Αναπαραγωγή Πήρα 4 παπαγαλάκια και τα έβαλα να ζευγαρώσουν

Θα σας πω. Μαλον αυτο που σας εδειξα χθες στην φοτο ηταν αυγο γιατι δεν εκανε. Θα δω την τεταρτη αν θα κανει αλλο
Μα σου ειπε η @alicedros ηταν σιγουρα το αυγο..φαινεται καθαρα.
 
Παναγιώτη μην είσαι όλο πάνω απ το κεφάλι τους και κοιτάς τ αυγά... Άσε τη φύση να κάνει το θαύμα της.. εσύ πρέπει απλά να παρέχεις καλή τροφή, ασβέστιο και καθαρό νερό κάθε μέρα και να τα παρακολουθείς διακριτικά και από απόσταση.. αλλιώς θα παρατήσουν τα αυγά και εσύ μετά θα ρωτάς τι έφταιξε και τα παράτησαν..

Αυτό που έκανε χθες ήταν σίγουρα ένα αυγό που για κάποιο λόγο βρέθηκε στον πάτο.. Τώρα περιμένεις το επόμενο.. υπομονή και διακριτικότητα.. καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου και την αγωνία σου αλλά με το να τα ενοχλείς συνέχεια μόνο στρες τους δημιουργείς.
 
Οκ δεν τα ενοχλο. Τροφη πηρα συσκευασμενη, ασβεστιο εχω και υγρο και σε πετρα και νερο τα αλλαζω καθε μερα. Να δουμε αν αυριο κανει αυγο
 
και σε πετρα
Καλύτερα να πάρεις κόκκαλο σουπιάς! 😉
006-3.jpg
 
Μαλον αυτο που σας εδειξα χθες στην φοτο ηταν αυγο γιατι δεν εκανε
Βέβαια αυγό σπασμένο ήταν, νόμιζα το κατάλαβες που στο είπε η Αλίκη. Και μάλιστα το βλέπω κάπως μαλακό. Πρόσεχε το ασβέστιο.
Υ. Γ. Ήταν σε άλλη σελίδα και δεν είχα δει την απάντησή σου Ανέστη :)
 
Κια γιατι ηταν ετσι. Το αλλο μισο δεν ειναι

Ααα εβαλα ναυλον και εκει που τα εχω τα βλεπει ο ηλιος. Βραζυ το κλουβι μεσα. Ειναι καλο αυτο; Για το αρσενικο παπαγαλακι που ζεστενετε;
 
Κια γιατι ηταν ετσι. Το αλλο μισο δεν ειναι
Ισως το φάγανε..

Ααα εβαλα ναυλον και εκει που τα εχω τα βλεπει ο ηλιος. Βραζυ το κλουβι μεσα. Ειναι καλο αυτο; Για το αρσενικο παπαγαλακι που ζεστενετε;
Το νάυλον δεν χρειάζεται ακόμα.. κάνει ζέστη.. κ προφανώς όταν πέφτει ο ήλιος το βγάζουμε.. μόνο για το βράδυ είναι... ή για κρύες μέρες χωρις ήλιο... Προσοχή με το νάυλον.. αν πέφτει ο ήλιος γίνεται θερμοκήπιο εκει μέσα και κάνει πάρα πολύ ζέστη με μοιραίες συνέπειες..
 
Λαρισα μενω εχει λιγο κρυο το βραδυ
Τότε το βράδυ βάλε το νάυλον αλλά το πρωί 8 το αργότερο να έχει βγει.. είναι επικίνδυνο το νάυλον αν μείνει, πέφτει πάνω ο ήλιος.. ανεβαίνει επικίνδυνα η θερμοκρασία..
 
Αα τα δυο εος τωρα ειναι ασπορα. Μαλον και τα αλλα ασπορα θα εινα γιατι ειναι η προτη γεννα
 
Αα τα δυο εος τωρα ειναι ασπορα. Μαλον και τα αλλα ασπορα θα εινα γιατι ειναι η προτη γεννα
Πόσες μέρες από το πρώτο αυγό έχουν περάσει και κατέληξες στο συμπέρασμα; Όχι η πρώτη γέννα δεν είναι άσπορη. Το μόνο ενδεχόμενο το αρσενικό σου να είναι κάπως άπειρο αν είναι μικρό. Περίμενε μην πειράζεις τα αυγά.
 
7 ημερες το ενα και 5 το αλλο. Φενοντε σαν διαφανει μεσα και ειδα οτι σημενει οτι ειναι ασπορα. Οσο για τον αρσενικο δεν νομιζω γιατι ζευγαρωνουν καθε μερα. Οταν ζευγαρωνουν να δεις πως κανει ο αρσενικο: στο προσοπο του τα φτερα συκονοντε πανω σαν... Δεν μπορο να σου περιγραψω και δειχνει πως αυτος ειναι ο αρχιγος. Ααα θελω να μου πειτε πληροφοριες για το αυγα. Πως γινοντε ασπορα;

Θελω να μου πειτε για τα αυγα. Τι φτει και γινοντε ασπορα; Ετσι βγενουν; δεν γονιμοποιοι ο αρσενικος την θυλικα; δεν ζεστενει η θυλικια τα αυγα; Τι;
 
Οταν ειναι ασπορα σημαινει οτι δεν ηταν επιτυχης η επαφη των πουλιων.
 
Τι φτει και γινοντε ασπορα;
Παναγιώτη, ειλικρινά φοβάμαι ότι αν σου πούμε θα συνεχίσεις να ενοχλείς τα πουλιά για να ανακαλύψεις αυτά που θα σου πούμε ως πιθανές αιτίες. Να ξέρεις πάντως ότι ένας από τους μεγαλύτερους λόγους αποτυχίας, ίσως και μιας ολόκληρης αναπαραγωγικής περιόδου, είναι οι συνεχείς ενοχλήσεις των πουλιών είτε από εμάς, είτε από τον περιβάλλοντα χώρο.
 
Back
Top