Ασθένειες Παπαγαλάκι που δεν τρώει και πίνει. Είναι άρρωστο;

Εγώ δε ξέρω από παπαγαλάκια αλλά θα σου προτείνω να βράσεις ένα αυγό για 12-15 λεπτά, με το πηρουνακι να το κάνεις κομματάκια και να το βάλεις σε ένα ταιστρακι.. Αν δεις και πάλι ότι δεν το ακουμπάει αν προσθέσεις λίγο ζεστό νερό θα γίνει κρέμα... Με μια σύριγγα χωρίς τη βελόνα φυσικά δοκίμασε να του δώσεις! Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα.. Ελπίζω να φάει! 🙂
 
οταν το πηρα ηταν ζωηρο. Και κεινο και ο συντροφοσ της τον οποιο πηρα σημερα. Οχι δεν εχω δει καθολου τσοφλια, δεν ξερω τι αλλο να κανω. Τησ εχω τα παντα και σημερα τησ εφερα και συντροφια. Ελπιζω να πανε ολα καλα.
 
Να σου ζήσουν, εφόσον ήταν μαζί στο κλουβί του μαγαζιού και έχεις πάρει και το πρώτο λίγες μέρες πριν, δεν συντρέχει λόγος καραντίνας. Εκτός αν νομίζεις ότι αυτό που πήρες σήμερα δεν υπήρχε στο κλουβί όταν πήρες το άλλο. Αν δεν του έχεις βάλει σκορδόνερο, από αύριο το πρωί και για τρεις μέρες δώσε σκορδόνερο και στα δύο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Δεν έκανε κανένα τσρρρ τώρα που άκουσε το νέο πουλάκι;
 
σκορδονερο;δηλαδη;λιωνω σκορδο στο νερο;ναι μιλανε συνεχωσ μεταξυ τους. Μωρε φαινονται υγιη. Το οτι δε τρωνε με προβληματιζει.
 
Δε θέλω να παρεξηγηθείς Νιόβη μου αλλά μήπως τα κοιτάς και τα παρατηρείς όλη την ώρα αυτά φοβούνται πολύ κ δεν τρώνε; Άστα σε ένα ήσυχο σημείο του σπιτιού κ να τα παρατηρείς όσο μπορείς από μακριά.. Αυγό τους έβαλες λιωμένο; Τα έχεις μαζί στο ίδιο κλουβί;
 
το βράδυ θα καθαρίσεις μία σκελίδα σκόρδο, θα υπολογίσεις λίγο παραπάνω νερό απ' όσο χωράει η ποτίστρα σου και θα το αφήσεις όλο το βράδυ. το πρωί θα βγάλεις το σκόρδο από το νερό και θα γεμίσεις την ποτίστρα με αυτό το νερό. Θα το κάνεις τρεις ημέρες συνεχόμενες. Καθαρίζει τα έντερά τους και κάποιοι ισχυρίζονται ότι σκοτώνει τα σκουλίκια του εντέρου ακαριαία. Μπορείς να το κάνεις κάθε 30-40 μέρες.
Επίσης, αγόρασε μηλόξυδο, βιολογικό αν είναι δυνατόν ή και απλό από το super market, τουλάχιστον να δεις να έχει ίζημα, αιωρούμενα σωματίδια.
Μηλόξυδο μπορείς να τους δίνεις κάθε μήνα για μία εβδομάδα περίπου σε αναλογία 5ml ανά λίτρο, δηλαδή για την ποτίστρα σου αναλόγως και ποια έχεις, 3-4σταγόνες.
Διάβασε εδώ για το μηλόξυδο [URL='https://community.petbirds.gr/threads/Μηλόξυδο-στα-πτηνά.17813/']Μηλόξυδο στα πουλιά[/URL]
Βέβαια αν έχεις διάθεση μπορείς να παρασκευάσεις και δικό σου μηλόξυδο όχι μόνο για τα πουλιά αλλά και για τα δικά σας φαγητά Παρασκευή σπιτικού βιολογικού μηλόξυδου.
Επίσης όταν ζεστάνει ο καιρός, μπορείς να ψεκάζεις τα πουλάκια με νερό στο οποίο θα έχεις ρίξει λίγο μηλόξυδο.
Τώρα το βασικό σου μέλημα είναι η σχολαστική παρατήρηση, χωρίς άγχος.
 
Σκορδονερο: Βάζεις μια σκελιδα σκόρδο σε ένα ποτήρι ή 2 σ'ενα λίτρο νερό το βράδυ και το πρωί γεμίζεις τις ποτιστρες και επαναλαμβανεις για 2-3 μέρες. Κάνει πολύ καλό! Καθαρίζει τα εντερακια τους!

Μηλοξυδο εγώ δίνω μία σταγόνα στα 30 ml... Επίσης κάνει πολύ καλό!
 
