Γενικά Ο κάθε εκτροφείς καναρινιών λέει τα δικά του

Κατάσταση
Κλειστό.
παντως εχει φοβερα πουλια και εχει διαθεση πολυ χρημα μαλιστα ελεγε στην αναπαραγωγη του στοιχηζει 10000 ευρω αλλα λεει χωρι φαρμακα δεν γινετε αμα τον ακουσεις λεει παρα πολλα σωστα πραγματα αλλα οτι το μηλο δεν προσφερει τιποτα ειναι δυνατον;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ποια σωστα μαρακι

δες το βιντεο λεει πολλα

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα, νομίζω ο πρώτος εκτροφεας δεν ασχολειτε με καναρινια. Μόνο καρδερίνες μεταλλαγμένες.
 
Για να μην μείνει αιωρούμενο το θέμα, εφόσον μάλιστα αφορά και συγκεκριμένο εκτροφέα, θα πω την δική μου γνώμη, όπως διαμορφώθηκε απ' όσα παρακολούθησα.
Σίγουρα μιλάμε εν πολλοίς για εκτροφέα μεταλλαγμένης καρδερίνας αλλά και κάποιων καναρινιών, με επαγγελματική εκτροφή.
Στα θετικά δεν θα παραλείψω, πως τουλάχιστον τις καρδερίνες του τις αγοράζει και μάλιστα ακριβά όπως υπερτονίζει :)
Τώρα σε όσα αναφέρει για την φροντίδα και διατήρηση των πουλιών του, προφανώς οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, από εμάς, διαφωνούμε με αυτές τις πρακτικές της συνεχούς φαρμακοθεραπείας (παρατήρησα, ότι ποτέ τα πουλιά του δεν πίνουν καθαρό νερό).
Βεβαίως αυτή η τακτική είναι αντιγραφή όσων ισχύουν έξω που ντομπάρουν τα πουλιά, για να φτάσουν ασφαλώς στον αγοραστή τους και μετά έχει ο Θεός.
Παρόλο που αναφέρεται θετικά στην συνεργασία του με γνωστή πτηνίατρο, δεν φαίνεται να ακολουθεί όσα η ίδια αναφέρει στα δικά της σεμινάρια.
Για μένα μια κρίσιμη ερώτηση σε όλους όσους ισχυρίζονται πως ξέρουν πράγματα, είναι να μας πουν, πόσων ετών είναι το γηραιότερο πτηνό τους. :)
Για τον χώρο του είπα πιο πριν, ενώ φυσικά είναι ένας εξαιρετικός χώρος, βλέπω επιφυλακτικά την γειτνίαση της μονάδας με την πισίνα, δεν ξέρω κατά πόσον κάνει μετρήσεις υγρασίας, επίσης το νερό ενεργοποιεί το αναπαραγωγικό ένστικτο και τέλος είδα πολλά φουσκωμένα πουλιά στα videos.
Οι δικές μας μέχρι στιγμής απόψεις όπως εκφράζονται μέσα από την αρθρογραφία μας, είναι οι παρακάτω, καθώς και όσες ακόμα μπορεί να αντλήσει κάποιος από την καλύτερη αναζήτηση στα άρθρα μας.
Καλές δουλειές να ευχηθώ και μια στροφή προς πιο φιλοζωική διαχείριση της εκτροφής! 🙂
. https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-καρδερίνας-ζευγαριών-ή-μεμονωμένων-πουλιών.22602/
. https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-διαχείρισης-και-εκτροφής-καρδερίνας.19123/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφή-και-αναπαραγωγή-καρδερίνας.5743/
https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καρδερίνας-σε-κλουβί.22775/
- https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-της-καρδερίνας.4464/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας.4466/
https://community.petbirds.gr/threads/Τσάι-βοτάνων-για-προληπτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
. https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-της-καρδερίνας-εκτροφής.22555/
 
Βεβαίως αυτή η τακτική είναι αντιγραφή όσων ισχύουν έξω που ντομπάρουν τα πουλιά, για να φτάσουν ασφαλώς στον αγοραστή τους και μετά έχει ο Θεός.
Έχουμε συνδυάσει το "έξω" με την υπερβολική χορήγηση φαρμάκων στα πουλιά, γεγονός που νομίζω ότι δεν ισχύει de facto. Η συνεχόμενη χορήγηση φαρμάκων είναι μια πρακτική που εφαρμόζεται σε όλα τα επαγγελματικά εκτροφεία, για όσο διάστημα παραμένουν τα ζώα ή τα πτηνά σε αυτά.

Το θέμα δεν έχει να κάνει με εκτροφείς του εξωτερικού ή τους εγχώριους, απλά η οργανωμένη επαγγελματική πτηνοτροφία είναι πιο αναπτυγμένη σε χώρες του εξωτερικού και κυρίως αυτές που παραδοσιακά προμηθεύουν την Ευρώπη με πουλιά, όπως η Ολλανδία, η Ιταλία, το Βέλγιο κ.λπ., οπότε είναι ίσως φυσικό να θεωρούμε ότι όλα τα πουλιά από εκεί είναι "φαρμακωμένα", αφού ως αγοραστές γνωρίζουμε μόνο αυτό το κομμάτι της σχέσης αυτών των χωρών με τα πτηνά συντροφιάς.

