Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

Αν σε βολεύει πήγαινε εκεί.
1η προτεραιότητα τα μαθήματα εννοείται.
Φυσικά. Έχω όμως την απορία είναι καλό που ήρθε μέχρι να βγει ο καρπός μου από την πόρτα και μετά έφυγε ή οχι
[automerge]1559325345[/automerge]
Με όλους όσους περνούν δίπλα του έχει την ίδια αντίδραση ή μόνο μ΄εσένα;
Τι εννοείς, πως τον κουνάς δηλαδή;
Με όλους αλλά λίγο ποιο πολύ με εμενα
 
Γεια σου Μιχαλη, βλεπω πως εχεις αρχισει και κανεις σωστα βηματα. Για να μην τρομαζει τοσο οταν πλησιαζετε δοκιμασε κατα διαστηματα μεσα στη μερα να πηγενεις στο κλουβι του, χωρις να του μιλας και με το τροπο που περνας απο διπλα του για κατι ασχετο, να του δινεις μια λιχουδια και να φευγεις, ετσι θα συνδιασει την κινηση που γινετε εξω απο το κλουβι του με κατι καλο.
Να σου πω ενα μεγαλο μπραβο που δεν τον εχεις εγκαταληψει και συνεχιζεις τις προσπαθειες.
 
Γεια σου Μιχαλη, βλεπω πως εχεις αρχισει και κανεις σωστα βηματα. Για να μην τρομαζει τοσο οταν πλησιαζετε δοκιμασε κατα διαστηματα μεσα στη μερα να πηγενεις στο κλουβι του, χωρις να του μιλας και με το τροπο που περνας απο διπλα του για κατι ασχετο, να του δινεις μια λιχουδια και να φευγεις, ετσι θα συνδιασει την κινηση που γινετε εξω απο το κλουβι του με κατι καλο.
Να σου πω ενα μεγαλο μπραβο που δεν τον εχεις εγκαταληψει και συνεχιζεις τις προσπαθειες.
Σας ευχαριστώ πολύ και για τα καλά σας λόγια και για της συμβουλές.
 
Ας ξαναποιασουμε δουλειά... Μετά από μιας εβδομαδας αποχής από την εκπαίδευση του παπαγάλου σήμερα θα ξαναρχίσω. Λόγο εξετάσεων δεν μπορούσα να παίζω μαζί του καθόλου οπότε μια εβδομάδα ήταν μόνος του.. Χθες το απόγευμα τον καθάρισα κι σήμερα θα παίξω μαζί του.. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω μετά την μια εβδομάδα αποχής να κάνω πρώτα κάποιο άλλο βήμα ή στο βήμα που ειμαστε(βάζω το χέρι μου χωρίς καμία κεχρί.. Με το άλλο του δίνω κεχρί και προσπαθώ να τον βγάλω ελάχιστα από το κλουβί) Ευχαριστώ
 
Αν σε βολεύει πήγαινε εκεί.
1η προτεραιότητα τα μαθήματα εννοείται.

Αν ειχε λιγο καυστικο χιουμορ θα σου απαντουσε "ναι μπαμπα"...
 
Λοιπόν... Έπαιξα λίγο(κανα 15 λεπτο) μαζί του και με άφηνε πάλι μέχρι ο καρπός μου να φτάσει στην πόρτα και ενώ έτρωγε κεχρι(του πρόσφερα στο στόμα με το άλλο χέρι σταματαγε να τρώει γύρναγε το κεφαλάκι του προς τα πίσω και αφού είδε ότι έχει απομακρυνθεί πηδαγε πίσω και πήγενα πίσω τον ξαναπαίρνω και ξανά τα ίδια... Έχω μια διαισθηση ότι άμα τον βάλω στο χολακι που τον έβγαζα παλιά που έβγαινε κανονικά θα έρθει.
 
Αν ερχεται στο χερι σου χωρις να φοβαται οταν το βαζεις στο κλουβι τοτε πιστευω κι εγω πως μπορεις να τον αφησεις να βγει.
Το μονο που θα σου προτεινω ειναι να μην τον βγαλεις με το ζορι απο το κλουβι.
Ασε την πορτουλα ανοιχτη και οταν νιωσει ετοιμος θα βγει μονος του.Ισως να μην βγει απο την πρωτη μερα αλλα δοκιμασε και τις επομενες χωρις ομως να τον ζορισεις.
 
Αν ερχεται στο χερι σου χωρις να φοβαται οταν το βαζεις στο κλουβι τοτε πιστευω κι εγω πως μπορεις να τον αφησεις να βγει.
Το μονο που θα σου προτεινω ειναι να μην τον βγαλεις με το ζορι απο το κλουβι.
Ασε την πορτουλα ανοιχτη και οταν νιωσει ετοιμος θα βγει μονος του.Ισως να μην βγει απο την πρωτη μερα αλλα δοκιμασε και τις επομενες χωρις ομως να τον ζορισεις.
Ανεβενει εύκολα στο χέρι μου ναι όμως πάει μέχρι προς το τέλος του κλουβιού και φεύγει... Αυτό με την πόρτα μου το είχε πει και η κυρία ζωή και το έκανα για 15 μέρες αλλά.. Ακουνητο αμίλητο αγελαστο.. 😂
 
Ανεβενει εύκολα στο χέρι μου ναι όμως πάει μέχρι προς το τέλος του κλουβιού και φεύγει... Αυτό με την πόρτα μου το είχε πει και η κυρία ζωή και το έκανα για 15 μέρες αλλά.. Ακουνητο αμίλητο αγελαστο.. 😂
Θα βγει... Υπομονή!
 
Βαλε κ μια φωτογραφια σου να σε βλεπει να σε θυμαται, που θα λειπεις και συνδεση skype να του μιλας online, απο την κατασκηνωση!
😇Πλακα κανω, αν κ βλεπω να σ αρεσει η ιδεα! 😁
 
Back
Top