Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Αμβροσιε καθως χθες σκεφτομουν το προβλημα σου και τη δικια μου τη θηλυκια που δε λεει να βαλει τον πωπο της στην εσωτερικη φωλια σκεφτηκα: "δε βαζω και μια εξωτερικη φωλια μπας και;". Χθες το πρωι δεν προλαβα να την βαλω και ετσι της εβαλα το απογευμα μια εξωτερικη φωλια... Ενα θα σου πω: σημερα ειδα και αυγο το οποιο το κλωσαει συνεχως!

Δωσε στη θηλυκια ποικιλια απο νηματα, βαλτης μια εξωτερικη και μια εσωτερικη.. Πολλες ειναι παραξενες οπως η δικια μου! 😉

Πολύ σωστά, έκανες κάτι που έπρεπε να έχει γίνει απο την αρχή. Μάλιστα δεν βλέπω τι παράξενο υπάρχει στο να επιλέξει το πουλάκι μια φωλιά όσο το δυνατόν πιο φυλαγμένη απο τα αδιάκριτα μάτια; Η παρατήρηση και η αντίληψη της συμπεριφοράς κάθε πουλιού είναι το μεγάλο κέρδος απο όλο τον ετήσιο κύκλο τους. Οταν μάθουμε να σκεπτόμαστε όπως αυτά, όλα θα φαίνονται πιο απλά και θα εστιάζουμε μόνον στα σοβαρά προβλήματα (ασθένειες και ατυχήματα). Καλή συνέχεια.
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Οι εξελίξεις με τα καναρίνια, ενώ νόμιζα ότι θα έβαιναν καλώς, τελικά πάλι από το μηδέν. Χθες και προχθές είχα χωρίσει τα πουλιά, ώστε το θηλυκό να χτίσει ήσυχη την φωλιά της, χωρίς τον αρσενικό που της την χάλαγε. Ενώ την έβλεπα να χτίζει τον πάτο της φωλιάς, μετά από μία ημέρα, πάλι την παράτησε. Ξαναέβαλα μαζί το ζευγάρι, επειδή πίστευα ότι ήθελε τον αρσενικό μαζί της, αλλά δυστυχώς πάλι της την χαλούσε. Τελικά, μη έχοντας τίποτα να χάσω, έβαλα έναν άλλον αρσενικό μαζί της, υγιέστατο και λαλίστατο! Η θηλυκιά θέλει να μπει στην μεριά του, ενώ αυτός είναι χαλαρός. Αυτές τις μέρες θα βγάλω το χώρισμα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά επιτέλους!
 
Έδωσες διάφορα νήματα στη θηλυκια; Έβαλες 2 φωλιές να διαλέξει;

Απλά μπορεί να μην ταίριαξε το ζευγάρι! Μην απογοητεύεσαι! Εγώ στην αρχή είχα βάλει τον μεγάλο τον αρσενικό μου με μια κόκκινη και ήταν απαθεστατος και αδιάφορος και με το που τον έβαλα με την Άννα 3 βατεματα μπροστά μου! Έχουν κι αυτά προσωπικοτητα και χαρακτήρα!
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Χρόνια πολλά! Είχα φύγει για το χωριό μου για 6 μέρες και τα πουλιά, εφοδιάζοντάς τα με άφθονο νερό και τροφή, είχαν απόλυτη ησυχία. Και το αποτέλεσμα; Η κανάρα κλωσσάει δύο αυγά! Το επόμενο βήμα έγινε!
Βέβαια, ανησυχώ για κάτι. Τα δύο της αυγά είναι κάτω από το νήμα στην φωλιά και φαίνονται στον πάτο. Τι να κάνω; Υπάρχει πιθανότητα η κανάρα από μόνη της να τα φέρει ξανά πάνω; Γιατί τώρα που είναι στον πάτο δεν θα ζεσταίνονται τόσο καλά.
 
Τζάμπα κλωσσάει, πάγωσαν. Μόνη δεν θα τα ανεβάσει, πρέπει να τα ανεβάσεις εσύ. Αύριο κάνε ωοσκόπηση.
 
Μόλις επιδιόρθωσα την φωλιά. Τελικά, δεν ήταν κάτω από το νήμα. Απλά η φωλιά δεν ήταν όλη στρωμένη και τα αυγά ήταν μισοσκεπασμένα. Η μαμά μου, προσεκτικά, κρατούσε τα αυγά πάνω σε ένα πλαστικό κουτάλι, κι εγώ πρόσθεσα άφθονο υλικό στην φωλιά και απαλά τοποθέτησα τα αυγά. Είναι όλα μια χαρά! Κι η Ελπιδούλα κλωσσάει ήρεμη και χαλαρή τα( τελικά) 4 αυγά της! Ελπίζω από εδώ και στο εξής, όλα να πάνε καλά!
 
