Αναπαραγωγή Παρουσιάζω την αναπαραγωγή καρδερίνας για το 2019

Γεια σου Γιαννη.. Εγω που δεν εχω τις δικες σου ανεσεις στον χωρο μου,τι πρεπει να κανω για πυρωσει ο αρσενικος μου;Φετος ειναι η 2τερη χρονια που τα εχω μαζι.
[automerge]1551117932[/automerge]
Γιαννη πεζει ρολο που τα δινω συχρονος φυτρα στην αυγοτροφη και αγριαδα χωριστα {λογο που ειναι πρασινδα και τα 2}?
 
τι πρεπει να κανω για πυρωσει ο αρσενικος μου;
Να δείξεις υπομονή και να μη βιαστείς.
Θα ετοιμαστεί και θα τα κάνει όλα όπως πρέπει.
 
Μπράβο Γιάννη για τις προσπάθειες σου και για την προώθηση μιας συγκεκριμένης ορνιθοκουλτουρας στη διαχείριση της καρδερίνας με όσο το δυνατόν φυσικό τρόπο.
 
Προσπαθώ Νώντα να έχω τη χαρά της αναπαραγωγής στα ωδικά μου έστω και με τέτοιους συμβιβασμούς γιατί όπως έγρψα λόγω εργασίας θα ήταν αδύνατο να γίνει σε άλλη περίοδο ή κατάσταση όπως πρέπει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@misalouris για φέτος δύσκολα τα πράγματα με τις καρδερίνες, ένα ζευγαράκι μόνο και βλέπουμε (θα αρκεστώ στα δικά σας αποτελέσματα και στο τραγούδι των αρσενικών μου καθώς δεν βρέθηκαν τα θηλυκά που θα έβαζα). Το project μου είναι η Αναπαραγωγή Φανέτων απο του χρόνου (Με έχει κερδίσει αυτό το πουλί ).
[automerge]1551269416[/automerge]
Δεν μετάνιωσα που χάρισα τόσα εκτροφής καρδερινάκια διότι έμαθα ποιοι είναι οι φίλοι μου όταν έψαχνα να βρω πάλι... 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ακόμη και ένα ζευγάρι καρδερίνες μπορεί να αποδειχτεί αρκετό...
Για τα υπόλοιπα με τους "φίλους".. εύχομαι να σε "πόνεσαν" λίγο και όχι τόσο πολύ όσο φαντάζομαι.
Επίσης εύχομαι τα φανετάκια σου... Να σε αποζημιώσουν και να σε κάνουν να αισθανθείς πολλές και όμορφες χαρές.
 
Ας απολαύσουμε το τραγούδι από τις καρδερίνες μου τη μέρα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αλλά και λίγο πριν πάμε για ύπνο που συνήθως τα πουλιά είναι ασταμάτητα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ίσως κουνάει λίγο περισσότερο το "καράβι" αλλά η ουσία που είναι το τραγούδι δεν αλλάζει.
Υπέροχο και συνάμα μαγευτικό.
Ψέματα;
 
Το κελάηδισμα της καρδερίνας μου είναι πάντα μοναδικό και όπως εύστοχα το θέσατε, μαγικό! Ευφραίνονται τα αυτιά μου στο άκουσμα τους! Απολαυστικές αυτές οι στιγμές του εκτροφείου σας και χαιρόμαστε να τα ζούμε και εμείς διαδικτυακά!
 
Αύριο πάλι στο "σούρουπο" θα στήσω στο τρίποδο την κάμερα και τα προσπαθήσω να κάνω λήψη χωρίς τόσο κούνημα.
Βλέπετε για την απόσταση ασφαλείας. Το κούνημα από τα χέρια είναι αναπόφευκτο.
 
Ασφαλώς και δε με πειράζει.
Έχω την πολυτέλεια να τις ακούω στη φύση να ανταγωνίζονται τις δικές μου την άνοιξη και το καλοκαίρι.
Μάλιστα πέρυσι ένα ζευγάρι καρδερίνες έκανε φωλιά σε ένα κοντινό δέντρο αλλά παρά τις προσπάθειες ποτέ δεν κατάφερα να εντοπίσω τη φωλιά.. ήταν απίθανα ψηλά, αρκετά μακριά για μένα και μέσα στις φούντες από το δέντρο.
Άκουγα όμως απίθανα τραγούδια... ειδικά μετά τις 4-5 το απόγευμα.. είχαν ρεσιτάλ.
Εύχομαι και παρακαλώ να συνεχίσουν να είναι εκεί ελεύθερες και να τραγουδούν καλύτερα από όλες τις άλλες στη γη.
 
Μαλινουα είναι αυτό κοντά στην κάμερα και κλέβει την παράσταση; :D
Για τα ακούσματα που έχουν μια χαρά τα πάνε τα πουλάκια, πολυπλοκότητα στο τραγούδι θα έρθει αργότερα έτσι και αλλιώς για την σύντροφο τους τραγουδάνε που δεν μπορεί να τους ξεφύγει 😉
Εγώ θα διάλεγα ενα πουλί που το τραγούδι του είναι στα γούστα μου (μετά την αναπαραγωγή) θα το έβαζα σε ατομικό κλουβί και θα το δασκάλευα έτσι ώστε να είχα ένα πολύ καλό δάσκαλο για τα μωρά. Πάντως μια χαρά τα πάνε!
 
Χαίρομαι Σταμάτη που σου 'άρεσε το τραγούδι τους.
Πάντα κρατώ ένα με δύο αρσενικά παρέα μου ακόμη και στις διακοπές στο "εξοχικό". Τώρα αν είναι καλό το τραγούδι τους.. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις. Αυτό που ακούω .. Το λατρεύω. Πιθανόν να εμπλουτίζεται από το τραγούδι των άγριων που φωλιάζουν κοντά μας και να γίνεται ομορφότερο.
Κάποιες φορές τις βλέπω να πλησιάζουν αρκετά στα κλουβιά και να ανταλλάσσουν "φιλοφρονήσεις". Ξέρω πως τα άγρια αρσενικά δε θέλουν πολλά πολλά στις περιοχές τους
 
Το είχα υποσχεθεί... και σας το ανεβάζω
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πως σας φαίνεται;
Σας αρέσει;
Εγώ δεν σας κρύβω πως καθυστερώ να φύγω και περιμένω πρώτα να "κοιμηθεί" για να μη χάσω τις νότες.
Παρά τα καναρίνια και τις αγριοφωνάρες τους.. Ο τύπος καλά το πάει το τραγούδι του.
 
Back
Top