Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Ναι, μην ανησυχείτε. Τα έχω οργανώσει όλα. Σε λίγες μέρες θα βάλω νήμα και φωλιά για να μπω επίσημα στην αναπαραγωγή! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι άλλο! Έχω διαβάσει σε πολλές δικές συζητήσεις και άρθρα ότι το καλύτερο νήμα για τα καναρίνια είναι το καφέ με λινάτσα και βαμβάκι. Αντίθετα, το λευκό με τις λευκές κλωστές, λερώνεται εύκολα και μπλέκεται στα πόδια των πουλιών. Για να αγοράσω καφέ νήμα, πρέπει να πάω στο κέντρο και δεν είναι και τόσο εύκολο να πάω. Εσείς τι θα μου λέγατε; Το καφέ ή το λευκό νήμα;
 
Όποιο έχεις διαθέσιμο. Το υλικό φωλιάς σπάνια γίνεται αιτία προβλήματος στην αναπαραγωγή των καναρινιών.
 
Καλημέρα σας! Τελικά πήρα το άσπρο νήμα, γιατί δεν μπορούσα εύκολα να πάρω το καφέ. Έτσι, την Πέμπτη πρωί πρωί, τους έβαλα φωλιά με την τσόχα και νήμα. Όμως, όταν γύρισα από το σχολείο, βρήκα μαδημένη την τσόχα και ένα σωρό νήμα πεταμένο από εδώ και από εκεί. Τους το απέσυρα και ξαναδοκίμασα σήμερα. Η θυλυκιά αυτήν την φορά δεν σκορπάει το νήμα, αλλά μαζεύει όσο περισσότερο μπορεί και το κρατάει στο ράμφος της. Πηγαίνει πέρα δώθε, απλά κοιτάζει την φωλιά και μετά τα βάζει σε μια γωνία του κλουβιού. Να ξαναβγάλω το νήμα και να δοκιμάσω σε λίγες μέρες πάλι; Γιατί το κάνει αυτό;

Να προσθέσω ότι και το αρσενικό ασχολείται πολύ με την φωλιά και το νήμα και επιθεωρεί συνέχεια την φωλιά και στρογγυλοκάθεται μέσα σαν να την ''εξετάζει'' σε όλες τις πλευρές. Επίσης, ενθαρρύνει το θηλυκό να τον ακολουθεί στην φωλιά, καλώντας την και εκείνη τον ακολουθεί συνέχεια, παροτρύνοντας τον να την ταΐσει. Και πράγματι την ταΐζει συνέχεια.
Υ. Γ Τα πουλιά είναι σίγουρα ζευγάρι. Και το θηλυκό είναι πρωτάρα στην αναπαραγωγή. Αυτά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
καλησπέρα και από εμένα! Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Απέκτησα πριν 2 βδομάδες μια κανάρα, εδώ και λίγες μέρες πηγαινο΄έρχεται με χαρτάκια και νήμα χωρίς να τα βάζει στη φωλιά όπως κάνει η κανάρα του φίλου. Γιατί το κάνει αυτό?
 
Η κανάρα σου μήπως είναι πρωτάρα στην αναπαραγωγή; Μπορεί να φταίει αυτό. Αλλά πόσο, δεν θα δουλέψει το ένστικτο τους; Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση πώς τα πουλιά μου ταΐζονται, ακολουθάει το ένα το άλλο, καλεί το ένα το άλλο, το αρσενικό φλερτάρει και κυνηγάει την θηλυκιά και ασχολούνται με το νήμα, να μην πηγαίνει η κανάρα να αρχίσει να κάνει την φωλιά. Για να δούμε τι θα μας πουν οι εμπειρότεροι...
 
