Γενικά Παπαγάλοι πετούν ελεύθεροι στην πόλη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Petran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ρε παιδια(τους θεσσαλονικοις εννοω)τωρα το εχετε παρει χαμπαρι για τους παπαγαλους αυτους που πετανε μεσα στην Θεσσαλονίκη; Εγω χρονια τους βλεπω. Ξερω και που πανε σε ποια μερη δηλαδη εχω βρει και φωλια τους. Ειναι πολλα πουλια. Μια φορα ειδα εναν μπροστα στην Αγια Σοφια την εκκλησια, αυτος πηγαινε συνεχεια εκει μονος του και πηγα κι εστησα καπατζα. Μπηκε μεσα εκλεισε η καπατζα αλλα με μια του κινηση την ανοιξε σε δευτερολεπτα και δεν προλαβα να τρεξω να την κρατησω κλειστη. Βρηκα φωλια μεσα σε δεντρο αλλα ειναι πολυ ψηλα και δεν επιχειρησα να ανεβω να δω. Ειναι πανεμορφοι αλλα τσιριζουν πολυ ασχημα. Οποιος θελει να τους δει ας παει στον λευκο πυργο εκει που ηταν ο παλιος ζωολογηκος κηπος. Και στο δρομο να κατσεις στην παραλιακη αν δειτε στα δεντρα ψηλα θα τους δειτε. Κατεβαινουν και πολυ χαμηλα στα δεντρα.
 
Αυτοι οι παπαγαλοι ειναι περα για περα αγριοι και δεν ειναι για κλουβι. Ειναι οπως μια αγρια καρδερινα σε κλουβι 😉Τους συγκεκριμενους μονο να τους θαυμαζουμε μπορουμε...
 
Άσε που δαγκώνουν πιο δυνατά από τις καρδερίνες :)
Αν θέλεις έναν πήγαινε σε ένα petshop και δώσε 75€ να πάρεις έναν. Αμάν πια με αυτή την εμμονή μας να συλλαμβάνουμε οτιδήποτε κινείται ☹
 
Βαγγελη αν αναφερεσαι σε μενα οχι δεν θελω να παρω τετοιο παπαγαλο. Αν ηθελα θα ειχα πιασει ηδη,θα τον κυνηγουσα περισσοτερο και θα τον επιανα στο τελος, αλλα δεν προσπαθησα περισσοτερο γιατι δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα τετοιο ειδος. Αυτο βεβαια εγινε πριν χρονια, οχι τωρα φετος ας πουμε η περισυ.
 
Ρε παιδια(τους θεσσαλονικοις εννοω)τωρα το εχετε παρει χαμπαρι για τους παπαγαλους αυτους που πετανε μεσα στην Θεσσαλονίκη; Εγω χρονια τους βλεπω. Ξερω και που πανε σε ποια μερη δηλαδη εχω βρει και φωλια τους. Ειναι πολλα πουλια. Μια φορα ειδα εναν μπροστα στην Αγια Σοφια την εκκλησια, αυτος πηγαινε συνεχεια εκει μονος του και πηγα κι εστησα καπατζα. Μπηκε μεσα εκλεισε η καπατζα αλλα με μια του κινηση την ανοιξε σε δευτερολεπτα και δεν προλαβα να τρεξω να την κρατησω κλειστη. Βρηκα φωλια μεσα σε δεντρο αλλα ειναι πολυ ψηλα και δεν επιχειρησα να ανεβω να δω. Ειναι πανεμορφοι αλλα τσιριζουν πολυ ασχημα. Οποιος θελει να τους δει ας παει στον λευκο πυργο εκει που ηταν ο παλιος ζωολογηκος κηπος. Και στο δρομο να κατσεις στην παραλιακη αν δειτε στα δεντρα ψηλα θα τους δειτε. Κατεβαινουν και πολυ χαμηλα στα δεντρα.

Μου φαινεται πως αν συνεχισουμε ετσι στο τελος θα μας μεινουν μονο τα καναρινια ξεκλειδωτα στο φορουμ.
 
