Αναπαραγωγή Ο πρώτος νεοσσός που παίρνω εκτός φωτοπεριόδου.

Αλίκη τον έβαλα κάτω από λάμπα μέσα σε πανιά... Να είναι ζεστός. Κάθε 2 ώρες τον τάιζα. Το πρωί μας άφησε όμως ☹ Έχω βγάλει τόσα πουλιά... Και ξέρω πάντα ότι δε θέλει πολλές ενοχλήσεις η κανάρα, απορώ με μένα που έκοψα το αλουμινόχαρτο στη μια πλευρά του... Τι να πω... Πάμε για την άνοιξη τώρα.

ΥΓ: Τα άλλα 4 αυγά ήταν άσπορα.. Τελικά η φωτοπερίοδος ίσως παίζει πολλαπλό ρόλο. Γιατί διατροφικά ήταν έτοιμα τα πουλιά. Δε θα αποπειραθώ άλλη αναπαραγωγή εκτός εποχής, δεν έχω την υποδομή (ίσως ούτε τις γνώσεις) για κάτι τέτοιο. Είναι ανεύθυνο να το κάνεις αν δεν έχεις όλα όσα πρέπει

Όπως γνωρίζουμε πολλά πουλιά εγκαταλείπουν την φωλιά τους αν υπάρξει κάποια δραματική αλλαγή….
Τώρα όσον αφορά το αλουμινόχαρτο είναι σχετικά τοξικό υλικό και δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα η χρήση του στο κλουβί.
Οι νεοσσοί θα μπουν εύκολα στο πειρασμό να δοκιμάσουν λίγο.
 
Γιάννη όσα χρόνια χρησιμοποιώ το αλουμινόχαρτο δεν είχα θέμα. Μπορώ να πω μάλιστα ότι κάποια πουλιά όχι μόνο δε το τσιμπούν, αλλά το φοβούνται κιόλας. Επειδή καθρεφτίζονται πάνω του..
 
Γιάννη όσα χρόνια χρησιμοποιώ το αλουμινόχαρτο δεν είχα θέμα. Μπορώ να πω μάλιστα ότι κάποια πουλιά όχι μόνο δε το τσιμπούν, αλλά το φοβούνται κιόλας. Επειδή καθρεφτίζονται πάνω του..
Για ποιο λόγο Νίκο το χρησιμοποιείς;
 
Είναι εύκαμπτο και εύκολο στη χρήση. Το βάζω ώστε να καλύπτει περιφερειακά τη φωλιά. Να δημιουργεί μια κάποια απομόνωση δηλαδή, να δίνει την εντύπωση ήσυχου σημείου στη κανάρα
 
Είναι εύκαμπτο και εύκολο στη χρήση. Το βάζω ώστε να καλύπτει περιφερειακά τη φωλιά. Να δημιουργεί μια κάποια απομόνωση δηλαδή, να δίνει την εντύπωση ήσυχου σημείου στη κανάρα

Αν αγοράσεις μερικά φύλλα χαρτόνι, μεσαίου πάχους απο βιβλιοπωλείο, είμαι σίγουρος οτι θα καταφέρεις να φτιάξεις πολύ όμορφα ΚΟΥΤΑΚΙΑ-ΚΑΠΑΚΙΑ ας πούμε, που θα καλύπτουν(όπως το αλουμινόχαρτο) την φωλιά και θα μπαίνουν "φορετά" απο το πάνω μέρος της. Μάλιστα αυτά είναι πολύ χρήσιμα εαν τα έχεις σε απόθεμα, διότι τα αλλάζεις κάθε φορά που γεμίζουν κουτσουλιές απο τα νεαρά πουλάκια και χρειάζεται καθαριότητα στο σημείο.

Υ. Γ Προσοχή στην ψείρα!
 
αλλά το φοβούνται κιόλας.
Το φοβούνται και νιώθουν ασφαλή να έχουν εκεί τη φωλιά τους; Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να φοβίζει τις κανάρες και να μην κάνουν φωλιά ή να φοβίζει τους αρσενικούς και να μην ταίζουν τις κανάρες που κλωσούν;
 
Αλίκη δεν είχα κανάρα που να φοβόταν να κάνει φωλιά. Οι αρσενικοί, άλλοι ταϊζουν και άλλοι όχι. Φόβο έχουν οι νεοσσοί τις πρώτες ημέρες συνήθως. Με προβληματίσατε όμως και θα το ξανασκεφτώ πριν το χρησιμοποιήσω ξανά σαν υλικό...
 
H Kανάρα φτιάχνει πάλι φωλιά. Είναι όμως ακόμα αρνητική στο να τη βατέψει ο αρσενικός..
 
Τον έχει δεχθεί άλλη φορά αυτόν τον αρσενικό;
 
Ναι Μαρία, αφού είναι ο ίδιος που έκαναν τον μικρό που έχασα από δικό μου λάθος
 
H Kανάρα φτιάχνει πάλι φωλιά. Είναι όμως ακόμα αρνητική στο να τη βατέψει ο αρσενικός..
Τα πουλιά γίνονται δεκτικά στο χρόνο που πρέπει... Την κατάλληλη στιγμή/μες θα του επιτρέψει τη μεταφορά των γονιδίων του.
Τα αρσενικά πάλι, έχουν άλλες προτεραιότητες αυτή την περίοδο για να σεβαστούν τις διαθέσεις της θηλυκής.
Γι αυτό αρκετές φορές παρατηρούμε ένα ζευγάρι να μαλώνουν αδιάκοπα και ας έχουν δίπλα τους τα μικρά τους.
Τα αφήνουμε στην όποια ησυχία τους μέχρι να ακολουθήσουν τα προστάγματα της φύσης τους.
 
Back
Top