Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

Άρα εγώ τώρα τι να κάνω; κάθε μέρα το χέρι μου μέσα ή τέλος το χέρι; Εγώ φοβάμαι ότι δεν θα βγει ποτέ μόνο του..
 
Καλύτερα να αποφεύγεις το χέρι γιατί όπως είδες οταν είναι αγχωμένος πεταει στα κάγκελα. Αυτό δεν είναι καλό για το κλουβάκι. Ισως αν δοκίμαζες να τον προσελκύσεις με καποιο σνακ, ίσως ενα μπολ με chia.
 
Καλύτερα να αποφεύγεις το χέρι γιατί όπως είδες οταν είναι αγχωμένος πεταει στα κάγκελα. Αυτό δεν είναι καλό για το κλουβάκι. Ισως αν δοκίμαζες να τον προσελκύσεις με καποιο σνακ, ίσως ενα μπολ με chia.
Πιστεύετε θα έρθει γιατί και ποιο παλια το είχα κάνει για κάνα μήνα και δεν ήρθε ποτέ
 
Πιστεύετε θα έρθει γιατί και ποιο παλια το είχα κάνει για κάνα μήνα και δεν ήρθε ποτέ
Εφ' όσον αποφασισει να βγει έξω, που ίσως πάρει καιρο γιατι μιλάμε για ένα πουλάκι που έχει "αναμνήσεις" που το τρομάζουν, σίγουρα θα έρθει. Η δική μας μικρή που την πήγαμε "λάου-λάου" απ' την αρχή έκανε κανα τρίμηνο να έρθει σε μένα και ακόμα και σήμερα έρχεται σπάνια εκτος αν την πάρω εγώ. Οπότε υπομονή. Επειδή είπες οτι τρομάζει ακόμα καποιες φορές στη θέα του χεριού σου ίσως είναι καλύτερα να τον αφήσεις πιο "λάσκα" για να το αποφασίσει μόνος του.
Οπως σου είπα κύριο συστατικό είναι η υπομονή και η συνεχής, μα συνεχής ενασχόληση. Είδες ότι με σύστημα είχαμε αποτελέσματα, έτσι θα έρθουν και τα επόμενα, συστηματικά, υπομονετικά και με πολύ χρόνο.
 
Εφ' όσον αποφασισει να βγει έξω, που ίσως πάρει καιρο γιατι μιλάμε για ένα πουλάκι που έχει "αναμνήσεις" που το τρομάζουν, σίγουρα θα έρθει. Η δική μας μικρή που την πήγαμε "λάου-λάου" απ' την αρχή έκανε κανα τρίμηνο να έρθει σε μένα και ακόμα και σήμερα έρχεται σπάνια εκτος αν την πάρω εγώ. Οπότε υπομονή. Επειδή είπες οτι τρομάζει ακόμα καποιες φορές στη θέα του χεριού σου ίσως είναι καλύτερα να τον αφήσεις πιο "λάσκα" για να το αποφασίσει μόνος του.
Οπως σου είπα κύριο συστατικό είναι η υπομονή και η συνεχής, μα συνεχής ενασχόληση. Είδες ότι με σύστημα είχαμε αποτελέσματα, έτσι θα έρθουν και τα επόμενα, συστηματικά, υπομονετικά και με πολύ χρόνο.
Οκ θα αρχίσω και θα δούμε.. Ευχαριστώ
 
