Φροντίδα Πάει ο φλάφυ που ξέραμε

Ok... Οπότε κάθεται ήσυχα στο χέρι οταν το βάζεις (το χέρι) στο κλουβί ε;
Ναι. Του βαζω το χερι ανεβαινει και κάθετε μεχρι εγώ να φυγω(ποιανετε το χερι μου😂)
 
Ωραία. Έχει ήδη βγει απ το κλουβί στο παρελθόν ε;
Ναι.Αλλα χωρις να θέλει. Δηαλδη τον πηιναμε μέχρι την πορτα ενω τοβ χαιδευαμε και ηταν πανω στον δεικτη και στην πορτα τον τραβαγαμε γρηγορα ωστε να μην φύγει κ τον φερναμε στον ωμο μου κα εμενε αλλα που και που παιταγε κοντα στην τηλεοραση και τον επερνα κα τον εβαζα πθ στον ωμο μου
 
Ok... Προσπάθησε σιγά σιγά κα αφού δεις ότι είναι ήρεμος να τον βγάλεις για πολύ λίγο έξω... Μην απομακρυνθείς από το κλουβί... Και αν εχεις και μια λιχουδιά, λίγο κεχρί πχ, ακόμα καλύτερα
 
Ok... Προσπάθησε σιγά σιγά κα αφού δεις ότι είναι ήρεμος να τον βγάλεις για πολύ λίγο έξω... Μην απομακρυνθείς από το κλουβί... Και αν εχεις και μια λιχουδιά, λίγο κεχρί πχ, ακόμα καλύτερα
Οταν λετε να τον βγαζω εξω εννοείται σε ενα μικρο χολ και να τοδιπλα απο την πορτα;
Ok... Προσπάθησε σιγά σιγά κα αφού δεις ότι είναι ήρεμος να τον βγάλεις για πολύ λίγο έξω... Μην απομακρυνθείς από το κλουβί... Και αν εχεις και μια λιχουδιά, λίγο κεχρί πχ, ακόμα καλύτερα
Αρα τοβ περνω με την χούφτα μου(ανοιχτη και ενω ειναι απανω)και τοβ πηγαινω εως την πορτα και λιγο ποιο εξω;Να εχω στο αλλο χερι το κεχρι ωστε να του δινω οσο τον κουναω; Αυτο να γινε σε ενα μικρο χολλ ή εκει που ειν μόνιμα το κλουβι;
 
Οταν λετε να τον βγαζω εξω εννοείται σε ενα μικρο χολ και να τοδιπλα απο την πορτα;

Αρα τοβ περνω με την χούφτα μου(ανοιχτη και ενω ειναι απανω)και τοβ πηγαινω εως την πορτα και λιγο ποιο εξω;Να εχω στο αλλο χερι το κεχρι ωστε να του δινω οσο τον κουναω; Αυτο να γινε σε ενα μικρο χολλ ή εκει που ειν μόνιμα το κλουβι;
Θα έλεγα να μη μετακινήσεις το κλουβί και να τον κρατήσεις εκεί δίπλα στο κλουβί του με λίγη λιχουδιά. Μην απομακρυνθείς και μην κάνεις βόλτες.
Τώρα είναι ψιλοαργά βέβαια, θα νυστάζει, όπως όλα τα πουλιά (με τις γνωστές εξαιρέσεις 🙂). Κάντο αύριο μετά το σχολείο.
 
Θα έλεγα να μη μετακινήσεις το κλουβί και να τον κρατήσεις εκεί δίπλα στο κλουβί του με λίγη λιχουδιά. Μην απομακρυνθείς και μην κάνεις βόλτες.
Τώρα είναι ψιλοαργά βέβαια, θα νυστάζει, όπως όλα τα πουλιά (με τις γνωστές εξαιρέσεις 🙂). Κάντο αύριο μετά το σχολείο.
Αρα να ειμα στην πορτα του κλουβιού και να τον βγαλω λίγο εξω ή να παω κανα μετρο μακρυά;αν πεταξει κα παει πανω στο κλουβι πχ τί κανω;
[automerge]1557765701[/automerge]
Μιχάλη, περιμένεις τον,@fortunatos . υπομονή ίσως δεν είδε ακόμη το ερώτημα σου😃
Ναι φυσικα.
 
