Γενικά Ο Jim το pacific parrotlet

Κατω δεξιά εννοείς; Εμένα μου φαίνεται ότι ήπιε απλά πολύ νερό...
Κι εμένα για ουρα μου φαίνονται. Την κουτσουλια την βλέπω καλοσχηματισμένη.
 
Εύα, σου είπε πτηνιατρος ότι δεν πρέπει να βγαίνουν όσο ακολουθούν κάποια θεραπεία; Για ποιο λόγο;
Βέβαια Ζωή. Γιαυτό επιμένω... Όταν υπάρχει κάποια μόλυνση η οτιδήποτε άλλο πρέπει να μένουν μέσα γιατί όταν κουτσουλανε έξω μεταφέρουν τα μικρόβια και μετά ξανά κολλάνε...
Άσε που θα πρέπει να καθαρίζει όπου κουτσουλαει με λίγο χλωρίνη η μπεταντιν...
Γιατί το ξύδι ας πούμε η ένα απλό απολυμαντικό δεν σκοτώνει κοκκιδια
Κατω δεξιά εννοείς; Εμένα μου φαίνεται ότι ήπιε απλά πολύ νερό...
Όταν υπάρχει τόσο πολύ υγρασία ο γιατρός μου λέει πως είναι διάρροια...
Εκτός αν έφαγε το πουλί κάποιο φρούτο ή λαχανικό τότε είναι λογικό...
 
Βέβαια Ζωή. Γιαυτό επιμένω... Όταν υπάρχει κάποια μόλυνση η οτιδήποτε άλλο πρέπει να μένουν μέσα γιατί όταν κουτσουλανε έξω μεταφέρουν τα μικρόβια και μετά ξανά κολλάνε...
Άσε που θα πρέπει να καθαρίζει όπου κουτσουλαει με λίγο χλωρίνη η μπεταντιν...
Γιατί το ξύδι ας πούμε η ένα απλό απολυμαντικό δεν σκοτώνει κοκκιδια

Όταν υπάρχει τόσο πολύ υγρασία ο γιατρός μου λέει πως είναι διάρροια...
Εκτός αν έφαγε το πουλί κάποιο φρούτο ή λαχανικό τότε είναι λογικό...
Εγώ να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να τον απασχολω σε ένα συγκεκριμένο σημείο και μετά να το απολυμαινω καθημερινά παρά να τον κλείσω για δύο εβδομάδες μέσα στο κλουβί. Είναι μεγάλο το διάστημα και θα στρεσαριστει πολύ το πουλάκι. Τουλάχιστον ο Σαχαμπ θα πάθαινε κατάθλιψη. Βέβαια το κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό.
 
Εγώ να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να τον απασχολω σε ένα συγκεκριμένο σημείο και μετά να το απολυμαινω καθημερινά παρά να τον κλείσω για δύο εβδομάδες μέσα στο κλουβί. Είναι μεγάλο το διάστημα και θα στρεσαριστει πολύ το πουλάκι. Τουλάχιστον ο Σαχαμπ θα πάθαινε κατάθλιψη. Βέβαια το κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό.
Τι να σου πω Ζωή μου; Εγώ ας πούμε κάθε μήνα που τα δίνω 6 ημέρες το μήνα μηλοξυδο ακόμη και τότε δεν τα βγάζω για προληπτικούς λόγους...
Δεν έχουν κανένα θέμα...
 
Τι να σου πω Ζωή μου; Εγώ ας πούμε κάθε μήνα που τα δίνω 6 ημέρες το μήνα μηλοξυδο ακόμη και τότε δεν τα βγάζω για προληπτικούς λόγους...
Δεν έχουν κανένα θέμα...
Είναι θέμα συνηθειας δηλαδή..
 
Είναι θέμα συνηθειας δηλαδή..
Θα μπορούσε.. Αν και όταν άρχισα να το κάνω αυτό δεν υπήρχαν αντιδράσεις... Ο Ντανιέλ μόνο όταν ήταν μωρό γκρίνιαζε για να βγει έξω... Έκανε σαν τρελό τότε...
 