Από το κακό στο χειρότερο πάμε... Δεν ανέβενει καλά καλά στο χέρι μου.. Τσάμπα κόπος τελικά... Όταν το πήρα νόμιζα πως μπορούσα να το διαχειριστώ αλλά τελικά από τι φαίνετε δεν μπορώ και τον ήθελα πολύ τον παπαγάλο ήρεμο... Μάλλον θα τον αφήσω έτσι άγριο... Δεν μπορώ και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... Παλεβω 1 χρόνο και δεν υπάρχει περίπου καμία βελτίωση
[automerge]1563954695[/automerge]
Υπάρχει κάποιο μέρος όπως είναι πχ για εξημέρωση σκύλου να υπάρχει και για εξημέρωση παπαγάλου... Ή κάποιος που να ξέρει από εδώ πέρα και να μπορεί να μου τον κρατήσει λίγο ώστε να τον ηρεμήσει και να μιυ τον δώσει ήρεμο; Μιας κάθε εγώ δεν μπορώ καθόλου;.. Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από το κακό στο χειρότερο πάμε... Δεν ανέβενει καλά καλά στο χέρι μου.. Τσάμπα κόπος τελικά... Όταν το πήρα νόμιζα πως μπορούσα να το διαχειριστώ αλλά τελικά από τι φαίνετε δεν μπορώ και τον ήθελα πολύ τον παπαγάλο ήρεμο... Μάλλον θα τον αφήσω έτσι άγριο... Δεν μπορώ και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... Παλεβω 1 χρόνο και δεν υπάρχει περίπου καμία βελτίωση
[automerge]1563954695[/automerge]
Υπάρχει κάποιο μέρος όπως είναι πχ για εξημέρωση σκύλου να υπάρχει και για εξημέρωση παπαγάλου... Ή κάποιος που να ξέρει από εδώ πέρα και να μπορεί να μου τον κρατήσει λίγο ώστε να τον ηρεμήσει και να μιυ τον δώσει ήρεμο; Μιας κάθε εγώ δεν μπορώ καθόλου;.. Ευχαριστώ
Μιχάλη, το θέμα το έχεις εσύ κι όχι το πουλάκι. Ακόμη κι αν το πάρει κάποιος και το εξημερώσει, απέναντι σου θα εξακολουθήσει να έχει την ίδια συμπεριφορά όταν τον πάρεις πισω. Μην το βάζεις κάτω. Σκέψου ότι και όσα έχετε καταφέρει μέχρι τώρα δεν είναι λίγα. Αγάπησε από την αρχή τον παπαγάλο σου όπως ακριβώς είναι και ξεκίνησε πάλι έναν νέο κύκλο εκπαίδευσης δικής σου πρωτίστως και δευτερευόντως του φλαφυ.
 
Μιχάλη, το θέμα το έχεις εσύ κι όχι το πουλάκι. Ακόμη κι αν το πάρει κάποιος και το εξημερώσει, απέναντι σου θα εξακολουθήσει να έχει την ίδια συμπεριφορά όταν τον πάρεις πισω. Μην το βάζεις κάτω. Σκέψου ότι και όσα έχετε καταφέρει μέχρι τώρα δεν είναι λίγα. Αγάπησε από την αρχή τον παπαγάλο σου όπως ακριβώς είναι και ξεκίνησε πάλι έναν νέο κύκλο εκπαίδευσης δικής σου πρωτίστως και δευτερευόντως του φλαφυ.
Θα συγνώμη. Το κάνω ένα χρόνο και με το ζόρι ανεβαίνει στο χέρι μου... Ποια αρχίζω το λύκειο.. Δεν Ν θα μπορώ να ασχολούμαι μαζί του διότι αν ήταν ήρεμος θα διάβαζα μαζί του.. Τώρα τι να κάνω να κάθομαι μισή ώρα... Και που κάθομαι δεν κάνει τίποτα... Όλος μου ο κόπος πάει στραφη.. Το αγαπάω γιαυτο έκανα και έναν χρονο προσπάθεια αλλά ποια κουραστικά.. Δεν είναι λογικό να έχω ξενερώσει;
 
