Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καρδερίνας για το 2019

Γιάννη δεν φοβάσαι που θα πάρουν και κάποιες φωνές απο τα κανάρια;

Σταματη εχει καποια σημασια; Γνωριζω μονο τα υβριδια αποφευγουμε να ακουν τα καναρινια. Απο οσο ξερω, η καρδερινα οσο και να θες δε θα πει καναρινι.
 
Τάσο και οι καρδερίνες (πλέκουν συνέχεια το τραγούδι τους για αυτό και έχουν τόσο πλούσιο ρεπερτόριο) παίρνουν φωνές απο κανάρια (ειδικά κατά την πτερόροια), ακούς μια καρδερίνα και όπως πλέκει πετάει κάτι τσιου τσιου και ήχους απο καναρι. Αν ταιριάξει στο τραγούδι δεν είναι τόσο ενοχλητικό αλλά τις περισσότερες φορές το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο καλό στα αυτιά μας (είναι αυτό που οι καρδερινάδες ονομάζουν κράξιμο).
Καλύτερα να γίνει νέο θέμα διότι εδώ έχουμε τις χαρές του Γιάννη!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
παίρνουν φωνές απο κανάρια
Δεν ξέρω αν μπορούν και σε τι βαθμό (ρεαλιστικά) να πάρουν άλλες φωνές...
Ίσως τα πουλιά που δεν έχουν άλλα ακούσματα.. μπορεί άνετα να παρασυρθούν και να τραγουδήσουν ή να προσπαθήσουν τουλάχιστο να υιοθετήσουν φωνές από άλλα πουλιά.
Όμως ούτε εύκολο είναι αλλά ούτε επιτρεπτό από την εξέλιξη του κάθε είδους να ξεφύγει τόσο που να μας ανησυχεί δεόντως...
Κι αυτό είναι κάτι που πιστεύω πως έχει εφαρμογή σε όλα τα πουλιά που δεν έχει γενετική παρέμβαση στο DNA τους ο άνθρωπος... και έχει τον πρώτο λόγο μόνο η εξέλιξη μέσα από τους αιώνες.

Αν μάλιστα δεχτούμε απριόρι τον ισχυρισμό σου... Τότε οι καρδερίνες στη φύση πιθανόν να υιοθετούσαν ρεπερτόριο από τα υπόλοιπα πουλιά της φύσης... κάτι που ευτυχώς δεν γίνεται.

ακούς μια καρδερίνα και όπως πλέκει πετάει κάτι τσιου τσιου και ήχους απο καναρι
Παρ' ότι δεν είμαι και ο ειδικότερος στις φωνές μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως τίποτε από το τραγούδι της καρδερίνας δεν έχει αλλάξει στην εκτροφή μου.
Ίσως σε αυτό βοηθά και το γεγονός πως εναλλάξ με τις φωνές των καναρινιών ακούγονται τραγούδια από καρδερίνες τους καλοκαιρινούς μήνες στο εκτροφείο μου.
Καλύτερα να γίνει νέο θέμα διότι εδώ έχουμε τις χαρές του Γιάννη!
Η εποικοδομητική συζήτηση ακόμη και οι διαφωνίες δεν χαλούν το θέμα όταν προσφέρουν γνώσεις... και για μένα αυτές οι γνώσεις είναι επίσης μεγάλη χαρά... και ασφαλώς ως τέτοιες μπορούν να υπάρχουν και μέσα εδώ.
[automerge]1550683612[/automerge]
Γιάννη δεν φοβάσαι που θα πάρουν και κάποιες φωνές απο τα κανάρια;
Από τα παραπάνω ασφαλώς βγαίνει και η απάντηση.
Όχι.. Δε φοβάμαι καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν μάλιστα δεχτούμε απριόρι τον ισχυρισμό σου... Τότε οι καρδερίνες στη φύση πιθανόν να υιοθετούσαν ρεπερτόριο από τα υπόλοιπα πουλιά της φύσης... κάτι που ευτυχώς δεν γίνεται.

Και βέβαια οι καρδερινες στην φύση παίρνουν φωνές απο άλλα πουλιά για αυτο ακριβώς τον λόγο εάν θες να δασκαλέψεις καρδερινακια ποτέ δεν βάζεις δάσκαλο οπου έχει μεγαλώσει ελεύθερος αλλά πουλί εκτροφής που το εχεις δασκαλέψει εσυ με αλλο πουλί ή με cd κτλπ.

Παρ' ότι δεν είμαι και ο ειδικότερος στις φωνές μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως τίποτε από το τραγούδι της καρδερίνας δεν έχει αλλάξει στην εκτροφή μου.
Ίσως σε αυτό βοηθά και το γεγονός πως εναλλάξ με τις φωνές των καναρινιών ακούγονται τραγούδια από καρδερίνες τους καλοκαιρινούς μήνες στο εκτροφείο μου.

