Αναπαραγωγή Ποτε ζευγαρωνουν τα παπαγαλακια και ποια ειναι η διαδικασια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τα ειχα φωλεια αλλα ουτε πυ που την αγγιξαν

ιδα στο ιντερνετ αυγοτροφη και ηταν περιπου σαν την βιταμινη που εχω

στελνω φοτο

αυτες ειναι

😵
 

Συνημμένα

  • Picture 36.webp
    Picture 36.webp
    9,7 KB · Προβολές: 84
  • Picture 37.webp
    Picture 37.webp
    8,9 KB · Προβολές: 78
  • Picture 38.webp
    Picture 38.webp
    9 KB · Προβολές: 81
  • Picture 39.webp
    Picture 39.webp
    10,3 KB · Προβολές: 80
  • Picture 40.webp
    Picture 40.webp
    13,4 KB · Προβολές: 77
Άλλο η αυγοτροφή που είναι ένα μείγμα με βασικό συστατικό το αυγό και άλλο αυτό το κατασκεύασμα που ονομάζεται "βιταμίνη" και δεν έχει κάτι να προσφέρει στα πουλιά μας.
Ή αγοράζεις έτοιμη αυγοτροφή που να γράφει σαφώς egg food αυγοτροφη για παπαγαλακια - Αναζήτηση Google ή φτιάχνεις μία μόνος σου από τις συνταγές εδώ Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές .
Διάβασε το άρθρο που σου έδωσα και μην "κολλήσουμε" στην αυγοτροφή, τα παπαγαλάκια πρέπει να έχουν ποικιλία διατροφής, κατ' αρχήν μια καλή ποιότητα συσκευασμένων πάντα σπόρων Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας; και πλούσια ποικιλία χορταρικών εποχής.

Τι σημαίνει αυτό;
 
Εγω παιρνω χυμα τροφη

Αρα απο εδω και περα θα περνω συσκευασμενη τροφη και αυγοτροφη
 
σουπιοκοκαλο που βρισκο. ααα και βοηθανε ολα αυτα για να ζευγαροσουν τα παπαγαλακια μου;
 
πως θα ζευγαροσουν; η θυλικα ειναι 1 χρονον και ο αρσενικος 1 χρονον και αυτος
 
Είναι μπλε σκούρο ο χαλινός του αρσενικού και καφέ σκούρο του θηλυκού;
 
Ωραία ακολούθησε τότε ένα σωστό πρόγραμμα και όλα θα πάνε καλά.
Δηλαδη αμα τα δινω συσκευασμενη τροφη, αυοτροφη, φρουτα, λαχανικα και σουπιοκοκαλο θα ζευγαροσουν και θα μεινει εγκυος η θυλικια;
 
Αν είναι σίγουρα διαφορετικά φύλα και δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας, ναι.
 
Είναι μπλε σκούρο ο χαλινός του αρσενικού και καφέ σκούρο του θηλυκού;
Ακριβως ετσι ειναι. Ο αρσενικος εχει χαλινο μπλε σκουρο με γαλαζιο γυρο απο τα ρουθουνια και η θυλικα καφε σκουρω. Σου στελνω φοτογραφια να δεις πως ειναι αλλα δεν θα ειναι τα δικα μου. Γιατι αν σου στειλω τα δικα μου δεν θα καταλαβεις καλα θα σου στειλω καποια ιδια
 
Όχι τα δικά σου να στείλεις όταν μπορέσεις. Δεν έχει νόημα να μου στείλεις άλλα, ξέρω πως είναι τα budgies.
 
