Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την 1η Δεκεμβρίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με το καλό και τα υπόλοιπα...
Πέντε αυγά;
Άντε να τη σταματήσουμε αυτήν τώρα...
Μόλις γύρισα.. Μέχρι τώρα βγήκανε τα 3..
ναι τα αυγά της είναι πέντε... καθώς έβαλα τα 4 μαζί την τέταρτη μέρα, λογικά με απόκλιση μιας μέρας (το πέμπτο) θα βγουν όλα μαζί αν είναι ένσπορα...

Τώρα με το σταμάτημα ίσως δεν χρειαστεί γιατί έγινε το εξής.. Καθώς τελειώσε η τροφή που είχα από τη θεσσαλονίκη, αναγκάστηκα να πάρω τροφή από εδώ, η οποία είναι συσκευασμένη αλλά έχει μέσα εκείνα τα πολύχρωμα παξιμαδάκια που υποτίθεται έχουν βιταμίνες...
Ξέρω ότι δεν κάνει αλλά τοπικά δεν βρήκα αυτό που ήθελα..
Μου είχε πει αυτός που πήρα τα πουλιά, "μη δίνεις τέτοια τροφή γιατί θα έχουν πτερόρροια... και όντως παιδιά ο αρσενικός άρχισε να μαδάει... κελαϊδάει ακόμη αλλά ψιλοτριχομαδιέται...

Τώρα θα μου πείτε εσείς τι θα κάνουμε στη συνέχεια, πώς θα τα σταματήσουμε αν δε σταματήσουν μόνα τους... εγώ σηκώνω ψηλά τα χέρια... Θα περιμένω κατευθύνσεις...
ευχαριστώ προκαταβολικά..
20160103_175031.webp 20160103_175035.webp
απέφυγα το φλας γι αυτό σκοτεινές οι φωτο
 
με το καλό και τα υπόλοιπα, φίλε μου!
τώρα αρχίζουν τα δυσκολα, πολύ σωστά το θέτετε κε Μισαλούρη.. Πώς την σταματάνε τώρα;
Δύσκολα... εξαιρετικά δύσκολα.

Παιδιά έχω μια απορία που διστάζω καιρό τώρα να την εκφράσω, για να μη μου αποδοθούν εσφαλμένα κίνητρα..

Σημειώνω ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι εξ αρχής το ήθελα μέσα στο δωμάτιο - γραφείο μου... Και εδώ θα συνεχίσω να το έχω..
Αν τα πουλιά τα αφήσω στους δικούς τους ρυθμούς χωρίς να παρέμβω... Το πιθανό σενάριο ποιο είναι;
Γιατί αν μου γεννούν τώρα τον χειμώνα και ξεκουράζονται την άνοιξη και το καλοκαίρι, αν δηλαδή λειτουργεί αντίστροφα το βιολογικό τους ρολόι και αν αυτό δεν είναι ζημιογόνο για την υγεία τους... Ποιο είναι το πρόβλημα;

Τώρα, το ιδανικό είναι να αλλάξει το βιολογικό τους ρολόι και αν έτσι πρέπει, έτσι θα το κάνουμε... Εσείς θα μου πείτε τον τρόπο και σας ευχαριστώ... Αυτή η παρέμβαση ωστόσο σ' αυτό που θέλουν τα πουλιά σας γεννά ερωτηματικά; ...
 
Ένα ακόμη νομίζω που πρέπει να διευκρινίσεις ως πρόθεση αλλά και ως αντικειμενικά ορθό, είναι πόσες γέννες θα κάνεις κάθε χρόνο.
 
Πως θα αλλαξει το ρολοι τους και θα ξεκουραζονται την ανοιξη; Μπορεις να εχεις τοσο σκοταδι και τοσο κρυο οσο τ χειμωνα;

Για τις απαντησεις που ψαχνεις θα ανατρεξεις στις πρωτες σελιδες του θεματος σου καθως και σε θεματα αναπαραγωγης εκτος εποχης..
https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-Ιανουάριο-μήνα.25644/
https://community.petbirds.gr/threads/Πότε-είναι-καιρός-για-αναπαραγωγή-καναρινιών.25362/
 
Ένα ακόμη νομίζω που πρέπει να διευκρινίσεις ως πρόθεση αλλά και ως αντικειμενικά ορθό, είναι πόσες γέννες θα κάνεις κάθε χρόνο.
πόσες είναι αντικειμενικά ορθό; αυτό θα καθορίσει και την πρόθεση μου...

μόλις έσκασε και το τέταρτο αυγό...
 