Θα συγνώμη. Το κάνω ένα χρόνο και με το ζόρι ανεβαίνει στο χέρι μου... Ποια αρχίζω το λύκειο.. Δεν Ν θα μπορώ να ασχολούμαι μαζί του διότι αν ήταν ήρεμος θα διάβαζα μαζί του.. Τώρα τι να κάνω να κάθομαι μισή ώρα... Και που κάθομαι δεν κάνει τίποτα... Όλος μου ο κόπος πάει στραφη.. Το αγαπάω γιαυτο έκανα και έναν χρονο προσπάθεια αλλά ποια κουραστικά.. Δεν είναι λογικό να έχω ξενερώσει;
Όχι δεν είναι λογικό να έχεις ξενερώσει. Μιλάμε για μια ψυχούλα και όχι για μια κούκλα που την βαριομαστε και ξενερωνουμε επειδή δεν κάνει όσα έλεγε η συσκευασία. Ακόμη κι αν ήταν εξημερωμένο δεν θα καθόταν σε μια γωνιά να σε κοιταζε οταν διαβάζεις. Παλι θα ήθελε ενασχόληση και ποιοτικό χρόνο μαζί σου. Το ότι αρχίζεις το λύκειο και αυξάνονται οι υποχρεώσεις σου το ήξερες και πριν πάρεις το πουλάκι και παρόλα αυτά ανελαβες αυτή την ευθύνη.
 
Θα έπρεπε Μιχάλη αυτά να τα σκεφτείς πριν πάρεις το πουλάκι. Εδώ μαλλιάζει η γλώσσα μας να λέμε ότι αν δεν μπορείς να ασχοληθείς μαζί του μελλοντικά μην το πάρεις. Εμείς έχουμε να πάμε 4 χρόνια διακοπές για να μην ταράξουμε τα πουλιά. Είναι υποχρεωτικό να κάνεις θυσίες. Για μένα έχετε προχωρήσει, αν τώρα το "θέμα" σου είναι ότι δεν έρχεται στο χέρι σου,τοτε δεν βλέπω κανένα "θέμα".
Δεν καταλαβαίνω τι θα έπρεπε να "κάνει" το πουλάκι. Το πουλάκι θα τριγυρνάει στο σπίτι ελεύθερο χωρίς πίεση και όταν και αν θέλει αυτό θα έρχεται σε σένα. Οπως σου είπε η Ζωή δεν πήρες κούκλα ούτε παιγνίδι που θα κάνει οτι θες εσύ. Πήρες μια ζωντανή ψυχή.
Επειδή είναι κρίμα να δυστυχήσει το πουλάκι να σταματήσεις τα "ξενερώματα" και να προσπαθήσεις να βρεις μια άκρη κυρίως με τον εαυτό σου. Να χαμηλώσεις τον πήχυ και να μη ζητάς πολλά πράγματα. Προσπάθησε να τον έχεις ευτυχισμένο όσο μπορείς. Βγάζε τον έξω και δεν έχει σημασία αν θα έρχεται κοντά σου ή όχι. Ξαναλέω είναι κρίμα να μαραζώσει και να πεθάνει απ' τη στεναχώρια και την θλίψη το πουλάκι.
 
.Εμείς έχουμε να πάμε 4 χρόνια διακοπές για να μην ταράξουμε τα πουλιά.
Στο μόνο που ''διαφωνώ'' μαζί σου Διονύση, είμαι σίγουρη πως θα περνούσατε όλοι καλά... Διαπιστωμένο, οι βόλτες και τα ταξίδια συσφίγγουν σχέσεις και η αλλαγή περιβάλλοντος ανανεώνει επίσης (όλους) 😉 :)
 
Στο μόνο που ''διαφωνώ'' μαζί σου Διονύση, είμαι σίγουρη πως θα περνούσατε όλοι καλά... Διαπιστωμένο, οι βόλτες και τα ταξίδια συσφίγγουν σχέσεις και η αλλαγή περιβάλλοντος ανανεώνει επίσης (όλους) 😉 :)
Aπλά δεν θέλουμε να τους στερήσουμε την καθημερινότητα Σισσυ. Την τελευταία φορά που είχαμε παει όντως ο μικρούλης πέρασε καλά. Αλλά έχουμε μάθει να περνάμε καλά όλοι μας και μένοντας τριγύρω.
 
Aπλά δεν θέλουμε να τους στερήσουμε την καθημερινότητα Σισσυ. Την τελευταία φορά που είχαμε παει όντως ο μικρούλης πέρασε καλά. Αλλά έχουμε μάθει να περνάμε καλά όλοι μας και μένοντας τριγύρω.
Τέλεια, πολύ καλό αυτό για όλους!

