Φροντίδα Παιχνίδια που έχετε στα πουλιά σας

Εξαρταται απο το παιχνιδι... Αν δεν το δω, πως να καταλαβω περι τίνος πρόκειται; Βαλε μια φωτο και θα σου πουμε την γνωμη μας!
 
Κάθε πότε πιστεύετε είναι καλό να ανανεώνονται τα παιχνίδια στους παπαγάλους μας;Βλέποντας και κάνοντας (μέχρι να μην ασχολείται άλλο μαζι τους) ή υπάρχει κάποιο μέσο χρονικό διάστημα (π.χ ένος μηνός);
 
οχι δεν νομιζω φιλε μου οταν δεις οτι δεν παιζει τα βγαζεις και βαζεις νεα παιχνιδια καλο θα ειναι να μν τα βαζεις ολα μαζι για να μν τα βαρεθει με την μια
 
λυπον... Αν στο παρκο της γειτωνιας σας εχει καιευκαλιπτους... Πηγενετε μια βολτα! Ειναι καιρος που "πεφτει" ο παλιος-ξερος φλοιος τους!
μαζεψα αρκετα κοματια... Τα εσπασα σε διαφορα μεγεθοι ανοιξα μια τρυπα στο καθενα(για να περναει ο σπαγκος).. Και τα επλινα με νερο, σοδα και ξυδι...

ειναι ωραια για ξυλινα παιχνιδια! Και ευκολα!

οταν θα εχω φωτογραφικη θα βαλω μερικες φωτο!
 
εγω εκανα αυτο με τα καλαμακια αλλα επειδη ειναι πρωτη μερα δεν δινουν και πολλη σημασια!
 
παιδιά, έκοψα ένα κλαδί ελιάς (ένα ψηλό κλαδάκι με πολλά παρακλάδια και πολλά φύλλα) και το στερέωσα μέσα στο κλουβί, πάνω στις πατήθρες.
Στην αρχή ο μάγκας είχε κολήσει στην οροφή του κλουβιού και το κοίταγε καχύποπτα. Μετά σιγά σιγά άρχισε να κατεβαίνει και να τσιμπάει τα φυλαράκια. Όταν κατάλαβε τι γίνεται, το τσουρομάδησε! Δυο μέρες ασχολείται μ'αυτό!
Μετά, αφού το ξεγύμνωσε τελείως, κατέβαινε κάτω και μάζευε τα φύλλα και τα μασούλαγε.

(εννοείται ότι το είχα πλύνει πιο πριν, αν και ήταν καθαρό, γιατί το έκοψα από δική μας ελιά, που δεν ψεκάζουμε, στο εξοχικό μου)
 
λυπον... Αν στο παρκο της γειτωνιας σας εχει καιευκαλιπτους... Πηγενετε μια βολτα! Ειναι καιρος που "πεφτει" ο παλιος-ξερος φλοιος τους!
μαζεψα αρκετα κοματια... Τα εσπασα σε διαφορα μεγεθοι ανοιξα μια τρυπα στο καθενα(για να περναει ο σπαγκος).. Και τα επλινα με νερο, σοδα και ξυδι...

Αγγελε πως ακριβως τα πλενουμε τα ξυλα;
 
Κωνσταντινα ο Αγγελος νομιζω οτι το ειπε, με νερο και ξυδι.
Το ξυδι δεν κανει να το χρησιμοποιουμε συνεχεια μια φορα στο τοσο ειναι καλο για απολυμανση!
 
τα ξυλακια αυτα ειναι της ferplast.
ειναι σε ενα σακουλακι διαφορα κομματια και τα συνδεεις οπως σου αρσεσει και σου ταιριαζει στο κλουβι...

(ευχαριστω σταυρο:)
Αυτα τα εχω παρει και εγω, εχω κανει μια δημιουργια στο κλουβι αλλα δεν ειναι ακομα δοκιμασμενα... Θα το δουμε την Παρασκευη! Να πως τα εχω βαλει στο κλουβακι μεσα.
 

Συνημμένα

  • P9150255.webp
    P9150255.webp
    54,2 KB · Προβολές: 200
τα παιχνιδια απο φλοιο ευκαλιπτου ειχαν μαγαλη επιτυχια στο κλουβι με τον ζορζ και την ροζα!

(με νερο, σοδα και ξυδι... Παρα πολυ καλο ξεπλιμα...)
 
Ιωαννα μου αυτα τα ειχαμε και εμεις και συγκεκριμενα για τα κοκατιλ μας.
Το μονο αρνητικο που εχουν δεν φευγουν ευκολα οι κουτσουλιες αλλα το θετικο ειναι οτι το διαμορφωνεις οπως θες!
 
Ιωαννα μου αυτα τα ειχαμε και εμεις και συγκεκριμενα για τα κοκατιλ μας.
Το μονο αρνητικο που εχουν δεν φευγουν ευκολα οι κουτσουλιες αλλα το θετικο ειναι οτι το διαμορφωνεις οπως θες!
Το περιμενα το καθαρισμα, αλλα ναι, αυτο το οτι το κανεις οπως θελεις ειναι παρα πολυ καλο!
Τωρα πρεπει να περιμενω να το δοκιμασω στο καινουργιο μωρο...
 
τα παιχνιδια απο φλοιο ευκαλιπτου ειχαν μαγαλη επιτυχια στο κλουβι με τον ζορζ και την ροζα!

(με νερο, σοδα και ξυδι... Παρα πολυ καλο ξεπλιμα...)

Δηλαδη πως ακριβως;
Βαζεις σε λεκανη νερο, σοδα & ξυδι και τα αφηνεις για λιγη ωρα;
 
τα πλενω πρωτα με νερο(για σκονες και βρωμιες).. Μετα τα πασπαλιζω με μαγειρηκη σοδα... Και ριχνω πανω ξυδι, αφου αφρισει... Μετα ξεπλενω παρα-παρα πολυ καλα με νερο.. Τα κρεμαω στο μπαλκονι να στεγνωσουν καλα... Και μετα τα κανω παιχνιδακια!
 
Back
Top