Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Έχω ξανακάνει πολλές φορές ωοσκόπηση και δεν είχα ''ατυχήματα''. Απλά, θέλω να κάνω για να εξοικονομήσω χρόνο και αν είναι τελικά άσπορα να της τα βγάλω και να αρχίσω νέο κύκλο ζευγαρώματος.
 
Έχω ακούσει πως είναι ότι χειρότερο να διακόπτουμε το "κλωσημα" της καναρας γιατί αποσυντονιζεται ο βιολογικός της κύκλος.. άλλο να έχουν κλείσει 14 μέρες κι άλλο στις 7...
 
Εχθές το απόγευμα έκανα ωοσκόπηση. 2 στα 5 αυγά είναι γονιμοποιημένα. Τα υπόλοιπα είναι άσπορα. Από βδομάδα περιμένω τους νεοσσούς με ανυπομονησία!
 
Με το καλό! Μια μέρα πριν σκάσουν βάλε πάνω από το κλουβί μια βρεγμένη πετσετα! 😉
 
Σας ευχαριστώ πολύ! Και την Νάσια και την Αλίκη! 🙂
Νάσια μου, αυτό πρέπει να το κάνω για να πάρουν υγρασία τα αυγά, ώστε να μαλακώσει το κέλυφος και να το σπάσουν πιο εύκολα οι νεοσσοί.
 
ante ... sobara; δεν το ξερα... ως πρωταρα ακομα μαθαινω ... 😀 ευχαριστω!
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία! Και για την ευχή και για την βοήθεια που μου έχεις δώσει!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, μιας και πρώτη φορά αποκτώ μικρά. Ποια ώρα της ημέρας θα βάλω την βρεγμένη πετσέτα πάνω από το κλουβί; Όταν εκκολαφθούν τα μικρά, το βραστό αυγό, πόσην ώρα θα το αφήνω στην διάθεση των πουλιών; Αυτά...
 
Το βράδυ πριν να περιμένεις να σκάσει την επόμενη το πρώτο μωρό... Κατάλαβες; 😛

Το βραστό αυγό άστο 8 ώρες... Δεν νομίζω να χαλάσει αρκεί να μην το χτυπά ο ήλιος.. Εγώ τους γεμίζω 2 μικρές αυγοθηκες και την άλλη. Μετά το έχουν.φάει όλο...
 
Οπότε το βράδυ σκεπάζω το κλουβί με βρεγμένη πετσέτα. Πάντως δεν είναι σίγουρο, ότι αύριο θα εκκολαφθούν οι νεοσσοί, γιατί μόνο 2 από τα 5 αυγά ήταν ενσπορά και δεν ξέρω αν ήταν το 1ο, το 2ο, το 3ο, το 4ο ή το τελευταίο αυγό. Να βάλω από αύριο αυγό;
 
Ναι βάλε από αύριο το βράδυ και κάθε βράδυ πριν νυχτώσει θα κοιτάς να είναι βρεγμένη ώστε να έχει και υγρασία!
 
Γεια σας παιδιά! Το πρώτο και το δεύτερο αυγό είναι άσπορα. Δηλαδή εχθές και σήμερα δεν βγήκε μικρό. Οπότε, περιμένω από τα υπόλοιπα αυγά νεοσσό. Και σήμερα αποφάσισα να ξαναενώσω το ζευγάρι. Στο αρσενικό πολύ διαφορετική η συμπεριφορά του. Μπήκε στην φωλιά, την επιδιόρθωνε(ενώ είναι μια χαρά!) φρόντισε τα αυγά και τα ψιλοκλωσούσε. Όμως, όταν πήγε η κανάρα, την άφησε να κάτσει επάνω τους. Αυτά και σήμερα...
Ερώτηση: Αν βγάλω τα άσπορα αυγά που βρήκα στην ωοσκόπηση και μείνει η θηλυκιά με τα δύο γονιμοποιημένα, θα τα παρατήσει ή θα εξακολουθήσει να τα κλωσάει;
 
Θα συνεχίσει να τα κλωσαει αλλά μην τα πειράξεις! Πέρα από το ότι θα ανησυχήσετε την κανάρα όταν θα γεννηθούν τα μικρά θα θέλουν ένα στήριγμα και τα 2 ασπορα αυγά είναι ο,τι πρέπει! Θα τα βγάλεις όταν τα μωρά θα είναι λίγων ημερών και θα βάλεις ψεύτικα! 😉
 
Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ! Έβρεξε πολύ, όλο το μεσημέρι, οπότε από υγρασία είμαστε εντάξει μπορώ να πω για τα αυγά. Από αύριο φυσικά εξελίξεις...
 
Είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου, και συγνώμη, αλλά συνήθως οι νεοσσοί ποιες ώρες εκκολάπτονται; Να υποθέσω πρωί;
Το ζευγάρι καλά τα πάει, μόνο με κάποιους περιστασιακούς καβγάδες, αλλά ηρεμούν και η θηλυκιά γρήγορα στο πόστο της. Έκανα και σήμερα μία ωοσκόπηση και τελικά το ένα από τα δύο γονιμοποιημένα αυγά ήταν το τελευταίο. Τα δύο αυγό μέσα είναι όλο σκούρο, με εξαίρεση τον αεροθάλαμο που είναι λευκός με ελάχιστες φλεβίτσες.
 
Ωραία! Ευχαριστώ!

Ambrosie ακομα δεν εχουν γεννηθει;
Όχι ακόμα Νάσσια. Έχουν μείνει δύο αυγά για να εκκολαφθούν. Αν όλα πάνε καλά αύριο και μεθαύριο θα ''σκάσουν'' τα αυγά. Απλά, υπομονή... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνεις!
 
Back
Top