Ασθένειες Προβλημα με αγρια καρδερινα

Το ολο θεμα ξεκινησε απο το αρχικο μυνημα. Δε κατηγορω το φιλο για την ενεργεια του γιατι ολοι μα σχεδον ολοι εχουν στην κατοχη η ειχαν καποια στιγμη καποιο αγριο πουλακι. Το ιδιο και εγω. Στο προφιλ μου γραφω οτι εχω μια καρδερινα αγρια. Δωρο του πεθερου μου αλλα μονο αγρια δεν ειναι ειναι πιο κοινωνικη και απο τα καναρινια μου γιαυτο και δεν την αφησα ελευθερη. Για μενα ειναι το ιδιο πιανω μια καρδερινα και το πιανω ενα σπουργιτι. Το μυνημα δε γραφει sos βοηθεια αλλα εγραφε ''επιασα μια καρδερινα την ωρα που επινε νερο στη βρυση" Και ΕΠΕΙΤΑ! Διαπιστωσα γιατι την επιασα τοσο ευκολα. Δε γραφει βρηκα μια πληγωμενη καρδερινα σας παρακαλω την επιασα τι μπορω να κανω για να τη σωσω. Τωρα στο μυνημα το δικο μου γραφω οτι κακως την επιασε αφου ειδα τις φωτογραφιες σε τη κατασταση βρισκοταν το πουλι. Το συγκεκριμενο ισως να το ελευθερωσε και καποιος που το κακομεταχειριζοταν δεν εχω δει πουλια με ποδαγγρα ελευθερα. Το συγκεκριμενο πουλι πιαστηκε απο καποιον ασεινηδητο το ελευθερωσε για διαφορους λογους και ξαφνικά το πιανει ακομα ενας που θελει να το σωσει. Πιστευει κανεις οτι αυτο το πουλι θα ζουσε. Ναι συμφωνω οτι κατι επρεπε να κανει αλλα το συγκεκριμενο δεν ειχε μελλον. Ποσες φορες βλεπουμε πουλια να ειναι πεσμενα απο φωλιες και εμεις για να τα σωσουμε τα ξαναβαζουμε στη θεση τους. Τα περισσοτερα απο αυτα καταληγουν παλι στο πατωμα. Δε πεφτουν η μανα τα πετα γιατι εχουν καποιο προβλημα.Αρα η φυση αποφασιζει απο μονη της. Τωρα αν αυτο το πουλι τα καταφερνε ο φιλος μας θα ηταν ευχαριστημενος ομως δε θα το αφηνε ελευθερο γιατι θα ειχε δεθει με αυτο και δε. Δε τον κατηγορω γιατι και εγω δεν ειμαι αθωος
 
για να πω την αποψη μου αν και καθυστερημένα, ειμαι σιγουροσ οτι ηταν σε αιχμαλωσια και οποιοσ το ειχε το εστηλε εξ αιτιας του προβληματος, μου φαινετε πολυ περιεργο που ψοφησε απο αυτο παντως, σε αναλογη περιπτωση πλυσιμο τα ποδια με νερο ζεστο και καλο καθαρισμακαι πριν το αφησουμε να πατησει στο κλουβι στεγνωμα τα ποδια.
 
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν θα ήθελα να πω την γνώμη μου. Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι αυτά που γράφω είναι για όλους μας και όχι για κάποιον συγκεκριμένα.
1ον. Ένας άγραφος νόμος του κηνυγιού λέει πως ποτέ μα ποτέ δεν πυροβολείς ένα πουλί που τρώει ή που πίνει νερό. ΠΟΤΕ. Θυμάμαι παλιούς κυνηγούς που έλεγαν ότι όταν κάποιο ζωντανό και περισσότερο τα πουλιά πίνουν νερό είναι στιγμή ιερή. Πίνωντας νερό το κάθε πουλάκι και γυρνώντας το κεφαλάκι του ψηλά έλεγαν ότι ευχαριστεί τον θεό για αυτό το πολύτιμο αγαθό.
2ον.Αν καθώς περπατάμε κάτω από τα δέντρα σε ένα όμορφο δάσος δούμε ένα πουλάκι μικρό κάτω από την φωλιά το κρατάμε αφού και πάλι απροστάτυτο είναι ή το ξανατοποθετούμε στην φωλιά του;
3ον.Αν στην θέση της καρδερίνας ήταν ένα σπουργίτι θα το πιάναμε;
4ον.Αν ξέραμε ότι αυτή η καρδερίνα που είναι θηλυκιά και έχει και ποδάγρα θα την πιάναμε;
 
4ον.Αν ξέραμε ότι αυτή η καρδερίνα που είναι θηλυκιά και έχει και ποδάγρα θα την πιάναμε;
Ισίδωρε, θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου.
Τώρα όμως που έγινε της "μόδας" η εκτροφή,
απέκτησαν & αυτές την, αξία τους...
Πριν 2 χρόνια θα ήτανε είδος χαμηλού ενδιαφέροντος, σίγουρα.
Όσο για τα σπουργίτια,
δεν είναι περίεργο που "πέφτουν"
από τις φωλιές πολλά άτακτα καρδερινάκια;
Τα παραπάνω είναι μία καθαρά προσωπική παρατήρηση,
που ασφαλώς δεν αφορά κανέναν προσωπικά.
Γιατί -απλά- δεν γνωρίζω...
Έχω όμως την εντύπωση ότι & άλλοι θα έχουν αναρωτηθεί.
Ασφαλώς δεν αφορά & τον arathorn που είναι προφανές
ότι βοήθησε, με τις δυνάμεις του, ένα ταλαιπωρημένο πουλί.
 
Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μας που πηγε να πιασει την καρδερινα δεν ηξερε οτι το πουλακι δεν ηταν καλα...☹το πουλι επεινε νερο. Παρολα αυτα ομως προσπαθησε, μετα να την βοηθησει.. Με τη 2η του κινηση διορθωσε καπως τη 1η που δεν ηταν καθολου καλη!

φιλικα:)
 
Ζω σε χωριο και εχω αρκετα χρονια πουλια ωστε να μπορω να καταλαβω ποτε ενα πουλι ειναι καλα και ποτε "κατι τρεχει". Ο λογος που εκανα την κινηση να την πιασω ηταν οτι γιατι το πουλι επινε νερο περιεργα (αντι να πινει νερο απο την ακρη της γουρνας ηταν μεσα) και το γεγονος οτι βρισκοταν σε αποσταση 2 μετρων απο μενα χωρις να μου δινει σημασια( οποιος εχει δει καρδερινες στο περιβαλλον τους θα ξερει οτι δεν πλησιαζονται ευκολα). Αυτο το λεω για μην δινονται δευτερες και τριτες ερμηνιες
 
Back
Top