Διατροφή Περίεργη τροφή, με εξαπάτησαν;

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Χρονια πολλα σε ολους.:DΠριν λιγες μερες πηγα σε ενα pet shop και μου εδωσε τροφη για Lovebird. Ειχε μεσα τα συνηθισμενα σπορακια και κατι το περιεργο καλαμποκι,corn flakes, σιταρι κατι σαν πρασινο παξιμαδακι σε μεγαθως ενος κερματος τςν 0,50ε και πολλους και μεγαλους ηλιοσπορους. Οπως μου ειπε αυτη η τροφη ηταν ετσι καθως δεν ειχε καποια αχρηστα στοιχεια που εχουν οι αλλες με αποτελεσμα να ειναι και πιο φτηνη. Εμενα μου φανηκε σαν αυτη που ειχαν τα χαμστερακια μου🙄 αλλα μου ειπε οτι τα τρωνε και τα παπαγαλακια αν και κολλησε εκει λιγο. Τα πουλια μου ομως ψαχνοντας τα σπορακια χυνουν ολη την τροφη. Καθε 5΄βλεπω, επισης, το νερο τους να ειναι γεματο με φαγητο(καλαμποκι, αυτα τα πρ. Παξιμαδακια). Τα παρατηρησα και ειδα οτι η θυληκια τα βουτα μεσα. Ετσι το νερο βρομιζει και αναγκαζομαι καθε τρεις και λιγο να το αλλαζω! Μαλλον με εξαπατησε😡! Μηπως να τους επαιρνα αλλη τροφη την κανονικη; Μηπως ευθυνεται και για τις πρασινες και υγρες κουτσουλιες της θυλυκιας αυτη η τροφη;
 
Γιατι δεν παιρνεις μια συσκευασμενη τροφη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;Υπαρχουν πολλες συσκευασμενες τροφες για Lovebirds. Εγω παιρνω συσκευασμενη τροφη απο πετ σιτι.
Αυτη η τροφη μου φαινεται καπως...😕
 
Κωνσταντίνε η τροφή δεν είναι για Lovebirds πακεταρισμένη; Kαι για τις κουτσουλιές όσο είναι νωρίς, μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες; Έμπειρα μέλη θα σου δώσουν σχετικά άρθρα να διαβάσεις και θα σε ενημερώσουν!
 
Οι τροφες οπως οι κροκετες συνηθως χρωματιζουν τις κουτσουλιες οταν καταναλωσουν αρκετη ποσοτητα. Αλλα τροφη για χαμστερακια να τη δινεις σε πουλια, δεν ειναι σωστο. Στο νερο τα βουτανε για να τα μαλακωσουνε και να τα φανε. Τη Δευτερα νομιζω πως πρεπει να πας και να αγορασεις συσκευασμενη επωνυμη τροφη για Lovebirds. Δεν ταιζουμε τα φθηνοτερα πραγματα στα πουλια μας οπως δε θα τα διναμε σε κανεναν της οικογενειας μας. :)
 
Ανεστη εχεις απολυτο δικιο. Να σου πω την αληθεια δεν με εννοιαξε η τιμη.Αυτο μου εδωσε αυτο πηρα.Αλλα το παραδεχομαι κινηθικα επιπολεα!
 
Μαρια η τροφη δεν ηταν πακεταρισμενη! Αναμειξε απο διαφορετικα σακουλακια με αλλες τροφες το καθενα την τροφη που μου δωσε! Οταν λες να ανεβασω φωτογραφιες εννοεις φωτ. απο τις κουτσουλιες;
 
Με δεδομένο ότι η τροφή είναι χάλια (μάλλον για χάμστερ) και αν το θυλικό που λες είναι αυτό που πήγες στο πτηνιατρο https://community.petbirds.gr/threads/Πτώση-φτερών-ή-κάτι-άλλο.9050/ και επειδή η διάροια συνεχίζεται θα πρότεινα συσκευασμένη επώνυμη τροφή, να αφαιρέσεις ότι έξτρα δίνεις (αυγοτροφή, στικς, πρασινα, μήλο κτλ) και μια εβδομάδα χορήγηση μόνο σπόρων. Επιπρόσθετα κάρβουνο στη τροφή για τη διάρροια (υπάρχει στα πετ σε διάφορες συσκευασίες) και πολυβιταμίνες στο νερό για ενίσχυση ανοσοποιητικού συστήματος, σύμφωνα με τις οδηγίες. Ενοείται ζεστό ήσυχο περιβάλλον κοντά σε ηλιακό φως (όσο υπάρχει) και μακρυά από καλοριφέρ.
 
Να σαι καλα ρε Κωστα σε ευχαριστω! 🙂Με καλυψες εντελως!:DΦρυγανια που μου πε κι ο γιατρος να της δινω;Επιτρεπεται σικαλεως;

Ευχαριστω!
 
Μαρια η τροφη δεν ηταν πακεταρισμενη! Αναμειξε απο διαφορετικα σακουλακια με αλλες τροφες το καθενα την τροφη που μου δωσε! Οταν λες να ανεβασω φωτογραφιες εννοεις φωτ. απο τις κουτσουλιες;
Ακριβώς, ανέβασε αυτή που σε ανησυχεί και θα σου παραθέσουν τα μέλη που ξέρουν το σχετικό άρθρο του ΚΥKLOS, να συγκρίνεις αν αν αντιστοιχεί σε κάποια πάθηση, όσο είναι νωρίς!
 
Η φρυγανιά θα μαζέψει τα υγρά και δε βλέπω λόγω να μη δώσεις (σικάλεως ή όχι δεν ξέρω). Άλλωστε αυτό σου είπε και ο πτηνίατρος. Εάν σε 2-3 μέρες δε σταματήσει η διάροια πιστεύω ότι πρέπει να επισκευτείς πάλι το πτηνίατρο. Για τις κουστουλιές βάλε χαρτί κουζίνας λευκό και τσέκαρε με αυτές τις φωτό
kiklos.info/kot-check.html
 
"... Και μακρυά από καλοριφέρ." Σε αυτη τη φραση του Κωστα εννοει το πουλι μακρυα απο καλοριφερ η' την τροφη; Και εαν εννοει το πουλι, σημαινει οτι δεν κανει να ειναι γενικα διπλα σε καλοριφερ; Εγω τον ειχα συνεχεια... Λετε...
 
(δεν... λεω...)Αλλα δεν κανει Γιαννη να βρισκεται κοντα στο καλοριφερ το κλουβι με το πουλακι. Θα πρεπει ο χωρος που βρισκεται να εχει οσο το δυνατον πιο σταθερη θερμοκρασια. (περιπου στους 20-22 βαθμους κελσιου)
 
Back
Top