Αρα να ειμα στην πορτα του κλουβιού και να τον βγαλω λίγο εξω ή να παω κανα μετρο μακρυά;αν πεταξει κα παει πανω στο κλουβι πχ τί κανω;
Με την προϋπόθεση ότι είναι ήρεμος τον βγάζεις γα λίγο έξω πολύ κοντά στο κλουβάκι... Έχε κεχρί για παν ενδεχόμενο. Χωρίς βιαστικές κινήσεις. Αν δεις ότι δε θέλει να βγει, να μη βγει οκ;
Αύριο το μεσημέρι.
 
Με την προϋπόθεση ότι είναι ήρεμος τον βγάζεις γα λίγο έξω πολύ κοντά στο κλουβάκι... Έχε κεχρί για παν ενδεχόμενο. Χωρίς βιαστικές κινήσεις. Αν δεις ότι δε θέλει να βγει, να μη βγει οκ;
Αύριο το μεσημέρι.
Να προσπαθησω μια χωρις κεχρι και αν φυγει με κεχρι;
Παντως με οδηγο αυτο εδω το θεμα ολοκληρο βιβλιο με οδηγιες βημα-βημα μπορει να γραψει καποιος :)
Ισχύει
[automerge]1557766220[/automerge]
Με την προϋπόθεση ότι είναι ήρεμος τον βγάζεις γα λίγο έξω πολύ κοντά στο κλουβάκι... Έχε κεχρί για παν ενδεχόμενο. Χωρίς βιαστικές κινήσεις. Αν δεις ότι δε θέλει να βγει, να μη βγει οκ;
Αύριο το μεσημέρι.
Οταν θα παω να τον βγαλω εξω να εχω ανοιχτη την χουφτα κα να τον πηγαινω με λιγο κεχρι ή να ανεβει στο δαχτυλο(ανεβαινε κα παλια συνεχεια)και να τον βγαζω προ; Τα εξω ενω τον χαϊδεύω;
 
Μη τον χαϊδεύεις. Βάλε το χέρι στο κλουβί, όπως έκανες τόσες μέρες, άστο να έρθει μόνο του και με πολύ αργές κινήσεις τον βγάζεις για λίγο κοντά στο κλουβί. Οκ; Και μόνο εφόσον είναι ήρεμος.
Αυτό μόνο. Θα το κάνεις αύριο, μετά το σχολείο.
 
Εγώ παιδιά θα πω για ακόμη μια φορά ότι είναι καλύτερα ο Μιχάλης να ανοίξει την πόρτα του κλουβιου, να απομακρυνθεί λίγο και να περιμένει το πουλάκι να βγει όποτε νιώσει εκείνο έτοιμο.
 
Εγώ παιδιά θα πω για ακόμη μια φορά ότι είναι καλύτερα ο Μιχάλης να ανοίξει την πόρτα του κλουβιου, να απομακρυνθεί λίγο και να περιμένει το πουλάκι να βγει όποτε νιώσει εκείνο έτοιμο.
Μη τον χαϊδεύεις. Βάλε το χέρι στο κλουβί, όπως έκανες τόσες μέρες, άστο να έρθει μόνο του και με πολύ αργές κινήσεις τον βγάζεις για λίγο κοντά στο κλουβί. Οκ; Και μόνο εφόσον είναι ήρεμος.
Αυτό μόνο. Θα το κάνεις αύριο, μετά το σχολείο.
Οκ
 
