Γενικά Ποιος έχει διάθεση να σώσει ένα (μάλλον) καρδερινοκάναρο;

Νομίζω της θηλυκής είναι πιο κοντό από του αρσενικού, γιατί κάπου διάβαζα ότι τους σπόρους τους γαϊδουράγκαθου, μόνο ο αρσενικός μπορεί να βγάλει και να σπάσει.
σωστά και αν σκεφτείς οτι όλα τα βιντεο που βλέπουμε αφορούν αρσενικούς και το κελάηδημά τους είναι λογικό να μας φαίνεται μικρότερο!
 
είναι λογικό να μας φαίνεται μικρότερο!
Όντως η μύτη είναι μικρότερη από καρδερίνα.
Αλλά απίθανα δύσκολα θα είχαν θηλυκή καρδερίνα σε κλουβί.
Κελαηδάνε πολύ λιγότερο
 
τα ποδια αν ηταν καρδερινα δεν επρεπε να ειναι πιο σκουρα με σκουρα νυχια;
 
Αυτό που με στεναχωρεί και με αγχώνει είναι κάποιοι αλλόκοτοι ύπνοι που κάνει τελευταία. Το έκανε σίγουρα τις πρώτες μέρες που τους το πήρα και νόμιζα ότι πλέον το είχε κόψει,όμως εδώ και τρείς μέρες το παρατηρώ ξανά. Τον πάιρνει δέκα λεπτά,το πολύ μισή ώρα,2-3 φορές την ημέρα.Αυτό που έχει βελτιωθεί είναι το ξύπνημά της που έρχεται γύρω στις 6:30 με 7:00 και νομίζω έχει μειωθεί και η ταχυκαρδία που είχε.
Τώρα για το τί είναι:εγώ έχω ακούσει, λίγα κάθε μέρα,"τσίου" δεν ξέρω αν κάνουν ποτέ έτσι οι καρδερίνες, επίσης μόνο δυό φορές έχει σαλιαρίσει για 2-3 δευτερόλεπτα. Η συμπεριφορά της όμως(όταν είναι δραστήρια), σε εμένα τουλάχιστον, μοιάζει με καρδερίνα.
Ορίστε και κάποιες κοντινές κατα τον μεσημεριανό της υπνό στις 14:30
 

Συνημμένα

  • rsz_0a70f3a07332a1a984dae9f123997c1b0c8d24b2e3827e21bbe56fa0875e69fb_full.webp
    rsz_0a70f3a07332a1a984dae9f123997c1b0c8d24b2e3827e21bbe56fa0875e69fb_full.webp
    33 KB · Προβολές: 117
  • rsz_da491fffc4d27ac422b9421e3ab30c19ec4223abfff5db4788e0b8559f472c78_full.webp
    rsz_da491fffc4d27ac422b9421e3ab30c19ec4223abfff5db4788e0b8559f472c78_full.webp
    32,1 KB · Προβολές: 116
  • rsz_aba566d3c6a6d5d2650ec9da7800b2063d26cf165ee2ce6535e499f483b3d709_full.webp
    rsz_aba566d3c6a6d5d2650ec9da7800b2063d26cf165ee2ce6535e499f483b3d709_full.webp
    38,8 KB · Προβολές: 113
  • rsz_8db9bd61f74d964b304ff5b6c70024e8a470c99d3d3aef5ff155f821f17088d7_full.webp
    rsz_8db9bd61f74d964b304ff5b6c70024e8a470c99d3d3aef5ff155f821f17088d7_full.webp
    30,9 KB · Προβολές: 125
Απίστευτα ταλαιπωρημένο ζωντανό!
Για αυτό και εγώ βιάζομαι σύν των άλλων να τοποθετηθεί σε μόνιμη βάση έξω,ώστε να οικειοποιηθεί τον χώρο της, να μήν έχει συχνές μετακινήσεις και να απολαμβάνει σταθερά το,ζωτικής σημασίας πιστεύω, φυσικό περιβάλλον.
Μπορεί να γίνει κάποια κρίση σχετικά με την νυχτερινή υγρασία που αναπτύσεται, κατα πόσο θα την επηρεάσει σε αυτήν την απουπούλιαστη ζωή που διάγει;
 
Μπορεί να γίνει κάποια κρίση σχετικά με την νυχτερινή υγρασία που αναπτύσεται, κατα πόσο θα την επηρεάσει σε αυτήν την απουπούλιαστη ζωή που διάγει;
Θα έλεγα να μην βιαστείς ακόμα. Σήμερα άκουσα ότι αυτή την εβδομάδα ο καιρός θα είναι άστατος με μεταπτώσεις. Περίμενε να φυτρώσουν μερικά φτερά και να πιάσει μόνιμα ο καιρός υψηλές θερμοκρασίες.
Εξάλλου και τα διάφορα σκευάσματα όσο και αν είναι για καλό, επιβαρύνουν. Και η "επίθεση" υγείας πολλές φορές είναι αβάσταχτη. Σιγά-σιγά :)
 
