Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ειναι φαγανος ο Mickey?
Τον βλεπω καρδαμομενο!
Τα μωρά είναι καρδαμωμένα, αργότερα χάνουν λίγα γραμμάρια 😊
[automerge]1566234797[/automerge]
Όλα έτσι ειναι; 😱
Με το που πετάει και ερχεται στο τραπέζι, ο ένας τραβάει την ανηφόρα (προς το κεφάλι μου) και ο άλλος σφαίρα στο κλουβί του 😂
Έχω εμπειρία μόνο από τη Λήδα...
Η συμπεριφορά της στον Μάριο ήταν κάπως ''επιθετική'', έβρισκε κι΄έκανε δηλαδή.
Με τον Πέπερ δεν τολμά να κουνηθεί.
Πάντα της απαγορεύει να βρίσκεται κάπου αλλού εκτός της οροφής του κλουβιού τους, αν κάποια φορά αποφασίσει να πετάξει και προσγειωθεί κοντά του την κυνηγά και την διώχνει.
Οι φορές που δεν συμμορφώνεται με τα γούστα του, καταλήγουν σε πολύ επικινδύνους για τραυματισμούς καυγάδες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιάνει και λύνει μέσα σε μισή ώρα όλους τους κόμπους με τους οποίους δένω τα καλαμάκια και μένει μόνο το σχοινί και μετά πάλι νεύρα επειδή δεν έχει με τίποτα να ασχοληθεί 😖
Δεν ξέρω τι να κάνω πια
Με τους κομπους εχουμε κι εμεις θεμα με τη μικρη. Θα εχεις δει τα "κλαδια" που τους εχω βαλει στα παραθυρα για να καθονται, ε, ολα αυτα ειναι δεμένα με σπαγκο λινό. ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ παει η διαολιτσα και τα λυνει/κοβει ολα. Αντε φτου κι απ' την αρχή.

Πολύ το διασκέδαζε και ο Μάριος να λύνει κόμπους και τον ενθάρρυνα... ''ξυπνάει'' το μυαλουδάκι τους😉

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

. Δε βλεπεις τη @Sissy το κατάλαβε νωρίς και επαγγέλεται πλεον διακοσμήτρια εσωτερικων χωρων κλουβιών / Σεφ παπαγάλων / Κατασκευές παιγνιδιών
Μου τα παίρνει όλα η 😜εφορία Διονύση, τίποτα δεν μένει...🤣
 
Ειναι φαγανος ο Mickey?
Τον βλεπω καρδαμομενο!
Εσμεράλντα no 2!
Σκύβει το κεφάλι και ξεχνάει να το σηκώσει. Τρώει φρούτα, λαχανικά και πελλετς από την πρώτη μέρα που ήρθε. Δοκιμάζει απ'ολα, δεν χαλάει χατίρι 😂
[automerge]1566274449[/automerge]
@Sissy, Στην πραγματικότητα δεν με ενοχλεί να φτιάχνω συνέχεια παιχνίδια, από εχθές προχώρησα σε μαζική παραγωγή 😂, αλλά με αγχωνει το ποσο επικίνδυνο είναι αυτό που κάνει. Εδώ και μια εβδομάδα, ήταν το Μπαϊράμι τους, οπότε ήμουν σπίτι και την άφηνα να κάνει ό,τι θέλει. Από εχθές που άρχισα όμως πάλι δουλειά; Της φτιάχνω χάρτινη μπαλιτσα με λιχουδια μέσα. Την τραβάει με το πόδι, τρώει τη λιχουδια, μετά κόβει τα χαρτονακια και τα φοράει γύρω από το σώμα της. Στα παιχνίδια με τα καλαμάκια, λύνει σε μισή ώρα όλους τους κόμπους, πέφτουν τα καλαμάκια όλα κάτω από τη σχάρα και μένει μόνο ένα σχοινί να κρέμεται. Σε αυτό το σχοινί γατζωνεται, κι ενώ κρέμεται, κάτι σαν pole dance φαντάσου, κόβει το σχοινί σε μικρά κομμάτια από κάτω προς τα πάνω. Χαίρομαι απίστευτα που είναι τόσο δραστήρια και έξυπνη και προσπαθώ να της φτιάχνω συνέχεια κάτι καινούργιο γιατί πραγματικά διαφέρει από τα άλλα, αλλά που να της βάλω παιχνίδι και να πάω στη δουλειά; ! ; 😱
[automerge]1566274507[/automerge]
@Omorfoulis, Είναι αυτό που λέει ο Μιχάλης. Ο παλιός είναι αλλιώς 😃
 
