Γενικά Παπαγάλοι πετούν ελεύθεροι στην πόλη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Petran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
παντως στον αλφα εβλεπα χτες εξω απο το μεγαρο μαξιμου ρικνεκ και τηνιδια ειδηση την ειχαν και στον αντεννα αυτοι που λενε τον καφε...
 
Και οχι μονο στο κεντρο!
Στον Πειραια υπαρχει ενα ολοκληρο σμηνος απο πολλα μελη που πετανε αναμεσα στα πλοια, ειδικα της Πυλης 1 στα Ροδιτικα. Μπαινουν κ ολας μεσα στα πλοια λογω το οτι ειναι κατασχεμενα και δεν φευγουν απο εκει.
Ισως να εχουν και τις φωλιες τους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Ναι...η αληθεια ειναι πως μου περασε απο το μυαλο αλλα λεω "μπααα..."
 
χτες στις 19.00 εδώ στο Χαλάνδρι, στο ρέμα σε σημείο που έχει άμεση οπτική επαφή απ την Λ. Πεντέλης υπήρχε σμήνος πάνω από 50 ρινγκνεκ.
ή ήταν πολύ χαρούμενα κι έπαιζαν ή είχαν κάποιο πρόβλημα γιατί πετούσαν με γοργούς κυματισμούς πάνω κάτω κράζοντας για πολλή ώρα. μετά έπρεπε να μπω σε κάποιο κατάστημα κι όταν βγήκα είχε πια σουρουπώσει κι είχαν ησυχάσει.
 
Για τους φίλους απο Θεσσαλονικη.. Νομιζω πως στο παρκο στο Μεγα Αλεξανδρο για τους νεους Αλεκο.. Ακουω γυρω στις 7 η ωρα το απογευμα κραυγες απο ένα πουλι και νομιζω οτι ειναι ρικνεκ.. Αν περασει κάποιος απο εκει και ακουσει τιποτα ας με ενημερωσει να παρω την αποχη μου και να κατεβω..😀!
 
οταν ανεβηκα Θεσσαλονίκη για την εκθεση ειδα και εγω εντελος τυχαια 3 πρασινα ρικ νεκ να πετανε απο δεντρο σε δεντρο σε ενα παρκο!
 
Mpiki μαζι σου κι εγω. Παμε να τους πιασουμε ολους. Περνουμε αποχες γαντια κι οτι αλλο χρειαστει και βουρ για τους Ringneck.LOL LOL LOL
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:ΜΗΝ ΠΕΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ ΟΛΟΙ.Λιγη πλακιτσα δεν βλαπτει.
 
οταν ανεβηκα Θεσσαλονίκη για την εκθεση ειδα και εγω εντελος τυχαια 3 πρασινα ρικ νεκ να πετανε απο δεντρο σε δεντρο σε ενα παρκο!
Να θυμίσω ότι το θέμα ξεκίνησε πριν από 2,5 χρόνια περίπου, για να μας αναφέρει ο Πέτρος ότι είδε ένα κοπάδι Ringneck ενώ καθόταν στο μπαλκόνι του. Οπότε Άγγελε, η εικόνα αυτών των πουλιών στα πάρκα της πόλης σήμερα, θα πρέπει να είναι σχεδόν φυσιολογική. :)
 
xexe..λεω τωρα.. Μπας και θαπρεπε οι ιδιοκτητες ringneck να σκεφτουν
σοβαρα το ενδεχομενο της απελευθερωσης τους;
 
xexe..λεω τωρα.. Μπας και θαπρεπε οι ιδιοκτητες ringneck να σκεφτουν
σοβαρα το ενδεχομενο της απελευθερωσης τους;

Η αληθεια ειναι οτι με ειχεπροβληματισει και εμενα αυτο μια εποχη...
Σκεφτομουν οτι αφου θα μπορουσε να ζησει μια ελευθερη ζωη μαζι με ατομα του ειδους του γιατι οχι...
Το θεμα ειναι ομως οτι υπαρχουν κινδυνοι... Και το πιο σημαντικο...
πως θα τον αποχωριστεις...; 😛
 
καλησπερα. Εδω στην πολυκατοικια ειχε καποιος 2 τετοιους παπαγαλους.Φωναζαν και ξαφνικά σταματισαν. Ρωτησα και μου ειπανε οτι ο ενας πεθανε και ο αλλος που εμεινε φωναζε τοσο πολυ που ο ιδιοκτητης τους αγανακτισμενος ανοιξε το κλουβι και αφησε τον αλλο. Τωρα θα ζησει το χειμωνα;
 
ειναι παραξενο πως προσαρμοστικαν απο οτι βλεπω εχουμε αναφορες απο πολα μερη της χωρας μας
 
Να ρωτάω και εγώ κάτι...

