Αναπαραγωγή Παντρολογήματα καναρινιών

Καλοκλαρωτα! Εμένα ενα βγήκε 12:30 και το αλλο κατά τις 17:00 (από την ίδια καναρα. ). Πιστεύω δεν έχουν συγκεκριμένες ώρες αλλα συνήθως πρωί βγαίνουν !
 
Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα Αλίκη!
Μερικές ακόμα απορίες: Για να μην πάθει τυχόν δηλητηρίαση ο νεοσσός, κάθε πόσην ώρα θα πρέπει να ανανεώνω το σφιχτοβρασμένο αυγό; Ο πρόλοβος του μικρού είναι άδειος. Γιατί δεν το ταΐζει το μικρό; Με τα υπόλοιπα αυγά που δεν τα κατάφεραν, τι να κάνω; Να τα βγάλω και να αφήσω μόνο ένα για στηρίζεται ο νεοσσός; Ή να τα αφήσω κι άλλο;
 
Το αυγό άλλαζε το ενδιάμεσα, βάζε το πρωί βγάζε το μεσημέρι και πέτα το το βράδυ.
Μέχρι και τις 16 η ολοκληρωμένες και του τελευταίου αυγού δεν πειράζεις τίποτα.
Την πρώτη μέρα δεν έχουν ανάγκη από φαΐ έχουν λίγα υπολείμματα κρόκου από το αυγό. Από αύριο να κοιτάς.
 
Μπράβο μπράβο, να σου ζήσει Αμβρόσιε με το καλό στο κλαρί !
 
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία!
Θα σας ενημερώνω συνέχεια! Δεν χανόμαστε έτσι εύκολα...
Μήπως, όμως η θηλυκιά, απορροφηθεί με το κλώσσιμα και δεν ασχολείται καθόλου με την σίτιση του νεοσσού; Να της αφαιρέσω τα αυγά και να αφήσω μόνο ένα για να στηρίζεται ο νεοσσός; Ανησυχώ λίγο, γιατί δεν θέλω να το χάσω.
 
Μην αγχώνεσαι! Στην αρχή δεν θα καταλαβαίνεις πότε τα ταΐζει... Τις πρώτες μέρες κάθεται πάνω τους και τα ταΐζει και η όλη διαδικασία γίνεται πολύ χαμηλόφωνα... Χαλάρωσε και απόλαυσε αυτή την μοναδική εμπειρία!
 
Καλησπέρα σας παιδιά! Όλα με το μικρό βαίνουν καλώς! Είναι ήδη 6 ημερών, έχει μισανοίξει τα μάτια του και βγάζει τα πρώτα του πούπουλα κάθε μέρα και περισσότερα!
Το ζευγάρι είναι χωρισμένο, διότι η κανάρα δεν τον ανέχεται κοντά της και όταν έμπαιναν μαζί τσακωνόντουσαν συνέχεια και άγρια. Κι ας είναι μόνη της τα πάει μια χαρά, ταΐζει και προσέχει πολύ καλά το μικρό. Το περασμένο σαββατοκύριακο έκανα ωοσκόπηση στα υπόλοιπα 4 αυγά και το αποτέλεσμα: 1 άσπορο και 3 νεκροί νεοσσοί μέσα στο αυγό.
Δεν με πειράζει καθόλου! Αισθάνομαι πολύ τυχερός που μεγαλώνει μια χαρά το ένα μικρό και είναι ότι πολυτιμότερο έχω!
 
συγχαρητηρια! Γιατι λέτε να πέθαναν οι νεοσοι μέσα στο αβγο;
 
Γεια σας παιδιά! Ο νεοσσός γίνεται κομψότερος με τα κίτρινα και μαύρα φτερά-βελόνες του! Είναι 8 ημερών.
Έχω διαβάσει ότι όταν οι νεοσσοί γίνουν 14 με 15 ημερών η θηλυκιά θέλει να φωλιάσει και πάλι. Θα μπορούσε να κάνω άλλη μια και τελευταία γέννα ή να χωρίσω τα ζευγάρια λόγω καιρού να καλοκαιριάσουν; Εσείς μέχρι πιο μήνα συνεχίζετε την αναπαραγωγή;
 
Αυτό δεν είναι στάνταρ γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος... Αλλά καλό θα ήταν μέχρι τέλη Ιουνίου να έχουν απογαλακτιστεί οι τελευταίοι νεοσσοί του κάθε ζευγαριού έτσι ώστε να προλάβουν να ξεκουραστούν οι γονείς για την πτερόροια!

Εγώ πιστεύω προλαβαίνεις για δεύτερη γέννα.. Δηλαδή δεν σε περιορίζει ο καιρός... Εσύ αποφασίζεις αν θες και άλλα μικρά ή όχι.. :)
 
Έχω καιρό ακόμα δηλαδή. Ωραία! Τα βήματα μου δηλαδή, από αυτά που έχω διαβάσει, είναι τα εξής: μόλις ο νεοσσός γίνει 14 ημερών, ξαναενώνω το ζευγάρι και δίνω στην κανάρα νέα φωλιά και άφθονο νήμα για να την χτίσει. Αν θέλετε να προσθέσετε κα΄τι ακόμα, πολύ ευχαρίστως! Καλύτερα για μένα θα είναι!
 
Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη

Συνήθως όταν το/τα μικρό/-ά αρχίσουν να βγαίνουν λίγο από τη φωλιά τότε αρχίζει η κανάρα να ψάχνεται για φωλιά... Πχ εμένα η πρώτη έφτιαξε τη δεύτερη φωλιά όταν το μικρό ήταν 16 ημερών και όταν έγινε 20 ημερών έκανε και το πρώτο αυγό για τη δεύτερη γέννα.. Η δεύτερη τώρα ψάχνεται για υλικό και φωλιά και τα μικρά είναι 18, 19 και 20 ημερών... Οπότε δεν είναι στάνταρ στις 14 μέρες! Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.. Παρατήρηση θέλει! 😉
 
Η αναπαραγωγή των πουλιών συνεχίζεται αρμονικά με ατέλειωτη και εντατική φροντίδα του νεοσσού. Επανένωσα το ζευγάρι την Κυριακή και τα πάνε μια χαρά! Ο Ρίτσος ασχολείται πολύ με την ανατροφή του μικρού και ταΐζει την Ελπίδα όποτε εκείνη κάθεται στην φωλιά για να ζεστάνει το μικρό. Που και που την κυνηγάει για να ξαναζευγαρώσουν, αλλά ηρεμούν σύντομα.
Τώρα έχω αγοράσει ένα δεύτερο σκεύος φωλιάς και το ψέκασα με Pinex spray. Τώρα αερίζεται για πάνω από μία ώρα. Να το βάλω στο κλουβί για να ξεκινήσει η θηλυκιά να την χτίσει ή θα τα πειράξει το σπρέυ; Να περιμένω για ακόμα μία με δύο μέρες να μεγαλώσει το μικρό και μετά να την βάλω την φωλιά;
 
Πρώτα δώσε νήμα να δεις αν ασχολείται η κανάρα... Αν τη δεις και ασχολείται βάλε αύριο... Απλά αν δεν ταΐζει ο μπαμπάς το μικρό όσο πιο αργά φτιάξει τη δεύτερη φωλιά η κανάρα σου τόσο καλύτερα για το μικρό! 😉
 
Back
Top