Σε αυτά τα εκτροφεία και για αυτούς τους πτηνοτρόφους, τα πουλιά δεν είναι κατοικίδια πτηνά συντροφιάς αλλά ζωικό κεφάλαιο, το οποίο αν πληγεί για οποιοδήποτε λόγο, μπορεί να καταστρέψει οικονομικά τον επαγγελματία. Οι ερασιτέχνες εκτροφείς στο εξωτερικό δεν λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο, αλλά προσεγγίζουν τη φροντίδα των πουλιών με τον ίδιο τρόπο που το κάνουμε και εμείς και ίσως και καλύτερα. Δυστυχώς βέβαια, αυτό το κομμάτι των εκτροφέων είναι δύσκολο να το γνωρίσουμε καλύτερα εμείς.

Όσο λοιπόν αρχίζει να αναπτύσσεται η επαγγελματική εκτροφή και στη χώρα μας, η πρακτική της συνεχούς χορήγησης φαρμάκων θα γίνεται όλο και πιο οικία στις αναφορές μας, όποτε χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε να μην υιοθετήσουμε ως ερασιτέχνες ή απλώς ως ιδιοκτήτες κατοικίδιων πουλιών, τις πρακτικές που εφαρμόζονται σε επαγγελματικά πτηνοτροφεία.

Έτσι, μιλώντας, κρίνοντας η συγκρίνοντας εκτροφείς, θα πρέπει πρώτα να βάζουμε τον καθένα τους στη σωστή βάση και να τον αξιολογούμε με τα ανάλογα κριτήρια. Μόνο έτσι μπορούμε να καταλήξουμε σε σωστά συμπεράσματα, χωρίς να αδικούμε άθελά μας ίσως ορισμένους.
 
Οι ερασιτέχνες εκτροφείς στο εξωτερικό δεν λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο, αλλά προσεγγίζουν τη φροντίδα των πουλιών με τον ίδιο τρόπο που το κάνουμε και εμείς και ίσως και καλύτερα. Δυστυχώς βέβαια, αυτό το κομμάτι των εκτροφέων είναι δύσκολο να το γνωρίσουμε καλύτερα εμείς.
Και με τα υπόλοιπα συμφωνώ αλλά κυρίως και με αυτό.

Δεν ήθελα να επεκταθώ τόσο πολύ αλλά δοθείσης της ευκαιρίας να πω, πως εμείς λόγω κλίματος έχουμε πολύ περισσότερους λόγους να μην χρησιμοποιούμε φάρμακα αφού οι μεγάλες εκτροφές μπορούν και είναι στην ουσία ημιστεγασμένες και αντλούν όλες τις ωφέλειες του ήλιου και του καθαρού ανανεούμενου αέρα.
 
προχθες πηγαινονταςσε ενα σοπ να αγορασω καποια πραγματα για τον παπαγαλο και τα πουλια γνωρισα ενα τυπο που ειχε πουλια και παπαγαλους καθοταν και πολυ κοντα μου και ηθελα να δω τα πουλια του πηγα σπιτι του επαθα σοκ ειχε καμια 20 πουλια σπινοκαναρα φλωνοκαναρα δυο σπινουςο ενας μεξικανικος και ενα φλωρο και κατι φαιοκαναρα καμια 15 διαφορους παπαγαλους και 3 νεογεννητους 2 μηνων τα κλουβια χαλια και οι κλουβες του χαλια σκουριασμενεςακαθαρτεςτα πουλια τα ποιο πολλα καραφλα συχενοσουν να τα βλεπεις ποιο πολυ μου θυμισε χοιροστασιο παρα κλουβες για πουλακια και μου ειπε πως εχουν πτεορια και γιαυτο ειναι ετσι λεω και μενα εχουν αλλα δεν εχουν αυτα
τα χαλια μου θυμισαν το γαρδενοκαναρο που ηταν στο κτελ του λεω κριμα να τα εχεις ετσι να μην τα φροντιζεις ειναι αμαρτια οπως τα εχεις. μου δικαιολογηθηκε πως αχολειται με πολλα εχει κοτες κατσικες αλογα και καποτε ειχε 250 πουλια και οτι κουραστικε με τα πουλια και δεν τα θελει θα ασχοληθει μονο με τους παπαγαλους. λεω και αυτους σε κακη κατασταση τους εχει μου τα χαριζε ολα τα πουλια του ναι μεν τα λυπηθηκα τα καιμενα αλλα και τα σιχαθηκα οπως ηταν ετσι λεω δεν εχω χωρο να τα βαλω μου λεει θα σου δωσω και κλουβα σιγα μην βαλω τετοια βρωμικη κλουβα αλλα μου γενηθηκε μια απορια μηπως τελικα εδω υπερβαλουμε οσο αφορα την διαβιωση των πουλιων αυτα μεσα στο μαυρο χαλι και ζουνε ναι εχει πουλια 3 και 4 ετων οταν ηλθε και ειδε τα δικα μου επαθε πλακα ετσι που τα εχω μου λεει εσυ τα εχεις στο παραδεισο του λεω σορυ αλλα δεν μπορω να μην στο πω εγω αν ειχα ετσι τα πουλια μου θα ντρεπομουν να τα δειξω σε ενθρωπο
 