Stin germania pou exei ta Ringneck stin fisi se diafores polis, apo perisi afta ta poulia exoune diloni, apo to kratos, gia ithagenia poulia. Aytomatos exoune tin idia kategoria prostatebeis san ola ta ala ithagenia.
Simenei gia kathe prospathia piasimo i kratima poulion xoris daxtilidi, peftei PINIKI TIMORIA apo 1 eos 5 xronia filaki.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Σακη για τι παπαγαλο μιλαμε; ringneck;
Δεν ξερω πως λεγονται. Νομιζω ringneck. Ειναι πρασινα, σε μεγεθος κοκατιλ περιπου και εχουν μια μαυρη γραμμη στον λαιμο τους και τσιριζουν πολυ δυνατα.
 
Ρε παιδια(τους θεσσαλονικοις εννοω)τωρα το εχετε παρει χαμπαρι για τους παπαγαλους αυτους που πετανε μεσα στην Θεσσαλονίκη; Εγω χρονια τους βλεπω. Ξερω και που πανε σε ποια μερη δηλαδη εχω βρει και φωλια τους. Ειναι πολλα πουλια. Μια φορα ειδα εναν μπροστα στην Αγια Σοφια την εκκλησια, αυτος πηγαινε συνεχεια εκει μονος του και πηγα κι εστησα καπατζα. Μπηκε μεσα εκλεισε η καπατζα αλλα με μια του κινηση την ανοιξε σε δευτερολεπτα και δεν προλαβα να τρεξω να την κρατησω κλειστη. Βρηκα φωλια μεσα σε δεντρο αλλα ειναι πολυ ψηλα και δεν επιχειρησα να ανεβω να δω. Ειναι πανεμορφοι αλλα τσιριζουν πολυ ασχημα. Οποιος θελει να τους δει ας παει στον λευκο πυργο εκει που ηταν ο παλιος ζωολογηκος κηπος. Και στο δρομο να κατσεις στην παραλιακη αν δειτε στα δεντρα ψηλα θα τους δειτε. Κατεβαινουν και πολυ χαμηλα στα δεντρα.

Αυτό εσύ το βλέπεις λογικό και σωστό;
 
εγω δεν ξερω αν ειναι σωστο η δεν ειναι να πιανουμε αγριους παπαγαλους με παγιδες. Αλλα σιγουρα δεν ξερουμε τι επιπτωσεις μπορει να εχει στα ενδημικα ειδη αυτη η εισβολη... αν πχ εισβαλαν αρουρεοι της σουματρας η` αν εισβαλαν σφιγες απο την αφρικη στην Θεσσαλονίκη ολοι θα θελαμε να τα εξοντωσουμε, αλλα επηδη οι παπαγαλοι ειναι ομορφοι δεν μηλαει κανενας, αλλα το οτι ειναι ομορφοι δεν σημενει τιποτε. μπορει καληστα να εξαφανισουν μετα απο μερικες δεκαετιες μερικα ειδη πουλιων τις ελλαδας οπως οι μπουφοι οι κουκουβαγιες τα πετροχελιδονα και ποιος ξερει τι αλλο απλα καβατζωνοντας ολες τις διαθεσημες φολιες (?)😕
 
Φιλε Γρηγορη οταν ειχα βαλει την καπατζα δεν γνωριζα για τα κοπαδια που υπαρχουν ελευθερα στην Θεσσαλονίκη και υπεθεσα οτι εφυγε απο καποιο κλουβι γι αυτο προσπαθησα να τον πιασω.Αργοτερα εμαθα για τα κοπαδια που υπαρχουν και καταλαβα οτι ηταν ενας απο κει, αλλα οπως ξαναειπα δεν εδωσα πολυ σημασια.Αν εδινα θα τον ειχα πιασει 100%. Οσον αφορα για τις φωλιες ΟΧΙ δεν ειναι εκει στον λευκο πυργο. Δεν θα πω που ειναι, γιατι ξερω τι μπορει να γινει. Γι αυτο ανεφερα το μερος που μπορει καποιος να τους δει χωρις να τους ''πειραξει'', απλα μονο να τους δει.
 
