Αναπαραγωγή Ο πρώτος νεοσσός που παίρνω εκτός φωτοπεριόδου.

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Με υπερηφάνεια σας παρουσιάζω τον πρώτο νεοσσό που παίρνω εκτός φωτοπεριόδου!
Ερωτήσεις:
1) Έχω πάρει την τροφή Hand Rearing Food της quiko, ξέρει κάποιος να μου πει τι αναλογία σκόνης/νερού πρέπει να κάνω; από ποια μέρα μπορώ να ταϊζω; Το ότι θα ταϊσω μήπως το δει αρνητικά η κανάρα και ''χολιάσει'' όπως λέμε;
2) Υπάρχουν ακόμα 4 αυγά προς εκκόλαψη, βλέπω όμως ότι ο αρσενικός κορτάρει και ζητάει ξανά την θηλυκή για ζευγάρωμα. Αυτή βέβαια δεν βλέπω να ανταποκρίνεται, μήπως θα πρέπει να τα χωρίσω όσο έχει μικρά;
3) πόσο συχνά να ταϊζω τους νεοσσούς και ποιες ώρες θεωρούνται καλύτερες;
 

Συνημμένα

  • rsz_21.webp
    rsz_21.webp
    14,5 KB · Προβολές: 115
Με υπερηφάνεια σας παρουσιάζω τον πρώτο νεοσσό που παίρνω εκτός φωτοπεριόδου!
Ερωτήσεις:
1) Έχω πάρει την τροφή Hand Rearing Food της quiko, ξέρει κάποιος να μου πει τι αναλογία σκόνης/νερού πρέπει να κάνω; από ποια μέρα μπορώ να ταϊζω; Το ότι θα ταϊσω μήπως το δει αρνητικά η κανάρα και ''χολιάσει'' όπως λέμε;
Η αρχική μου πρόταση είναι η εξής... "μην κάνεις απολύτως τίποτε" για τις πρώτες μέρες...
Είμαι σίγουρος ο,τι δεν θα χρειαστεί τη βοήθειά σου... Αν υπάρχουν ενδείξεις ασιτίας τότε θα δώσεις κι εσύ κρέμα.
Μπορείς να διαβάσεις εδώ και σίγουρα θα σου λυθούν και κάποιες απορίες Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών • PetBirds
Αν χρειαστεί στη συνέχεια η κρέμα ταΐσματος νεοσσών παρασκευάζεται ως εξής...
Σε λίγο χλιαρό νερό, βάζεις και ανακατεύεις την κρέμα ταΐσματος νεοσσών, μέχρι να γίνει κρέμα με σχετική ρευστότητα που να μπορεί να διοχετευτεί από τη σύριγγα και τη βελόνα ταΐσματος. Κάποιοι αντί για νερό χρησιμοποιούν νερό που έχει βράσει ρύζι. Και ποιο υγιεινό είναι και αποφεύγεις τις διάρροιες των μικρών.
2) Υπάρχουν ακόμα 4 αυγά προς εκκόλαψη, βλέπω όμως ότι ο αρσενικός κορτάρει και ζητάει ξανά την θηλυκή για ζευγάρωμα. Αυτή βέβαια δεν βλέπω να ανταποκρίνεται, μήπως θα πρέπει να τα χωρίσω όσο έχει μικρά;
Τα "κορίτσια" όταν φτάσουν σ' αυτό το στάδιο δεν αστειεύονται... Θα ολοκληρώσουν ότι ξεκίνησαν (όσο αυτές το θέλουν) άσχετα με το τι σκέφτονται τα "αγόρια" της οικογένειας.
3) πόσο συχνά να ταϊζω τους νεοσσούς και ποιες ώρες θεωρούνται καλύτερες;
Αν φτάσεις στο τάισμα των νεοσσών θέλει να είναι τακτικό... κάθε δυο το πολύ τρεις ώρες. Συμβουλή μου να το αποφύγεις... όσο φυσικά μπορείς.
Αν τώρα γιατί θέλεις εσύ να χαρείς αυτή τη "δραστηριότητα" να το κάνεις άτακτα, χωρίς ρυθμό και αφού έχουν ταΐσει πρώτα οι γονείς.
Έτσι και εσύ θα χαρείς, αλλά και τα πουλιά δεν θα χάσουν τίποτε από το ρυθμό τους.
 