αυτήν την φορά δεν σκορπάει το νήμα, αλλά μαζεύει όσο περισσότερο μπορεί και το κρατάει στο ράμφος της. Πηγαίνει πέρα δώθε, απλά κοιτάζει την φωλιά και μετά τα βάζει σε μια γωνία του κλουβιού.
Βάλε μια εξωτερική και μία ακόμη εσωτερική φωλιά σε διαφορετικό σημείο του κλουβιού.
καλησπέρα και από εμένα! Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Απέκτησα πριν 2 βδομάδες μια κανάρα, εδώ και λίγες μέρες πηγαινο΄έρχεται με χαρτάκια και νήμα χωρίς να τα βάζει στη φωλιά όπως κάνει η κανάρα του φίλου. Γιατί το κάνει αυτό?
Έχεις αρσενικό μαζί της; Από πότε; Έχεις κάνει προετοιμασία στα πουλιά; Άνοιξε ένα καινούριο θέμα γράφοντας όλες τις απαραίτητες λεπτομερείς.
 
Καλημέρα σας! Η κανάρα πριν από μισή ώρα έχει ξεκινήσει να φτιάχνει την φωλίτσα της! Μπήκα κι εγώ στην αναπαραγωγή επιτέλους!
DOUBLEPOST=1396705864][/DOUBLEPOST]
Έχεις αρσενικό μαζί της;
Ναι.
DOUBLEPOST=1396705864][/DOUBLEPOST]
Από πότε;QUOTE]
Από την στιγμή που έβγαλα το χώρισμα, για να εξοικειωθούν το ένα με την παρουσία του άλλου.
Έχεις κάνει προετοιμασία στα πουλιά;
Ναι.
 
Άντε με το καλό, περιμένουμε λεπτομερείς περιγραφές!
 
Καλησπέρα σας! Έχω, όμως ένα πρόβλημα. Η καναρίτσα, ενώ είχε βάλει λίγες κλωστές στον πάτο της φωλιάς, δεν συνεχίζει την φωλιά της. Την επιτηρούν απλά μαζί με τον αρσενικό, ο οποίος δεν την πειράζει καθόλου την φωλιά. Λέτε να τα χωρίσω και όταν κοντεύει να την τελειώσει να τα ξαναβάλω μαζί;
 
Όχι, αν δεν μαλώνουν άφησέ τα μαζί.
 
Το πρωί πριν φύγω για το σχολείο, έβαλα προαιρετικά το χώρισμα, γιατί πίστευα ότι το θηλυκό, θέλει να συνεχίσει την φωλιά μόνο του. Όταν γύρισα από το σχολείο, τα είδα. Δυστυχώς, όμως, δεν την συνέχισε καθόλου. Μόνο το αρσενικό της κελαηδούσε από το χώρισμα και εκείνη καθόταν στο χώρισμα. Οπότε το ξαναέβγαλα. Πιστεύετε ότι δεν θα την συνεχίσει πια;
Κ. Σταύρο, με συγχωρείτε. Σήμερα το μεσημέρι είδα το μήνυμα σας! Σας ευχαριστώ!
 
Το αρσενικό χάλασε την φωλιά του θηλυκού. Αυτή όμως δεν πάει να την φτιάξει. Κάθεται χαλαρή. Έχω απογοητευτεί και πολύ φοβάμαι πως ούτε φέτος θα καταφέρω να βγάλω έστω και ένα καναρινάκι...☹
 
Μην έχεις άγχος Αμβρόσιε! Όταν χαλαρώσεις εσύ, θα φωλιάσει η κανάρα σου :) Άντε με το καλό και χαλλλαρά
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Αμβρόσιε θα σου πω ένα πράγμα.. Έχω τρία ζευγάρια. Τα δύο είναι στις φωλίες και με αυγά και όλα πάνε ρολόι. Το τρίτο έχω ενώσει το ζευγάρι εδώ και μια εβδομάδα περίπου και ενώ έχουν ζευγαρώσει τα έχω δει, η θηλυκιά έχει στρώσει τη φωλιά ακόμα τη φτιάχνει και τη βελτιώνει και μάλλον πρόκειται για τελειομανή κανάρα τίποτα δεν της αρέσει! Και ακόμα δεν έχω δει αυγό.. Αλλά δεν αγχώνομαι.. Τι να κάνω; Γελάω με την κανάρα που έχει κάνει τη φωλιά γεφύρι της Άρτας! 😛 Όταν θα είναι έτοιμη θα έρθει και το αυγό!

