Ασθένειες Προβλημα με το ραμφος της καναρας

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Σημερα παρατηρησα μια τρυπα στο ραμφος της καναρας δεν ξερω απο τι ειναι;

received_365233303822905.webp
 
Προσπαθώ να διακρίνω το "πρόβλημα" και δεν μπορώ.
Μπορείς να μας το περιγράψεις εσύ που το έχεις ζωντανά μπροστά σου;
 
Ναι η τρυπα, δεν εχω παραρηρισει κατι αλλο η συμπεριφορα του ειναι οπως καθε μερα δεν μιαζει αρρωστο
 
Χωρίς να είμαι ειδικός θα έλεγα ότι η "τρύπα" είναι διπλάσια από το σύνηθες ρουθούνι.
Πιστεύω, όμως, ότι ίσως η εικόνα αυτή είναι γενετικό αποτέλεσμα το οποίο κατά πάσα πιθανότητα παρέμενε κρυμένο κάτω απο τα περισσότερα πούπουλα/φτερά στη περιοχή αυτή.
Υπάρχουν μήκυτες στον άνθρωπο που κατατρώνε τα νύχια. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι ανάλλογο;
Μπορεί να θεωρηθεί κάτι ως πηγή μόλυνσης του πτηνού στη προκειμένη περίπτωση;
Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια σκιά;
 
Δεν υπηρχε και δεν ξερω πως δημιουργηθηκε... Το προβλημα μου ειναι τι μπορω να κανω και δεν μου δινει κανεις λυση
 
Χωρίς να είμαι ειδικός θα έλεγα ότι η "τρύπα" είναι διπλάσια από το σύνηθες ρουθούνι.
Και εγώ έτσι είπα αλλά έτσι φαίνεται στην φώτο... Καλά είπαν τα παιδιά... Δηλ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ως προς την τρυπούλα.

Φώτη έχεις παρατηρήσει το πουλάκι να ξυνει το ράμφος του στα κλαδιά συνεχώς;
 
Και εγώ έτσι είπα αλλά έτσι φαίνεται στην φώτο... Καλά είπαν τα παιδιά... Δηλ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ως προς την τρυπούλα.

Φώτη έχεις παρατηρήσει το πουλάκι να ξυνει το ράμφος του στα κλαδιά συνεχώς;
Δηλαδή η οπτική γωνία οφείλεται γι'αυτό;
Δεν ξέρω. Έχω δει αρκετές φωτογραφίες καναρινιών μα δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο.
 
Οπότε έχουμε είτε κατασκευαστικό "λάθος" στο ράμφος, είτε φθορά από κάποια αιτία ίσως από κάποια ασθένεια. Γιατί όχι κι από παράσιτα...
Το γεγονός όμως είναι ένα... Δε φαίνεται να ενοχλεί το πουλί...
Κι αν το πουλί δεν έχει πρόβλημα... εμάς μας περισσεύει...
 
Οπότε καλύτερα θα ήταν να το πήγαινες σε κάποιον γιατρό να το δει.
 
Back
Top