Παρακολουθείς διακριτικά και από μακριά! Πολλές μαμάδες είναι παράξενες και δε θέλουν πολλά πολλά! Οπότε να μην τα ενοχλείς πολύ, και να αφήσεις τη φύση να κάνει το θαύμα της. Το πρώτο του 24ωρό ζωής ο νεοσσός δεν ταίζεται γιατί έχει φάει ένα κομμάτι του αυγού για να βγει έξω, οπότε είναι "φαγωμένος"! 😛 Μετά τη δεύτερη μέρα η κανάρα ταίζει, αλλά ταίζει ενώ κάθεται στη φωλιά για να μην κρυώσουν τα μωρά της και πολύ διακριτικά και γρήγορα, οπότε μη βιαστείς να πεις "δεν ταίζει, κάτσε να αναλάβω εγώ!". Τις πρώτες μέρες της ζωής τους τα αναλαμβάνει εξολοκλήρου η κανάρα, και μετά σιγά σιγά αρχίζει να ταίζει και ο μπαμπάς! Αν δεν τσακώνονται δεν υπάρχει λόγος να χωρίσεις το ζευγάρι. Ίσα ίσα που πολλές φορές, χωρίζουμε το ζευγάρι για καλό, και μετά η κανάρα εγκαταλείπει αυγά και μωρά. Αν τώρα θες να βοηθήσεις στο τάισμα μόνο και μόνο για να σε μάθει ο νεοσσός και να εξοικειωθεί μαζί σου, τότε θα σου πρότεινα να το κάνεις αφού ανοίξει τα ματάκια του, ώστε να έχει μάθει να καταπίνει. Εγώ από 7 ημερών και μετά πάντα ταίζω για να με μάθουν, μπορεί και 10 ημερών! Το τάισμα της εξοικείωσης πρέπει να είναι πολύ λίγο, να μην χορτάσουν τα μικρά, και προτιμότερο είναι πριν κουρνιάσουν, ώστε να μην τα πετύχει η κανάρα ταισμένα. Αν τα πετύχει ταισμένα, είναι πολύ πιθανό να τα παρατήσει! Οπότε προσοχή!

Ααα να το χαίρεσαι καλέ! Να σας ζήσει! :D Τι χρωματάκι είναι;
 
Νικόλα... Μπορείς να βάλεις μια φωτό της κοιλιάς του μικρού σου;
 
Κ. Μάκη η κοιλιά του μικρού είναι άσπρη γιατί είναι γεμάτη απ το ταϊσμα της μαμάς. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα σαε κρατάω ενήμερους με φωτογραφικό υλικό!
 
Είναι φυσιολογικό που από το πρωί δεν έχει κάτσει καθόλου στη φωλιά η θηλυκή; Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό. Ανησυχώ μήπως παγώσει ο μικρός. Πάει συχνά στη φωλιά, μα πιάνεται από τα κάγκελα της και αμέσως βγαίνει πάλι έξω. Τρώει ή κάθεται στο ξυλάκι της αλλά δεν πάει συχνά στη φωλιά, και όταν πάει δεν δείχνει να ταϊζει
 
Είναι φυσιολογικό που από το πρωί δεν έχει κάτσει καθόλου στη φωλιά η θηλυκή; Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό. Ανησυχώ μήπως παγώσει ο μικρός. Πάει συχνά στη φωλιά, μα πιάνεται από τα κάγκελα της και αμέσως βγαίνει πάλι έξω. Τρώει ή κάθεται στο ξυλάκι της αλλά δεν πάει συχνά στη φωλιά, και όταν πάει δεν δείχνει να ταϊζει

Στην ηλικία που είναι ο νεοσσός χρειάζεται προστασία και ζέστη. Μήπως άλλαξες κάτι στο περιβάλλον τους και αναστατώθηκαν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Η φωλιά ήταν καλυμμένη με αλουμινόχαρτο. έγδυσα τη μια πλευρά, αν κάτι έφταιξε λογικά θα ήταν αυτό. ΦΦΦ... Τι να πω... Ελπίζω να μη τα παρατήσει
 
Η φωλιά ήταν καλυμμένη με αλουμινόχαρτο. έγδυσα τη μια πλευρά, αν κάτι έφταιξε λογικά θα ήταν αυτό. ΦΦΦ... Τι να πω... Ελπίζω να μη τα παρατήσει
Να την επαναφέρεις γρήγορα στην αρχική της κατάσταση. Οι ώρες είναι κρίσιμες για το νεαρό πουλάκι.
 
