Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καρδερίνας για το 2019

Η ανάγκη για ξεμούδιασμα οδηγεί τη θηλυκή καρδερίνα σε μια μικρής χρονικής διάρκειας βόλτα στον κλωβό. Βλέποντας το video θα παρατηρήσουμε πως δεν ασχολείται καθόλου με το φαγητό.
Αυτό το έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου το αρσενικό που αδιάκοπα της μεταφέρει την τροφή. (την ταΐζει συνέχεια)
Η επίσκεψη της αρσενικής καρδερίνας στη φωλιά για έλεγχο αποδεικνύει περίτρανα πως τα πουλιά που είναι εκτροφής συμπεριφέρονται άψογα σε θηλυκά, μικρά και φωλιές.
Οι κίνδυνοι βανδαλισμού των αυγών από την αρσενική καρδερίνα τουλάχιστο για το συγκεκριμένο ζευγάρι απουσιάζουν.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Στη φωλιά υπάρχουν 5 αυγά που δεν τα "τράβηξα", αλλά άφησα τη φύση να ενεργήσει όπως προστάζει η εξέλιξη αυτού του είδους...
Ασφαλώς δεν έχω κάνει ωοσκόπηση γιατί δεν κρίθηκε απαραίτητη. Για μένα αρκούν όσα είδα και όσα όμορφα εξακολουθώ και βλέπω.
Σε λίγες μέρες ελπίζω να μπορέσω να καταγράψω τα μικρά στη φωλιά και την συμπεριφορά των γονιών τους.
Η συνέχεια υποψιάζομαι πως θα είναι εκπληκτική ως θαύμα της φύσης
 
Τώρα εγώ τι να πω. Καταρχάς είναι σίγουρο πως θα έχεις επιτυχία από αυτό το ζευγάρι 100/100.Φανταζωμαι τον ενθουσιασμό σου Γιάννη... Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια! Και εις ανώτερα!
 
Θαυμάσια! Φερέλπιδη, ενθαρρυντική και όμορφη η ροή της αναπαραγωγής τους! Εύχομαι να συνεχιστούν με αυτόν τον ρυθμό τα πράγματα για εκείνο και για όλα τα ζευγάρια σας!
 
Θαυμασια κυριε Γιαννη, αντε με το καλο να παιρνουμε και εμεις, στα 3 ζευγαρια μου δεν εχω δει καποιο σημαδι ακομα, σε κανα μηνα θα αρχισω και την προετοιμασια, και βλεπουμε. Απο τον καιρο που ξεκινησα να διαβαζω για τις καρδερινες ελεγαν οτι η καρδερινα ειναι ετοιμη, μονο οταν αρχισει η μυτη της να ασπριζει, βλεποντας τα δικα μου πέρυσι, και τα δικα σας τωρα, κατι τετοιο δεν πρεπει να ισχυει.
 
Απο τον καιρο που ξεκινησα να διαβαζω για τις καρδερινες ελεγαν οτι η καρδερινα ειναι ετοιμη, μονο οταν αρχισει η μυτη της να ασπριζει
Δεν υπάρχουν κανόνες απαράβατοι.
Αυτό που έγραψες το ξέρω, το έχω ακούσει και το έχω διαβάσει πολλές φορές και σε πολλά σημεία.
Λογικά έχει βάση και στην ουσία έχει αποδειχτεί.
Όμως για τα πουλιά που έχουν γεννηθεί από γονείς, παππούδες κλπ μέσα σε εκτροφή λίγο πολύ τα πράγματα διαφοροποιούνται.
Χρειάστηκα περισσότερα από 4 χρόνια για να μπορώ να έχω νωρίτερα από το "φυσιολογικό" αναπαραγωγή στις καρδερίνες.
Και μάλιστα δεν έχω τα ίδια ευχάριστα (εύχομαι) αποτελέσματα σε όλα τα ζευγάρια μου.
Εύχομαι σταδιακά να φτάσω σε πολύ ήρεμα πουλιά.. ακόμη κι αν χρειαστεί να παλεύω για δεκαετίες.
 