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με την απόλυτη καθημερινότητα και πραγματικά δεν την εφάρμοσα ούτε στα πουλιά ούτε στα ζώα μου (εκτός της ώρας του φαγητού).
Έχω διαπιστώσει πως έχουν ανάγκη από αλλαγές (όπως κι εμείς άλλωστε), κάτι που τα χαροποιεί ιδιαιτέρως!
πχ Ο Μάριος όταν έβλεπε να φτιάχνω βαλίτσες τρελαινόταν από τη χαρά του, καθώς όταν έμπαινε στο αυτοκίνητο ή στο σκάφος επίσης!
Δεν συζητώ για την αλλαγή των σπιτιών (μας), βλέποντας τ΄άλλα του κλουβιά και ζώντας σ΄αυτά έδειχνε ευτυχισμένος, όπως και όταν επέστρεφε στο βασικό του κλουβί της Αθήνας...
Και στα ξενοδοχεία ακόμα (διαπιστωμένο) του δινόταν η ευκαιρία να έρθει πιο κοντά είτε με τον Κάρλο ή αργότερα με την Λήδα, επειδή ήταν αρκετές ώρες μόνοι στα κλουβιά τους, τους άρεσε επίσης τρελά ότι ''όλοι'' βρισκόμαστε μαζί σε κάποιο άγνωστο χώρο (υπάρχει άλλο δέσιμο)...
Μόνο καλά έχω να πω πως προσέφεραν οι αλλαγές στο πουλιά.

Φυσικά μιλάω για πουλιά που τα έχουν ''βρει'' με τον άνθρωπο τους και η σταθερή τους είναι ο άνθρωπος τους και όχι το περιβάλλον .
Ευκαιρίας δοθείσης γιατί πολλά χρόνια ήθελα να τα γράψω αυτά αλλά το αμελούσα

(δηλ καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα, αν κρίνουν οι υπεύθυνοι καλό θα ήταν ν΄ανοίξουν κάποιο άλλο θέμα ώστε να παραθέσουμε τις εμπειρίες μας, πιστεύω πως αξίζει να το συζητήσουμε... )
 
Ένα θα σου πω. Η μικρή τις αλλαγές τις φοβάται αλλά και τις "λαχταράει". Ο δερβέναγας έτσι και αλλάξει κατά 20 χιλιοστά του δευτερολέπτου η ώρα απόσυρσης για ύπνο, ή η ώρα ετοιμασίας του μπάνιου του αρχίζει και κόβει βόλτες στο πάτωμα μονολογώντας φουντωμένος (σίγουρα δε λέει "καλές" λεξούλες) και τινάζοντας τσαντισμένος τα φτερά του μέχρι να γίνει η σωστή δουλειά

Για τον Μιχάλη τώρα. Μιχάλη αν δε μάθεις να "χαίρεσαι" όλες αυτές τις περιπέτειες και να μη βαρυγκομάς περιμένοντας "κάτι" από το ζώο ή το πουλί, η συμβουλή μου είναι να μην ξαναπάρεις ποτέ ούτε σκύλο, ούτε γάτα ούτε πουλί καθώς δε φαίνεται να σου "ταιριάζουν".
Φυσικά είσαι μικρός ακόμα και με τα χρόνια θα έρθει και η πείρα και η γνώση. Για την ώρα όμως είσαι υπεύθυνος απέναντι στον Φλάφυ γιατί εσύ τον έβαλες σε αυτή την "περιπέτεια" άρα πρέπει να σταθείς δίπλα του.
 
καλό θα ήταν ν΄ανοίξουν κάποιο άλλο θέμα ώστε να παραθέσουμε τις εμπειρίες μας, πιστεύω πως αξίζει να το συζητήσουμε
Έχει πολύ ενδιαφέρον η τοποθέτηση σου Σίσσυ👍

Μπορείς κι εσύ εάν θελεις να ανοιξεις ένα θέμα για το εάν και κατά πόσο επηρεάζουν τα πτηνά μας οι αλλαγές στην καθημερινότητα τους και να μεταφερθούν εκεί τα post μας.