Έχει αποδεχτεί σε διαφορες χώρες τις Ευρώπης ζούνε αυτά τα Ringneck ελευθερα. Τα πρώτα ελευθερα πουλια βρήκανε περίπου τα 1995. Μέχρι σήμερα κάθε μεγαλύτερο πολύ τις Ευρώπης έχει κάποια ελεύθερο σίμνος από αυτά τα πουλια.
Αφού αυτά τα πουλια ζούνε στην χωρα μας και έγινε η αναπαραγωγή τους στην ελευθερια... κανονικά έλεγα αυτά τα πουλια μετράνε στα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥΛΙΑ.

Κάνουνε τα αυγά τους εδώ (στην φύση), γεννηθήκανε στην Ελλάδα (στην φύση) και ζούνε στην Ελλάδα (στην φύση).
 
Να ρωτάω και εγώ κάτι...

Έχει αποδεχτεί σε διαφορες χώρες τις Ευρώπης ζούνε αυτά τα Ringneck ελευθερα. Τα πρώτα ελευθερα πουλια βρήκανε περίπου τα 1995. Μέχρι σήμερα κάθε μεγαλύτερο πολύ τις Ευρώπης έχει κάποια ελεύθερο σίμνος από αυτά τα πουλια.
Αφού αυτά τα πουλια ζούνε στην χωρα μας και έγινε η αναπαραγωγή τους στην ελευθερια... κανονικά έλεγα αυτά τα πουλια μετράνε στα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥΛΙΑ.

Κάνουνε τα αυγά τους εδώ (στην φύση), γεννηθήκανε στην Ελλάδα (στην φύση) και ζούνε στην Ελλάδα (στην φύση).

Aλεξανδρε, εχω την εντυπωση πως αλλο πραγμα ειναι τα ιθαγενη ειδη που εχουν εξελιχθει σε εναν τοπο με το περασμα παρα πολλων χρονων και τρεφονται με τους ντοπιους φυσικους πορους και οχι απλα να εχουν προσαρμοστει στα νεα δεδομενα διατροφης ακομη κι αν τρεφονται με τροφες εξω απο την φυσικη τους διατροφη, κατι σαν υποκαταστατα, απλως και μονο επειδη ειναι αρκετα σκληροι οργανισμοι, και αλλο τα "εισαγωμενα" ειδη τα οποια εχουν βρεθει καπου με τη "βοηθεια" του ανθρωπου οπως πιστευω οτι θεωρουνται τα ringnecks και οι αλλοι παπαγαλοι που βρισκονται ελευθεροι στην Ελλαδα η αλλες χωρες.
 
επειδή την πρώτη γνωριμία με ελεύθερα ρινγκνεκ την είχα στην Γλυφάδα τουλάχιστον προ 10ετών και ήταν και τότε μεγάλο σμήνος είχα ρωτήσει κατοίκους της περιοχής οι οποίοι μου είπαν πως πρόκειται για παπαγάλους που είχαν μεταναστεύσει από την Αφρική την δεκαετία του ΄60 κάτι που θεωρώ πιθανότερο από το να είναι απόγονοι αιχμαλώτων πτηνών που προσαρμόστηκαν. Πόσοι είχαν προ 15-20ετών ρινγκ νεκ για να τους ξεφύγουν, να συναντηθούν να αντέξουν και να αναπαραχθούν τόσο που να κατοικήσουν από Αθήνα μέχρι Θεσσαλονίκη. Απίθανα πράγματα. Ίσως κάποιος επιστήμονας ορνιθολόγος να γνωρίζει το ιστορικό
 
... Είχα ρωτήσει κατοίκους της περιοχής οι οποίοι μου είπαν πως πρόκειται για παπαγάλους που είχαν μεταναστεύσει από την Αφρική την δεκαετία του ΄60 ...

Απο την Ινδια και τις τριγυρω περιοχες δεν προερχονται οι ringnecks? ;
 
Ναι απο Ινδια ειναι τα ringneck!
Tουλαχιστον για την αποικια που εχουν στη Βουλα γνωριζω πως εχουν φυγει απο ενα πετ σοπ. Εκει υπαρχουν και σενεγαλεζοι.
 
Indian Ringneck Parakeet, IRNs, Ringneck Parakeet, Rose Ringed Parrot, Rose Ringed Parakeet


Indian Ringnecks are native to Asia and Africa and can be seen in the forests or arid environments. It’s not uncommon to see them thrive in urban areas as well. They have established colonies in environments which are not native to them, some major points of interest include California, Florida, and the UK. These birds are believed to cause major damage to crops; however, little evidence has been published to prove this accusation. Rose-Ringed Parrots can be seen in rural areas feeding from birdfeeders or relaxing in parks.

δεν γνώριζα ακριβώς αλλά έψαξα μετ απ αυτο που είπατε και βρήκα τα παραπάνω
 
Back
Top