Για να ακολουθήσεις αυτό το χόμπι πρέπει να έχεις άπλετη υπομονή! Χρειάζονται και αυτά το χρόνο τους! Δεν είναι μηχανάκια να πατάμε ένα κουμπί και να κάνουν ένα αυγό.. Και να ξέρεις ότι όσο τα ενοχλείς τόσο δεν πρόκειται να μπουν ενεργά στην αναπαραγωγή..

Το στάδιο που είσαι τώρα εσύ το έχω περάσει κι γω και ποτέ δεν είχα δει πουλάκια.. Εδώ και 2 χρόνια το έχω δει τελείως διαφορετικά και όλα πάνε πολύ καλύτερα! Ηρέμησε και απόλαυσε την εμπειρία χωρίς να περιμένεις να βγάλεις έστω και ένα πουλάκι.. Σημασία δεν έχει η Ιθάκη, αλλά το ταξίδι! 😉
 
Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ που με υποστηρίζετε ψυχικά και με ενθαρρύνετε να συνεχίσω! Δεν έχω λόγια! Δεν είμαι αγχωμένος, απλά απογοητευμένος, γιατί ενώ η κανάρα είχε αρχίσει την φωλιά της, μετά από λίγη ώρα την σταμάτησε και το αρσενικό της την χαλάει. Επίσης, η φωλιά έχει μερικές κουτσουλιές από τα πουλιά σήμερα. Επίσης, το μόνο που φοβάμαι είναι ότι θα περάσει ο καιρός, θα φτάσει ο Ιούνιος και μετά ούτε πάλι θα τα καταφέρω. Και δεν ξέρω τι πάει στραβά. Καλή και πλήρη διατροφή τους κάνω, όταν τα παρατηρώ είμαι μακριά τους, ησυχία έχουν... Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις τόσο γλυκές και ενθαρρυντικές απαντήσεις σας και σας εύχομαι καλή συνέχεια με την αναπαραγωγή των δικών σας πτηνών! Θα σας ενημερώνω για ότι γίνεται.
 
Nα κανεις υπομονη, εχουμε καιρο ακομα αυτη η εποχη ζευγαρωματος και οχι ο χειμωνας απο την στιγμη που προσφερες οτι επρεπε στα πουλακια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!
Αφηστε τα πουλια να χαρουν την ωραιότερη περιοδο της ζωης τους!
 
Nα κανεις υπομονη, εχουμε καιρο ακομα αυτη η εποχη ζευγαρωματος και οχι ο χειμωνας απο την στιγμη που προσφερες οτι επρεπε στα πουλακια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!
Αφηστε τα πουλια να χαρουν την ωραιότερη περιοδο της ζωης τους!
Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά ακόμα πραγματάκια! Μέχρι ποια περίοδο μπορώ να συνεχίσω την αναπαραγωγή; Τώρα που βρόμισε η φωλιά, τι να κάνω; Παίρνουν το νήμα από το κουτάκι και το πετούν από εδώ και από κει πάλι; Τι κάνω εκεί; Γιατί το θηλυκό δεν ασχολείται καθόλου με την φωλιά; Πραγματικά σας ζητάω συγνώμη, για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά έχω τόσες άλυτες απορίες...
 
Αμβροσιε καθως χθες σκεφτομουν το προβλημα σου και τη δικια μου τη θηλυκια που δε λεει να βαλει τον πωπο της στην εσωτερικη φωλια σκεφτηκα: "δε βαζω και μια εξωτερικη φωλια μπας και;". Χθες το πρωι δεν προλαβα να την βαλω και ετσι της εβαλα το απογευμα μια εξωτερικη φωλια... Ενα θα σου πω: σημερα ειδα και αυγο το οποιο το κλωσαει συνεχως!

Δωσε στη θηλυκια ποικιλια απο νηματα, βαλτης μια εξωτερικη και μια εσωτερικη.. Πολλες ειναι παραξενες οπως η δικια μου! 😉
 
Back
Top