Ασθένειες Προβλημα με το ραμφος της καναρας

εδώ ο ίδιος ο εκτροφέας δεν σου απάντησε με σιγουριά! 🙂
Αφού δεν το είδε καν το καναρίνι, πως θα εκφέρει γνώμη...

Βγαζω φοτο αυριο ακριβεις φοτο.ωστε να καταλαβουμε το προβλημα​
Αυτό να κάνεις... Αν και επιμένω πως αν ήταν κάποια πληγή θα υπήρχε και αίμα.
 
αλλά μου φαίνεται πολύ εύκολο όλο αυτό το σκηνικό στο οποίο λέμε ότι δεν είναι τίποτα σημαντικό.
Γιάννη έχεις κάποιες υποψίες για το αντίθετο;
Για μένα η απουσία ρινικών εκκριμάτων, ερεθισμού κλπ με χαλαρώνει κάπως ως προς τη σοβαρότητα της όλης κατάστασης.
Σίγουρα αν υπάρχει δυνατότητα ειδικών... όλα τα παραπάνω περιττεύουν...
Υπάρχει κάποιος από εμάς που να μπορεί να πει στα σίγουρα ότι ναι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Όλα όσα γράφουμε ενέχουν σημαντικό ποσοστό λάθους. Γιατί ασφαλώς δεν είμαστε ειδικοί...
Και για να μιλήσω για μένα και να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου... Να βοηθήσω προσπαθώ και όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Κατά συνέπεια των παραπάνω ... σε όλες τις περιπτώσεις που προσπαθούμε να βοηθήσουμε... κανείς από μας δεν είναι σίγουρος... ή τουλάχιστο δεν θα πρέπει να είναι σίγουρος. Για τις απαντήσεις του σε "ιατρικά" θέματα.

Σιγουρη απαντηση θα στην δωσει ο πτηνιατρος.
Εμεις εδω μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα και με την Ηλέκτρα...
 
Βάλε αύριο καθαρές φωτογραφίες φάτσα να φαίνονται ταυτόχρονα και το δύο ρουθούνια αλλα και καθένα ξεχωριστά.
Αν πέρασε πάντως κάποια καταρροή χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, μπορεί να πρήστηκε έκτοτε.
Πρέπει να το κοιτάξεις καλά επίσης μήπως έχει εισχωρήσει κάποιο ξένο σωματίδιο στο ρουθούνι του.
Κι εγώ πιστεύω η επαγγελματική γνώμη ενός γιατρού είναι απαραίτητη.
 
Γιάννη έχεις κάποιες υποψίες για το αντίθετο;
Για μένα η απουσία ρινικών εκκριμάτων, ερεθισμού κλπ με χαλαρώνει κάπως ως προς τη σοβαρότητα της όλης κατάστασης.
Σίγουρα αν υπάρχει δυνατότητα ειδικών... όλα τα παραπάνω περιττεύουν...

Όλα όσα γράφουμε ενέχουν σημαντικό ποσοστό λάθους. Γιατί ασφαλώς δεν είμαστε ειδικοί...
Και για να μιλήσω για μένα και να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου... Να βοηθήσω προσπαθώ και όχι πάντα με τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Κατά συνέπεια των παραπάνω ... σε όλες τις περιπτώσεις που προσπαθούμε να βοηθήσουμε... κανείς από μας δεν είναι σίγουρος... ή τουλάχιστο δεν θα πρέπει να είναι σίγουρος. Για τις απαντήσεις του σε "ιατρικά" θέματα.

Θεωρώ οτι στο ποστ 36 εξηγώ πλήρως την όλη στάση μου. Πιάνοντας το νήμα της κουβέντας, την αλληλουχία των μηνυμάτων, πιστεύω οτι χωρίς να ειναι κανεις σιγουρος για το αν έχει κατι το πουλακι, το γενικό νόημα που έβγαινε ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστικό για τον ιδιοκτήτη του, και πραγματικά μακάρι να ειναι κι έτσι η πραγματικότητα. Αν υπολογίσετε και αυτο που συχνά έχω παρατηρήσει σε καποια θέματα, δλδ, οτι κάποιος ισχυρίζεται κάτι, κι επειτα ακολουθούν κάμποσα μηνύματα που λένε μέςες άκρες τα ίδια, με αποτέλεσμα η άποψη του ενός να ενισχύεται, και να αποκτά μεγαλύτερη πιστότητα απο αυτην που έχει, στη συνείδηση του αναγνώστη τουλάχιστον, προβληματίστηκα πολυ κι έτσι έγραψα το προηγούμενο μήνυμα.

