Αναπαραγωγή Πειράζει που δεν έχω βάλει τσόχα στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ρε παιδια εδω και δυο μερες η θυληκια δεν την εχω δει να σηκωνεται.υπαρχει περιπτωση να εχει κατι;τρωει αραγε;ειναι ολο στην φωλια καθυσμενη... Να την σηκωσω εγω λιγο με το χερι μου;ισως βεβαια να το κανει την ωρα που λειπω...
 
ρε παιδια εδω και δυο μερες η θυληκια δεν την εχω δει να σηκωνεται.υπαρχει περιπτωση να εχει κατι;τρωει αραγε;ειναι ολο στην φωλια καθυσμενη... Να την σηκωσω εγω λιγο με το χερι μου;ισως βεβαια να το κανει την ωρα που λειπω...
Να την αφήσεις χωρίς καμία παρέμβαση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
δεν το ηξερα.. Παντως δεν εκανε 5ο αυγο.. Εκανε 4 και 3 στην φωλια. Αν υποθεσω οτι το 1ο ισως να ειναι ασπορο τα αλλα 2 ειναι λογικα καλα...

και η αγωνια συνεχιζεται απο μερος μου..
 
@toykaki , Σταύρο να σου ευχηθώ καλή συνέχεια και να μην ξεχνάς '' Δεν ενοχλούμε το ζευγάρι '' - Άφησε την φύση να κάνει την δουλειά της. Σε λίγες μέρες θα απολαμβάνεις τους νεοσσούς στο κλαρί.
 
Ευχαριστω φιλε @theodr Αλλα εχω ακομα μερες.. Να ρωτησω κατι αλλο..η θυλικια οσο καθετε στην φωλια ''κελαιδαει'' οχι συνεχεια αλλα αρκετες φορες την μερα.. Το κανει σε ολους αυτο;
 
Κελαηδαει "κανονικα" ή κανει τσιπ τσιπ τσιπ και παει ο αρσενικος; Εμενα ετσι εκανε η δικη μου, και πηγαινε ο αντρας της και την ταιζε.
 
εμενα δεν παει ειναι βαρβατος.. Ετσι τσιπ τσιπ και καμια φορα τις ξεφευγει και λιγο... Εγω απο οσο παρατηρησα δεν παει.. Αλλα και αυτη δεν σηκωνεται.. Και ανυσηχω μοιπως δεν τρωει; Τι να κάνω;να την ενοχλησω λιγο;
 
@Myra ειναι σωστος αντρς. Οχι ρεμαλι 😉 :) εν τελ σηκωθηκε αλλα παρατηρησα τα αυγα ηταν τερμα κατω δηλαδη πιο κατω απο την κλωστη σχεδον τεσπα ξανα εκανα την φωλια ετσι με το χερι και εβαλα παλι τα αυγα στην μεση, εδω τελικα θα μου χρειαζοταν η τσωχα. Τωρα που δεν εχω τι να κάνω;να τα παρακολουθω καθε μερα;τωρα εφτιαξα ετσι με το χερι την φωλια και τις τα εβαλα παλι στην μεση
 
😀... Εννοω οτι ειχε την κλωστη επειδη ισως (εβαλα πολυ απο οτι βλεπω στις φωτο των αλλων).. Και την μαζεψε την κλωστη στην μια πλευρα και μετα ειχε τα αυγα σχεδον στον πατω τις φωλιας και εβγαλα λιγο τα αυγα με προσοχη και εφτιαξα λιγο την φωλια και τα εβαλα στην μεση παλι.. Αν και θα τα ξανακουνησ
 
αυτο το θεμα το ειχα και εγω καποτε αλλα τα πιαδια του pb με συμβουλεψαν να βαλω τσοχα και τελικα ελησα το προβλημα μια για παντα, μηπως αφου την ενοχλης τοσες πολες φορες καλυτερα η τελευταια ενοχληση θα ηταν να βαλεις τσοχα τωρα. Ας μας πουν και τα παιδια εδω που ειναι πιο εμπειρα 😎
 
ναι θα περιμενω να μου πουν.. Αν ειναι να βαλω τσωχα θα βγαλω την κλωστη;η οχι απλα απο κατω;
 
Βάλε τσόχα. Άσε τα πουλιά ήσυχα.
 
ναι θα περιμενω να μου πουν.. Αν ειναι να βαλω τσωχα θα βγαλω την κλωστη;η οχι απλα απο κατω;
μην αγχωνεσαι ασε τα πουλια να κανουν την δουλεια τους και ακου πιστα τις συμβουλες των εμπειρων απο το πετμερντ.. Απο οτι ειδα σου εχουν πει αρκετα... Οι καναρες -μανες 3ερουν ακριβως τι κανουν... Εμενα προχτες μου εκανε το πρωτο αυγο εκτος φωλιας βεβαιως εσπασε εκει τρελα8ηκα δν το κρυβω.. Ακουσα τις συμβουλες των παιδιων και σμρ εχει 2 νεα αυγα στην φωλια και κλωσσαει ασταματητα και την ταιζει ο αρσενικος και οταν βγαινει να 3εμουδιασει κλωσσαει αυτος τα αυγα.. Αστα μονα τους 3ερουν απο την στιγμη που ζευγαρωσαν, εκαναν φωλια, γεννησαν τα πουλια ειναι μια χαρα και ξερουν τι κανουν οσο παρεμαβαινουμε εμεις σε αυτην την περιοδο χειροτερα κανουμε τα πραγματα οχι καλυτερα.. Να επεμβεις μονο οταν δεις κατι να 3εφευγει που για μενα πιστευω οτι ολα βαινουν ρολοι
 
Back
Top