Αναπαραγωγή Ποτε ζευγαρωνουν τα παπαγαλακια και ποια ειναι η διαδικασια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriskal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μόνο Αττική εσύ που είσαι; Το αυγό θα το βάζεις το πρωί, μισό κομμένο στην μεση με το τσόφλι και θα το πετάς το απόγευμα.
 
εγω απο Λρισα. Η θυλικια μιπως ξερεις σε ποσο καιρο θα ειναι ετειμη να ζευγαροσει; Αν τα κανω ολα αυτα και η θυλικια ειναι ετειμει θα ζευγαροσουνη; Το κυριοτερο που θελω να μαθω ειναι σε ποσο καιρο θα ειναι ετειμη
 
Το κυριοτερο που θελω να μαθω ειναι σε ποσο καιρο θα ειναι ετειμη
Αυτό κανείς δεν μπορεί να στο πει. Όταν είναι έτοιμη θα ζευγαρώσει. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό, εκτός από να την περιποιείσαι σωστά.
Θα βρεις στον μανάβη χλωρή ρίγανη ή σε κάποιο άλλο σούπερ μάρκετ.
 
Τα βγαζω τα παπαγαλακια εξω απο το κλουβι στο δοματιο μου αλλα αυτα με φοβουνται το θυλικο ενο το αρσενικο καθετε στο χερι μου. Το θεμα ειναι οτι πανε και καθονται σε ενα σημιο και δεν πετανε. Τι να κανω; Εγω θελω να τα γυμνασω τα φτερα τους αλλα αυτα δεν πετουν. Και πως θα τα κανω να βγαινουν μονα τους απο το κλουβι γιατι τωρα τα βγαζω εγω εξω. Φοραω ενα γαντι και τα ποιανω και ταβγαζω εξω γιατι δαγκονουν. Πως θα τα κανω να βγαινουν μονα τους και πως θα τα κανω να μην με φοβουνται;
 
Πάνο κάνε πρώτα όλα αυτά που σου λέει η Μαρία, δώσε βάση στην καλή διατροφή και στην καθαριότητα και θα έρθει και η στιγμή που θα είναι και τα δύο έτοιμα. Επίσης να ξέρεις πως αν ζευγαρώσουν θα αγριέψουν περισσότερο, οπότε πρέπει να αποφασίσεις τι θες πρώτα.. Να τα ημερέψεις ή να τα ζευγαρώσεις;
 
Τα είπαμε Πάνο, προϋπόθεση του ζευγαρώματος είναι η καλή υγεία. Φρόντισε την διατροφή τους και κάποια στιγμή φέτος ή του χρόνου θα ζευγαρώσουν.
 
Θα ειθελα παρα πολυ να ζευγαροσουν. Θα κανω ολα αυτα που μου ειπες και μακαρι να ζευγαροσου
 
Ειναι και κατι αλο. Μολις βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι, το αρσενικο αμα το πλισιασο ερχετε στο χερι μου ενο το θυλικο καθετε ουτε για ενα δευτερολεπτο και αυτο που θελω να πω ειναι οτι οταν καθετε το αρσενικο στο χερι μου και το πλισιαζω στην θυλικια το αρσενικο επιτηθετε στην θυλικια και κανει σαν να μην την ξερει. Τι σημενει αυτο; Μηπος δεν θελει το αρσενικο να κατσι η θυλικια στο χερι μου;
 
Εχεις υπολογισει τι θα κανεις με τα μικρα αν με το καλ βγουν, ή απλα θελεις μονο να ζησεις τη διαδικασια;

Θελει υπευθυνοτητα, κατανοητος ο ενθουσιασμος σου αλλα μιλαμε για ζωντανα πλασματα οποτε προσεχε.
 
Εχεις υπολογισει τι θα κανεις με τα μικρα αν με το καλ βγουν, ή απλα θελεις μονο να ζησεις τη διαδικασια;

Θελει υπευθυνοτητα, κατανοητος ο ενθουσιασμος σου αλλα μιλαμε για ζωντανα πλασματα οποτε προσεχε.
Αμα γεννισουν θα τα κρατισω ολα. εχω κλουβια και ετσι θα τα κρατισω

Μπορεί, μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις που τα παρατηρείς σχολαστικά.
Μαλον αυτο πρεπει να ειναι. Παραλιγο και θα την τραυματιζε

Εχεις υπολογισει τι θα κανεις με τα μικρα αν με το καλ βγουν
Θα δωσω και καποια σε φοιλους μου
 
Μαρια εσυ τι παπαγαλο εχεις, αν εχεις; Αν εχεις ο δικος σου μιλαει;
 
στην θυλικια το αρσενικο επιτηθετε στην θυλικια και κανει σαν να μην την ξερει. Τι σημενει αυτο; Μηπος δεν θελει το αρσενικο να κατσι η θυλικια στο χερι μου;

Παραλιγο και θα την τραυματιζε
Προφανώς τα πουλάκια δεν έχουν καθόλου καλή σχέση μεταξύ τους. Ένας λόγος παραπάνω να σε δυσκολέψει η αναπαραγωγή τους από τη στιγμή που δεν ταιριάζουν ή δεν τα έχουν βρει. Ίσως (υποθέσεις κάνω) το αρσενικό να θεωρεί εσένα ταίρι και να μη θέλει την θηλυκιά και γι αυτό να είναι επιθετικός απέναντί της.
 
Προφανώς τα πουλάκια δεν έχουν καθόλου καλή σχέση μεταξύ τους. Ένας λόγος παραπάνω να σε δυσκολέψει η αναπαραγωγή τους από τη στιγμή που δεν ταιριάζουν ή δεν τα έχουν βρει. Ίσως (υποθέσεις κάνω) το αρσενικό να θεωρεί εσένα ταίρι και να μη θέλει την θηλυκιά και γι αυτό να είναι επιθετικός απέναντί της.
Μα αφου ολι την ωρα φιλιουνται. Οταν τα πηρα το αρσενικο ηταν πανο απο την θυλικια για δυο ημερες περιπου
 
Αν εχεις ο δικος σου μιλαει;
Όχι κανείς απ'όσους έχω δεν μιλάει.
Αν ζευγαρώνουν και δεν κάνε αυγά το θηλυκό ίσως έχει ορμονικό πρόβλημα. Τι χρώμα έχει το θηλυκό σου;
 
ετσι

και αυτο

ίσως έχει ορμονικό πρόβλημα
αμα εχει ορμονικο προβλημα τι γινετε; δεν μπορει να ζευγαρωσει;

μαρια οι παπαγαλοι σου εχουν γεννησει; αν ναι τι ηλικια ειχαν;
 

Συνημμένα

  • njh.webp
    njh.webp
    19,6 KB · Προβολές: 68
  • IMG_20140415_204807.webp
    IMG_20140415_204807.webp
    6,2 KB · Προβολές: 66
Αυτά τα προβλήματα μπορεί να έχον πολλές αιτιολογίες. Δεν μπορώ να σου απαντήσω, πρέπει να το δει γιατρός. Ωστόσο εφόσον η μέχρι τώρα διατροφή τους είναι πολύ φτωχή, το πιο εύκολο είναι να σκεφτούμε ότι φταίει αυτό.
 
Παλαιότερα τώρα δεν θέλω να ασχολούμαι με γέννες.
 
Back
Top