Θα μπορούσε.. Αν και όταν άρχισα να το κάνω αυτό δεν υπήρχαν αντιδράσεις... Ο Ντανιέλ μόνο όταν ήταν μωρό γκρίνιαζε για να βγει έξω... Έκανε σαν τρελό τότε...
Εύα μου δεν γίνεσαι κουραστική καθόλου... Σε ευχαριστώ πολύ μάλιστα που μιυ λες κάποια πράγματα από δική σου εμπειρία αλλά.. Αν δεν βγει έξω ο μικρός θα στρεσαριστει τόσο που θα αυξηθεί κατά 1000τοις 100ο αριθμός των κοκκιδιων λόγω στρες, εμένα μου είπαν όπως είναι η καθημερινότητα του θα συνεχίσει να είναι. Αλλά και το αντίθετο να μου έλεγαν εγώ πάλι θα τον έβγαζα με δική μου ευθύνη... Δεν υπάρχει περίπτωση να τον στρεσαρω, το κλουβί το απολυμαινω μια φορά την ημέρα το ίδιο και τον χορό που κάθεται όταν είναι έξω ποια η διαφορά λοιπόν αν είναι μέσα η έξω στο κλουβάκι; Για μένα η διαφορά είναι στην ψυχολογία του και μόνο... Νερό πίνει άφθονο μπορώ να πω λόγο ζέστης κ στο μπολ του έβαλα πιπεριές σήμερα και το παρατήρησα ότι ήπιε και πάλι νερό πιστεύω αν ήταν χειμώνας δεν θα έπινε άσε που του δινα εγώ συνέχεια στο στόμα για να είμαι σίγουρη γιατί διάβασα ότι πολλά πουλιά από την γεύση που έχει δεν πίνουν καθόλου και αυτό μπορεί να φέρει αλλά αποτελέσματα.. Οι κουτσουλιές του δεν είναι διάρροια είναι πολύ καλές απλά από το νεράκι έχει πολλά ουρά τώρα με την ζέστη τα έχω παρατηρήσει αυτά και τα γράφω..
 
Δεν είναι διάροια αυτό που φαίνεται στο βίντεο. Στη διάροια τα κόπρανα δεν είναι σχηματισμένα και πολλές φορές είναι ανακατεμένα με τα ούρα.
 

Συνημμένα

  • Lq1AtjYHJvU_0H3aKE5C.webp
    Lq1AtjYHJvU_0H3aKE5C.webp
    5,8 KB · Προβολές: 5
Νομιζω οτι σε αυτη την περιπτωση μικροδιαφορες στις κουτσουλιες δεν θα πρεπει να σε ανησυχούν 🙂
Όχι εμένα δεν με ανησυχουν Σε ευχαριστώ πολυ😊αν διάβασες τα παραπάνω, νόμιζε η Εύα ότι είχε κάνει διάρροια.
[automerge]1562331459[/automerge]
Φυσιολογικές τις βλεπωIMG_20190705_155558-768x1365.webp
 
δεν ειναι διαρροια! Οπως ειπε κ ο Ανεστης η διαρροια εχει πολυ διαφορετικη οψη! φαινεται σα να εχει πιει πιο πολυ νερακι! βρε παιδια διαβαζω, διαβαζω κ νομιζω οτι ορισμενες φορες γινομαστε πολυ υπερβολικοι με καποια πραγματα! Δε χρειαζεται τοσο αγχος με τα πουλακια κ τοσος πανικος! Τα παιρνουμε για παρεουλα κ να τα χαρουμε οχι να πεθανουμε απο αγωνια κ αγχος! Καλο ειναι να προσεχουμε αλλα με οριο ολα! Οι υπερβολες πολλες φορες εχουν τα αντιθετα αποτελεσματα! (ειναι γενικου προβληματισμου κ οχι για το συγκεκριεμνεο θεμα απαραιτητα!)
 
