Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καναρινιών για το 2019

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Η χρονιά ξεκίνησε όμορφα, η αναπαραγωγή εξελίσσεται φυσιολογικά οπότε θεωρώ πως πρέπει να σας την παρουσιάσω.
60557
Η προσπάθεια και η προετοιμασία έχει ξεκινήσει αμέσως μετά την ολοκλήρωση της προηγούμενης αναπαραγωγικής προσπάθειας κι όσοι με γνωρίζουν καταλαβαίνουν πως αυτό δεν είναι υπερβολή αλλά η πραγματικότητα.
Από τις αρχές του Νοέμβρη 2018 μπήκαν τα αρσενικά στους κλωβούς αναπαραγωγής με τη διάρκεια του φωτός να ρυθμίζεται ανάλογα με το σχεδιασμό μου. Την πρώτη μέρα του 2019 μπήκαν και τα θηλυκά στους κλωβούς ανάλογα με το σχεδιασμό στα ζευγάρια μου και λίγες μέρες αργότερα τα ένωσα και ξεκίνησα.
Το πρώτα αυγό στην εκτροφή βγήκε ανήμερα στη γιορτή μου (7 Ιανουαρίου 2019) και τα πρώτα τέσσερα πουλιά παρουσιάστηκαν στις 23 Ιανουαρίου από την ίδια φωλιά απ' όπου και η φωτογραφία.
Αυτή τη στιγμή μόνο δύο από τα αρχικά ζευγάρια δεν έχουν γεννήσει και πιθανόν να γίνει σύντομα.
Κι επειδή τα λόγια είναι φτώχεια θα χρησιμοποιήσω και μερικά videos.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ασφαλώς και τα δύο δείχνουν όσο γίνεται περισσότερα... αλλά για τις απορίες μπορείτε άνετα να ρωτάτε.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εδώ η πρώτη φωλιά με τα πιο βιαστικά πουλιά.. Που εναλλάξ ταΐζουν τα μικρά τους.
Προσωπικά μ' αρέσουν και τα καμαρώνω.. απλά είναι σχετικά ψηλά για να διευκολυνθεί η βιντεοσκόπησή τους.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους μας...
 
Γιάννη, τα θερμά μου συγχαρητήρια για την περιποίηση που έχεις στα καναρίνια σου! Είναι όλα τους πανέμορφα! Καλή αναπαραγωγικη συνέχεια σου εύχομαι και χαρά στο κουράγιο σου με τόσα καναρίνια😉!
 
Δεν εκπλήσσομαι πλέον. Απλά θαυμάζω. Και επειδή τάσσομαι υπέρ της διαρκούς επιβράβευσης, είτε πρόκειται για αρχάριους, είτε για κορυφαίους εκτροφείς, έχω να πω για μια ακόμη φορά ένα μεγάλο Μ Π Ρ Α Β Ο! Να σε έχει ο Θεός καλά!
 
Κάθε χρόνο χαιρόμαστε να χαζεύουμε τα πλήρη και εξαιρετικά φωτορεπορτάζ της εκτροφής σας! Σας ευχαριστούμε που μας τα παρουσιάζετε! Πολλά μπράβο και θερμά συγχαρητήρια για όλο αυτό και για τον κόπο και το μεράκι σας! Καλή σας συνέχεια, παρόλο που είναι δεδομένη!
 
δεν ειναι κουραστικό;
Απίστευτα κουραστικό, αλλά με σωστό προγραμματισμό, με πολλές "διευκολύνσεις" και κάποιες φορές βοήθεια γίνεται ρουτίνα χωρίς πολύ "αγανάκτηση".
Θα πρέπει να φτιάξεις και δεύτερο εκτροφείο
Ούτε γι' αστείο... Παραείναι πολύ σε κάθε επίπεδο!
 
Όμορφη η συνέχεια, γλυκιά η αγωνία, υπέροχο το συναίσθημα και να μερικές από τις αιτίες στην αναπαραγωγική προσπάθεια για το 2019..

Η πρώτη τετράδα μέσα στη "βρώμα" είναι έτοιμη να αφήσει τη φωλιά. Δυστυχώς σε τέτοια ηλικία είναι αδύνατο να αλλάξεις ή να καθαρίσεις τη φωλιά χωρίς να υπάρξει κίνδυνος εγκατάλειψης και πιθανού θανάτου...
60665

Οι εκπλήξεις συνεχίζονται με δύο albino λοφιοφόρα (Λευκά με κόκκινο μάτι και καπέλο)

60664

Κι ένα rubino (κόκκινα μάτια σε κόκκινα πουλί) μέσα σε μια άλλη πεντάδα με κόκκινα λιποχρωμικά Huppe Allemand καναρίνια
60666
 
Ένα τεράστιο βρεφοκομείο! Υπέροχες οι εικόνες και τα νεογνά αναπτύσσονται με ιλιγγιώδη ταχύτητα! Θα ήθελα να θαυμάσω τα albino και το rubino σας στην εφηβεία τους! Καλή σας συνέχεια!
 
πραγματικα συγχαρητηρια. αυτα τα κοκινα καναρινια και τα λευκα με ξετρελενουν. τωρα θα σας ζητησω κατι ετσι για να εχω μια ιδεα καθως δεν ξερω τιποτα απο καναρινια. επειδη διαβαζω τελευταια τα ποστ για καναρινια ακουω ορολογειες οπως αχατες, κοκκινο μωσαικο, τιμπρανο που καταλαβενω οτι ειναι ρατσες. Θα ηταν ωραιο καποια στιγμη οταν υπαρχει βεβαια χρονος να γινει μια παρουσιαση ετσι για να εχω μια ιδεα. επισης και την καταγωγη τους. και παλι συγχαρητηρια
 
Αν και δεν άπτεται του θέματος θα σου πως πως καλό είναι μόλις δεις και σου αρέσει ένα είδος.. ρωτάς εδώ και σίγουρα θα βρεις τις καλύτερες απαντήσεις στις απορίες σου.
Προς το παρόν όμως ρίξε μια ματιά σε μερικές μεταλλάξεις που έχουμε ως άρθρα στο petbirds https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=96
 
Να βάλουμε και μια ακόμη όμορφη στιγμή στη ζωή μας...
Φαιοκόκκινο μωσαϊκό λοφιοφόρο καναρίνι. Φτάνει με κόπο στη ζωή μας.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλώς ήρθε κύριε Γιάννη! Με το καλό στο κλαρί! Και είναι ιδιαίτερη η μετάλλαξη του! Θα ήθελα να το θαυμάσω στην εφηβεία του στο μέλλον! Να πάνε όλα κατ'ευχήν!
 
Back
Top