Είναι τόσο γλυκό! Και όλο αυτό που κάνεις για εκείνο και το πόσο νοιάζεσαι είναι πραγματικά συγκινητικό! Βασίλισσα έγινε! Αυτους τους ύπνους που λες τους κάνει το μεσημέρι;
 
Αυτους τους ύπνους που λες τους κάνει το μεσημέρι;
Δεν έχει συγκεκριμένη ώρα. Την έχω δεί και πρωί,τύπου 11 απόγευμα και μεσημέρι.
*και σε εξωτερικό χώρο,όχι μόνο μέσα στο σπίτι.
 
Είναι τόσο ταλαιπωρημένο που πιστεύω αυτό δικαιολογεί τους διάφορους υπνάκους που παίρνει.. Το έχεις τελικά μόνιμα έξω ή μέσα στο σπίτι ακόμα; :)
 
Δυστυχώς μέσα-έξω. Τις καλές μέρες το βγάζω 10:30 έξω όταν έχει ζέστη και το βάζω πάλι μέσα αφού έχει δεί το σούρουπο, κατά τις 20:00++. Είμαι πολύ προσεκτικός στη θερμοκρασία και τα ρεύματα, το δύσκολο είναι πως πρέπει να έχω συνεχώς το νού μου, γιατί η περιοχή έχει πολλές γάτες και καρακάξες, σύν οτι έχω και κουνούπια.
Πάω τώρα να του φτιάξω προστατευτικό,ώστε όταν είναι έξω να έχω τουλάχιστον το κεφάλι μου ήσυχο.
 
σύν οτι έχω και κουνούπια.
Πάω τώρα να του φτιάξω προστατευτικό,ώστε όταν είναι έξω να έχω τουλάχιστον το κεφάλι μου ήσυχο.
Καλά θα κάνεις.
Έχει πολλά γυμνά σημεία πάνω του και θα δεχθεί πολλές επιθέσεις.
Έχει τα θέματά του, ας μη του δημιουργούμε περισσότερα.
 
Δημητρη, μπραβο σου! Οχι οτι εχει σημασια αλλα καρδερινοκαναρο ειναι. Ευτυχώς που δεν ειναι καρδερινα γιατι μ αυτο το χαλι αποκλείεται να ζουσε!
χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός και όπως θα το ξαναγράψω ότι δεν έχει φυσικά καμία σημασία το τι πουλάκι είναι αυτό αλλά είναι καρδερινοκαναρο. Το μόνο που δεν ξέρουμε είναι εαν είναι αρσενικό ή θυλικο! Αυτό θα το μάθουμε με το καλό όταν το πουλάκι συνέλθει :)
Πάντως είναι κρίμα που το είχαν σε αυτήν την κατάσταση, απορώ αυτός ο άνθρωπος γιατί το είχε!
 
