Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

Tα πάροτλετ εχουν τρομερές μεταπτώσεις διάθεσης. Από το άσπρο στο μαύρο και πάλι πίσω. Ο Ερνέστο για παράδειγμα έχει 3 "εποχές". Την ήρεμη και παιγνιδιάρικη, την θυμωμένη-ερωτική-"μη με ακουμπατε φύγετε όλοι" που κυνηγάει τους πάντες και την αλλοπρόσαλλη που μια μέρα θα σου κανει ναζάκια και την αλλη θα τρεχει να φύγει απο κοντα σου.
Πλέον τις έχουμε μάθει και δεν ανυσηχούμε. Ετσι είναι και όλα τούτα τα διαόλια.

Εάν η "τρελλή" του εποχή συνέπεσε με τη φάση που τον άφησες, έχασε την εμπιστοσύνη του. Θελει ξανά προσπάθεια απο την αρχή.
Οπως λέμε συνέχεια τα πουλιά είναι "μόνιμη απασχόληση". Δε μπορείς να τα "αφήσεις" εστω και για λίγο και μετά να περιμένεις να είναι τα ίδια. Δεν είναι σκυλιά, είναι πιο πολύπλοκα συναισθηματικά.

Ότι έκανες απ' την αρχή ξεκίνα το πάλι για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του. Ο Φλάφυ είναι πάντα ο ίδιος απλά θελει συνεχή προσοχή. Είναι ένα αντίτιμο που πρέπει να είμαστε διατεθειμένοι να "πληρώσουμε" για την παρέα τους.
 
Βαλε κ μια φωτογραφια σου να σε βλεπει να σε θυμαται, που θα λειπεις και συνδεση skype να του μιλας online, απο την κατασκηνωση!
😇Πλακα κανω, αν κ βλεπω να σ αρεσει η ιδεα! 😁
Mοθ άρεσε να σας πω την αληθεια😂
[automerge]1560539384[/automerge]
Θα το περιποιείται, θα του μιλάει κτλ... όλα οκ.
Να κάνει τελικά την εκπεδευση ή όχι;
 
Βαλε κ μια φωτογραφια σου να σε βλεπει να σε θυμαται, που θα λειπεις και συνδεση skype να του μιλας online, απο την κατασκηνωση!
😇Πλακα κανω, αν κ βλεπω να σ αρεσει η ιδεα! 😁
Μην το κοροϊδεύεις Τάκη... Αν ψάξεις στο ίντερνετ για το Λοβακι την Ρέα, μια πολύ ώραια ιστορία αγάπης ανάμεσα στην Ρέα και την ιδιοκτήτρια τηε θα δεις σε βιντεάκια πως της μιλούσε μέσω Skype όταν έλειπε για δουλειά μέρες μακριά της
 
Καλημέρα Μιχάλη! Εγώ γράφω στην συζήτηση σου για να σε συγχαρώ που τηρείς κατά γράμμα τις πολύτιμες και άρτιες συμβουλές του Γιώργου! Είναι πολύ σημαντικό για ένα άτομο, ειδικά για ένα παιδί της ηλικίας σου, όχι μόνο να ζητεί και ακούει γνώμες και συμβουλές, αλλά και να τις θέτει σε εφαρμογή! Είναι ο χρυσός οδηγός για να επιτύχουμε το πολυπόθητο, επιθυμητό αποτέλεσμα! Τους στόχους μας! Και εσύ Μιχάλη είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Μπράβο σου! Συγκριτικά με πριν λίγους μήνες, άλλαξες σκέψη, λογικεύτηκες, τιμάς τον χρόνο που σου αφιερώνουν τα μέλη μας και η σχέση σου με το parrotlet σου "ανακαινίστηκε"! Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι, για να χαιρόμαστε και εμείς για εσάς! :) 👍
 
Καλημέρα Μιχάλη! Εγώ γράφω στην συζήτηση σου για να σε συγχαρώ που τηρείς κατά γράμμα τις πολύτιμες και άρτιες συμβουλές του Γιώργου! Είναι πολύ σημαντικό για ένα άτομο, ειδικά για ένα παιδί της ηλικίας σου, όχι μόνο να ζητεί και ακούει γνώμες και συμβουλές, αλλά και να τις θέτει σε εφαρμογή! Είναι ο χρυσός οδηγός για να επιτύχουμε το πολυπόθητο, επιθυμητό αποτέλεσμα! Τους στόχους μας! Και εσύ Μιχάλη είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Μπράβο σου! Συγκριτικά με πριν λίγους μήνες, άλλαξες σκέψη, λογικεύτηκες, τιμάς τον χρόνο που σου αφιερώνουν τα μέλη μας και η σχέση σου με το parrotlet σου "ανακαινίστηκε"! Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι, για να χαιρόμαστε και εμείς για εσάς! :) 👍
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
 
Δέσε δύο κορδονάκια στην πόρτα του κλουβιού, δέσε τα στα κάγκελα έτσι ώστε όταν ανοίγει να είναι σαν "μπαλκονάκι" ή σαν "κρεμαστή γέφυρα κάστρου". Ετσι θα μπορεί να πατήσει κι εκεί για να βγει. Δοκίμασέ το να δεις αν σας βολεύει.
 