2 με 3 το πολυ ειναι στα επιτρεπτα για τις αντοχες του πουλιου. Φυσικα προϋποθετουν καλη προετοιμασια κ συντηρηση διατροφικα για να ειναι υγιεις και ευρωστοι ο γονεις και μετα τις γεννες. Σκεψου οτι ξεκινωντας απριλιο ολα τα νεουδια περνανε καλα τις πτερορροιες κτλ απο θεμα εποχης.

Αυτα φυσικα για χομπυστες και ανθρωπους που σεβονται τα ζωα, οχι για ξεδιαντροπους που θα σου πουν "εμενα εκαναν 9 γεννες σερι και δεν επαθαν τιποτα" και φυσικα δεν μενει ουτε πουπουλο..
 
2 με 3 το πολυ ειναι στα επιτρεπτα για τις αντοχες του πουλιου. Φυσικα προϋποθετουν καλη προετοιμασια κ συντηρηση διατροφικα για να ειναι υγιεις και ευρωστοι ο γονεις και μετα τις γεννες. Σκεψου οτι ξεκινωντας απριλιο ολα τα νεουδια περνανε καλα τις πτερορροιες κτλ απο θεμα εποχης.

Αυτα φυσικα για χομπυστες και ανθρωπους που σεβονται τα ζωα, οχι για ξεδιαντροπους που θα σου πουν "εμενα εκαναν 9 γεννες σερι και δεν επαθαν τιποτα" και φυσικα δεν μενει ουτε πουπουλο..

παιδιά εσείς τι θα κάνατε στην περίπτωση μου;..
αν μου πείτε 2 γέννες, προετοιμάζομαι από τώρα, ανασκοπώ αμέσως οδηγίες και προχωράω στην διακοπή τους τώρα...
 
παιδιά εσείς τι θα κάνατε στην περίπτωση μου;..
αν μου πείτε 2 γέννες, προετοιμάζομαι από τώρα, ανασκοπώ αμέσως οδηγίες και προχωράω στην διακοπή τους τώρα...
Προσωπικα δε θα προχωρουσα καν σε δευτερη ισως ουτε και σε πρωτη, θα τα εκοβα βεβαια παρα πολυ αποτομα αλλα νομιζω η θεση μου ηταν ξεκαθαρη απο την αρχη του θεματος. Εσυ αυτο που μπορεις να κανεις ειναι ειτε να αφησεις 3η και εννοειται (δεν ξερω πως θα τ κανεις) θα χεις χειμωνα απο κει και επειτα, ειτε να τα κοψεις τωρα και παλι να χεις χειμωνα. Δεν ξερω τι ακριβως θελεις να κανουν τα πουλια, αλλα γνωριζω καλα τον ενθουσιασμο απο τα τσιπτσιπ στη φωλια και ξερω οτι θα δυσκολευτεις.

Τελος νομιζω ξεχναμε την κανονικη αναπαραγωγη..
 
Λευτέρη χρόνια πολλά,

Νομίζω ότι θέλεις να επαναφέρεις τα καναρίνια στην σωστή εποχή τους και ως χομπίστας να κάνεις αναπαραγωγή την άνοιξη.

Μου είχε πει αυτός που πήρα τα πουλιά, "μη δίνεις τέτοια τροφή γιατί θα έχουν πτερόρροια... και όντως παιδιά ο αρσενικός άρχισε να μαδάει... κελαϊδάει ακόμη αλλά ψιλοτριχομαδιέται...

Πρόσεξε την φωλιά για ψείρες. Δεν γίνεται πτερορροια από τους σπόρους.

Εσείς θα μου πείτε τον τρόπο και σας ευχαριστώ...

Τον τρόπο στον έχουμε πει σε προηγούμενα μηνύματα.
 
Προσωπικα δε θα προχωρουσα καν σε δευτερη ισως ουτε και σε πρωτη
Μιράντα ακόμη και αν ήσουν στη θέση μου; Ειλικρινά.. μπες για λίγο...
έχω πάρει τα πουλάκια πέρσι τον Μάρτιο.. μετά από λίγο ξεκίνησαν πτερρόροια... Περνάνε οι μήνες και ξαφνικά από μόνα τους (δεν έκανα την παραμικρή προετοιμασία) θέλουν να ζευγαρώσουν...
Τώρα, έχεις την ευκαιρία να δεις μικρά έπειτα από μήνες.. Τι κάνεις; Πας ανάποδα στη διάθεση τους και στην επιθυμία σου;
Καταλαβαίνω αυτό που λες, θα το συμβουλεύω και εγω αργότερα.. είναι το σωστό...
Το ζήτημα είναι πως λειτουργείς με βάση τη λογική και μόνο, όταν κυριαρχεί το συναίσθημα...
Θα ήθελα πολύ να ξέρω τι θα έκανε πραγματικά ο καθένας στη θέση μου την πρώτη φορά...
 