, απορώ αυτός ο άνθρωπος γιατί το είχε!
Μα δεν το είχε επι της ουσίας.
Είναι δεκαπέντε γραμμάρια φτήνιας, αναλώσιμης ύλης, η ύπαρξή της ξεκινά και τελειώνει με την κατοχή της,τίποτε άλλο.
Η ουσία του ζητήματος δεν βρίσκεται στα αισθήματα περί ζώων αλλά στην αντίληψή μας για τον δημόσιο χώρο. Το γεγονός πως το άμοιρο ζωντανό αφέθηκε να γίνει φυσικό απολίθωμα για ντεκόρ, άρτια συνυφασμένο με την αισθητική αντίληψη του χώρου, δεν έχει υποκειμενικά χαρακτηριστικά, αντίθετα είναι η συλλογική μας κατεύθυνση που το επιτρέπει αυτό. Ο άνθρωπος αυτός,το πιστεύω, είναι νοικοκύρης και αν το πουλί ήταν σπίτι του το πολύ που θα του λέγαμε θα ήταν να πετάξει τα χρωματιστά σκουπίδια που μόνο κακό φέρουν. Ηταν στη μοίρα του πουλιού να υπάρξει στον εργασιακό του χώρο με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το μέχρι πού φτάνει η ευθύνη του και ο κόπος, η παρέμβαση του κατόχου. Σε πόσους και πόσους η επιπλέον παρέμβαση/πράξη εντός καθηκόντων δεν φτάνει μέχρι ττην άκρη του χεριού, σ'ένα ξερουτινιάρικο βραχιόλι ή σε μιά ορχιδέα που βρίσκεται το πολύ σαράντα πόντους απο το πληκτρολόγιο. Μέχρι εκεί
Μέχρι εκεί φτάνει και η παρέμβαση αυτών που έχουν μάτια και που τα έχουν δηλαδή κυρίως για να κοιτάν αλλού,-νοικοκυραίοι και αυτοί, με τέσσερις τοίχους. Πόσοι και πόσοι,όχι το ανέχτηκαν, αλλά το θεώρησαν φυσικό να αδιαφορήσουν, γιατί πρόκειται για δημόσιο χώρο.
Η κοινωνική απέχθεια ήταν αυτή που με ενέπνευσε να πράξω και όχι κάποιο φιλοζωικό αίσθημα, που τουλάχιστον σε πρώτο βαθμό, δεν με χαρακτηρίζει.
Έγινα γραφικός αλλά κάπως έτσι τήρησα και τους κανόνες του δημοσίου διαλόγου. Οι καθαρές μου σκέψεις είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσες και με πολύ πιο πλούσιο, κοσμητικό λεξιλόγιο.😛
χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός..
Κώστα κάθε άλλο παρά κουραστικός, η εμπειρία σου είναι δεδομένη και η γνώμη σου πρώτη και κύρια για το είδος,-αλλά εδώ ενα πλάσμα μόλις που γεννιέται, ο καθένας θέλει να έρθει στο χορό... Και να τζογάρει!:D
Καλά θα κάνεις.
Έχει πολλά γυμνά σημεία πάνω του και θα δεχθεί πολλές επιθέσεις.
Έχει τα θέματά του, ας μη του δημιουργούμε περισσότερα.
"pret a porter", περιμένω να στεγνώσει.👍
 
Ο άνθρωπος αυτός,το πιστεύω, είναι νοικοκύρης
Είναι τυχαίο που έχει καταντήσει στην νεοελληνική, ως επίθετο η λέξη αυτή αντί να χαρακτηρίζει τον τακτικό άνθρωπο, χαρακτηρίζει τον εγωπαθή συμφεροντολόγο;
Νοικοκύρης δεν είναι αυτός που ντρέπεσαι να πατήσεις την μοκέττα του αυτοκινήτου του και πετάει τα σκουπίδια του από το παράθυρο;
 
Είναι τυχαίο που έχει καταντήσει στην νεοελληνική, ως επίθετο η λέξη αυτή αντί να χαρακτηρίζει τον τακτικό άνθρωπο, χαρακτηρίζει τον εγωπαθή συμφεροντολόγο;
Ακριβώς για αυτό και εγώ παίζω με την λέξη.
Νοικοκύρης δεν είναι αυτός που ντρέπεσαι να πατήσεις την μοκέττα του αυτοκινήτου του και πετάει τα σκουπίδια του από το παράθυρο;
:D. Για τον αντίστροφο λόγο ντρέπομαι να βάλω τον οποιοδήποτε στο αμάξι..:D
Ευτυχώς κάθε τόσο με συνεφέρουν!meh
 
'Εχει προκύψει ένα θέμα, φαίνεται να υπήρξε τραυματισμός στο ράμφος. Στην αρχή νόμιζα πως είναι χρωματισμός απο το αβγό αλλά
1ον) συνεχίζει ακόμα να υπάρχει, ενω έχω ήδη ώρες αποσύρει το αβγό
2ον) αλλάζει σχήμα και ξεβάφει ανεπαίσθητα στις πατήθρες με το ξύσιμο
Φαίνεται όπως στα δάκτυλά μας αν αφαιρεθεί άτσαλα μια παρανυχίδα. Είναι μικρής αλλά εμφανής έκτασης με απόχρωση σκούρο κόκκινο, απο την μία πλευρά στο μπροστινό μέρος εκεί που ενώνεται το ανω με το κάτω ράμφος.Αν έχει τραυματισμό στο ράμφος είναι μικρός,τόσος που σχεδόν μπορώ να υποθέσω οτι τον βλέπω.
Σήμερα ξεκίνησα πάλι το Muda, αλλά αποκλείω να είναι κατι το εσωτερικό, αποκλείω και το να πήρε το αίμα απο πληγή στα φτερά της αφου το αίμα "γράφει" μόνο απο την μία πλευρά.
Δυστυχώς δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία, δεν έχω το κινητό.
Είναι πάντως πολύ δραστήρια απόψε, και κίνηση και τροφή!

... Και σα να μην έφταναν αυτά, εκεί που την είχα πάνω στο τραπέζι στην αυλή και την παρατηρούσα. ακριβώς μπροστά μου...
.. Έκανε επίθεση μια γάτα! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Τα κάναμε πάνω μας και οι τρείς... Και όλα καλά.Απίστευτο!
 
Back
Top