Μπράβο! Με το καλό! Ξέρεις όμως πότε ακριβώς τα έκανε; Για να ξέρεις πότε να τα περιμένεις να σκάσουν σε ρωτάω.. 😉
 
Αλίκη μου, δεν μπορώ να σου το πω με σιγουριά. Πάντως, έχει καθίσει για τα καλά στην φωλιά. Δεν ξέρω, όμως, ούτε αν κλώσσαγε από το πρώτο αυγό και ούτε αν έχει τελειώσει την γέννα των αυγών. Είμαι σίγουρος, ότι αν είναι γεμάτα τα αυγά, θα εκκολαφθούν το άλλο Σαββατοκύριακο. Αυτά και φυσικά θα σας ενημερώνω με τις εξελίξεις!
 
Εγώ για σένα το λέω! Μέτρα 7 μέρες από το τελευταίο αυγό και κάνε ωοσκόπηση! Περιμένουμε νέα! Με το καλό!
 
καλησπέρα παιδιά..η καναρινούλα μου είχε δυστυχώς 6 ασπορα αβγα.. Δεν με πειράζει βέβαια.. Το περίμενα εξάλλου, δεν είχαν μεγάλο διάστημα γνωριμίας.. Το αρσενικό όμως την τάιζε κάποιες φορές μέσα στη φωλιά..ίσως ταιριαξαν μετά.. Ελπίζω στην επομενη γέννα.. Τι να κάνω από εδώ και πέρα;να τα χωρίσω πάλι;δεν τσακώνονται και γενικά φαίνονται να είναι καλά μαζι..
 
καλησπέρα παιδιά..η καναρινούλα μου είχε δυστυχώς 6 ασπορα αβγα.. Δεν με πειράζει βέβαια.. Το περίμενα εξάλλου, δεν είχαν μεγάλο διάστημα γνωριμίας.. Το αρσενικό όμως την τάιζε κάποιες φορές μέσα στη φωλιά..ίσως ταιριαξαν μετά.. Ελπίζω στην επομενη γέννα.. Τι να κάνω από εδώ και πέρα;να τα χωρίσω πάλι;δεν τσακώνονται και γενικά φαίνονται να είναι καλά μαζι..
Πέτα τα αυγά και τη φωλιά και χώρισε τα για 1-2 βδομάδες.. Δίνε καθημερινά αυγό/αυγοτροφή, λαχανικά και φρούτα και βάζε 2 φορές την εβδομάδα πολυβιταμίνη στο νεράκι... Ο αρσενικός σου είναι πυρωμένος;
 
Γεια σας παιδιά! Ο χρόνος κυλάει ήρεμα, χαλαρά και γρήγορα. Και το ζευγάρι ήρεμο. Το μεσημέρι είχαμε έναν καβγά μεγάλο, η κανάρα τσίριζε και χιμούσε στον αρσενικό. Έβαλα το χώρισμα και ησύχασαν τα πνεύματα! Τώρα το σούρουπο το έβγαλα και όλα μια χαρά! Η θηλυκιά έφαγε το τελευταίο της γεύμα για σήμερα και πήγε ξανά( όπως πρέπει) στα αυγά της.
Και κάτι ακόμα: Ωοσκόπηση θα γίνει την Πρωτομαγιά, ημέρα Πέμπτη, διότι τότε γέννησε και το τελευταίο αυγό. Θα σας ενημερώσω τότε για το τι έγινε! Καληνύχτα σας!
 
Σου εύχομαι να έχουν όλα σπόρο! Καλή συνέχεια!
 
Μάλλον δεν ταίριαξε με αυτόν τον αρσενικό. Εχθές τσακωνόντουσαν συνέχεια και έντονα. Όλο άκουγα ανήσυχα φτεροκοπήματα και κραυγές. Αμέσως, έβαλα το χώρισμα. Και σήμερα το μεσημέρι κι ας έχουν το χώρισμα, ο αρσενικός, όταν η θηλυκιά κινείται για να φτάσει στην τροφή της, αυτός ανοίγει τις φτερούγες του, τσιρίζει, πανέτοιμος να της χιμήξει. Πάντως, η μικρή, έχει κουράγιο! Προσέχει και κλωσάει με τόση επιμέλεια τα αυγά της. Οπότε μπορεί να είναι και άσπορα τα αυγά.
Εγώ δεν πανικοβάλλομαι και κάνω όση υπομονή χρειάζεται! Αυτά για σήμερα... Και φυσικά, για όποιες εξελίξεις, θα σας ενημερώνω ΑΜΕΣΩΣ!
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Καλό μήνα! Σήμερα έχουμε κλείσει μία εβδομάδα επώασης. Το πρώτο μικρό(αν είναι γονιμοποιημένα τα αυγά) αναμένεται να βγει την Κυριακή. Λέτε να κάνω σήμερα ωοσκόπηση ή να περιμένω μέχρι την Κυριακή και αν δεν βγούν να κάνω τότε;
 
Αν νιώθεις ότι μπορείς να κάνεις χωρίς να κυνδινεψουν τα αυγά κάνε! Δεν είναι δύσκολο! Αντί για φακό μικρό που δεν έχω βάζω τον φακό που έχει το κινητό μου στην κάμερα!
 
Back
Top