Ασθένειες Περιστέρι με μάτι κλειστό, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dalice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dalice

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
γλυφαδα
Καλησπερα

Έχει το περιστερι μου κλειστό το μάτι ξαφνικά χωρίς αίμα εξωτερικα

Καμία ιδέα τι να κάνω;

Δεν ξέρω μήπως τον χτυπησε με το πόδι ο σκύλος μου

Τι μπορώ να κάνω δείχνει πόνο
 

Συνημμένα

  • FD8E2128-FAB2-4290-B922-EC3B45B54C4E.webp
    FD8E2128-FAB2-4290-B922-EC3B45B54C4E.webp
    92,2 KB · Προβολές: 15
Να υποθέσω ότι τώρα θα κοιμάται, αν και δεν είχα τίποτα ιδιαίτερο να σου πω, πέραν του να του έριχνες λίγο νεράκι ή χαμομηλόνερο μαλακά. Ίσως αύριο το πρωί που θα είναι ξύπνιο κι αναλόγως πως είναι.
Αν θέλεις γράψε μας αύριο την εξέλιξη.
Καλή Ανάρρωση εύχομαι.
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο απ΄το να πάρεις ένα κολύριο να του βάζεις . Υπάρχουν ειδικά για περιστέρια αλλά και ανθρώπινα κάνουν μια χαρά . Το πρόβλημα είναι πως το κλειστό μάτι είναι σύμπτωμα μιας ασθένειας σοβαρής , της ορνίθωσης . Δεν είναι χτυπημένο παρά μόνο κλειστό και πολλές φορές με τσίμπλα . Εάν μπορείς να το δει κάποιος γιατρός ; διαφορετικά δώσε του κάτι προληπτικά . Συνήθως τα φάρμακα είναι δοξυκυκλίνη και γενικά σκευάσματα με πρώτο συνθετικό ornithom.... καλή συνέχεια .
 
Καλησπερα. Το μάτι το κρατάει μόνιμα κλειστό η το ανοιγοκλείνει καθόλου??
Σκέφτομαι ότι αν το ανοιγοκλείνει μήπως κάποια τρίχα απο το σκυλο έχει μπει στο μάτι του.
Αλλά αυτό θα το καταλάβεις αν ανοίξει λίγο το ματάκι του και μπορέσεις να δεις προσεκτικα.
 
Καλησπέρα
Ευτυχως το πήγαμε στο κτηνιατρικό κέντρο ελληνικού και μας έδωσε κολλύριο τύπου torbex και ένα φάρμακο από το στομα
Δεν έχει πάθει ζημιά μεγάλη αν και έχει χάσει υγρό από το μάτι αλλά μας είπε αναπλάθεται
Θα τον πάμε πάλι σε 10 μέρες
Αλλά έχει αρχίσει να το ανοίγει ευτυχως αν και ακόμα ποναει
Και έχει χτύπημα στο πάνω μέρος
[automerge]1675207279[/automerge]
Σήμερα μας έδωσε ένας φίλος ένα θηλυκό περιστερι αλλά μόλις το είδε άρχισε να το χτυπάει με μανία με το ραμφος του
Τελικά τα χωρίσαμε
Ξέρει κανείς πως γνωρίζονται τα περιστέρια;
Δεν έχουμε περιστερώνα αλλά την ημέρα τον έχω ελεύθερο στο μπαλκόνι και το βράδι σε κλουβί παπαγάλου
 
Ευτυχώς, τουλάχιστον δεν έχασε το μάτι του.
Το φάρμακο από το στόμα, είναι για ποιον λόγο; Ξέρεις τη μάρκα; Το έδωσε ο γιατρός άπαξ ή θα το δίνεις κι εσύ για κάποιες ημέρες;

Για το νέο περιστέρι....συνήθως εδώ προτείνουμε καραντίνα 40 ημερών για νεοεισερχόμενα πτηνά, ώστε να μειώσουμε το ρίσκο να κολλήσουν κάτι που μπορεί να φέρουν. Αν θέλεις διάβασε σχετικά
Όσον αφορά στη γνωριμία, ίσως ο Γιάννης, @gianniskilkis να ξέρει να μας πει.
 
Μας έδωσε metacam την φλεγμονή και τον πόνο μια σταγόνα κάθε μέρα 3-4 μέρες
torbex κάθε 12 ώρες μια σταγόνα
 
Καλημέρα ... προφανώς ο γιατρός έκανε συνδυασμό όσων είπα . Κολλύριο και κάποιο φάρμακο για τις πνευμονικές αρρώστιες . Μακάρι ν α τελειώσεις γρήγορα με αυτή την περιπέτεια. Τώρα τα περιστέρια τσιμπάν το κεφάλι στο θηλυκό όταν του την ¨πέφτουν¨ όπως θα λέγαμε στο ανθρώπινο . Γενικά όμως δεν είναι επικίνδυνα στο ζευγάρωμα . Μερικά είναι πιο έντονα και απλά τώρα αυτός δεν αισθάνεται καλά και γίνεται άγαρμπος .
 
Καλησπέρα
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
Έχει σχέση που το θηλυκό που μου έδωσαν είναι ράτσα ενώ το δικό μου του δρόμου τα μαύρα ;
Το θηλυκό είναι του ουζμπεκισταν άσπρο με περίεργο Ράμφος
 
Back
Top