Μέχρι εδώ, δικαιολογώ τα διλήμματα σου. Για τρίτη γέννα όμως ούτε καν αυτήν την περίοδο. Προσωπική μου άποψη φιλικά. Και την άνοιξη αν επανέλθει η διάθεσή τους κάνεις μία ακόμα απλά για να ρολάρει φυσιολογικά από κει και πέρα.
 
τώρα προτίθεμαι να έχουν μόνο 2 γέννες...

Πρόσεξε την φωλιά για ψείρες. Δεν γίνεται πτερορροια από τους σπόρους.
πως θα το διαπιστώσω; να σημειώσω ότι ο αρσενικός μεγάλωνε τα μικρά της προηγούμενης γέννας τις τελευταίες μέρες και δεν είχε φωλιά.

Μέχρι εδώ, δικαιολογώ τα διλήμματα σου. Για τρίτη γέννα όμως ούτε καν αυτήν την περίοδο. Προσωπική μου άποψη φιλικά. Και την άνοιξη αν επανέλθει η διάθεσή τους κάνεις μία ακόμα απλά για να ρολάρει φυσιολογικά από κει και πέρα.
Μαρία, δεν θα υπάρξει τρίτη γέννα...

Εγώ θα άφηνα να ολοκληρωθεί αρχικά η πρώτη γέννα.
Θα επέτρεπα την εξέλιξη σε τουλάχιστο άλλη μια γέννα ολοκληρωμένη
Και στην... Τρίτη αν δω πως το ζευγάρι έχει διάθεση και δύναμη... Θα συνέχιζα με απομάκρυνση των αυγών ...
Θα άφηνα τη μητέρα για 10-15 μέρες να κλωσά τα πλαστικά αυγά... και έτσι και δεν θα τα κούραζα αλλά και δεν θα "έκοβα" τον οργανισμό δύο εύρωστων και υγιέστατων κατά τα υπόλοιπα πτηνών.
Θα προχωρήσω με αυτόν τον τρόπο...
 
Φιλε μου δε σου μιλαει καμια γκουρου ή αλαθητη!

Ειχα για πολλα χρονια πουλια χωρις να κανω αναπαραγωγη. Περυσι μου εδωσαν ενα ζευγαρι κ επειδη λογω χωρου τα ειχα μαζι μου εκαναν φωλια αμεσως μετα το ταξιδι προς Αθηνα.

Αν ποτε πας τοσο πισω σε ψαξιμο του φορουμ, ξεκινησα περυσι Ιανουαριο. Αυτα ξεκινησαν βασικα οχι εγω. Οποτε περιπου τα ιδια καναμε. Στα λεω αυτα για να καταληξω στο ποσο δυσκολευτηκα κυριως εγω να σταματησω τις γεννες και μετα τα πουλια. Πρωτα πανε κ οι δικες μας επιθυμιες και μετα τα ενστικτα τους. Ειναι πιο δυσκολο να σταματησεις εναν ανθρωπο απο ενα πουλι..

Εγω λοιπον δυσκολευτηκα να ξεσυνηθισω τις φωλιες τι φωνες και τα τιτιβισματα. Και σκεψου πηγαμε μεχρι ανοιξη. Εσυ που εισαι ακομα πιο νωρις τι θα κανεις;
 
περιπου τα ιδια καναμε
χαίρομαι που το ακούω... άρχισα να έχω ζητηματάκια με την αυτοεκτίμηση...

ποσο δυσκολευτηκα κυριως εγω να σταματησω τις γεννες και μετα τα πουλια.
Αν έχεις να προσθέσεις κάτι στις παραπάνω οδηγίες του @misalouris πες μου σε παρακαλώ...

Ειναι πιο δυσκολο να σταματησεις εναν ανθρωπο απο ενα πουλι..
no comments... Τα είπες όλα...🙄
φαίνεται ότι στη περίπτωση μου ο άνθρωπος σταμάτησε τώρα, μένει τα πουλάκια
 
Θα σου πω οτι ειχα πει και πριν πανε σε 2η γεννα.
Δε γινεται να χωριστουν αφου απογαλακτιστουν οι νεοσσοι.

