Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καρδερίνας για το 2019

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Και με τις καρδερίνες ακολουθήθηκε η ίδια στρατηγική που περιγράφεται και στο αντίστοιχο θέμα με τα καναρίνια https://community.petbirds.gr/threads/Παρουσιάζω-την-αναπαραγωγή-καναρινιών-για-το-2019.34557/
Οι καρδερίνες αν δεν έχουν γεννηθεί σχετικά νωρίς είναι αδύνατο να ξεκινήσουν τώρα την αναπαραγωγή τους.
Με προσεγμένη επιλογή όμως στους γεννήτορες κρατώντας πάντα τους μεγαλύτερους σε ηλικία κατάφερα σε βάθος πέντε χρόνων να έχω ενήλικα πουλιά στο τέλος του χειμώνα!
Αφού εξασφάλισα τις συνθήκες που κρίνονται απαραίτητες μπήκα στη διαδικασία αναπαραγωγής πολύ νωρίς.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τα έξι ζευγάρια που έχω ξεκίνησαν όμορφα και με όρεξη να ερωτοτροπούν από το δεύτερο δεκαήμερο του Γενάρη... και να παίζουν με το νήμα και τις φωλιές στο δεύτερο δεκαπενθήμερο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ασφαλώς όσοι έχουν εμπειρία με αυτά τα υπέροχα πουλιά γνωρίζουν πως γεμίζει ο τόπος με το υλικό... κι αυτό είναι κυριολεκτικό.
Εδώ μπορείτε να δείτε και τη συστοιχία με τους έξι κλωβούς οι οποίοι ανεβαίνουν στα 4+ μέτρα από το έδαφος επιτρέποντας στα πουλιά να έχουν την ηρεμία και την ησυχία που χρειάζεται.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Έτσι λοιπόν ήταν σχετικά αναμενόμενο η πρώτη φωλιά να ολοκληρωθεί στα τέλη Γενάρη, το πρώτο αυγό να γεννηθεί την 1η Φεβρουαρίου και να περιμένω με αρκετή αγωνία την εξέλιξη.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και επειδή χρειάζεται να παρακολουθούμε διακριτικά... σας παρουσιάζω και τα μάτια του "big brother"
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ασφαλώς και χαίρομαι ιδιαίτερα με όλα τα παραπάνω ...
Είναι κάτι που κρατά ζεστή τη διάθεσή μου για τέσσερις δεκαετίες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντα θαυμάζω τις πανέμορφες και υγιέστατες καρδερίνες σας! Είναι εμφανής η ποιότητα τους! Με το καλό και να εξελιχθούν όλα ομαλά και επιτυχημένα! Θερμά συγχαρητήρια για την επίτευξη αυτού του όμορφου αποτελέσματος!
 
Μπράβο Γιάννη καλή αρχή είχες και καλή συνέχεια εύχομαι να έχεις.

Τα ζευγάρια τα φτιάχνεις μόνο με παλιά πουλιά ή βάζεις και από την προηγούμενη σεζόν.
 
Τα ζευγάρια τα φτιάχνεις μόνο με παλιά πουλιά ή βάζεις και από την προηγούμενη σεζόν.
Βάζω όλα τα παλιά και τα μεγαλύτερα από την προηγούμενη χρονιά.
Ασφαλώς αν υπάρχει επάρκεια...
Θέλω να έχω τελειώσει με την αναπαραγωγή κάθε είδους στο τέλος της Άνοιξης λόγω υποχρεώσεων
 
δεν είναι επίφοβο μόνο το βαμβάκι σαν υλικό και χωρίς τσόχα;
Είναι ψάθινα καλαθάκια που όσοι τα έχουν δοκιμάσει γνωρίζουν πως έχουν "γρίφια" και σκαλώνει το υλικό της φωλιάς υπέροχα. Ασφαλώς και δεν βάζω μόνο βαμβάκι (είναι ακατάλληλο ως υλικό φωλιάς μόνο του) και φυσικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτε με αυτά τα πουλιά.
Συνήθως αν δεν έχει ηρεμία μεταξύ τους το ζευγάρι, όχι η τσόχα αλλά τίποτε δεν εξασφαλίζει τη φωλιά από βανδαλισμό και καταστροφή και έχω δει σε φίλους αρκετά τέτοια περιστατικά.
Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω τέτοια κρούσματα και παρακαλώ το Θεό αν γίνεται να συνεχίσω να μην έχω...
Γιατί είναι απίστευτα ψυχοφθόρο να βλέπεις φωλιά και αυγά ή μωρά στον πάτο του κλουβιού.
 
να σας θυμισω την δικη μου περιπτωση περυσι, ενω εβαλα τσοχα κανονικα, η θηλυκια στην πρωτη γεννα την μάδησε και γεννησε μεταξυ μαδημενης τσοχας και καλαθακι, και στην δευτερη γεννα (ενα ενσπορο νεκρο και 2 ασπορα αρχες με μεσα αυγουστου) τα γεννησε ολα στο πλαστικο καλαθακι και ειχε πεταξει την τσοχα κατω. Παραξενα πουλια
 
Εύχομαι καλά αποτελέσματα. Εμείς οι μπαλκονάτοι έχουμε χρόνο μπροστά μας :)
[automerge]1549383554[/automerge]
Γιάννη ολα μπαλκάνικα ειναι; Του χρόνου αν μπορείς βάλε μεταλλάξεις να τρελαθείς αφού έχεις τόσο ωραία διαμορφωμένο χώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι. Δεν είναι ελαιόπανο.
Είναι το ύφασμα σκίασης που χρησιμοποιούν στα φυτά... αυτό με τη μεγαλύτερη σκίαση!
ου χρόνου αν μπορείς βάλε μεταλλάξεις να τρελαθείς αφού έχεις τόσο ωραία διαμορφωμένο χώρο.
Δε βιάζομαι...
Προτιμώ να ολοκληρώσω σωστά μια μεγάλη περίοδο με τα "δικά" μας ιθαγενή και μετά ίσως πάμε σε άλλα νερά.
Μέχρι όμως να υπάρξει ολοκλήρωση και κορεσμός.. μια χαρά είμαι εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχουμε καλύψει το 1/3 του χρόνου επώασης.
Η κοπελιά έχει κάνει πέντε αυγά που κατάφερα να δω μόλις σήμερα γιατί έχει "βιδωθεί" στη φωλιά πάνω τους και σηκώνεται μόνο ελάχιστα δευτερόλεπτα για να κάνει τις ανάγκες της.
Όπως θα δείτε και στο video το αρσενικό τροφοδοτεί (ταΐζει) αδιάκοπα τη μητέρα μέσα στη φωλιά συνεχώς.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Η υπόλοιπη "ομάδα" έχει γεμίσει τον τόπο με υλικό φωλιάς... εκτός ασφαλώς από τις φωλιές τους που απλά μπαίνουν και βγαίνουν παίζοντας.
 
Θαυμάσια νέα! Χαίρομαι ιδιαιτέρως όταν προσπάθειες αναπαραγωγής καρδερίνων βαίνουν αισίως και αρμονικά! Με το καλό να "ανατείλλουν" οι νεοσσοί τους!
 
Back
Top