Δημήτρη μου τα ιθαγενή τα περισσότερα αυτός θα τα έχει πιασμένα.
Μην πάρεις σπίτι σου τα πουλιά του. Αν θέλεις να βοηθήσεις την κατάσταση και αυτός θέλει να απαλλαγεί από τα πουλιά, όσα είναι κλουβίσια καναρίνια και παπαγάλοι, βοήθησέ τον να τα περιποιηθείτε λίγο και βάλτε αγγελίες σε ομάδες στο facebook να τα χαρίσει.
Για τα ιθαγενή επικοινώνησε με το ΕΚΠΑΖ, έχει εθελοντές στην Κρήτη, να βοηθήσουν στις απελευθερώσεις, να μην γίνουν άναρχα.
Αν έχει άγονα υβρίδια (μούλους), ακολουθείστε ίδιο χειρισμό με καναρίνια και παπαγάλους.
Τώρα αν στο τέλος ξεμείνει κάποιο, βλέπεις αν κρατήσεις κι εσύ.
Να φύγουν τα πουλιά από τα χέρια του πάντως.
 
εγωσορυ μαρακι τα σιχαθηκα οπως τα ειδα οχι να τα παρω σπιτι τα λυπηθηκα αλλα μεχρι εκει εγω να τον βοηθησω να τα καθαριζει αυτος να τα καθαριζει νεος ανθρωπος ειναι οπως ειναι τα πουλια ετσι δεν βλεπωνα τα περνει κανεις ο ενας σπινος ειναι μεξικανικος ειχε λεει γαρδελια και αλλα αγρια πουλια τα ελευθερωσε ολα αυτα ειναι κλουβισια λεει
 
Τι να πω Δημήτρη μου, κάθε μέρα ακούς δεκάδες περιστατικά, δεν φτάνουν αυτοί που μισούν τα ζώα, έχουμε κι αυτούς που τ' "αγαπούν" απ' την ανάποδη ☹
 
αφου δεν εχουν χρονο να μην ασχολουντε απλα κανουν λιγο το κεφι τους μετα τους περνα και τα παραμελουν ετσι κανουν και με τα σκυλια τα περνουν και μετα τα εγκαταλοιπουν δυστυχως αν ειχα κλουβα ισως του επερνα λιγα αλλα ειδη 30 μετα θα γενησουν που να τα προλαβαινω ολα ψαχνω να βρω συναδελφους αμα ειναι να παρει κανενα δυο μπας και επιβιωσουν τα καιμενα γιατι θα εχουν κακο τελος
 
Και γιατι να μην παρει τα πουλια σπιτι του; Αν εχει αυλη με χωρο γιατι οχι; Δηλαδη ειναι καλυτερα να ζουν σε ενα αθλιο περιβαλλον; Μια δευτερη ευκαιρια δεν αξιζουν. Αν ειχα χωρο και γνωριζα πως καποιες ψυχες ειναι σε τετοια κατασταση δεν θα τα αφηνα ετσι.
 
Και γιατι να μην παρει τα πουλια σπιτι του; Αν εχει αυλη με χωρο γιατι οχι; Δηλαδη ειναι καλυτερα να ζουν σε ενα αθλιο περιβαλλον; Μια δευτερη ευκαιρια δεν αξιζουν. Αν ειχα χωρο και γνωριζα πως καποιες ψυχες ειναι σε τετοια κατασταση δεν θα τα αφηνα ετσι.
Από την πλευρά μου το είπα, γιατί είναι πάρα πολλά πουλιά και δεν θα πρέπει να έχουν καμιά κοντινή επαφή με τα δικά του.
Επίσης θα χρειαστούν πολλή φροντίδα και χρήματα. Βοήθεια είναι και η προσπάθεια υιοθέτησής τους από άλλους τρίτους, βοήθεια είναι και η αρωγή των εθελοντών των ΜΚΟ.
Αυτά τα ξέρει μόνο ο νοικοκύρης, δεν είναι εύκολο να πεις σε κάποιον πάρε άλλα 40 ταλαίπωρα πουλιά σπίτι σου.
Καμιά φορά προσπαθώντας να σώσουμε τον κόσμο όλο, καταφέρνουμε να βλάψουμε και τους λίγους που ήδη εξαρτώνται από εμάς.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top