν της έβαλα πριν λίγο κ επειδή κουνιοταν μπήκε αλοιφή στη μύτη της κ έκλεισε τι να κάνω; Την έβαλα κάτω από το νερό αλλά τιποτα
 
Σίγουρα όμως χρειάζεται metakam

Μαλλον αναφέρεσαι στο oral Σισσυ ετσι;
Με αναλογια ως προς το σωματικο βαρος παει οπως σε βοοειδη, χοιρους, σκυλους και γατες;
Εχει τυχει να χορηγησεις ποτε;
 
Για να μην την επιβαρύνει (πιστεύω) δεν έδωσε Ανέστη...

To πουλί είναι σε κρίσιμη κατάσταση. Τι να επιβαρύνει; Κανείς δεν πέθανε απο την "επιβάρυνση" της αντιβίωσης, οι λόγοι που δεν τις δίνουμε "για πλάκα" είναι άλλης φύσεως. Η αντιβίωση έχει σκοπό να χτυπήσει τη λοίμωξη και να σταματήσει το χειρότερο.
 
Αχ παιδιά έχω τρελαθεί... Άμα πεθάνει;

Την έβγαλα την κρέμα αλλά επειδή έχει πρηστεί πολύ η τρύπα του ρουθούνι ου της έχει σχεδόν κλείσει...

Πως θα την κάνω καλά δεν ξέρω... Δεν κάθεται με τίποτα να της βάλω κρεμα...

Το πρωί λέω να αρχίσω την αντιβίωση...

Αυτό που αναφέρατε τι είναι; κρεμα; η αντιβίωση;
 
Το πρωί λέω να αρχίσω την αντιβίωση...
Αυτό που αναφέρατε τι είναι; κρεμα; η αντιβίωση;
Να ξεκινήσεις το γρηγορότερο την αντιβίωση Εύα. Όχι εκείνη που έδωσες την προηγούμενη φορά, αλλά αυτή που σου πρότεινε ο δεύτερος γιατρός, δεν βρίσκω το θέμα σου και δεν θυμάμαι πως ονομάζεται η αντιβίωση.
Σε ότι έχει σχέση με το αντιφλεγμονώδες-παυσίπονο (metakam) είναι σιρόπι, ρώτησε τον γιατρό για οδηγίες
[automerge]1561407792[/automerge]
To πουλί είναι σε κρίσιμη κατάσταση. Τι να επιβαρύνει; Κανείς δεν πέθανε απο την "επιβάρυνση" της αντιβίωσης, οι λόγοι που δεν τις δίνουμε "για πλάκα" είναι άλλης φύσεως. Η αντιβίωση έχει σκοπό να χτυπήσει τη λοίμωξη και να σταματήσει το χειρότερο.
Το στομάχι της, μπορεί να πάθει έως και γαστρορραγία (πχ)... Δεν είμαι γιατρός, αλλά από ιδία πείρα αντιλαμβάνομαι πως κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά σε σχέση με τα φάρμακα...
[automerge]1561408341[/automerge]
Μαλλον αναφέρεσαι στο oral Σισσυ ετσι;
Με αναλογια ως προς το σωματικο βαρος παει οπως σε βοοειδη, χοιρους, σκυλους και γατες;
Εχει τυχει να χορηγησεις ποτε;

Ελπίζοντας να μην ξαναέχω ποτέ πια στη κατοχή μου πουλιά, πέταξα όλες τις συνταγές φαρμάκων και δοσολογιών (του γιατρού για τον admiral-καναρίνι και τον Mario) που με ''ευλάβεια'' μάζευα τόσα χρόνια... Δυστυχώς, τελικά έκανα λάθος...

Ναι Αντώνη είχα δώσει metakam όταν η Λήδα δάγκωσε στο πόδι τον Μάριο, δεν θυμάμαι αν ήταν oral ούτε δοσολογία (είχε πάρει για πολλές περιπτώσεις τόσα πολλά φάρμακα☹ )
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παιδιά έχω αγχωθεί πάρα πολύ... Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τόσο σοβαρό με τα πουλια...
Δεν περιμενα να επεκταθεί η φλεγμονή...

Την φλατζιλ μου είχε πει Σισσυ...
Έχω στο σπίτι...
Έβαλα είδη στην ποτίστρα γιατί με την κρέμα δεν βλέπω να τα καταφέρνω...

Θα τη βοηθήσει όμως η φλατζιλ;

Παιδιά η αλοιφή αυτή που σας είπα έχει κορτιζόνη;

Εντωμεταξύ για λίγες μέρες δεν θα έχω ίντερνετ και δεν ξέρω πως θα καταφέρω να σας ενημερώσω η να ρωτήσω κάτι...
 
Back
Top