Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μετά τον θυελλώδη έρωτα των πρώτων ημερών, η Εσμεραλντα είχε κυριολεκτικά τρομοκρατήσει τον Μίκυ. Με το που πήγαινε ο καημενουλης πάνω στο τραπέζι εκείνη ετρεχε με ανοιχτό ράμφος κατά πάνω του και ο μικρός πετούσε στο σταντ. Πολλές μέρες γινόταν αυτό μέχρι που εχθές δεν αντεξε. Όταν έτρεξε κοντά του με ανοιχτό ράμφος, ο Μίκυ άρχισε να τσιριζει. Η έκφραση της μικρής νομίζω τα λέει όλα 😂

IMG_20190913_094621_9~2.jpg
[automerge]1568456299[/automerge]
Η μικρή έγινε αμέσως αρνάκι και τα βρήκαν. Τα βρήκαν για εχθές. Σήμερα ποιος ξέρει 🙄IMG_20190913_094449_1~2.webp
 
Τι να πω γι΄αυτά τα πουλιά! Εμείς είχαμε ξεκάθαρες σχέσεις,
με τον Μάριο εκτός κλουβιού, όλα καλά με τον-την εκάστοτε ''συγκάτοικο''
και με τον Πέπερ όλο τσακωμοί εκτός κλουβιού με την Λήδα (απορώ πως έζησαν μαζί τόσους μήνες και δεν σκοτώθηκαν😱 )
Τουλάχιστον εσείς Ζωή, έχετε και εναλλακτικές (μια γυναίκα, δύο άντρες κτλ κτλ), μπορεί κάπου κάποτε τα 🤪ανισόρροπα, να ισορροπήσουν μια σχέση 🙃🙂
 
Τι να πω γι΄αυτά τα πουλιά! Εμείς είχαμε ξεκάθαρες σχέσεις,
με τον Μάριο εκτός κλουβιού, όλα καλά με τον-την εκάστοτε ''συγκάτοικο''
και με τον Πέπερ όλο τσακωμοί εκτός κλουβιού με την Λήδα (απορώ πως έζησαν μαζί τόσους μήνες και δεν σκοτώθηκαν😱 )
Τουλάχιστον εσείς Ζωή, έχετε και εναλλακτικές (μια γυναίκα, δύο άντρες κτλ κτλ), μπορεί κάπου κάποτε τα 🤪ανισόρροπα, να ισορροπήσουν μια σχέση 🙃🙂
Μια γυναίκα δύο άντρες κομπολόι δίχως χάντρες! Πάντως εχθές πρώτη φορά φάνηκε να ζηλεύει λίγο και ο Σαχαμπ 😏
 
O ερωτας θελει αγριαδες... Βρε τα σκατουλια 😛
Έτσι φαίνεται! Κατάλαβε ότι δεν την παίρνει και αμέσως του ζήτησε φαγητό ή πονήρω! Και αυτός ρε παιδί μου αμέσως ανέβασε τροφουλα. Ενω ξεκινάει δυναμικά, τον ρίχνει αμέσως η μικρή.
 
Έτσι φαίνεται! Κατάλαβε ότι δεν την παίρνει και αμέσως του ζήτησε φαγητό ή πονήρω! Και αυτός ρε παιδί μου αμέσως ανέβασε τροφουλα. Ενω ξεκινάει δυναμικά, τον ρίχνει αμέσως η μικρή.


Ψαχνει την Minnie του ο δολιος και υποκυπτει...
 
Ψαχνει την Minnie του ο δολιος και υποκυπτει...
Έχοντας δύο "χαλβάδες' στο σπίτι Αντώνη, είμαι σχεδόν βέβαιη ότι καπου κάνω λάθος εγώ 🤔
[automerge]1568463808[/automerge]
Τα σκατουλακια τι γλυκουλια 💞🌹
Βάσω μου, ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι και να δω πόσο γλυκουλια θα είναι σήμερα (αν θα είναι δηλαδή)😂
 
Έχοντας δύο "χαλβάδες' στο σπίτι Αντώνη, είμαι σχεδόν βέβαιη ότι καπου κάνω λάθος εγώ 🤔

Δεν ξερω αν το κοινοβιακο στυλ διαμονης βοηθα στο ζευγαρωμα.
Ισως ο Γιαννης @jk1980 που κανει αναπαραγωγη μπορει να μας δωσει τα φωτα του!
 
Δεν ξερω αν το κοινοβιακο στυλ διαμονης βοηθα στο ζευγαρωμα.
Ισως ο Γιαννης @jk1980 που κανει αναπαραγωγη μπορει να μας δωσει τα φωτα του!
Κοίταξε δεν ξέρω αν το ότι είναι τρία επηρεάζει τον χαρακτήρα τους. Από την άλλη παραδέχομαι ότι τον Σαχαμπ τον εχω παραχαϊδεψει και ίσως γι αυτό να είναι τόσο μαμακιας. Ο μικρός σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι μαλθακός επειδή είναι μικρός ηλικιακά και νεο μέλος στο σπίτι 🤨
 
Δεν ξερω αν το κοινοβιακο στυλ διαμονης βοηθα στο ζευγαρωμα.
Ισως ο Γιαννης @jk1980 που κανει αναπαραγωγη μπορει να μας δωσει τα φωτα του!
Το κοινοβιακό στυλ διαβίωσης σίγουρα δεν βοηθάει την οποιαδήποτε μελλοντική προσπάθεια αναπαραγωγής. Θα πρέπει να επιλεχθεί το ζευγάρι που θα μπει για αναπαραγωγή, να απομονωθεί σε δικό του κλουβί, να σταματήσουν τα μέσα-έξω και να μην έχουν οπτική επαφή με το πουλάκι που θα μείνει εκτός της διαδικασίας.
 
Το παίζει βαρύς άντρας για να μην δίνει δικαιώματα 😂


Δεν τον κόβω για τέτοιο τύπο... Χα χα. Πώς τα πάνε σε γενικές γραμμές μεταξύ τούς;
 
Back
Top