Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Γεια σας τα παπαγαλακια που ειχα εφειγαν. Τι ενοω εφειγαν. Ειχα το κλουβι και παω να το ακουμπισω κατω στο πατομα και δεν το επιανα καλα και ακουμπαει η φωλια και εφειγαν. Μετα πηγα πηρα αλλα και τωρα εχω 4 και τα εβαλα να ζευγαρωσουν και η μια θυλικια παει στην φωλει.
 
Δηλαδή με το που τα πήρες τα έβαλες για αναπαραγωγή. Θέλουν χρόνο τα πουλάκια, πρώτον να συνηθίσουν το καινούργιο περιβάλλον και δεύτερον να συνηθίσουν το ένα το άλλο. Περιμένεις 2-3 βδομάδες και ΑΝ τα πάνε καλά βάζεις τη φωλιά. Τι είναι τα πουλιά για να ζευγαρώσουν με όποιο βλέπουν! Λυπάμαι για τα παπαγαλάκια που έφυγαν παρεμπιπτόντως☹.
 
Κρίμα για τα πουλάκια που απέδρασαν, ελπίζω να τα βρει κάποιος τουλάχιστον.
Δεν είναι εποχή για ζευγαρώματα τώρα. Είναι καλοκαίρι, εποχή πτερόρροιας. Από Οκτώβρη - Νοέμβρη και μετά φωλιές στα κλουβιά.
Και αυτά που σου είπε ο Γιάννης @κοκατιλόπουλος πιο πριν, χρειάζεται προετοιμασία υγείας στα πουλιά.
 
4 σε ένα κλουβί; Τι μέγεθος έχει το κλουβί; Γνωρίζεις τα φύλα όλων; Υπάρχει περίπτωση να μαλώνουν μόλις αρχίσουν οι ερωτροπίες.
 
Ποιον μηνα να βαλω φωλεια; Τα εχω στην κατοχη μου 2 μηνες περιπου
Δεν ξέρω αν οι δυο μήνες είναι αρκετοί για να επιτρέπουν το ζευγάρωμα των πτηνών σου.
Μέχρι να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν διάβασε https://community.petbirds.gr/threads/Το-ζευγάρωμα-των-budgie-μου.15990/
Εγώ το βρήκα χρήσιμο και πολύ ενημερωτικό.
 
Θα ειθελα να πω πως σημερα εβαλα στα παπαγαλακια μου αυγο, μαρουλι και μηλο και την δευτερα θα παω να τα παρω σουπιοκοκαλο, τροφη με:
50 % Κεχρί !
47 % Παπαγαλίνη ( Βόρι + Βόρι ψιλό + Βόρι Ιαπωνίας +Λινάρι)
1% Σπόροι - Νίγκερ ( Νίζελ)
1% Κανναβούρι
1% Bρώμη
Επεισης θα παρω αν φαρμακο για βιταμινη Ε. Αα η θυλικια δεν κουνιετε απο την φωλια ακομη και τροφη ο αρσενικος την ταιζει
 
Γεια σας νομιζω οτι τα παπαγαλακια μου ζευγαρωσαν γιατι και η θυλικια δεν βγενει απο την φωλια και η θυλικια εινα τσακισμενη η ουρα δηλ ειναι η μιση απο την μια και η αλλην μιση απο την αλλη
πλευρα. Λετε να ζευγαρωσαν; Θα βαλω αυριο φοτο
 
Δειτε τις φοτο
 

Συνημμένα

  • 20151109_135448.webp
    20151109_135448.webp
    266,6 KB · Προβολές: 188
  • 20151109_135505_1.webp
    20151109_135505_1.webp
    281,3 KB · Προβολές: 146
  • 20151109_135458.webp
    20151109_135458.webp
    254,1 KB · Προβολές: 146
Δειτε τις φοτο
Έχεις δει κάποιο αυγό; Αφού ζευγάρωσαν και μπαίνουν στην φωλιά τι τα ενοχλείς και τα πιάνεις; Άστα να ακολουθήσουν το ένστικτό τους και να κάνουν ό,τι τα προστάζει η φύση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Απλά στις φωτογραφίες υπάρχει κενό από πούπουλα κάτω από την ουρά σαν να έχει κάτι με το συκώτι...
Απλά λέω. Δεν ξέρω τόσο καλά περι του θέματος
juj.webp
 
Γιάννη δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου το δέρμα ανάμεσα στο κενό, οπότε είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς. Το ίδιο το κενό νομίζω ότι υπάρχει επειδή ο Παναγιώτης προσπάθησε να παραμερίσει τα πούπουλα για να μας δείξει την κοιλιά του πουλιού.
 
Σωστα. Να αφερεσω τα αλλα δυο παπαγαλακια απο το κλουβι;

Ναι καλυτερα ειναι να ειναι μονο του το ζευγαρι.

Ok
 
Καποιος μου ειπε οτι πρεπει να τα βαλω στην ζευγαρωστρα και ναν τα χωρισω δηλ να βαλω το καγκελω εως τοιν μαρτιο και να τα ξαναβαλω μαζι. Να το κανω;
 
Τα χωρισα τα δυο απο τα τεσσερα. Αφησα ησηχο το ζευγαρει
 
Άφησε τα όλα ήσυχα. Ενημερώσου πρώτα καλά για τα παπαγαλάκια και μετά βλέπεις και το θέμα της αναπαραγωγής. Δεν χρειάζονται βιαστικές κινήσεις, ούτε μακροπρόθεσμα αλλά ούτε και στην καθημερινότητα. Με αυτά τα βάλε βγάλε θα δημιουργήσεις προβλήματα στα πουλιά.
 
Παναγιώτη πολύ καλά έκανες και χώρισες ανά ζευγάρι και κλουβί, με το καλό να δεις πουλάκια.
Το θηλυκό που μας δείχνεις, προφανώς έχει φουσκωμένη την κοιλιά γι' αυτό φαίνεται κάπως το δέρμα του.
Χορήγησε στο νερό σταγόνες υγρού ασβεστίου.
Ένα-ένα τα φρούτα και λαχανικά χορταρικά, μην τα ανακατεύεις στο ημερήσιο διαιτολόγιο, ιδίως που είναι άμαθα τα πουλάκια (μην δίνεις σπανάκι σ' αυτήν την φάση της αναπαραγωγής).
Βγάλε το σκέπασμα τύπου φλοκάτης κάτω από το κλουβί, μην σου μαζέψει ψείρες. Καλύτερα σκέτη πλαστική ή ξύλινη επιφάνεια εκεί που πατάει το κλουβί.
 
Back
Top