Αυτά τα σμήνη των ringneck είναι,όπως προειπώθηκε, για πάνω απο 10 χρόνια ελεύθερα στη Θεσ/νίκη, σε μικρότερους αριθμούς στην αρχή αποτελούμενα απο κάποια λίγα πουλιά που κατάφεραν να το σκάσουν.
Το αποκορύφωμα ήταν προ 5ετίας οταν αφέθηκε μαζικά ελεύθερος μεγάλος αριθμος παπαγάλων απο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο κάπου στη Πυλαία, μετά τον θάνατο του ιδιοκτήτη του.
Έτσι αυτά τα πουλιά έχουν γίνει κοπάδια που πολλαπλασιάστηκαν.
Κάποια εξ αυτών έχουν δαχτυλίδια αλλά αυτό δε λέει τίποτα γιατί πλέον είναι άγρια και εξοικιωμένα πλήρως στο καινούριο τους περιβάλλον.
Αναπαράγονται σε κουφάλες δένδρων σε μεγάλα πάρκα της πόλης.
Στα προάστια της Ρώμης έχουν προσαρμοστεί τόσο ωστε έχουν αλλάξει βασικές συνήθειες λόγω έλλειψης φυσικού περιβάλλοντος και προσαρμογής σε καινούριο. Για παράδειγμα δε φωλιάζουν σε κουφάλες γιατί προφανώς δεν υπάρχουν κι έτσι αναγκάζονται και φτιάχνουν φωλιές απο κλαδιά όπως τα άλλα πουλιά.
Απέναντι απο το σπίτι μου σε έναν κήπο υπάρχει μια ροδιά της οποίας τα ρόδια τσακίζουν στη κυριολεξία κάθε απόγευμα που γυρίζουν στις φωλιές τους απο τα προάστια. Παρατηρώντας τα εκεί είδα οτι κάποια είναι δακτυλιδιωμένα.
Σάκη(που γνωριζόμαστε και προσωπικά)δε πιστεύω πως είναι πρόβλημα να μαθευτεί το που είναι οι φωλιές γιατί εκεί που είναι, είναι αδύνατον να παρθούν τα πουλιά.Απλά είναι καλό να μπορεί κάποιος να τα παρατηρεί όπως κάνω κι εγώ αν τύχει και πίνω καφέ σε κανένα αναψυκτήριο της παραλίας.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια είχαν φωλιές σε ψηλά δένδρα στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής δίπλα στο Μακεδονία Παλλάς αλλά λόγω του ότι κλαδεύτηκαν,έφυγαν απο κει και τελευταία τα είδα στο πάρκο του πρώην ζωολογικού κήπου που ανέφερες.
Αν καθήσει κάποιος να πιεί τον καφέ του στου Ξαρχάκου δίπλα στην έκθεση και κοιτάξει ψηλά θα τα δει να μπαινοβγαίνουν στις κουφάλες των ψηλών δενδρων και αν είναι τυχερός,τώρα την άνοιξη μπορεί να δει και πεταρούδια να βγάζουν τα κεφαλάκια τους.
 
