Γενικά Πήρα African grey zako

vendetta

PB Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
230
Πόλη
Ηράκλειο
με μεγαλη μου χαρα ανακοινωνω οτι ο μικρος μου ζωολογικος κηπος απεκτησε σημερα αλλο ενα σεβαστο μελος.
ειναι αρσενικος γκριζος αφρικανικος,3 ετων αν θυμαμαι σωστα, τον λενε ρικο ομως εγω θα του το αλλαξω.
al μαλλον θα τον βγαλω.

[x]
 
Να σου ζήσει, πρόσεξε λίγο το πτέρωμα του και βγάλε αυτή την ΑΛΥΣΙΔΑ!

Φιλικά
 
οταν εννοεις το πτερωμα του; Για δωσε πληροφοριες και το τι πρεπει να προσεχω;
ο παπαγαλος ηταν σε κλουβι,ωσπου να συνηθισει δεν μπορω να του την βγαλω ακομα.
στις φωτο ειναι λιγο βρεγμενος γιατι τον ψεκασα με ενα σπρευ για πτηνα.
 
Να σου ζήσει! Συμφωνώ όμως με το Γρηγόρη για την αλυσίδα. Βγάλ 'την οπωσδήποτε.
Μέσα δεν τον έχεις; Το πολύ πολύ να πετάξει λίγο πιο πέρα. Αν πετάξει όμως με την αλυσίδα και σου μείνει κανένα πόδι στο χέρι τι θα κάνεις; Κόψ' του τα φτερά αν δεν είναι κομμένα και το πολύ πολύ δοκίμασε μήπως βρεις κανένα https://community.petbirds.gr/threads/Βρήκα-πληροφορίες-για-το-bird-harness.3657/ έστω και στο internet.
 
Μου φάνηκε λίγο μαδιμένος για αύτο και σου λέω πρόσεχε το πτέρωμά του. Bath time είναι το σπρεί;


Όχι και Ρίκο και ο δικός σου!
 
Nα σου ζήσει και σε παρακαλώ βάλε μια φωτογραφία χωρίς την αλυσίδα.:)Κούκλος και συμφωνώ για το Αλ.
 
οκ! Κ γω τα ιδια θα πω! Η αλυσιδα επικινδυνη πολυ! Εχω διαβασει για πουλια που εμειναν αναπηρα απο αυτη μετα απο αποτομο πεταγμα!

να σου ζησει!
 
Nα τον χαιρεσαι! Ειναι κουκλος!

Αλλα αυτο το θεαμα με την αλυσιδα εγω δεν θελω να το ξαναδω... ☹

Ειναι αρχαια βαρβαρη τακτικη με πολλα θυματα και ακρωτηριασμενα πουλια! Εχεις τοσα πουλια και ξερεις να τα αγαπας και να τα φροντιζεις. Πως δεχτηκες τετοιο πραγμα μου κανει εντυπωση. Καλυτερα σε κλουβι παρα αυτη η αλυσιδα στο ποδι. Γιατι δεν πηρες ενα κλουβι; Να ξερεις πως το πουλι σιγουρα οταν τρομαξει καποια φορα μιας και ειναι σε νεο περιβαλλον θα πανικοβληθεις κι εσυ αν το δεις να κρεμεται απο το ποδι...
Ευχομαι μονο να μην παθει τιποτα!
 
ειναι πολυ ομορφο:). Για την αλυσιδα θα συμφωνησω με τους υποιλοιπους δεν πρεπει να του εχεις την αλυσιδα δεμενη στο ποδι του:68:γιατι θα κτιπησει πολυ σοβαρα και να μεινει ανναπηρο
 
Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει.:)
Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους για την αλυσίδα. Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι πρέπει να τους βάζουμε αλυσίδα.
 
να σου ζήσει... Πολύ ωραίος... Με την αλυσίδα και εγώ συμφωνώ.. Έξω τον έχεις; Ετσι φαινεται στην φοτο
 
ωραιος! Να σου ζησει, να τον χαιρεσαι και να σε χαιρεται!

για την αλυσιδα καταλαβες γιατι λυσαξαν ολοι ε;
τωρα επειδή φοβασαι αφου ειναι νεο το περιβαλλον να προσεχεις 2-3 πραγματα και εισαι οκ, καταρχην χωρις αλυσιδα μπορει να πεταξει ειτε γιατι τρομαξε απο κατι ειτε ετσι απο περιεργεια, οπωτε εχεις απομακρυνει αιχμηρα αντικειμενα βαζα κλπ κλπ οτι κρινεις εσυ, παραθυρα και γενικα τζαμια με κουρτινα μπροστα μην παει να περασει απο μεσα, οπως και καθρευτες και καλο ειναι και την πορτα του δωματιου κλειστη μην φυγει στο υπολοιπο σπιτι!

αμα πεταξει τον αφηνεις 2-3 λεπτα να παρει μαι ανασα και τον πιανεις ομορφα και ωραια και τον ξαναβαζεις στο σταντ!

αμα συνεχιστει για πολυ αυτη η δουλια κοψιμο φτερων και ξεμπερδεψες!βρες αναλογο θεμα στο φορουμ!

ειναι ημερος;τον πιανεις σε αφηνει;
 
τα φτερακια του ειναι ηδη κομενα, καλυτερα μην τον δω σε κανενα αλλο μπαλκονι και παθω καμια κριση.
ο παπαγαλος ειναι μεσα διπλα σε ενα παραθυρο για να νιωθει πιο ανετα.
φοβαμαι το θεμα να βγαλω την αλυσιδα τουλαχιστον για τωρα λογω του οτι εχω και κουταβια σπιτι και φοβαμαι μην κατσει καμια στραβη, αλλιως κι εγω δεν την θελω την αλυσιδα.
ειναι ημερος μεχρι ενα σημειο, με αφηνει και του αγγιζω την μυτουλα ομως ειναι λιγο επιφυλακτικος και το δειχνει.
δεν εχει δειξει καποιο σημειο επιθεσης.
 
ε απλα ειναι αρχή τοτε και δε γνωριζει περιβαλλον και ανθρωπους!
οταν σε μαθει λιγο θα σου ανοιχτει! Αστον ηρεμο τωρα που ειναι αρχη ακομα.
 
ναι εννοειται πως τον εχωαφησει στην ησυχια του,το σπρευ που του ριχνω ειναι το bath time.
 
Siggnomi, o papagalos den exei klouvi? H kati mou ksefige? (elpizo)...Tha ton kratas panta sto stant me alisida?
O papagalos xreazete diko tou xoro na kinite! Den mporei na kathete panta sto stant...Mono otan ton vgazeis apo to klouvi gia 2-3 ores tin imera ton vazeis sto stant...An ton exeis sto spiti GIATI evales alesida? tha arostisi h tha arxizei na madaei ta ftera tou... Ta koutavia mporoune na pane sto allo domatio...
 
Back
Top