Κ. Μάκη έβαλα το αλουμινόχαρτο ακριβώς όπως ήταν... Μπαίνει στη φωλιά που και που για ελάχιστα δευτερόλεπτα. Αραιά. Δε ξέρω αν σώζεται ακόμα η κατάσταση
 
η κανάρα κούρνιασε για βράδυ στο ξυλάκι και δεν έκατσε στη φωλιά... Τη πάτησα. Αναλαμβάνω με τη σύριγγα. Ακούω οδηγίες για το πως θα ζεσταθεί ο μικρός... Να τον βάζω σε ζεστά πανάκια μέσα; Έχω εκκολαπτική μηχανή. Αλλά θεωρώ ότι θα είναι υπερβολικά ζεστή γιαυτόν. Δε θέλω να χαθεί με τίποτα. Θα κάνω ότι μπορώ για να μην χαθεί
 
Και δεν την κυνηγάει να μπεί μέσα; Τόσο φλούφλης είναι; 😛 Είναι δυστυχώς πολύ μικρό για να κάνεις οτιδήποτε. Αν δεν το ζεστάνει η μάνα και αφού δεν έχεις άλλη φωλιά με μικρά, το βλέπω δύσκολο.
 
Την κυνηγάει να τη βατέψει... φφφ...
 

Συνημμένα

  • rsz_111 (1).webp
    rsz_111 (1).webp
    11,5 KB · Προβολές: 88
Είναι πολύ μικρός για να μπορέσει χωρίς τη μητέρα του να παλέψει το κρύο... κι εσύ είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα καταφέρεις.
Βάλε ένα φωτάκι νυχτός κοντά της και παρακάλα να θυμηθεί να μπει μέσα.
Να θυμάσαι όμως για το μέλλον... κάθε όχληση στη φωλιά... Ξυπνά κάποιες φορές... Τα ένστικτα που είχαν ως άγρια πουλιά και τις εγκαταλείπουν γιατί θεωρούν πως γίνεται επίθεση από θηρευτές. Κι αυτό σημαίνει εκτός από θάνατο αυγών - νεοσσών και κίνδυνο στη μητέρα...
 
Πως πάει το μικράκι; Το ανέλαβες εξ ολοκλήρου εσύ Νίκο τελικά;
 
Αλίκη τον έβαλα κάτω από λάμπα μέσα σε πανιά... Να είναι ζεστός. Κάθε 2 ώρες τον τάιζα. Το πρωί μας άφησε όμως ☹ Έχω βγάλει τόσα πουλιά... Και ξέρω πάντα ότι δε θέλει πολλές ενοχλήσεις η κανάρα, απορώ με μένα που έκοψα το αλουμινόχαρτο στη μια πλευρά του... Τι να πω... Πάμε για την άνοιξη τώρα.

ΥΓ: Τα άλλα 4 αυγά ήταν άσπορα.. Τελικά η φωτοπερίοδος ίσως παίζει πολλαπλό ρόλο. Γιατί διατροφικά ήταν έτοιμα τα πουλιά. Δε θα αποπειραθώ άλλη αναπαραγωγή εκτός εποχής, δεν έχω την υποδομή (ίσως ούτε τις γνώσεις) για κάτι τέτοιο. Είναι ανεύθυνο να το κάνεις αν δεν έχεις όλα όσα πρέπει
 
Να αφήσεις το ζευγάρι όπως είναι, στο χώρο που βρίσκεται.
Να βάλεις φωλιά... και απόλυτα ελάχιστες παρεμβάσεις...
Λογικά δεν θα σταματήσουν τώρα... κι αν το κάνουν... Πάει η χρονιά, του χρόνου πάλι.
 
Βρε Νίκο από τα λάθη μας μαθαίνουμε.. Πάντως δε ξέρεις αν όντως έφταιξε το αλουμινόχαρτο που πείραξες ή το ότι αποπειράθηκες να τα βάλεις σε αναπαραγωγή εκτός φωτοπεριόδου.. Και εσύ έμαθες από το λάθος σου. Αυτό είναι το σημαντικό! Αλλά λυπάμαι πολύ για την απώλεια του μικρού σου... ☹
 
Back
Top