Αυτά τα σμήνη των ringneck είναι,όπως προειπώθηκε, για πάνω απο 10 χρόνια ελεύθερα στη Θεσ/νίκη, σε μικρότερους αριθμούς στην αρχή αποτελούμενα απο κάποια λίγα πουλιά που κατάφεραν να το σκάσουν.
Το αποκορύφωμα ήταν προ 5ετίας οταν αφέθηκε μαζικά ελεύθερος μεγάλος αριθμος παπαγάλων απο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο κάπου στη Πυλαία, μετά τον θάνατο του ιδιοκτήτη του.
Έτσι αυτά τα πουλιά έχουν γίνει κοπάδια που πολλαπλασιάστηκαν.
Κάποια εξ αυτών έχουν δαχτυλίδια αλλά αυτό δε λέει τίποτα γιατί πλέον είναι άγρια και εξοικιωμένα πλήρως στο καινούριο τους περιβάλλον.
Αναπαράγονται σε κουφάλες δένδρων σε μεγάλα πάρκα της πόλης.
Στα προάστια της Ρώμης έχουν προσαρμοστεί τόσο ωστε έχουν αλλάξει βασικές συνήθειες λόγω έλλειψης φυσικού περιβάλλοντος και προσαρμογής σε καινούριο. Για παράδειγμα δε φωλιάζουν σε κουφάλες γιατί προφανώς δεν υπάρχουν κι έτσι αναγκάζονται και φτιάχνουν φωλιές απο κλαδιά όπως τα άλλα πουλιά.
Απέναντι απο το σπίτι μου σε έναν κήπο υπάρχει μια ροδιά της οποίας τα ρόδια τσακίζουν στη κυριολεξία κάθε απόγευμα που γυρίζουν στις φωλιές τους απο τα προάστια. Παρατηρώντας τα εκεί είδα οτι κάποια είναι δακτυλιδιωμένα.
Σάκη(που γνωριζόμαστε και προσωπικά)δε πιστεύω πως είναι πρόβλημα να μαθευτεί το που είναι οι φωλιές γιατί εκεί που είναι, είναι αδύνατον να παρθούν τα πουλιά.Απλά είναι καλό να μπορεί κάποιος να τα παρατηρεί όπως κάνω κι εγώ αν τύχει και πίνω καφέ σε κανένα αναψυκτήριο της παραλίας.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια είχαν φωλιές σε ψηλά δένδρα στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής δίπλα στο Μακεδονία Παλλάς αλλά λόγω του ότι κλαδεύτηκαν,έφυγαν απο κει και τελευταία τα είδα στο πάρκο του πρώην ζωολογικού κήπου που ανέφερες.
Αν καθήσει κάποιος να πιεί τον καφέ του στου Ξαρχάκου δίπλα στην έκθεση και κοιτάξει ψηλά θα τα δει να μπαινοβγαίνουν στις κουφάλες των ψηλών δενδρων και αν είναι τυχερός,τώρα την άνοιξη μπορεί να δει και πεταρούδια να βγάζουν τα κεφαλάκια τους.
θα ηταν πολυ ωραια μια τετοια εμπειρια... 😀
 
Εδω και αρκετα χρονια έχω ακούσει κι εγω να λενε για τους παπαγάλους που ζουν στο κοματι του Ποδονίφτη που διασχίζει ακαλυπτο τη Φιλοθέη. Αν και μενω κοντα και συχνα οταν βγαινω για τρεξιμο περναω απο την περιοχή, δε μου συνέβη ακομα να τους δω.
Να και μια αναφορά, απο το δικτιακό τόπο του Δήμου Φιλοθέης: Chicken Incubator

Τελικά τους είδα κι εγώ
Περασμένη εβδομάδα, Τρίτη λίγο μετα τις οχτώ το βράδυ, έτρεχα διπλα στο ρεμα του Ποδονίφτη στη Φιλοθέη Αττικής.
Τα κραξίματά τους έκαναν χαλάστρα στο βραδινό τραγούδι των κοτσίφων της περιοχής... 😀 Σταμάτησα και μέτρησα 10 με 12 πρασινωπά πουλιά με μακριές ουρές πανω σε ενα απο τους τεραστιους ευκαλυπτους του ρέματος, στο ύψος του στίβου (για οποιον ξερει την περιοχή).
Στην "προκαταρκτική μελέτη διασπορας του Δαχτυλιδολαίμη Ψιττακίσκου Psittacula krameri στην Ελλάδα" που υπογραφει ο Π. Λατσούδης, διάβασα μαλιστα ότι σε εκεινο το σημείο τοποθετήθηκαν πριν απο καμια δεκαριά χρόνια φωλιές, για να διευκολυνθεί η παραμονή τους στην περιοχή.
 
Back
Top