Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

Πράγματα και θαύματα σήμερα... Καθόμασταν και τον βγάζω έξω σημερα(γύρισα το πρωί και τον έβγαλα πριν λίγο και ακόμα έξω είναι) και τον είχα σχετικά έξω από το κλουβί στο χέρι μου ΧΩΡΙΣ κεχρί... Μετά από λίγο πάω να τον μετακινεισω λίγο περισσότερο και αρχιζει να πετάει και πήγε ωμγυρω στα 5 μέτρα μακρυά μου σε ένα σκαμπό που είναι στο ύψος μου και στο ύψος που ήταν εκείνη την ώρα το κλουβί του... Εγώ αγχοθηκα και πήγα με την μια να τον πάρω... Ήρθε αλλά εκείνη την ώρα πέταξε με την μια και ανέβηκε στον φούρνο μικροκυμάτων (έχετε δοκιμάσει παροτλετ στο γκριλ; αν ναι μπορούσα να το έκανα σημερα😂) μετά πάλι πέταξε και πήγε στην κουρτίνα και μετά πίσω από αυτήν ενώ χτυπιοταν στο τζάμι... Μετά ανέβηκε πάλι στο χέρι μου και κάτσαμε κάτω μετά από κάνα 10 λεπτο πέταξε πίσω από την πλάτη μου στην σιδερώστρα... Και μετά που πήγα να τον πάρω έφυγε και κάθεται στο κουρτινοξυλο και με κοιτάει με μισό ματι. Ακόμα κάθετε και με κοιτάει και είναι μπροστά το κλουβί του και ακριβώς δίπλα το πλέι γκραουντ με από πάνω ένα τσαμπιά κεχρί και δίπλα κάτι πελλετ.. Τώρα τι κάνω;
Ορίστε και κάποιες φώτο που υποσχέθηκα στον Κ. Διονύση.
[automerge]1561823084[/automerge]
Στείλε μου μια νέα φωτογραφία Μιχάλη να δω, για να καταλάβω τι εννοείς 🙂
Ένταξη το έφτιαξα συγνώμη απλός δεν είχα κάνει κάτι σωστά αλλά το διορθωσα ευχαριστώ
[automerge]1561823605[/automerge]
Επίσης ξέχασα να πω ότι πολλές φορές πηδαγε από το χέρι μου στον ώμο μου και μετά από λίγο έβαζα το χέρι μου και ανέβεναι... Τώρα που είναι εκεί πάνω τι κάνω; Τον περνω;
 

Συνημμένα

  • IMG_20190629_182653_800x800.webp
    IMG_20190629_182653_800x800.webp
    13,1 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20190629_183248_800x600.webp
    IMG_20190629_183248_800x600.webp
    26,5 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20190629_183242_800x600.webp
    IMG_20190629_183242_800x600.webp
    16,7 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία:
Περιμένεις ακόμα; Τι έκανες Μιχάλη;

Να τον φωνάζεις λέγοντας του: Φλάφυ σπίτι-σπίτι, επίσης όταν τον βάζεις στο κλουβί του πάλι θα του λες: σπίτι Φλάφυ σπίτι...Ώστε να συνδυάσει το κλουβί με την λέξη σπίτι και να καταλάβει πως πρέπει να επιστρέψει εκεί.
 
Περιμένεις ακόμα; Τι έκανες Μιχάλη;

Να τον φωνάζεις λέγοντας του: Φλάφυ σπίτι-σπίτι, επίσης όταν τον βάζεις στο κλουβί του πάλι θα του λες: σπίτι Φλάφυ σπίτι...Ώστε να συνδυάσει το κλουβί με την λέξη σπίτι και να καταλάβει πως πρέπει να επιστρέψει εκεί.
Ναι κάθεται στο κουρτινοξυλο ακίνητος και γυρμενος και κοιτάει
[automerge]1561824557[/automerge]
Ναι κάθεται στο κουρτινοξυλο ακίνητος και γυρμενος και κοιτάει
Να τον πάρω;
 
Αν έχεις υπομονή και δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις περίμενε τον. Αλλιώς...
Το καλύτερο θα ήταν κάποιος μεγάλος ν΄ανέβει σε μια καρέκλα-σκάλα και να κάνει μια προσπάθεια μήπως και ανεβεί στο χέρι του. Αν δεν ανέβει, με κάποιον τρόπο θα πρέπει να αναγκαστεί να κατέβει ώστε να τον πιάσεις εσύ ή κάποιος άλλος.
 