αυτο που λες μπορει και να ισχυει 😛οχι βρε δεν παρεξηγω! Τους εχω βαλει λιγη αυγοτροφη. Κανονικο φαγητο, μια μπαρα και αυτο που ξινουν τη μυτη τους

και ναι μαζι τα εχω
 
Εεε τότε γι'αυτό Νιόβη μου μάλλον δεν τρώνε.. Τώρα που είναι μαζί θα έχουν παρειτσα οπότε τα παρατηρείς από μακριά και μας ενημερώνεις.. Εύχομαι να ταιριάξουν και είτε να γίνουν ζευγαράκι είτε φιλαράκια! 😉 Αυγοτροφη έτοιμη συσκευασμένη ή μέσα σε διαφανές σακουλάκι που το πουλάνε οι πετσοπαδες για "βιταμίνη"; Εγώ προτιμώ να τους δίνω χειροποίητη δικιά μου με βραστό αυγό.. 🙂
 
Μπαρα; Αν εννοεις στικς με μελι μην τα δινεις παχενει το πουλι εγω τα αποφευγω! Οπως και οι περισοτεροι στο φορουμ
 
κιτρινη βιταμινη οπως και στικ μην τα δινεις, καμια αυγοτροφη ομως συσκευασμενη αν θελεις που και που μπορεις να τους παρεις... Και αυτο με μετρο
 
πως πάνε τα παπαγαλάκια σου; άρχισαν να συνηθίζουν;
 
Ναι Νιόβη μου πες μας! Καλά είναι; Τρώνε; Τα βρήκαν μεταξύ τους; :)
 
Εγω πιστευω πως ηδη θα εχουμε ευχαριστα νεα...η προσαρμογη στο καινουργιο περιβαλλον ειναι δυσκολη!
 
Τωρα Νιοβη που ειναι δυο μαζι παρεα θα ζησεις πρωτογνωρες στιγμες 🙂εγω τουλαχιστων μετα απο χρονια απο τα παπαγαλακια μου εμαθα να ειμαι καλητερος σαν ανθρωπος μεσα απο τη σχεση τους καλητερευσα τις δικες μου σχεσεις με τους γυρο μου εμαθα τι συμενει αντδιωτελης συντροφικοτητα.Αληθεια υπαρχει κανεις που να μην εχει παρει διδαγματα απο τη σχεση του με τα ζωακια του;
 
ναι παιδια οντωσ φαγανε. Τωρα ομωσ εχω αλλο θεμα...η θηλυκια φουντωνη το φτερωμα τησ και διαβασα πωσ αυτο σημαινει πωσ θα εχει μελλοντικα προβληματα υγειασ. Μεχρι χθεσ δεν το εκανε αυτο. Παρολα αυτα ειναι πιο ζωηρη απο τον αρσενικο κατα πολυ
 
Το πτέρωμα στα πουλιά προσφέρει κυρίως μόνωση από τις ακραίες θερμοκρασίες του περιβάλλοντος. Όταν ένα πουλί φουσκώνει το πτέρωμα το κάνει συνήθως για να εγκλωβίσει τον θερμό αέρα που εκπέμπει το σώμα του, γύρω από αυτό.

Οι στιγμές που πέφτει η θερμοκρασία του σώματος ενός οργανισμού είναι κατά τη διάρκεια του ύπνου και όταν ασθενεί. Αυτό είναι που μας δίνει μια ένδειξη για το εάν το φούσκωμα πρόκειται για ασθένεια ή είναι φυσιολογικό. Αν για παράδειγμα φουσκώνει το σούρουπο ή κάποια στιγμή τη διάρκεια της ημέρας που συνηθίζει να κοιμάται για λίγη ώρα προκειμένου να ξεκουράσει φυσιολογικά, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εάν φουσκώνει συχνά μέσα στην ημέρα και ταυτόχρονα παρατηρείς ότι εμφανίζει μειωμένη κινητικότητα και διάθεση, τότε θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς.
 
α ευχαριστω βρε σταυρο γιατι ανησυχησα. Μια τελευταια ερωτηση. Τις τροφες που θα τους βαζω εγω να τις κοβω κομματακια ή να τις βαζω στο τριφτη. Ασ πουμε τωρα τους εβαλα λιγο κολοκυθακι σε κομματακια. Θα μπορουν να το φανε;
 
Στους παπαγάλους αρέσει να ασχολούνται με την τροφή τους μέχρι να την γευτούν. Είναι καλύτερα να την αφήνεις στη φυσική της μορφή, αρκεί να είναι καθαρή. Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνουν να φάνε αυτό που τους προσφέρεις, προσπάθησε να τους το κάνεις ευκολότερο. Μην τους δίνεις όμως από την αρχή οτιδήποτε σε μορφή πολτού.
 
Back
Top