Αυτα ειναι τα παπαγαλακια μου. Η εικονα ειναι πολυ χαλια αλλα αμα καταλαβενεις
 

Συνημμένα

  • Picture 46.webp
    Picture 46.webp
    6,9 KB · Προβολές: 96
  • Picture 47.webp
    Picture 47.webp
    6,3 KB · Προβολές: 89
  • Picture 48.webp
    Picture 48.webp
    7,3 KB · Προβολές: 90
  • Picture 49.webp
    Picture 49.webp
    7 KB · Προβολές: 90
Αν είναι πρόσφατη η φωτογραφία, το θηλυκό δεν είναι εντελώς έτοιμο ακόμα. Χόρτα πράσινα δώσε και αυγό. Και τους νέους σπόρους, στην αρχή μισούς-μισούς με τους παλιούς. Σταδιακά δίνεις μόνο την καινούργια τροφή.
 
Την φοτο μολις την τραβιξα. Χορτα δλδ μαρουλι και τι αλλο. Ααα και και την τροφη αυριο θα παω να την αγορασω και την αυγοτροφη. Η θυλικια ποτε θα ειναι ετειμη; Ο αρσενικος δλδ ειναι ετειμος;
 
Χόρτα βασικά όλα τ' άλλα εκτός από μαρούλι που δεν είναι χόρτο.
Πικραλίδες, αντίδια, βλίτα, ό,τι βρεις στον μανάβη. Φύλλα μπρόκολου και κουνουπιδιού και παντζαριού ελαφρά ζεματισμένα και στεγνά, χλωρή ρίγανη, καλαμπόκι, μήλο, καρότο.
Ο αρσενικός έτσι φαίνεται. Πάρε ωμό σουσάμι 0,50 λεπτά έχει στο σούπερ μάρκετ και βάλε της για ασβέστιο. Σουπιοκόκαλο είπες ότι έχεις. Φωλιά ξύλινη έχεις βάλει;
 
Δεν εχω σουπιοκοκαλο. Φωλια δεν τους εχω βαλει. εχω ενα μεγαλο κλουβι και ενα μικρο. Στο μικρο δεν χωραει φωλεια. Και ετσι τι φωλεια την εχω στο μεγαλο κλουβι. Τωρα τα εχω στο μικρο κλουβι. Να τα βαλω στο μεγαλω; Το αυγο που θα το βαλω; Τις Πικραλιδες τα αντιδια και τα βλιτα να βρασω; Το ομο σουσαμι να το βαλω εκει που εχω την τροφη; Δεν ενοω μαζι με την τροφη.
Σουπιοκοκαλο που βρισκο; Χλωρη ριγανη εχει στα σουπερ μαρκετ; Καλαμποκι που ειναι μεσα σε κουτι απο κονσερβα η καποιο αλλο ενοεις;
 
Φωλιά για τα παπαγαλάκια είναι εξωτερική ξύλινη, προσαρμόζεται σε μία από τις πόρτες (προϋπόθεση να έχεις πάνω από μία πόρτες).
upload_2015-3-19_22-6-7.webp
Σουπιοκόκαλο οπωσδήποτε, απαραίτητο για το ασβέστιο του θηλυκού, γύρω στο 1,50 ευρώ στα petshops
images

Το αυγό θα το βάλεις σε αυγοθήκη
upload_2015-3-19_22-8-21.webp
Πικραλιδες τα αντιδια και τα βλιτα να βρασω;
Όχι, ωμά, πολύ καλά πλυμένα.
Το ομο σουσαμι να το βαλω εκει που εχω την τροφη; Δεν ενοω μαζι με την τροφη
Μαζί με τα σπόρια της τροφής να το βάλεις.
Ναι σε κάποια σούπερ μάρκετς όπως ο Σκλαβενίτης, έχει ματσάκια χλωρής ρίγανης και άνηθο μπορείς να δίνεις.
Καλαμπόκι ή φρέσκο ή κατεψυγμένο. Όχι από κονσέρβα. Το κατεψυγμένο, το πλένεις σε ένα σουρωτήρι και το αφήνεις να στραγγίξει πριν το δώσεις.
 
αυγο θα τους δινω καθε μερα και καινουργιο η το ιδιο; ο Σκλαβενιτης σε ποια πολη ειναι
 
Back
Top