Αν έχεις υπομονή και δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις περίμενε τον. Αλλιώς...
Το καλύτερο θα ήταν κάποιος μεγάλος ν΄ανέβει σε μια καρέκλα-σκάλα και να κάνει μια προσπάθεια μήπως και ανεβεί στο χέρι του. Αν δεν ανέβει, με κάποιον τρόπο θα πρέπει να αναγκαστεί να κατέβει ώστε να τον πιάσεις εσύ ή κάποιος άλλος.
Ανέβηκα πριν εγώ και τον πήρα αλλά ανέβηκε ξανά εκεί... Ναι μπορώ να τον περιμένω αλλά θα κατέβει;
 
''Κάποια στιγμή'' θα κατέβει... Έπρεπε να τον επιστρέψεις στο κλουβί του όταν τον έπιασες, γιατί τους αρέσουν τα ψηλά σημεία.
Α ναι.. Δεν το ήξερα.. Ενταξει μπορώ να τον κατεβάσω
[automerge]1561825767[/automerge]
Άρα τώρα να περιμένω να κατέβει αλλιώς σε κάνα 15 λεπτο να τον κατεβάσω;
[automerge]1561826230[/automerge]
Μετά από 5 λεπτό κυνήγι τον έβαλα μέσα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ.. Μια χαρά πήγε... Πάντα τις πρώτες φορές εκτός κλουβιού γίνονται τέτοια... Να προσέχεις μόνο παράθυρα κλειστά, όχι στην κουζίνα κτλ

Τέλειος ο Φλαφυ!
 
Οκ.. Μια χαρά πήγε... Πάντα τις πρώτες φορές εκτός κλουβιού γίνονται τέτοια... Να προσέχεις μόνο παράθυρα κλειστά, όχι στην κουζίνα κτλ

Τέλειος ο Φλαφυ!
χαχα. Άρα καλά τα πήγαμε; και τελικά κάθε μέρα να το κάνω αυτό; και αν ναι πότε θα καταλάβω πρόοδο.
 
Προσπάθησε να τηρήσεις πρόγραμμα... Δες πότε πάνω κάτω θα είσαι σπίτι και να τον βγάζεις συγκεκριμένες ώρες...
Οκ.. Τα πήγαμε καλά δηλαδή; Που πέταγε σε όλο το σπίτι;
 
Την 1η φορά είναι αδύνατο να το ελέγξεις...
Πρόσεχε επαναλαμβάνω για παράθυρα ανοιχτά, αιχμηρά αντικείμενα, κουζίνα κτλ...
Έχε και λιχουδιές και μια χαρά
 
Την 1η φορά είναι αδύνατο να το ελέγξεις...
Πρόσεχε επαναλαμβάνω για παράθυρα ανοιχτά, αιχμηρά αντικείμενα, κουζίνα κτλ...
Έχε και λιχουδιές και μια χαρά
Οκ τότε.. Ναι φυσικά και προσέχω ευχαριστώ.
 
Μετά από 5 λεπτό κυνήγι τον έβαλα μέσα
Εύχομαι να έχει καλό αποτέλεσμα αυτή η ιστορία και να μην καταλήξει άσχημα κάποια στιγμή.

Διάβασε προσεκτικά αυτό σε παρακαλώ κίνδυνοι για τα πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι, είναι χρήσιμο.
 
Εγώ δεν κατάλαβα πως κατάφερες τελικά να τον βάλεις στο κλουβί.. Τον έπιασες με το χέρι;
Όχι όχι μετά από λίγη ώρα ανέβηκε στο χέρι μου και τον εβαλα
[automerge]1561881140[/automerge]
Φανταζομαι τον Μιχαλη να κυνηγάει τον Φλαφυ με απόχη! 🙄 😁
😂.
[automerge]1561881215[/automerge]
Εύχομαι να έχει καλό αποτέλεσμα αυτή η ιστορία και να μην καταλήξει άσχημα κάποια στιγμή.

Διάβασε προσεκτικά αυτό σε παρακαλώ κίνδυνοι για τα πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι, είναι χρήσιμο.
Τέλεια τα είχα κάνει όλα αυτά που λέει
 
Για να μην πάει χαμένη η προσπάθεια όλων αυτών των μηνών, όταν βγαίνει έξω και φεύγει από το χέρι σου και πηγαίνει κάπου αλλού, να μην τρέχεις να τον πάρεις. Εφοσον ο χώρος είναι ασφαλής, άφησε τον να τον εξερευνήσει και παρακολούθησε τον από μακρια. Αν θέλει θα έρθει σε εσένα. Να μην τον κυνηγάς γιατί θα επιστρέψετε πάλι στο αρχικό στάδιο. Κατά τη γνώμη μου δεν ξεκίνησε καλά πάλι η προσπάθεια της βόλτας, αλλά εύχομαι να κάνω λάθος.
 
Για να μην πάει χαμένη η προσπάθεια όλων αυτών των μηνών, όταν βγαίνει έξω και φεύγει από το χέρι σου και πηγαίνει κάπου αλλού, να μην τρέχεις να τον πάρεις. Εφοσον ο χώρος είναι ασφαλής, άφησε τον να τον εξερευνήσει και παρακολούθησε τον από μακρια. Αν θέλει θα έρθει σε εσένα. Να μην τον κυνηγάς γιατί θα επιστρέψετε πάλι στο αρχικό στάδιο. Κατά τη γνώμη μου δεν ξεκίνησε καλά πάλι η προσπάθεια της βόλτας, αλλά εύχομαι να κάνω λάθος.
Δεν τον έβγαλα εγώ στην αρχή όμως μόνος του πέταξε.. Οκ θα τον αφήνω και θα πηγαίνω να τον περνω μετά από ωρα
 
Back
Top