Τελευταία επεξεργασία:
... Της φτιάχνω χάρτινη μπαλιτσα με λιχουδια μέσα. Την τραβάει με το πόδι, τρώει τη λιχουδια, μετά κόβει τα χαρτονακια και τα φοράει γύρω από το σώμα της. Στα παιχνίδια με τα καλαμάκια, λύνει σε μισή ώρα όλους τους κόμπους, πέφτουν τα καλαμάκια όλα κάτω από τη σχάρα και μένει μόνο ένα σχοινί να κρέμεται. Σε αυτό το σχοινί γατζωνεται, κι ενώ κρέμεται, κάτι σαν pole dance φαντάσου, κόβει το σχοινί σε μικρά κομμάτια από κάτω προς τα πάνω. Χαίρομαι απίστευτα που είναι τόσο δραστήρια και έξυπνη και προσπαθώ να της φτιάχνω συνέχεια κάτι καινούργιο γιατί πραγματικά διαφέρει από τα άλλα, αλλά που να της βάλω παιχνίδι και να πάω στη δουλειά; ! ; 😱
Η απάντηση εδώ #364 😁
 
Αυτά παθαίνεις όταν μεγαλώνεις χωρίς ανδρικό πρότυπο. Κουνιέσαι σε ροζ κούνιες 😟

Μη περνάς παλιές και λάθος πεποίθσεις στο μωρό, όλα τα χρώματα είναι για όλους 😁 Άντρακλας κούκλος θα γίνει!

Έχω φάει τον κόσμο να βρω τέτοιες κούνιες εδώ (έχουμε από δώρο 3) αλλά θα ήθελα να πάρω πουλάχιστον άλλη μία..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τρελαίνομαι. 😍
❤️️️️
@Sissy Την πήρα δοκιμαστικά εχθές. Είχε και καμπανάκια αλλά τα έβγαλα. Την γνώρισε στη βόλτα και μετά την έβαλα μέσα στο κλουβί. Την λάτρεψε. Παίζει συνέχεια με αυτά τα κυκλακια που έχει δεξιά-αριστερα. Θα πάω να δω αν έχει κι άλλες για να πάρω και για την Εσμεραλντα. Αν βρω πολλές, θα υπολογίσω και τα μικρά σου 🙂
 
Σε υπέρ ευχαριστώ και μόνο για την σκέψη Ζωή! 🙂
Αυτά τα κυκλάκια τα έβγαζε ο Μάριος και όταν έπεφταν κάτω τσίριζε με όλη του τη δύναμη για να τα ξαναβάλω και ν' αρχίσει και πάλι από την αρχή, ξανά και ξανά...
 
Σε υπέρ ευχαριστώ και μόνο για την σκέψη Ζωή! 🙂
Αυτά τα κυκλάκια τα έβγαζε ο Μάριος και όταν έπεφταν κάτω τσίριζε με όλη του τη δύναμη για να τα ξαναβάλω και ν' αρχίσει και πάλι από την αρχή, ξανά και ξανά...
Ευτυχώς είναι μικρός ακόμη και δεν έχει αρχίσει να κάνει τέτοιες ζουζουνιες. Όταν την έπλενα όμως τα έβγαλα εγώ και νόμιζα ότι την έσπασα αλλά ευτυχώς ξαναμπαίνουν. Η Εσμεραλντα είμαι σίγουρη ότι θα την καταστρέψει αμέσως. 🙄
 
Μια ζωγραφια ειναι Ζωη!
Πως τα πατε οι δυο σας;
Με εμένα και τον Σαχαμπ τα πηγαίνει μια χαρά, με την Εσμεραλντα έχουμε το θέμα αλλα ελπίζω να λυθεί κι αυτό κάποια στιγμή.
 
Back
Top