Γενικά Ποιος έχει διάθεση να σώσει ένα (μάλλον) καρδερινοκάναρο;

Καλή η προσπάθεια αλλά αποτυχία. Δεν αναδεικνύεις τα καλή της. Ξαναπροσπαθησε με ήλιο.
Όταν ήταν σε κλουβί,το έβαζα κατα μήκος, καθόμουν απο την μιά και την "στρίμωχνα" με τον φακό απο την άλλη.
Τώρα πια δεν μπορώ να την κοροιδέψω έτσι.
Θα ξαναδοκιμάσω βέβαια, απλά θέλω παρακάλια και υπονοούμενα!:D
 
Ευχαριστώ πολύ!
Σύμπτωση σήμερα την μετακίνησα, τσέκαρα την κοιλιά και έκοψα κανένα νύχι.
Συνοπτικά να τα πω, φοβάμαι ακόμα διότι τρώει μόνο λιπαρούς σπόρους, ασπούρι με τίποτα, αυγοτροφή-σκουλήκι ποτέ, λαχανικά σχεδόν ποτέ, αυγό σκέτο αν είμαι τυχερός μερικές τσιμπιές. Προσαρμόζω το μείγμα σε θεωρητικά καλους λιπαρούς σπόρους. Έχει λίπος σε φυσιολογικά επίπεδα και δεν φαίνεται τίποτα άσχημο στο στομάχι. Είμαι περίεργος να δω φέτος αν θα κατεβάσει αβγά και πως θα το αντιμετωπίσω.

Nenkeren Φίλιππε αυτή τη γραβάτα ψάχναμε τόσο καιρό;
kostas karderines Κώστα γνωρίζεις αυτό το λένε και στα καρδερινοκάναρα γραβάτα; Αν ναι, προϋποθέτει κάτι για την καρδερίνα γεννήτορα; Το ξέρω άκυρη ερώτηση αλλά σκάλωσα.

Που την είδατε την κουκλίτσα, ένα χρόνο πριν; 😛 Θέλουμε καινούριες φωτο.
Αμάν εσύ,έβγαλα την Ρόζα προχθές, βολέψου!
Αύριο, δεσμεύομαι!
 
kostas karderines Κώστα γνωρίζεις αυτό το λένε και στα καρδερινοκάναρα γραβάτα; Αν ναι, προϋποθέτει κάτι για την καρδερίνα γεννήτορα;
Δημήτρη, ναι αυτή η λευκή γραμμή λέγεται γραβάτα! Υπάρχει περίπτωση χωρίς να ειναι κάτι σιγουρο ότι το αρσενικό που μπήκε ζευγάρι με την κανάρα να ήταν καρδερινα με ασιανισμο. Αν ήταν ζευγάρι καρδερίνες θα σου έλεγα με σιγουριά ότι πράγματι πρόκειται για ασιανικο πουλί!
 
Φίλιππε αυτή τη γραβάτα ψάχναμε τόσο καιρό;

Για τετοια γραβατα μιλαμε ναι.

Και τα καρδερινοκαναρα που εχουν αυτο το χρωματισμο κατω απο το λαιμο λεγονται γραβατες, αλλα μπορει να προερχονται και μονον απο ανοιχτοχρωμη καναρα με αρχεγονο αρσενικο. Και εννοειται σε περιπτωσεις που το αρσενικο εχει γραβατα.

Αυτο ειναι συμπερασμα που εχω βγαλει απ οτι εχω δει και οχι κατι που εχω δοκιμασει.

Αλλα ο Κωστας σαφως ξερει καλυτερα γι αυτο
 
😀 λοιπόν την πάτησες!

Έχεις πολλή πλάκα πάντως. Τη μια βγάζεις φώτο το ένα μάτι της γάτας και μας δείχνεις και καλά τη γάτα σου και την άλλη την βγάζεις χωρίς κεφάλι καθόλου. 🙄

Το πουλί σου δεν φαίνεται ούτε με ζουμ x220. (να για να μάθεις:D)
 
Κώστα και Φίλιππε το σατανικό είναι πως πρώτη φορά σήμερα το πρωί το παρατήρησα.
Ευχαριστώ παιδιά. Είναι πολύ πιο όμορφο ζωντανά και απο κοντά παρά απο φωτογραφίες.Φαντάζομαι πως θα είναι στις καρδερίνες.
Μακαρι ολα τα ταλαιπωρα πλάσματα να εβρισκαν εναν τετοιο ανθρωπο να τα σωσει. Μπραβω. Κ θελουμε φωτο ετσι;
Ευχαριστώ Εύα, εγώ χόρτασα όμως έτσι, δεν θέλω άλλα!
Τη μια βγάζεις φώτο το ένα μάτι της γάτας και μας δείχνεις και καλά τη γάτα σου και την άλλη την βγάζεις χωρίς κεφάλι καθόλου.
😀
πολύ καλό!
Το πουλί σου δεν φαίνεται ούτε με ζουμ x220. (να για να μάθεις:D)
Τι λες βρε;Εδώ με παρακαλάνε! 😀
Βγάλτη να μας τη δείξεις ρε Δημήτρη... Μια φωτογραφιούλα...🙄
 
Δημήτρη εαν χαλάω το θέμα σου να διαγραφεί αφού την δεις 🙂. Αυτη είναι μια καρδερινα με γραβάτα εάν ανοίγει η φωτογραφία...
https://i.imgur.com/R6QS2qX.jpg
Όχι φυσικά δεν χαλάει κανένα θέμα και να μην διαγραφεί.
Η φωτογραφία ανοίγει, το θέμα όμως είναι πως εγώ δεν βλέπω μόνο την γραβάτα.
Δεν ξέρω απο καρδερίνες, γενικά όμως απο αυτά που ξέρω και έχω ασχοληθεί, προσωπικά θα διαχώριζα την γραβάτα που αφορά το λιπόχρωμα από την ελλειπή εναπόθεση μελανίνης, που επίσης έχει το πτηνό της φωτογραφίας.
Θα μίλαγα δηλαδή για την παρουσία δύο διαφορετικών παραγόντων.
Για να το συζητήσουμε όμως αυτό με επιχειρήματα,έστω και ριψοκίνδυνα εκ μέρους μου (αφού δεν κατέχω την θεματική) θα πρέπει να ανοίξουμε άλλο θέμα.
Το σίγουρο είναι οτι δεν θα ανακαλύψουμε την αμερική και ότι πάμε σε βαθιά νερά.
Σε ευχαριστώ πάντως, φρόντισε και ο Φίλιππος να με μάθει τι είναι γραβάτα και τώρα πια σιγουρεύτηκα.
 
Back
Top