Ασθένειες Προβλημα με το ραμφος της καναρας

Λοιπόν παιδιά εδω που υπάρχει η καναρα του Φώτηhttps://community.petbirds.gr/threads/Η-καινούργια-κανάρα-που-αγόρασα.28682/
Μπείτε να δείτε το προσωπάκι της... Το ράμφος της φαίνεται καθαρό και υγειες, δεν φαίνεται κάτι παράξενο... Και αυτές οι φωτογραφίες που υπάρχουν μέσα στην παρουσίαση δεν έχουν πολύ καιρό που τραβήχτηκαν! Κάντε ζουμ στις φώτο να δείτε και εσείς..όποτε δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, απτό ξύσιμο θα φύγαν τα πουπουλακια απο εκείνη την περιοχή και έτσι εμφανίστηκε το ρουθούνι της. Γι'αυτό και δεν φαίνεται απ'την άλλη μεριά τίποτα... απλά έτυχε να γίνει μόνο απ'την μια πλευρά...Αύριο Φώτη βγάλε μας κι άλλες φωτο!
"Πάντος η τρυπούλα φαίνεται σίγουρα μεγαλύτερη λόγω φωτογραφίας! Τα καναρινακια έχουν έτσι κι αλλιώς μεγάλα ρουθούνια και αυτάκια... 😛
 
Γιατί;
Δείχνει άρρωστο;
Δεν έχει καλή διάθεση;
Δεν τραγουδάει;
Αρρωστο δεν δειχει
Η διαθεση του ειναι μια χαρα
Ειναι καναρα δεν τραγοδαει
Να αρχισω πολυβιταμηνη;
Οπότε καλύτερα θα ήταν να το πήγαινες σε κάποιον γιατρό να το δει.
Δεν εχουμε πτηνιατρους στην θηβα
 
Για να δυναμοσει ο οργανισμος
Δεν φαίνεται να το έχει ανάγκη. Αφού λες πως είναι ζωηρή και χαρούμενη.. Εμένα μια χαρά μου φαίνεται το πουλάκι.
 
Ειδα τις φωτι και φαινεται και εδω η τρυπα/ρουθουνι στι ραμφος.
Μηπως ειναι καποια πληγη που μεγαλωσε;View attachment 46410
Νομιζω οτι ειναι τα κανονικα της ρουθουνια γιατι ειναι ετσι και αλλα καναρινια αν ειναι πληγη πως το καταλαβαινω;
 
Νομιζω οτι ειναι τα κανονικα της ρουθουνια γιατι ειναι ετσι και αλλα καναρινια αν ειναι πληγη πως το καταλαβαινω;
Αν απο κοντα ειναι οπως αυτο της φωτογραφιας που εβαλα τοτε ειναι τα ρουθουνια.
Αν ειναι οπως στην φωτο που μας εβαλες εσυ και είναι οντως πιο μεγαλο απο το αλλο ρουθουνι τοτε μπορει να ειναι οτιδηποτε.. καπου διαβασα μεχρι και μυκητιαση αλλα δεν ξερω αν αυτο ισχυει στην περιπτωση μας.
Εσυ παντως που το βλεπεις απο κοντα σου φαινεται να εχει τρυπα;
Είναι ιδιο και απο τις δυο μεριες;
 
Δεν ξερω την εχω βγαλει εξω ανεβαζω αυριο αλλα νομιζω οτι ξυστηκε και ετυχε να γινει απο τη μια πλευρα
 
.. Μα γιατί δεν παίρνεις τηλ. Τον εκτροφέα από τον οποίο το πήρες το ομορφούλι, να του επισημάνεις αυτό που παρατήρησες.. Και ότι σου πεί;
κανονικά από κει πρέπει να ξεκινήσεις πριν.. Θεωρήσεις οτιδήποτε ως συμβάν και αρχίσεις αδίκως να ''γεμίζεις'' το πουλάκι με φάρμακα, βιταμίνες κ. Α 😉
 
Δεν θέλω να υποστηρίξω το αντίθετο, ότι δλδ πρόκειται για κάτι σημαντικό, επικίνδυνο ή έστω ενδεικτικό μιας κατάστασης υγείας, αλλά μου φαίνεται πολύ εύκολο όλο αυτό το σκηνικό στο οποίο λέμε ότι δεν είναι τίποτα σημαντικό. Το ερώτημά μου είναι : Το γνωρίζουμε στα σίγουρα ότι δεν πρόκειται για κάτι που χρήζει αντιμετώπισης; Υπάρχει κάποιος από εμάς που να μπορεί να πει στα σίγουρα ότι ναι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν ναι, που μακάρι δλδ να είναι και έτσι, τότε πολύ ωραία, ας είμαστε ήσυχοι. Αν όχι, ας πάψουμε στο γραπτό λόγο να δηλώνουμε τόσο άνετα ότι δεν υπάρχει θέμα.
 
Πηγα σημερα μου λεει δεν ειναι ανυσηχιτικο ουτε κολητικο
..άρα δεν είναι ένα φυσιολογικό σε μέγεθος ρουθούνι!
τότε, εγώ 2 πράγματα θα έκανα:
1) θα πήγαινα το πουλάκι να το δει ένας πτηνίατρος. Δεν νομίζω ότι κάποιος από όλους εμάς θα άντεχε να το πάρει πάνω του λέγοντας πως.. Δεν είναι τίποτα.
2)δεν θα έπαιρνα ποτέ πάλι πουλί από τον εκτροφέα αυτόν..
 
Back
Top