Φροντίδα Πήραμε νέο κοκατίλ, θα ήθελα τη βοήθειά σας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lioui
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπέρα στην ομάδα!

Σήμερα έχουμε ευχάριστα καθώς ο λιουη έπειτα από πολυυυ σκέψη, ανέβηκε στο χέρι! Έχει φάει ένα τρελό κόλλημα με τα κομποσκοίνια μου και δεν τα αφήνει από το στόμα του!

Επίσης είχαμε και την πρωτη επίσκεψη στον πτηνίατρο καθώς όπως σας έδειξα στις αρχικές φωτό δεν έχει πούπουλα στα μάγουλα του! Ο γιατρός λοιπόν αποφάνθηκε ακάρεα και μας έδωσε σταγόνες! Και εδώ είναι το ερώτημα μου που ξέχασα να κάνω στον γιατρό! Είπε από μια σταγόνα 2 φορές την εβδομάδα αλλά για πόσες εβδομάδες; Το χαρτί γράφει μια εβδομάδα 2 φορές, έπειτα στοπ για μια εβδομάδα και μετά ξανά άλλες 2 σταγόνες! Υσχυει;
Και καποιον εύκολο τρόπο να πετύχω τον σβέρκο; Δεν θέλω να τον πιάσω και να τρομάξει, γκρεμίζοντας ότι χτισαμε τόσο καιρό!
Κάθε βοήθεια σας είναι πολύτιμη!;
 
Η δοσολογια που παραθετεις ειναι σωστη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να το εφαρμοσεις απο αποσταση γιατι θα πρεπει να γινει εφαρμογη στο δερμα.
Αν πεσει στα πουπουλα δεν κανεις δουλεια.
 
Η δοσολογια που παραθετεις ειναι σωστη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να το εφαρμοσεις απο αποσταση γιατι θα πρεπει να γινει εφαρμογη στο δερμα.
Αν πεσει στα πουπουλα δεν κανεις δουλεια.
Ευχαριστώ, εαν τον πιάσω όμως δεν θα φοβηθεί ξανά;
 
Σιγουρα θα στρεσαριστει αλλα δεν υπαρχει εναλλακτική, να το πιασεις με μια πανινη πετσετα.
Ωραία, θα το προσπαθήσω αύριο!
Συνεπώς τώρα που του έβαλα μια φορά πήγε χαμένη; Πρέπει να θεωρήσω την αυριανή ως πρώτη δόση;
 
Ωραία, θα το προσπαθήσω αύριο!
Συνεπώς τώρα που του έβαλα μια φορά πήγε χαμένη; Πρέπει να θεωρήσω την αυριανή ως πρώτη δόση;

Αν δεν την εβαλες στο δερμα δυστυχώς ναι...
 
Οχι μην τον πιασεις με γυμνα χερια αλλα με πετσετα, ειναι καλυτερα ετσι!
Συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά στεναχωρέθηκα τώρα! Από ότι διαβάζω είναι κάτι πολύ σοβαρό! Ο δικός μου είναι πολύ ευδιάθετος όλη μέρα! Τραγουδάει και παίζει, βέβαια φταρνιζεται και τρίζει το ράμφος του! Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο άλλη φορά καθώς ένα bugie που είχα 10 χρόνια δεν μου παρουσίασε πότε κάτι! Τι άλλο θα πρέπει να κάνω για τον φιλαράκο μου;
 
Ναι, εσύ τι πιστεύεις;
[
Καθε ασθενεια αν δεν αντιμετωπιστεί εγκαιρως θα εχει κακη εξελιξη, με τα ακαρεα να μην αποτελουν εξαιρεση.
Με ποιο τροπο εγινε η διαγνωση;
Πήγα να αγοράσω ψαράκια και πάνω στην συζήτηση ανέφερα ότι ο παπαγάλος μου δεν έχει πούπουλα στα μάγουλα εδώ και λίγο καιρό, τον πήρα και ξαναπήγα στον πτηνίατρο να τον δει! Σημειώνω ότι ο πτηνιατρος έχει το pet που παίρνω τα ψαράκια μου αλλά είχα και το bugie μου από εκεί! Στην αρχή θεώρησα ότι είχε χασει τα πούπουλα του από στρες η' από καυγά με τα αδερφάκια του όσο ήτανε στο μαγαζί! Αλλά εφόσον δεν έβγαζε με τον καιρό ανησύχησα και το έψαξα!
[automerge]1587068858[/automerge]
Καθε ασθενεια αν δεν αντιμετωπιστεί εγκαιρως θα εχει κακη εξελιξη, με τα ακαρεα να μην αποτελουν εξαιρεση.
Με ποιο τροπο εγινε η διαγνωση;
Πήγα να αγοράσω ψαράκια και πάνω στην συζήτηση ανέφερα ότι ο παπαγάλος μου δεν έχει πούπουλα στα μάγουλα εδώ και λίγο καιρό, τον πήρα και ξαναπήγα στον πτηνίατρο να τον δει! Σημειώνω ότι ο πτηνιατρος έχει το pet που παίρνω τα ψαράκια μου αλλά είχα και το bugie μου από εκεί! Στην αρχή θεώρησα ότι είχε χασει τα πούπουλα του από στρες η' από καυγά με τα αδερφάκια του όσο ήτανε στο μαγαζί! Αλλά εφόσον δεν έβγαζε με τον καιρό ανησύχησα και το έψαξα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το συμπέρανε με την απώλεια των φτερών και το φτέρνισμα του! Για να είμαι ειλικρινής δεν είδα κάποια εξέταση!
Μήπως να δοκιμάσεις άλλον πτηνιατρο;
 
Το συμπέρανε με την απώλεια των φτερών και το φτέρνισμα του!

Την τελευταια λεξη σιγουρα την εχει αυτος που ειναι ειδικος αλλα θεωρω πως θα επρεπε να ειχε γινει μια πιο εξειδικευμενη εξεταση, βεβαια εμεις εδω δεν ειμαστε γιατροι.
Ανετρεξα πισω στο θεμα σου για να δω τις φωτογραφιες, με τα δικα μου ματια εχω την εντυπωση οτι το πουλακι εχει ενα γενικο θεμα στο πτερωμα.
Ισως δεν βοηθουν οι φωτο, αν θελεις κανε ενα κοπο να μας ανεβασεις 2-3 καλης ευκρινειας και οσο το δυνατον κοντινες φωτο.
 
Κατάφερα και τον έπιασα, τον άφησα να βγει από το κλουβί και τον έπιασα με σχετική ευκολία, σας παραθέτω τις φωτό από τα μάγουλα του! Μόνο εκεί έχει το θέμα, στο υπόλοιπο σώμα είναι μια χαρα και μόλις ξεκίνησε να ξανατραγουδαει τώρα το αγαπημένο του τραγουδι
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020-04-17-11-42-49-736_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2020-04-17-11-42-49-736_com.miui.gallery.webp
    66 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20200417_114310.webp
    IMG_20200417_114310.webp
    33,9 KB · Προβολές: 32
Back
Top