Ασθένειες Προβλημα στο ραμφος του sun conure

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanoupa

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2008
Μηνύματα
99
Πόλη
Χανιά
καλησπερα παιδια θα ηθελα σας παρακαλω τη βοηθεια σας οποιος γνωριζει κατι.. Ο παπαγαλος μου τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει απο τη μια πλευρα του ενους ρουθουνιου του οτι εχει λιγοτερα πουπουλα αποτι στην αλλη και αυτο με εχει ανχωσει καπως.. καποιες φορες της ημερας φτερνιζεται αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο αυτο το εκανε απο τοτε που τον πηρα. και αλλες φορες βαζει με το ποδι του το νυχι του στο ρουθουνι και σα να ξυνεται.. αλλα οσο εχω παρατηρησει μονο απο το ενα οχι και στα 2. αλλα και αυτο το κανει απο πολυ παλια. τελευταιο που θα ηθελα να αναφερω και να ρωτησω ειναι οτι το ραμφος του σα να ξεφλουδιζει.. και αυτο απο οταν τον ειχα το θυμαμαι και το εκανε. ειναι φυσιολογικο; Οσο το ειχα ψαξει παλια δεν ειχα βρει που μπορει να οφειλεται η αν ετσι πρεπει. εχω δει και αλλους παπαγαλους να ειναι ετσι το ραμφος τους. ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω με αγωνια τις γνωσεις σας..
 
Γεια σου, βγάλε μια φωτογραφία του ρουθουνιού με το πρόβλημα αλλά και του σημείου που λείπει το πτέρωμα.
Αν δεν υπήρχε το θέμα με το ρουθούνι, το μυαλό μου θα πήγαινε κατ' ευθείαν σε διατροφικές ελλείψεις.
Ας δούμε να έχουμε μια εικόνα και αν συνεχιστεί, θα έλεγα να το πας σε γιατρό, Γιατί να ταλαιπωρείται το πουλάκι κι εσύ να ανησυχείς; Αττική ή αλλού βρίσκεστε;
Πες μας λίγα πράγματα για συνθήκες διαμονής του, ηλικία και διατροφή.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό, δεν το νομίζω κιόλας.
 
Γεια σου, βγάλε μια φωτογραφία του ρουθουνιού με το πρόβλημα αλλά και του σημείου που λείπει το πτέρωμα.
Αν δεν υπήρχε το θέμα με το ρουθούνι, το μυαλό μου θα πήγαινε κατ' ευθείαν σε διατροφικές ελλείψεις.
Ας δούμε να έχουμε μια εικόνα και αν συνεχιστεί, θα έλεγα να το πας σε γιατρό, Γιατί να ταλαιπωρείται το πουλάκι κι εσύ να ανησυχείς; Αττική ή αλλού βρίσκεστε;
Πες μας λίγα πράγματα για συνθήκες διαμονής του, ηλικία και διατροφή.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό, δεν το νομίζω κιόλας.


προσπαθησα να βαλω φωτογραφια αλλα μου λεει ''λαθος μεγαλο μεγεθος'' ενω ειναι μονο 1,5mb. μηπως κανω κατι λαθος;αν μπορεις βοηθησε με..

λοιπον τον εχω μεσα στο σπιτι, ειναι 6 χρονων σχεδον, διατροφη του δινω διαφορους σπουρους που περνω. του δινω κατα διαστηματα φρουτα( μηλο, μπανανα, χυμο απο πορτοκαλι, μανταρινι, αυγο) το καλοκαιρι του δινω περισσοτερα εποχιακα. η αληθεια ειναι οτι στον ηλιο τον βγαζω πιο σπανια. ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας αλλα θα αρχισω περισσοτερο απο αυριο.
το ρουθουνι του δεν εχει τιποτα το κακο εξωτερικα.. απλα οπως το βλεπω ειναι ελαφρως πολυ λιγο πιο μεγαλο επεδιη προφανως μονο σε αυτο βαζει το νυχι του. Πανω απο το ρουθουνι στη μια πλευρα (οχι και στις 2) εχει λιγο λιγοτερα πουπουλακια.η συμπεριφορα του μενει ιδια δεν εχω παρατηρησει κατι διαφορετικο θα ελεγα..

μενω χανια κρητης..
 