Κάτι όμορφο έχει ξεκινήσει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ανέστη είναι δύσκολο να ξεκινήσουν τόσο νωρίς χωρίς συνέπειες.
Απλά θεωρώ πως ο χώρος και οι συνθήκες που έχω διαμορφώσει εκεί μέσα βοηθούν αφάνταστα να δημιουργηθεί η "άνοιξη" που είναι προαπαιτούμενο για την αναπαραγωγή τους.
Να σου ζήσουν Γιάννη!
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
 
Τα θερμά μου συγχαρητήρια κύριε Γιάννη! Καλώς τα δεχτήκατε, με το καλό στο κλαρί και να εκκολαφθούν και τα υπόλοιπα! Αξιοσημείωτο το πόσο στοργικοί και προστατευτικοί είναι οι γονείς τους! Τα τρυφερά και συγκινητικά στιγμιότυπα που βιώνετε είναι η υπέρτατη ανταμοιβή του κόπου, του χρόνου και της προσπάθειας που καταβάλετε! Καλή συνέχεια!✌
 
@misalouris Υπέροχο βίντεο, υπέροχες στιγμές, με το καλό και στα υπόλοιπα ζευγάρια σας.
Η χρονική στιγμή της αναπαραγωγής εξυπηρετεί κάποιο συγκεκριμένο σκοπό ή στόχο;
 
@misalouris
Η χρονική στιγμή της αναπαραγωγής εξυπηρετεί κάποιο συγκεκριμένο σκοπό ή στόχο;
Πολλούς και αρκετά σοβαρούς λόγους που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αγνοούνται... στις εσωτερικές εκτροφές.
Κυριότερο όμως που με αφορά και προσωπικά είναι πως πρέπει το Μάιο πρέπει να μην έχω πολλά - πολλά με τα πουλιά λόγω "extra" αναγκών της εργασίας μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πανεμορφες εικονες κυριε Γιαννη, ανυπομονώ και εγω να τις ξαναδω στα δικα μου, αλλα και στα νεα μου ζευγαρια, καλο ειναι να τονισουμε και τι συνέπειες υπαρχουν για τα γεννητουρια τοσο νωρις, ετσι ωστε οι νεοι και απειροι εκτροφεις σαν εμενα, που εχουμε ζευγαρια μεσα σε σπιτι, μην τρεξουμε για προετοιμασια απο μεσα Φλεβαρη.Αν θυμαμαι καλα και ας με διορθωσει καποιος, η καρδερινα ειναι ετοιμη αναπαραγωγικα στους 7 μηνες, δηλαδη αν τα μωρα σας που ταιζονται σημερα βρισκοταν στην Κυπρο, και ειδικα στη Παφο που ειμαι εγω, που εχουμε 35 βαθμους αρχες Οκτώβρη, τοτε θα προλαβαιναν στην ιδια χρονια να γινουν και γονεις. Το δικο μου ζευγαρι πρωτη γεννα Ιουλιο (4 αυγα, 3 μωρα που ζουν, και σταματησαν τις γεννες αρχες Σεπτεμβρη, ασπορες η νεκρα έμβρυα. )
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ευχαριστώ πολύ Τάσο...
Αντεύχομαι σε καλύτερα αποτελέσματα στη δική σου εκτροφή.
καλο ειναι να τονισουμε και τι συνέπειες υπαρχουν για τα γεννητουρια τοσο νωρις
Σωστά. το δικό μου "νωρίς" πρέπει να αποφεύγεται... ειδικά στις περιπτώσεις που οι εκτροφείς δεν έχουν απόλυτο έλεγχο στις συνθήκες του χώρου ή δεν υπάρχουν όλα από όσα απαιτούνται (χωρίς εκπτώσεις) για να δημιουργηθεί ρεαλιστικά η "άνοιξη" στο εκτροφείο τους.
και σταματησαν τις γεννες αρχες Σεπτεμβρη
Το δικό σου όμως "αργά" είναι νομίζω και επικίνδυνο...
Είτε γιατί έχεις αναπαραγωγή και πτερόρροια μαζί.. είτε γιατί περνούν πτερόρροια το Νοέμβριο μια και τον Οκτώβρη θα υπάρχουν μικρά...