Έχοντας εμπειρια μόνο από σκύλους γάτες και καναρίνια θα έλεγα ότι έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως ο σκύλος είναι περισσοτερο ανθρωποκεντρικός(το αφεντικό να είναι δίπλα κι ας είναι και στην κόλαση), η γάτα λιγότερο(θέλει να βρίσκεται στον χώρο που ορίζει άλλα να έχει και το αφεντικό της κάπου εκεί γύρω) και τα καναρίνια καθόλου η ελάχιστα εν πάσει περιπτώσει(θέλουν τον χώρο τους ο οποίος δεν θα πρέπει να.. Ταράζεται ή να αλλάζει κάθε λίγο και λιγακι)
 
Οκ.. Θα τα ξανακάνω όλα και βλέπουμε
Μιχάλη ούτε χαζός είσαι ούτε κακός. Νέος είσαι και είναι φυσικό η υπομονή σου να είναι περιορισμένη. Απλώς φίλε μου σκέψου ότι όση ανάγκη έχεις εσύ να "ζήσεις" αυτά που θες, πόσο φόβο και ταραχή νιώθει ένα πλάσμα που και δεν μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας αφού δε μιλάμε την ίδια γλώσσα, και έχει κι αυτό τη λαχτάρα να "ζήσει" τη ζωή του και δεν ξέρει πως να το κάνει και αν θα του επιτραπεί.
Οπλίσου με όλη σου τη δύναμη και προσπάθησε για το φιλαράκι σου τον Φλάφυ που νιώθει κι αυτός μόνος και φοβάται.
Αντε καλή δύναμη κι εμείς εδώ θα είμαστε για ότι χρειαστεί, εννοείται. Οτι και να θες να ρωτήσεις έστω και για χιλιοστή φορά, να το κάνεις.
 
Όχι δεν είναι λογικό να έχεις ξενερώσει. Μιλάμε για μια ψυχούλα και όχι για μια κούκλα που την βαριομαστε και ξενερωνουμε επειδή δεν κάνει όσα έλεγε η συσκευασία. Ακόμη κι αν ήταν εξημερωμένο δεν θα καθόταν σε μια γωνιά να σε κοιταζε οταν διαβάζεις. Παλι θα ήθελε ενασχόληση και ποιοτικό χρόνο μαζί σου. Το ότι αρχίζεις το λύκειο και αυξάνονται οι υποχρεώσεις σου το ήξερες και πριν πάρεις το πουλάκι και παρόλα αυτά ανελαβες αυτή την ευθύνη.
Νομιζε οπως ο καθενας μας οτι ο παπαγαλακος του θαναι μελι γαλα Ζωη!
 
Εγω παλι χωρις να θελω να απογοητεύσω τον Μιχαλη θα πω οτι δε νομιζω να υπάρξει βελτιωση για πρακτικους λογους.

Η εως τωρα πρακτικη δεν ειχε αποτέλεσμα, λιγο κατι να μην κάνει σωστα ο Μιχαλης λιγο το πουλακι να θελει κατι ιδιαιτερο,το αποτελεσμα ειναι οτι εχει παγιωθεί μια κατασταση εδω και ενα χρονο.
Με δεδομενο οτι δεν θα εχει τον ιδιο χρονο πια να ασχολείται η κατασταση μονο χειροτερη μπορει να γινει και δεν προβλέπεται να εχει παραπανω χρονο για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον.

Ηδη απο αυτη την σχεση εχουμε εναν παραπονεμενο τουλαχιστον, οποτε ή θα πρέπει να συμβιβαστεί ο Μιχαλης οτι θα εχει το πουλί στο κλουβί για να το βλεπει ή θα πρεπει να παει σε καποιον που θα εχει τον χρονο και τον τροπο.
 
Back
Top