Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την 1η Δεκεμβρίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ναι αυτό θα κάνω, σήμερα πήρα και σκόνη Pinex (αν τη λέω σωστά) να βάλω προληπτικά πάνω στη τσόχα
 
Εγώ πάντως θα απέφευγα να ψεκάζω για προληπτικούς λόγους και ειδικα με σπρέι που δεν ενδείκνυται για ζωντανούς οργανισμούς.
 
Δεν έχω κάνει τιποτα ποτέ προληπτικά στα καναρίνια, κάτι που να εχει να κάνει με φάρμακα. Δεν έχουν ψείρες παρότι για ένα τρίμηνο ζουν μέσα σε κήπο. Βεβαίως και θα μπορούσαν να κολλήσουν. Τότε, ναι, θα έκανα.
Αν όμως αγοράσεις τσόχα, φωλιά κλπ, καλό θα ήταν να τα ψεκάσεις πριν τα χρησιμοποιήσεις.
Αλλα διαφωνώ κάθετα να δώσουμε φαρμακο η κάτι που δεν ενδείκνυται και είναι τοξικό, μονο και μονο για πρόληψη
 
@ianos σε ευχαριστώ για τις σκέψεις..
Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 λογικές:
1) Πρόληψη, με σκευάσματα (ακίνδυνα σύμφωνα με ειδικούς).
2) Όχι φάρμακα, πριν διαπιστώσουμε πρόβλημα.

Έχω διαβάσει επιχειρήματα σύμφωνα με τα οποία και τα δυο σκεπτικά έχουν "υπέρ" και "κατά".
Από μόνος δεν έχω άποψη λόγω περιορισμένης εμπειρίας.
 
@ianos
Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν 2 λογικές:
1) Πρόληψη, με σκευάσματα (ακίνδυνα σύμφωνα με ειδικούς).
2) Όχι φάρμακα, πριν διαπιστώσουμε πρόβλημα.
Ας τα αναγάγουμε στις ανθρώπινες περιπτώσεις...
Υπάρχουν εμβόλια που προλαμβάνουν... άρα και στα πουλιά είναι απαραίτητα.. και υπάρχουν αντιβιώσεις ή σκευάσματα που μόνο όταν ασθενούμε τις παίρνουμε.
Γιατί αυτό να αλλάξει στα πουλιά;
Οι αντιβιώσεις και τα φάρμακα καταπολεμούν την ασθένεια όταν υπάρχει... Δε χαρίζουν ανοσία στον οργανισμό.
Η χρήση τους (αν δεν υπάρχει ασθένεια) μόνο κακό κάνει, γιατί επιβαρύνει τον οργανισμό και δημιουργεί ανθεκτικότερους ιούς.
 
Κατά τη γνώμη μου, τα κατοικίδιά μας θα πρέπει να τα έχουμε όπως τους εαυτούς μας ή όπως τα παιδιά μας.
Στο σχολείο που πηγαίνει ο γιός μου, πριν από ένα διάστημα είχε ψείρα - πάρτυ. Αναρωτήθηκα, καθώς ξυνόμουν (όπως και τώρα, όπως και πάντα ξύνομαι αν ακούσω τη λέξη ψείρα), αν έπρεπε να του βάλω φάρμακο για ψείρες ή απωθητικό για ψείρες. Τελικά δεν έκανα κάτι από αυτά, παρά να παρατηρώ το κεφάλι του (και να ξύνομαι φυσικά), διότι τότε δεν κόλλησε ψείρες. Τα φάρμακα που κυκλοφορούσαν στο εμπόριο ήταν είτε μερικώς αποτελεσματικά, είτε αναποτελεσματικά, εκτός από ένα το οποίο είναι όμως τοξικότατο και ισχυρότατο εντομοκτόνο και είναι και παραμένει αποτελεσματικό λόγω της τοξικότητάς του.
(Πω, πω, μιλάμε έχω τρελαθεί στο ξύσιμο!)
 
Back
Top