Προτεινω... αφηνεις οπως εχουν. Ξαναζευγαρωνουν, η μανδαμ φτιαχνει καινουργια φωλια (ηδη θα χει σταματησει να ασχολειται με τα μικρα) αφηνεις τα μικρα με το μπαμπα στη μια πλευρα, και την κυρια την αφηνεις να γεννησει κανονικα, χωρισμενη. Αντικαθιστας τα αυγα με πλαστικα, τα κλωσσα 5 6 μερες κ μετα βγαζεις τα παντα και αφηνεις την κυρια μακρυα απο την υπολοιπη φαμιλια.

Τυπικα αυτο κανεις για να κοψεις τις ορμες τους.

χαίρομαι που το ακούω... άρχισα να έχω ζητηματάκια με την αυτοεκτίμηση...
Να μην εχεις. Ακομα και γκουρου να χα γεννηθει εγω (🙄😎) παντα υπαρχει καποιος που κανει λαθη, δεν εισαι ο μονος.

Επειδη λοιπον δε γεννηθηκα με πτυχιο στα πτηνα, συμβουλευτηκα, ρωτησα, αγχωθηκα και εκανα και εγω λαθη. Αλλα τα λαθη αγνοιας συγχωρουνται και δεν επαναλαμβανονται. Τα σκοπιμα λαθη ειναι τα χειροτερα. Ρωτα λοιπον και γινε καλυτερος.
 
Για τρίτη γέννα όμως ούτε καν αυτήν την περίοδο.
Και την άνοιξη αν επανέλθει η διάθεσή τους κάνεις μία ακόμα απλά για να ρολάρει φυσιολογικά από κει και πέρα.
φίλε Λευτέρη..σου είπαν τόσα μα τόσα πολλά όλοι οι φίλοι πιο πάνω! Σε καταλαβαίνω, μάλλον να το θέσω καλύτερα..σε νιώθω, αλλά πρέπει να δουλέψεις.. Να δουλέψεις πολύ, φίλε μου!
πρώτα με τον εαυτό σου.. Μετά με το ζευγάρι σου! Πρώτα να καταλάβεις εσύ το λάθος.. Και στη συνέχεια να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον τέτοιο που να κοπεί κάθε περαιτέρω διάθεση σ'αυτά για συνέχεια του λάθους!
το λάθος για μένα βρίσκεται στην αρχή.. Τα πουλιά δεν έπρεπε να μπουν σε ζευγαρώστρα, τέτοια εποχή!
μη με παρεξηγήσεις, φίλε Λευτέρη.. Εγώ θα προτιμούσα να πράξω με κάθε τρόπο το σωστό για τα πουλιά, ακόμη κι αν έπρεπε να ''γειώσω'' εντελώς το συναίσθημά τους που ξεπήδησε σε λάθος εποχή.. Από λάθος δικό μου! Με καταλαβαίνεις πιστεύω, φίλε μου!
από κει και πέρα, τόσο η Μαρία όσο και η Μιράντα, τα είπαν όλα..
 
φίλε Λευτέρη..σου είπαν τόσα μα τόσα πολλά όλοι οι φίλοι πιο πάνω! Σε καταλαβαίνω, μάλλον να το θέσω καλύτερα..σε νιώθω, αλλά πρέπει να δουλέψεις.. Να δουλέψεις πολύ, φίλε μου!
πρώτα με τον εαυτό σου.. Μετά με το ζευγάρι σου! Πρώτα να καταλάβεις εσύ το λάθος.. Και στη συνέχεια να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον τέτοιο που να κοπεί κάθε περαιτέρω διάθεση σ'αυτά για συνέχεια του λάθους!
το λάθος για μένα βρίσκεται στην αρχή.. Τα πουλιά δεν έπρεπε να μπουν σε ζευγαρώστρα, τέτοια εποχή!
μη με παρεξηγήσεις, φίλε Λευτέρη.. Εγώ θα προτιμούσα να πράξω με κάθε τρόπο το σωστό για τα πουλιά, ακόμη κι αν έπρεπε να ''γειώσω'' εντελώς το συναίσθημά τους που ξεπήδησε σε λάθος εποχή.. Από λάθος δικό μου! Με καταλαβαίνεις πιστεύω, φίλε μου!
από κει και πέρα, τόσο η Μαρία όσο και η Μιράντα, τα είπαν όλα..
ναι Δημήτρη, έτσι θα πράξω... ευχαριστώ, να είσαι βέβαιος ότι δε σε παρεξηγώ, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε, καταλαβαίνω τα κίνητρα πίσω από τις συμβουλές σας και το εκτιμώ...
το μόνο ζήτημα ότι πρέπει να έχω το ζευγάρι στο ίδιο δωμάτιο, δεν υπάρχει δυνατότητα πλήρους χωρισμού..
Δεν θα υπάρχει οπτική παρά μόνο ακουστική επαφή...
 
Back
Top