Όχι, δεν έχω υποψίες για το τι μπορεί να συμβαίνει με το πουλακι, αλλά και δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αυτο που βλέπω.
 
Φώτη, στην τελική και αν δεν βγάλεις άκρη με τον εκτροφέα, κι εφόσον δεν υπάρχει ή δεν βρεις κτηνίατρο εξειδικευμένο στα πτηνά στην περιοχή σου, ίσως θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο κάποιον από Αθήνα, να συμφωνήσεις τί χρήματα θέλει, και να στείλεις καθαρές φωτό από ό,τι σου ζητήσει (ρουθούνια και τα δύο, κοιλιά, κουτσουλιές, στήθος κλπ) και να σου κάνει διάγνωση από τηλεφώνου - ξαναλέω, αν δεν μπορεί να γίνει κάτι πιο άμεσο.
 
Αχ τι να λεμε τωρα... Εχει τρυπα ξεκαθαρα.
Μπορει να ειναι και ακαρεα...ή αν το πηρες ετσι να ειναι χτυπημα απο αλλο καναρινι.
Παντως πιστευω οτι πρεπει να το πας στον πτηνιατρο.
 
Τι να λέμε τώρα!Η τρύπα σήμερα φαίνεται πεντακάθαρα, δεν θα δώσεις τίποτα έτσι στα κουτουρού... Πρέπει να το πας στον γιατρό βρε Φώτη μου.
 
Σημερα δεν μπορω γιατι ειναι κλειστα αυριο θα παω στον εκτροφεα να μου πει περι με τι εχω να κανω
 
Σημερα δεν μπορω γιατι ειναι κλειστα αυριο θα παω στον εκτροφεα να μου πει περι με τι εχω να κανω
Γιατι ο εκτροφεας ειναι και γιατρος;
Ξερουμε ποση εμπειρια εχει;
Εδω σου ειπε οτι δεν εχει τιποτα χωρις καν να το δει... :/
 
Χθες ειχα παει σε εκτροφεα ιδιας ρατσας οχι εκει που την πηρα, δεν εχω αλλη λυση αφου δεν εχουμε πτηνιατρους θηβα/ξερει κανεις γιατι προκειτε;
 
Χθες ειχα παει σε εκτροφεα ιδιας ρατσας οχι εκει που την πηρα, δεν εχω αλλη λυση αφου δεν εχουμε πτηνιατρους θηβα/ξερει κανεις γιατι προκειτε;
Σε ενα αλλο θεμα που ειχα διαβασει παλι με τρυπα στο ραμφος ελεγε για παραμορφωση απο ακαρεα. Κανεις ομως δεν ξερει ακριβως τι μπορει να ειναι..
Πιστευω αν ηταν ακαρεα θα ειχε αλλη εμφανιση...
 
Αρχιζω να βλεπω το προβλημα με αλλη οψη τωρα που βλεπω το κλουβι. Εξηχε ενα σιρμα-σιδερο υπαρχει περιπτωση να χτυπησε εκει να τριβτικε;
 
Αρχιζω να βλεπω το προβλημα με αλλη οψη τωρα που βλεπω το κλουβι. Εξηχε ενα σιρμα-σιδερο υπαρχει περιπτωση να χτυπησε εκει να τριβτικε;
Δεν νομίζω.
Το πουλί σίγουρα θα έδειχνε αδιάθετο κατά την άποψή μου έπειτα από κάτι τέτοιο...
 
Αρχιζω να βλεπω το προβλημα με αλλη οψη τωρα που βλεπω το κλουβι. Εξηχε ενα σιρμα-σιδερο υπαρχει περιπτωση να χτυπησε εκει να τριβτικε;
Πολυ πιθανο...
Να ρωτησω τωρα εγω η ασχετη... Μηπως χρειαζεται και ασβεστειο;
Ισως ρωταω βλακεια απλα μου κανει εντυπωση πως εσπασε...
Δεν λεω οτι εσπασε λογο ασβεστιου απλα ισως λογο αυτου να ηταν πιο αδυναμο το ραμφος;! (μην με βρισετε 😛)
 
Της εχω σουπια... Παρασκευη θα κατευω αθηνα να παρω και υγρο και αλλα πραγματα
Θα χρειαστει να παρω κατι αλλο για ειδικα αυτην την περιπτωση;
 
Back
Top