Δέσε δύο κορδονάκια στην πόρτα του κλουβιού, δέσε τα στα κάγκελα έτσι ώστε όταν ανοίγει να είναι σαν "μπαλκονάκι" ή σαν "κρεμαστή γέφυρα κάστρου". Ετσι θα μπορεί να πατήσει κι εκεί για να βγει. Δοκίμασέ το να δεις αν σας βολεύει.
Ωραια ιδέα..σας ευχαριστώ πολυ
[automerge]1561099453[/automerge]
Καλησπερα απο τον Κάλαμο. Σε συνομιλια καθε μερα με την μητερα μου με ενημέρωσε για την προοδο του φλαφυ.. Ο φλαφυ και μεχρι και προχθές ερχοταν στο χερι την μητερας μου μεχρι την μεση του κλουβιου και εφευγε. Ετσι σκεφτηκε να κατσει οκλαδόν στον καναπε και να βαλε το κλουβί στα ποδια της. Έτσι μου είπε πως υπήρχε μεγάλη βελτίωση διοτι ηταν σε επαφη και ανεβηκε στο χερι της και πηγε μεχρι και λιγα εκατοστά εξω απο την πορτα αλλα η μητέρα μου φοβηθηκε να τον βγαλει εκατοστα εξω μην πετάξει και μετα δεν μπορεί να τον πιάσει.. Καλα εκανε;να το κανω και εγω ετσι... Μου ειπε επισης πως έπαιζε 20 λεπτα τα δεκα με κεχρι και τα αλλα δεκα που ηταν εκατοστα μεσα στο κλουβι χωρις κεχρι και καθοταν και την κοίταγε ΧΩΡΙΣ να φυγει καμοια φορα.. Μετα απο τα 20 λεπτα κουραστηκε η μητερα μου και την ωρα που πηγε να τον αφήσει πηδηξε μονος του στα κάγκελα. Αν και μιυ είπε οτο της προηγούμενες μερες οταν πήγαινε ΠΡΟΣ το κλουβι χτυπιοταν η μητερα μου πήγε κοντα αλλα Όταν το ειδε σταμάτησε μεχρι να ηρεμήσει και οταν ηρεμησε πηγε ποιο κοντα και εκανε τα παραπάνω.. Ελπιζω να μην σας κουράζω... Αν μπορείτε να μιυ πειτε τι να κάνω και αν ειναι σωστο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά κάνεις και τα λες άλλωστε όλοι θέλουμε να μαθαίνουμε νέα. Λογικά του πήρε κάποιο καιρό να συνηθίσει τη νέα κατάσταση και γι' αυτό ήταν ανύσηχος.
 
Καλά κάνεις και τα λες άλλωστε όλοι θέλουμε να μαθαίνουμε νέα. Λογικά του πήρε κάποιο καιρό να συνηθίσει τη νέα κατάσταση και γι' αυτό ήταν ανύσηχος.
Ναι...
 
Καλησπέρα...
Οπως δεν το πίστεψα εγω ετσι μαλλον δεν θα το πιστέψετε και εσείς.. Μιλαγα με την μητερα μου στο τηλέφωνο και με ειχε Ανοιχτή ακρόαση διοτι έπαιζε με τον Φλαφυ. Ετσι οπως έπαιζε ο Φλαφυ την αφησε να τον ΧΑΪΔΈΨΕΙ λίγο ποιο πανω απο την κοιλια του... Μετα απο λιγο μιλαγα με την μητερα μου γιατι μου ελεγε πως φοβόταν να τον βγαλει εκατοστά εξω για να μην πετάξει αλλα την έπεισα να το προσπαθήσει... Ο Φλαφυ οχι απλα βγήκε απο το κλουβί αλλα η μητερα μιυ εβαλε το πρόσωπο της χιλιοστά μακρυα του και του μίλαγε και αντι να φυγει οπως συνηθίζει καθόταν και την κοίταγε... Παρακάτω θα εχω Φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • IMG_20190621_195108_764x800.webp
    IMG_20190621_195108_764x800.webp
    27,4 KB · Προβολές: 17
  • IMG_20190621_195047_561x800.webp
    IMG_20190621_195047_561x800.webp
    27,4 KB · Προβολές: 17
Θα γίνει πολύ καλό παιδάκι... Και είναι και πανέμορφος!
Ήθελε το χρόνο του :)
Ήθελε ισχύει.. Τωρα οταν θα επιστρέψω να παιζει και η μητερα μου ή οχι;
[automerge]1561141882[/automerge]
Με την μητέρα σου ήταν και παλιότερα έτσι. Δεν μου κάνει εντύπωση. Παρόλα αυτά χαίρομαι που περνάει καλά ο μικρός σου.
Ναι ηταν και παλαιότερα έτσι αλλα ειχε ξεκόψει διοτι δεν ειχε χρόνο να ασχοληθεί αν και μου ειπε πως αν ειναι μπορεί να παιζει κάθε μέρα μαζι του
 
Ήθελε ισχύει.. Τωρα οταν θα επιστρέψω να παιζει και η μητερα μου ή οχι;
[automerge]1561141882[/automerge]

Ναι ηταν και παλαιότερα έτσι αλλα ειχε ξεκόψει διοτι δεν ειχε χρόνο να ασχοληθεί αν και μου ειπε πως αν ειναι μπορεί να παιζει κάθε μέρα μαζι του
Και πάλι μπράβο στη μαμά σου Μιχάλη, καλά και σε σένα εννοείται...
 
Back
Top