δεν ειναι διαρροια! Οπως ειπε κ ο Ανεστης η διαρροια εχει πολυ διαφορετικη οψη! φαινεται σα να εχει πιει πιο πολυ νερακι! βρε παιδια διαβαζω, διαβαζω κ νομιζω οτι ορισμενες φορες γινομαστε πολυ υπερβολικοι με καποια πραγματα! Δε χρειαζεται τοσο αγχος με τα πουλακια κ τοσος πανικος! Τα παιρνουμε για παρεουλα κ να τα χαρουμε οχι να πεθανουμε απο αγωνια κ αγχος! Καλο ειναι να προσεχουμε αλλα με οριο ολα! Οι υπερβολες πολλες φορες εχουν τα αντιθετα αποτελεσματα! (ειναι γενικου προβληματισμου κ οχι για το συγκεκριεμνεο θεμα απαραιτητα!)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ζαχαρια και πολλές φορές πιστεύω πως από την υπερβολή γίνονται χειρότερα τα πράγματα... Μα έλα που το βλέπω σαν άνθρωπο, πίστεψέ το και για αυτόν το λόγο γίνομαι υπερβολική(μιλώντας αποκλειστικά για εμένα) ενώ σε άλλους μπορεί να είμαι πιο χαλαρή σχολιάζοντας... Θα πρέπει να το αλλάξω αυτό όμως όπως και θα κάνω από εδώ κ στο εξής. Πιο χαλαρά κι όλα καλα😉
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ζαχαρια και πολλές φορές πιστεύω πως από την υπερβολή γίνονται χειρότερα τα πράγματα... Μα έλα που το βλέπω σαν άνθρωπο, πίστεψέ το και για αυτόν το λόγο γίνομαι υπερβολική(μιλώντας αποκλειστικά για εμένα) ενώ σε άλλους μπορεί να είμαι πιο χαλαρή σχολιάζοντας... Θα πρέπει να το αλλάξω αυτό όμως όπως και θα κάνω από εδώ κ στο εξής. Πιο χαλαρά κι όλα καλα😉
Βασω δε το ειπα για σενα, αλλα γενικα μη παρεξηγηθω! απλα το βρηκα σαν ευκαρια κ το ειπα, γιατι ειναι κατι που παρατηρω το τελευταιο διαστημα!Φυσικα κ πρεπει να τα προσεχουμε κ να τα φροντιζουμε να προνοουμε, προννουμε πως; Εχοντας μελετησει κ διαβασει! Δε χρειαζεται να παθαινουμε πανικο με το παραμικρο, α εκανε αυγα μη παθει δυστοκια, α εκανε διαφορετικη κουτσουλια μια φορα μηπως ειναι αρρωστο, δε μου τρωει αυτο τι θα κανω! Οποιο πουλακι κανει αυγα δε σημαινει οτι θα παθει δυστοκια για παραδειγμα! αν τους παρεχουμε σωστες συνθηκες, σωστη διατροφη, και σωστη καθαριοτητα ειναι σημαντικο ωστε να αποφυγουμε πολλες δυσαρεστες καταστασεις! Σορρυ για το off topic!
 
Βασω δε το ειπα για σενα, αλλα γενικα μη παρεξηγηθω! απλα το βρηκα σαν ευκαρια κ το ειπα, γιατι ειναι κατι που παρατηρω το τελευταιο διαστημα!Φυσικα κ πρεπει να τα προσεχουμε κ να τα φροντιζουμε να προνοουμε, προννουμε πως; Εχοντας μελετησει κ διαβασει! Δε χρειαζεται να παθαινουμε πανικο με το παραμικρο, α εκανε αυγα μη παθει δυστοκια, α εκανε διαφορετικη κουτσουλια μια φορα μηπως ειναι αρρωστο, δε μου τρωει αυτο τι θα κανω! Οποιο πουλακι κανει αυγα δε σημαινει οτι θα παθει δυστοκια για παραδειγμα! αν τους παρεχουμε σωστες συνθηκες, σωστη διατροφη, και σωστη καθαριοτητα ειναι σημαντικο ωστε να αποφυγουμε πολλες δυσαρεστες καταστασεις! Σορρυ για το off topic!
Δεν υπαρχει καμία παρεξήγηση Ζαχαρια 🙂αλίμονο. Εγώ είπα για εμένα μιας και ανέφερες το θέμα της υπερβολής και πολύ καλά έκανες και το ανέφερες.. 😊Απλά εγώ τη μύγα και μυγιαζομαι 😉
 
Back
Top