Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αντιγράφει τον Σαχαμπ που τον ακούει να μιλάει όλη την ημέρα.
Και τον Σαχαμπ πως τον μάθατε; Γιατί του μιλάω συνέχεια με την ίδιες πρότασης και τίποτα
 
Και τον Σαχαμπ πως τον μάθατε; Γιατί του μιλάω συνέχεια με την ίδιες πρότασης και τίποτα
Όταν άρχισε να μιλάει ο Σαχαμπ δεν είχα άλλα πουλάκια. Ήταν πολύ μικρός τοτε, λίγο πριν γίνει 4 μηνων. Είχαμε απίστευτο δέσιμο μεταξύ μας. Δεν το πέτυχα αυτό με κανένα από τα άλλα δύο πουλάκια. Δεν έμαθε ποτέ τις φράσεις που του έλεγα, απλά επαναλαμβάνει τις φράσεις που τον εντυπωσιάζουν. Τώρα τελευταία άκουσε μια φίλη μου να αποκαλεί τον άντρα της "πίτσι" και όλη την ημέρα το λέει. Κολλάει η βελόνα.
 
Δεν είσαι ο μόνος :)
Ολο παράπονα είσαι. Το καλύτερο παιδί έχεις! Τώρα να σου πω την αλήθεια ο Σαχαμπ τον τελευταίο καιρό τρώει κάτι κολλήματα που θα προτιμούσα κι εγώ να μην μιλάει 😂 για πολλές μέρες έλεγε συνεχόμενα τρωγε τρωγε τρωγε. Μπορεί να έφτανε τις 50 φορές, έκανε ένα δεκάλεπτο διάλειμμα για φαγητό και μετά πάλι από την αρχή. Τις τελευταίες μέρες άλλαξε κασέτα και άρχισε το πίτσι πίτσι πίτσι. Συνεχόμενα όμως για ώρες. Το πίτσι πίτσι δεν είναι εκνευριστικο όπως το τρωγε τρωγε αλλά με αυτό με πιάνει νευρικό γέλιο και δεν μπορώ να διαβάσω 🙄
 
Αντιγράφει τον Σαχαμπ που τον ακούει να μιλάει όλη την ημέρα.
Ο πιο εύκολος τρόπος να μάθουν να μιλάνε είναι από άλλο πουλί... Έχω το παράδειγμα του κοκατού μας που έμαθε το κοκατίλ και του Μάριου που έμαθε τον Κάρλο!

Και τον Σαχαμπ πως τον μάθατε; Γιατί του μιλάω συνέχεια με την ίδιες πρότασης και τίποτα
Πρέπει να λες μικρές λέξεις Μιχάλη, όχι προτάσεις... Ν΄αλλάζεις τον ήχο της φωνής σου προφέροντας τη λέξη καθαρά, ώστε να προκαλείς το πουλί, να επαναλαμβάνεις συνεχώς ιδιαιτέρα το πρωί... (4 μηνών μίλησε και ο Μάριος ξεκίνησε και δεν σταμάταγε μετά).
 
Ολο παράπονα είσαι. Το καλύτερο παιδί έχεις!
Καλά αν έλεγε μια λέξη, θα ντυνομουν θηλυκός παπαγάλος και θα μπαινα στο κλουβί... 🤣
Εδώ καλά καλά τσίου δεν κάνει...

Περιμένουμε βίντεο Ζωή... Με τρωγε τρωγε τρωγε και πίτσι πίτσι πίτσι :)
 
Περιμένουμε βίντεο Ζωή... Με τρωγε τρωγε τρωγε και πίτσι πίτσι πίτσι :)

Αυτό ήθελα να ζητήσω κι εγώ. Θέλω όμως να συμπληρώσω ότι κατά 99% μετά το τρώγε θα ακουστεί και το ζακέτα να πάρεις μίας και έρχεται χειμώνας
 
Αυτό ήθελα να ζητήσω κι εγώ. Θέλω όμως να συμπληρώσω ότι κατά 99% μετά το τρώγε θα ακουστεί και το ζακέτα να πάρεις μίας και έρχεται χειμώνας
Δεδομένου ότι επαναλαμβάνει μόνο τις φράσεις που λέω στη Ζιζή με δυνατή φωνή, ευτυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να λέει "ζακέτα ζακέτα". 😂
[automerge]1568375561[/automerge]
Καλά αν έλεγε μια λέξη, θα ντυνομουν θηλυκός παπαγάλος και θα μπαινα στο κλουβί... 🤣
Εδώ καλά καλά τσίου δεν κάνει...