Γενικά όμως... σα φαινόμενο η αναπαραγωγή της καρδερίνας αυτή την εποχή είναι εξαιρετικά σπάνιο... ειδικά στην πατρίδα μας γιατί από όσα γνωρίζω υπάρχουν ελάχιστες εκτροφές με τον "σωστό" και απαραίτητο εξοπλισμό για να πετύχουν κάτι παρόμοιο... αλλά και γιατί αυτά τα δύσκολα πουλιά ακολουθούν τους δικούς τους κανόνες.

Για τις εξωτερικές αναπαραγωγικές προσπάθειες δεν υπάρχει θέμα.. ο καιρός και οι καρδερίνες αποφασίζουν για όλα.
Αν θυμαμαι καλα και ας με διορθωσει καποιος, η καρδερινα ειναι ετοιμη αναπαραγωγικα στους 7 μηνες,
Για την ηλικία τώρα που ενηλικιώνεται η καρδερίνα θα μου επιτρέψεις να έχω αντιρρήσεις.
Δεν ξέρω που το διάβασες (θα με ενδιέφερε να το δω) αλλά δεν έχω διαβάσει και δεν γνωρίζω καμία καταγραφή για γέννα αυγών σε καρδερίνες πριν μπουν στον ένατο μήνα της ζωής τους.
Προσωπικά δεν έχω έχω δει ούτε ένα αυγό (γόνιμο ή μη) στις καρδερίνες μου πριν ολοκληρωθεί ο δέκατος μήνας της ζωής τους ή να γεννήσει αυγό κάποιο "παλιό" θηλυκό πριν περάσουν δέκα μήνες από τη μέρα που γέννησε το τελευταίο αυγό την προηγούμενη χρονιά.
ειδικα στη Παφο που ειμαι εγω, που εχουμε 35 βαθμους αρχες Οκτώβρη, τοτε θα προλαβαιναν στην ιδια χρονια να γινουν και γονεις.
Ασφαλώς και όχι. Με την ίδια λογική στην Αίγυπτο ή πιο κάτω που έχει πιο πολύ ζέστη να βγάλουν και παραπάνω.
Υπάρχει ασφαλιστική δικλείδα (το οριοθετώ στο δεκάμηνο) που δεν επιτρέπει την νέα γέννα αυγών πριν ολοκληρωθεί και ο βιολογικός κύκλος ενός πτηνού.
Και ο ετήσιος βιολογικός κύκλος περιλαμβάνει την ξεκούραση μετά την αναπαραγωγή, την πτερόρροια, την προετοιμασία που γίνεται το φθινόπωρο για να είναι έτοιμα για το "χειμώνα" και τέλος το "χειμώνα" ώστε να γίνει αισθητός ο ερχομός της άνοιξης που θα διεγείρει τα αναπαραγωγικά ένστικτα των πουλιών.
[automerge]1550583209[/automerge]
Ευτυχώς η φύση έχει πάρει μέτρα προστασίας των "παιδιών" της
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιάννη ως υπερασχετος με τις καρδερίνες, μηπως θα μπορούσες να μου πεις για το τι αποτέλεσμα θα είχε αν ξαφνικά χάνονταν ο ένας από τους 2 γονείς; Θα κατάφερνε ο άλλος να μεγαλώσει τα μικρά ή θα τα εγκατέλειπε;
 
Το αποτέλεσμα αν χαθεί ο πατέρας δεν θα επηρεαστεί εκτός ίσως από την υπερ-κόπωση της μητέρας.
Αν πεθάνει η μητέρα τα μικρά σε αυτή την ηλικία είναι καταδικασμένα να πεθάνουν. Σε αυτή την περίπτωση μια παραμάνα ίσως να έδινε τη λύση... αλλά κι αυτό όχι στα σίγουρα.
Αν τώρα ήταν δύο περίπου εβδομάδων θα μπορούσαν ίσως να μεγαλώσουν αν ο πατέρας τα τάιζε... αλλά και πάλι. μια παραμάνα θα τα έσωζε.
 
update
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top