Δεν μπορώ να πω κάτι σε αυτό διότι δικό σου ο χώρος εκτροφής άρα εσύ τα ακούς και όχι εγώ (άρα πιστεύω αυτά που γράφεις) , φωνές σε άλλα εκτροφεία παρόμοια με τα δικό σου έχουν πάρει...

Η εποικοδομητική συζήτηση ακόμη και οι διαφωνίες δεν χαλούν το θέμα όταν προσφέρουν γνώσεις... και για μένα αυτές οι γνώσεις είναι επίσης μεγάλη χαρά... και ασφαλώς ως τέτοιες μπορούν να υπάρχουν και μέσα εδώ.
Δεν υπάρχει λόγος διαφωνίας, γράφω πάντα αυτά που πιστεύω βάση των δικών μου εμπειριών αλλά και άλλων εκτροφεων που έχω γνωρίσει απο κοντά και έχω δει τους χώρους εκτροφής.
 
Τα μικρά μεγαλώνουν με γρήγορους ρυθμούς μια και η μητέρα καρδερίνα συνεχώς τα τροφοδοτεί.
Η κρίσιμη ώρα για να μπουν τα δαχτυλίδια πλησιάζει.
Μια αναγνωριστική κίνηση των προθέσεων της μάνας καρδερίνας είναι και η τοποθέτηση παλιών δαχτυλιδιών στον πυθμένα της φωλιάς.
Αν η καρδερίνα τα πετάξει έξω τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
Αν όχι.. Προχωρούμε με προσοχή.
Στο video αν προσέξουμε θα δούμε τα δαχτυλίδια στον πάτο της φωλιάς (φαίνονται καθαρά στο 1:33''), τη μητέρα να τα πιάνει και να τα αφήνει αμέσως στο 0:18''
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δυστυχώς το 5 μικρό της φωλιάς δεν άντεξε τον ανταγωνισμό από τα μεγαλύτερα αδέρφια του και πέθανε.
Είχε δύο μέρες διαφορά από τα πρώτα.
 
δοκιμασε να παρεις τα αυγα
Δεν θα το κάνω στις καρδερίνες..
Το κάνω δεκαετίες με τα καναρίνια αλλά στις καρδερίνες δε θέλω.
 
Δεν θα το κάνω στις καρδερίνες..
Το κάνω δεκαετίες με τα καναρίνια αλλά στις καρδερίνες δε θέλω.

Αν δεν επαιρνες τα 4 θα αλλαζες γνωμη μαλλον Γιαννη...
 
Όχι Αντώνη.. ίδια συμπεριφορά είχα και πέρυσι που είχα ένα και μόνο ένα στη φωλιά.

Οι καρδερίνες είναι πουλιά που ήρθαν στις εκτροφές των ανθρώπων σχετικά πρόσφατα, κουβαλώντας υπέροχα φυσικά ένστικτα.
Ένστικτα που γονιδιακά κληρονόμησαν μέσα από τους αιώνες φυσικής εξέλιξης και γενετικής βελτίωσης.
Μέσα απ' αυτή την πορεία. η "φύση" διεκδικεί το τίμημά της στην εξέλιξη και στην βελτίωση του είδους.
Αν λοιπόν πρέπει να επιβιώσει ένα και μόνο ένα .. Που θα είναι και το δυνατότερο.. ας επιβιώσει μόνο αυτό.

Συμπτωματικά η φωλιά με τα τέσσερα μικρά του θέματος ανήκει στο ένα και μόνο ένα της χρονιάς που πέρασε.

Αυτά τα πουλιά λοιπόν.. Τα αφήνω στη φύση..
Αυτή ξέρει καλύτερα από μένα.. αυτή ξέρει καλύτερα από όλους μας.
Εγώ αυτό κάνω .. και όσο κι αν αμφιταλαντεύομαι και "λιγοψυχώ" επιμένω να το κάνω.
Είναι δύσκολο να το πράξουμε.. αλλά πέρα για πέρα σωστό.

Προτείνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσετε. Για να μην καταντήσουν οι καρδερίνες μας... σαν τα καναρίνια μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιάννη σέβομαι την άποψη σου (καθε εκτροφέας αποφασίζει πως θα διαχειριστεί το κουμάσι του ) αλλα τα πουλιά εκτροφής (κλουβίσια) δεν έχουν να κάνουν με την φύση αλλά με τον τρόπο διαχείρισης τους απο τον εκτροφέα, αν ήταν έτσι το πρώτο λάθος που γίνεται είναι ο τεχνητός φωτισμός...
Προσωπικά σου είπα για τα αυγά διότι ξέρω πόσο δύσκολο είναι να καταφέρουμε μια επιτυχημένη αναπαραγωγή στις καρδερίνες μας και καθε χαμός νεοσσού ή ενηλίκου πουλιού μας πονάει όλους το ίδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αντιληπτο και σεβαστό αυτο που λες Γιαννη, προσωπικα θα το διαχειριζομουν με τροπο ωστε να μην χαθει ο νεοσσος.
Δηλαδη με 2 λογια δε νομιζω οτι η απωλεια του νεοσσου προαγει τα ενστικτα ή συμβαλει στην φυση της καρδερινας.

Εξ'ορισμου νομιζω δεν μπορουμε να μιλαμε για μια φυσικη/φυσιολογικη κατασταση οταν ουσιαστικα εχουμε να κανουμε με πρωιμη εκτροφη καρδερινας στην περιπτωση σου.
 
Νομίζω οτι ο Γιάννης προσπαθεί να πει πως προτιμά να επιβιώσουν τα δυνατά πουλιά παρά αυτά που θα επιβίωναν, ενδεχομένως αριθμητικά περισσότερα, με ευρύτερες ενέργειες από τον εκτροφέα.
Εγώ έτσι το διαβάζω και μάλιστα σε αυτό το σημείο είναι που αποκτά νόημα η σύγκριση με τα καναρίνια.
Είναι ένας σεβαστός συλλογισμός και μάλιστα 100% εκτροφικός.
Είναι όμως 100% εύστοχος σαν κριτήριο; (για το ανθρώπινο είδος δεν είναι)

Εκεί που διαφωνώ με τον Γιάννη είναι που όταν θέλει να πει κάτι μπλέκει και κάτι μισοδαρβινικά.
Επίσης επειδή στην προηγούμενή μου ζωή ήμουν καρδερίνα ξέρω ότι μιμούμαι φωνές.
 
Πρώιμη μπορεί να είναι η εκτροφή.. είναι όμως σε απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον κι αυτό δεν θα πρέπει να το ξεχνάμε γιατί παρουσιάζεται ως λάθος ενώ δεν είναι.
Αν θέλετε είναι και ο "συμβιβασμός" μου σε την αναπαραγωγή μια και δεν έχω δύο εκτροφικούς χώρους ή την πολυτέλεια αναπαραγωγής μέχρι τα Χριστούγεννα για να φτάσω τα νούμερα.
Ασφαλώς και σε κάθε περίπτωση αυτός ο συμβιβασμός έχει το τίμημά του.
καθε εκτροφέας αποφασίζει πως θα διαχειριστεί το κουμάσι του
Σοφότατο! αλλά εκ των πραγμάτων συζητήσιμο.
προσωπικα θα το διαχειριζομουν με τροπο ωστε να μην χαθει ο νεοσσος.
Σέβομαι όλα όσα σκέφτεστε, όπως το ίδιο κάνετε κι εσείς... χωρίς αυτόματα αυτό να σημαίνει πως το ένα είναι λάθος και το άλλο σωστό.
Άλλος προσπαθεί αδόκιμα και με "χίλια" φάρμακα να κρατήσει ένα πουλί στη ζωή.. αυτό δεν θα το κάνω.
Θέλω να έχω υγεία στην εκτροφή μου και έχω 8-10 χρόνια να βάλω οποιοδήποτε φάρμακο στα πουλιά.. (και στις ελάχιστες φορές μόνο με συμβουλή γιατρού)
 
Θέλω να έχω υγεία στην εκτροφή μου και έχω 8-10 χρόνια να βάλω οποιοδήποτε φάρμακο στα πουλιά.. (και στις ελάχιστες φορές μόνο με συμβουλή γιατρού)

Μακαρι να συνεχισεις ετσι Γιαννη αλλα οι καρδερινες ξερεις και εσυ οτι δεν ειναι καναρινια.
Ειναι αδοκιμη μια συγκριση στα 2 ειδη κατα την γνωμη μου.
 
Συμφωνώ για την σύγκριση Αντώνη, δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδια, ούτε και τις αντιμετωπίζω το ίδιο.
Όμως και στις καρδερίνες δεν έδωσα κανένα απολύτως φάρμακο τα τελευταία χρόνια παρά τις όποιες αρχικές απώλειες και δεν σκοπεύω να το κάνω τώρα που έστρωσαν σε όλα και δεν έχω μεγάλα προβλήματα!
Δεν σας κρύβω πως περιμένω κι εσάς (@Tony Forpus @Σταμάτης κλπ) να παρακολουθήσω την εξέλιξη της δικής σας αναπαραγωγικής προσπάθειας...
 
Back
Top