Γενικά Ο Jim το pacific parrotlet

Παρακινδυνευμένο αυτό που θα πω... αλλά είναι κουκλί, με φτέρωμα και ματάκια ολοζώντανα, έχει όρεξη, τρώει, πίνει, φαντάζομαι παίζει και κελαηδάει... Οι κουτσουλιές του ήταν μια χαρά...

Λίγο τζάμπα οι θεραπείες;
 
Παρακινδυνευμένο αυτό που θα πω... αλλά είναι κουκλί, με φτέρωμα και ματάκια ολοζώντανα, έχει όρεξη, τρώει, πίνει, φαντάζομαι παίζει και κελαηδάει... Οι κουτσουλιές του ήταν μια χαρά...

Λίγο τζάμπα οι θεραπείες;
Αν σου πω μαζί σου. 😉Ασ όψεται ο φόβος της παπαγαλομανας😆
 
Αντε σε λίγο θα σου λέει "τι ντοματίνι; Κόψε λίγο αγγουράκι, βαλε λίγη φέτα να φαμε μια σαλάτα της προκοπής" 😂
Απ την τόση λαιμαργία του κ. Διονυση να είμαι σίγουρη πως θα το πει... 😂
 
Βάσω έχω ίδια κλουβια με εσένα και αγοράζω αυτές τις πατηθρες... 108878_5220-150x150.jpgΜπαινουν εύκολα ανάμεσα στα κάγκελα...
Είναι της Trixie... Τις αγοράζω 3 και κάτι από το birdmarket έχει 4 μέσα... Πραγματικά είναι ότι πρέπει για τα πόδια τους...
Ούτε μεγάλες, ούτε μικρές...
Αυτές που έχεις είναι καλές και αυτές αλλά έτσι όπως τις έχεις βάλει πιθανόν να μην πατάει/στέκεται άνετα...
Πάρε αυτές οπότε μπορέσεις και θα δεις ότι θα τις ευχαριστηθεί ❣️
 
Βάσω έχω ίδια κλουβια με εσένα και αγοράζω αυτές τις πατηθρες... View attachment 65398Μπαινουν εύκολα ανάμεσα στα κάγκελα...
Είναι της Trixie... Τις αγοράζω 3 και κάτι από το birdmarket έχει 4 μέσα... Πραγματικά είναι ότι πρέπει για τα πόδια τους...
Ούτε μεγάλες, ούτε μικρές...
Αυτές που έχεις είναι καλές και αυτές αλλά έτσι όπως τις έχεις βάλει πιθανόν να μην πατάει/στέκεται άνετα...
Πάρε αυτές οπότε μπορέσεις και θα δεις ότι θα τις ευχαριστηθεί ❣
εχω δυο τετοιεσ που λεσ μεσα απλα εδω φαινεται η τριτη κ πιο λέπτη,Ευα μου, αν δεις σε αλλεσ φωτογραφιεσ θα τισ διακρινεισ..σε ευχαριστω πολυ ομως για την διευκρινηση!
 
Τέλειος!

Στις ταίστρες τι του έχεις;
Στην μέσα μπρόκολο στην πάνω από το κεφάλι του γκριτ με μινεραλ ανακατεμένο και στην άλλη έχω σπόρους τροφή
 
Τέλειος ο πασάς.
Οταν τον βγάζεις έξω μην τον χαϊδολογάς μεσα στο κλουβί. Και θα εξηγήσω γιατί.
Το να τα βγαζουμε έξω είναι μια στιγμή χαράς και γι' αυτά και για μας πιστεύω. Κάνουν το μπανάκι τους, λιάζονται, κόβουν κίνηση.
Οταν συνηθίσουν το χάδι μεσα στο κλουβί (όπως είχε κάνει και ο δικός μου δερβέναγας) χάνουν αυτή την πολύτιμη ώρα με το να ζητάνε χάδια στα κάγκελα. Χάνουν ώρα παιγνιδιού, ώρα ραχατέματος, ώρα πολύτιμη, τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Οπότε κι εγώ άρχισα να του λέω "παλικάρι μου τα χαδάκια μέσα όταν σε βγάλω. Απόλαυσε τον ήλιο". Κι έτσι το σταματήσαμε και χαιρόμαστε όλοι την "εξοδο".
 
Πολ
Τέλειος ο πασάς.
Οταν τον βγάζεις έξω μην τον χαϊδολογάς μεσα στο κλουβί. Και θα εξηγήσω γιατί.
Το να τα βγαζουμε έξω είναι μια στιγμή χαράς και γι' αυτά και για μας πιστεύω. Κάνουν το μπανάκι τους, λιάζονται, κόβουν κίνηση.
Οταν συνηθίσουν το χάδι μεσα στο κλουβί (όπως είχε κάνει και ο δικός μου δερβέναγας) χάνουν αυτή την πολύτιμη ώρα με το να ζητάνε χάδια στα κάγκελα. Χάνουν ώρα παιγνιδιού, ώρα ραχατέματος, ώρα πολύτιμη, τουλάχιστον έτσι νομίζω.
Οπότε κι εγώ άρχισα να του λέω "παλικάρι μου τα χαδάκια μέσα όταν σε βγάλω. Απόλαυσε τον ήλιο". Κι έτσι το σταματήσαμε και χαιρόμαστε όλοι την "εξοδο".
Πολύ χρήσιμο κ. Διονυση. Νομίζω έχετε απόλυτο δίκιο.. Δεν θα το ξανακάνω λοιπόν. Ευχαριστώ πολύ...
 
Αφού η μαμά μου δεν δουλεύει σήμερα κ με έβγαλε νωρίτερα, αφου μου ετοίμασε ένα ωραιότατο πιάτο με λαχανικά και τα κατασπαραξα... Είπα να μπω να δω τι κρύβεται μέσα στο κλουβάκι μεταφοράς μου✌😍

Ναι το καταφέραμε και μπήκε χωρίς κόπο με λιχουδιτσες και μόνο... 😀IMG_20190803_120735-768x1365.jpgIMG_20190803_120623-1024x576.jpgIMG_20190803_121109-768x1365.jpgIMG_20190803_121102-768x1365.jpg
 
Back
Top