Καλησπέρα. Σήμερα παίξαμε για πρώτη φορά μετά από καιρό διότι οι εξετάσεις είναι ανάμεσα μας και διαβάζω. Σήμερα του έβαλα το χέρι με κεχρί. Ανέβηκε γρήγορα απάνω μιας και ήταν πάνω στο αγαπημένο του ξύλο και από εκεί βολευετε ναανέβει έτσι το αφήνω να πάει εκεί και μετά βάζω το χέρι μου. Ανεβαίνει και σιγά σιγά κουνάω το χέρι μου προς τα έξω έτσι με άφησε μέχρι την πόρτα και πριν ο καρπός μου βγει έξω από την πόρτα(καθόταν στην άκρη τον δάχτυλο μου) κοιτάει πίσω και τσουπ πηδαει στην πατηθρα κι φεύγει στα κάγκελα. Μετά ανεβαίνει στο ξύλο του και τον ξαναπήρα αυτό έγινε 3 φορές και να φεύγει και έτσι σταμάτησα. Το θέμα μου είναι και άλλο ένα. Οταν πηγαίνω προς αυτόν για άκυρο λόγο δηλαδή να πάρω κάτι από το μπαλκόνι πχ τρομάζει και χτυπιέται πάνω πατώ και νομίζω πως σήμερα χτύπησε λίγο την φτερούγα του γιατί την κράταγε έξω από το σώμα του. Επίσης όταν τον βγάζω έξω στο μπαλκόνι για λίγο όταν έχει καλό καιρό πάλι όση ώρα τον κουνάω τρελενετε. Καλά νέα; Τι κανω;
 
Καλό ή κακό; και πως μπορώ να την κάνω να μην ταράζεται όταν περνάω διότι θα χτυπήσει και είχε χτυπήσει και ποιο παλιά;
 
Όταν πλησιάζεις το κλουβί λίγο πιο αργά και απαλά. Για να μην αισθάνεται ότι απειλείται
Οκ. Όταν όμως τον μετακινώ; Επίσης ήρθε μέχρι την μέση του κλουβιού και λίγο ποιο εξω
 
Και όταν τον μετακινείς.. Ο, τι κι αν κάνεις σε σχέση με το πουλί, απαλά, προσεκτικά, μαλακά, γλυκά και αργά :)
[automerge]1559314959[/automerge]
Διάβασε τώρα λίγο φωναχτά στο γραφείο για την Τρίτη :)
 
. Το θέμα μου είναι και άλλο ένα.οταν πηγαίνω προς αυτόν για άκυρο λόγο δηλαδή να πάρω κάτι από το μπαλκόνι πχ τρομάζει και χτυπιέται πάνω πατώ και νομίζω πως σήμερα χτύπησε λίγο την φτερούγα του γιατί την κράταγε έξω από το σώμα του. Επίσης όταν τον βγάζω έξω στο μπαλκόνι για λίγο όταν έχει καλό καιρό πάλι όση ώρα τον κουνάω τρελενετε. Καλά νέα; Τι κανω;
Όταν πλησιάζεις και το πουλί χτυπιέται μέσα στο κλουβί σημαίνει πως φοβάται...
Οπότε ακολούθησε αυτά που σου είπε ο Γιώργος
Όταν πλησιάζεις το κλουβί λίγο πιο αργά και απαλά. Για να μην αισθάνεται ότι απειλείται


Με όλους όσους περνούν δίπλα του έχει την ίδια αντίδραση ή μόνο μ΄εσένα;
Τι εννοείς, πως τον κουνάς δηλαδή;
 
Όταν πλησιάζεις και το πουλί χτυπιέται μέσα στο κλουβί σημαίνει πως φοβάται...
Οπότε ακολούθησε αυτά που σου είπε ο Γιώργος


Με όλους όσους περνούν δίπλα του έχει την ίδια αντίδραση ή μόνο μ΄εσένα;
Τι εννοείς, πως τον κουνάς δηλαδή;
Όταν εχει πολύ καλή μέρα για κάνα 30λεπτο στο μπαλκόνι (είναι κλειστό με ναυλον)
[automerge]1559315652[/automerge]
Και όταν τον μετακινείς.. Ο, τι κι αν κάνεις σε σχέση με το πουλί, απαλά, προσεκτικά, μαλακά, γλυκά και αργά :)
[automerge]1559314959[/automerge]
Διάβασε τώρα λίγο φωναχτά στο γραφείο για την Τρίτη :)
Οκ
[automerge]1559315804[/automerge]
Και όταν τον μετακινείς.. Ο, τι κι αν κάνεις σε σχέση με το πουλί, απαλά, προσεκτικά, μαλακά, γλυκά και αργά :)
[automerge]1559314959[/automerge]
Διάβασε τώρα λίγο φωναχτά στο γραφείο για την Τρίτη :)
Άρα να τον φέρω στο γραφειο μου ή να πάω εγώ εκεί;
 
Back
Top