Περιμένουμε βίντεο Ζωή... Με τρωγε τρωγε τρωγε και πίτσι πίτσι πίτσι :)
😂 Να το δω κι αυτό και δεν θέλω τίποτα άλλο 😂

Ο μικρός είναι βαρύς τύπος, δεν λέει πολλά 😁 τέσσερις φορές το είπε πριν λίγες μέρες και δύο εχθές. Υποθέτω όμως ότι αφού άρχισε, θα συνεχίσει.. Αυτός όμως γενικά βγάζει και ήχους τσίου διαφορετικούς από τα άλλα δύο 🤨
 
Αλλοι θα πληρωναν για κατι τετοιο 😛
Εγώ θα πλήρωνα να ήταν λίγο πιο ήσυχος (όχι φωνακλάς αλλά λιγότερο διεκδικητικός). Τώρα πχ έβαλε στο μάτι το χαλί (που δεν αστράφτει και από καθαριότητα) και κάθε φορά που βγαίνει πάει και ψάχνει να βρει το θησαυρό.

Η στολή κατοχυρώνεται έτσι κι αλλιώς. Αν μιλήσει θα πάμε ΗΠΑ να αλλάξω "είδος" στην ταυτότητα και τέλος..χαχ :)

αυτός όμως γενικά βγάζει και ήχους τσίου διαφορετικούς από τα άλλα δύο 🤨
Ανήκει στα γκριζάκια. Γι αυτό :)
 
Εγώ θα πλήρωνα να ήταν λίγο πιο ήσυχος (όχι φωνακλάς αλλά λιγότερο διεκδικητικός). Τώρα πχ έβαλε στο μάτι το χαλί (που δεν αστράφτει και από καθαριότητα) και κάθε φορά που βγαίνει πάει και ψάχνει να βρει το θησαυρό.

Η στολή κατοχυρώνεται έτσι κι αλλιώς. Αν μιλήσει θα πάμε ΗΠΑ να αλλάξω "είδος" στην ταυτότητα και τέλος..χαχ :)


Ανήκει στα γκριζάκια. Γι αυτό :)
😂 Η δική μου γαλάζια κουκκίδα τον τελευταίο καιρό άρχισε νέα κόλπα. Παίρνει την πιπεριά από το μπωλ, πηγαίνει στην άκρη του τραπεζιού και "κατά λάθος" την ρίχνει κάτω. Κοιτάζει μετά από πάνω κάτω λοξά και τσουπ πηδάει κάτω μόνο και μόνο επειδή δεν του επιτρέπω να κάθεται κάτω.
 
😂 Η δική μου γαλάζια κουκκίδα τον τελευταίο καιρό άρχισε νέα κόλπα. Παίρνει την πιπεριά από το μπωλ, πηγαίνει στην άκρη του τραπεζιού και "κατά λάθος" την ρίχνει κάτω. Κοιτάζει μετά από πάνω κάτω λοξά και τσουπ πηδάει κάτω μόνο και μόνο επειδή δεν του επιτρέπω να κάθεται κάτω.
Η αδυναμία σου όμως... Και στο θέμα του Μίκυ για τον μπλεδάκο μιλάς :)

Ακόμα κλαίω εγώ τα φανταστικά μου ξύλινα σουβέρ από Λισαβώνα :)
 
Η αδυναμία σου όμως... Και στο θέμα του Μίκυ για τον μπλεδάκο μιλάς :)

Ακόμα κλαίω εγώ τα φανταστικά μου ξύλινα σουβέρ από Λισαβώνα :)
Όταν πάρεις και δεύτερο θα με καταλάβεις 😉
Όλα τα αγαπάω αλλά ο Σαχαμπ είναι ο Σαχαμπ 😁 όπως βλέπεις σου το εξήγησα με επιχειρήματα 😂
 
Αλλοι θα πληρωναν για κατι τετοιο 😛




Μακαρι να μιλησει ο Σπυρακος 🤪

View attachment 66885
Βγαίνει τέτοια στολή και σε παρροτλετινα; 🤔
Η μικρή επέστρεψε στον ποντικό και απ'ό,τι καταλαβαίνω θα την χρειαστώ σύντομα εγώ 😪
 
Νομιζω με τον Σαχαμπ δεν την χρειαζεσαι, σε εχει κανει ταίρι του ηδη!
Δεν ειμαι σίγουρη πια. Πρέπει να προσαρμοστώ στις εξελίξεις.
 
(πανέμορφα όλα) Σαν ψιλοάσχετος να κανω και γω την ερώτηση μου. Υπάρχει κάποια στιγμή ενδεχόμενο να ζευγαρώσει κάποιο απο τα αρσενικά με το θηλυκό εφόσον είναι στον ίδιο χώρο;
 
(πανέμορφα όλα) Σαν ψιλοάσχετος να κανω και γω την ερώτηση μου. Υπάρχει κάποια στιγμή ενδεχόμενο να ζευγαρώσει κάποιο απο τα αρσενικά με το θηλυκό εφόσον είναι στον ίδιο χώρο;
Πολυ ωραία ερώτηση όμως ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να μπορούσε να μας πει. Προσωπικά από τον μεγάλο δεν βλέπω καμιά διάθεση να πλησιάσει το θηλυκό. Ο μικρός φαίνεται πιο ερωτιαρης. Υποθέτω και ελπίζω ότι εφόσον όλα ζουν μόνα τους σε κλουβιά, δεν θα μου σκαρωσουν κάτι τις λίγες ώρες που βρίσκονται μαζί εκτός κλουβιου.
 
Back
Top