προσπαθησα να βαλω φωτογραφια αλλα μου λεει ''λαθος μεγαλο μεγεθος'' ενω ειναι μονο 1,5mb. μηπως κανω κατι λαθος;αν μπορεις βοηθησε με..
Διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και κάνε μέσω του προτεινόμενου προγράμματος resize στην φωτογραφία σου.
Ίσως κάποιο μικρό σωματίδιο έχει εγκλωβιστεί μέσα στο ρουθούνι του και χρειαστεί ιατρική βοήθεια.
Αν μου έλεγες ότι το πρόβλημα είναι πρόσφατο, θα σου έλεγα να το καθαρίζεις τακτικά με φυσιολογικό ορό, ρίχνοντας σταγόνες στο ρουθούνι, μήπως μαλακώσει και βγει. Εφόσον όμως είναι χρόνιο, προφανώς η απλή περιποίηση δεν φτάνει πλέον.
Η πιθανή ύπαρξη κάποιου έστω και μικρού ξένου σωματίδιου, θα δικαιολογούσε και το ξύσιμο και το ελαφρύ πρήξιμο και την απώλεια τοπικά πτερώματος.
Ας δούμε, μην το αφήσεις όμως γιατί θα του δυσκολεύει διαχρονικά και την καλή αναπνοή αυτό το θέμα και αφού το ξύνει, του δημιουργεί και νευρικότητα.
 
οκ σευχαριστω πολυ... Οριστε η φωτο..
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_1rsz_20160306_183222.webp
    rsz_1rsz_1rsz_20160306_183222.webp
    32,4 KB · Προβολές: 109
Μάλιστα, κατ' αρχήν να χαίρεσαι το όμορφο πουλάκι σου!
Βγάλε και μία κατά πρόσωπο να δούμε ισορροπία χαρακτηριστικών και διαφορά ρουθουνιών, αν μπορείς.
Οι σκέψεις μου παραμένουν οι ίδιες, φυσικά ειδικός δεν είμαι, περίμενε και άλλες γνώμες. Καλό γιατρό έχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
εδω στα χανια δεν εχουμε τοσο πολυ εξυδεικευμενους στα πτηνα.. Παρολα αυτα σε ενα που πηγα και ρωτησα μου ειπε μπορει να ειναι κανενας μυκητας και οτι θα μπορουσα να του βαλω λιγο μπενταντιν με μια μπατονετα..

σευχαριστω πολυ να σε καλα :)

αυτες ηταν οτι καλυτερο μπορεσα να βγαλω..
 

Συνημμένα

  • rsz_20160306_212914.webp
    rsz_20160306_212914.webp
    16,2 KB · Προβολές: 94
  • rsz_20160306_213219.webp
    rsz_20160306_213219.webp
    18,3 KB · Προβολές: 66
Όντως δεν φαίνεται καλά η διαφορά των δυο πλευρών, καλά δεν πειράζει.
Προσωπική, ερασιτεχνική γνώμη, τι θα έκανα εγώ αν δεν έβρισκα γιατρό ή κάποιον να ξέρει περισσότερα από εμένα.
Συχνές πλύσεις με φυσιολογικό ορό, το ρουθούνι ακόμα και τα δύο μια και επικοινωνούν. Ρίχνεις με σταγονόμετρο.
Αν υπάρχει μέσα κάτι, από ξένο σώμα ή ξεραμένη βλέννα θα το βοηθήσει. Ή σταδιακά θα μικρύνει και θα βγει ή θα απορροφηθεί και πάντως δεν το βλάπτεις με την καθαριότητα της περιοχής.
θα μπορουσα να του βαλω λιγο μπενταντιν με μια μπατονετα..
Το έκανες;
Το μπεταντίν το χρησιμοποιώ πολύ περιστασιακά και για μικρό χρονικό διάστημα αν χρειάζεται αντισηψία γιατί ξεραίνει τους ιστούς.
Θα φρόντιζα, όπως έτσι κι αλλιώς πρέπει, αλλά πιο εντατικά την γενικότερη υγεία του πουλιού, γιατί κάθε δυνατός οργανισμός διεκπεραιώνει πιο άνετα μικροπροβλήματα.
Εστίασε στην διατροφή https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-παπαγάλων-από-τον-tony-silva.22447/
και στις φυσικές προληπτικές θεραπείες
https://community.petbirds.gr/tags/alternative-medicine/.
Μια και σε βρήκα :) κράτα και τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων να σου βρίσκεται.
Στο ράμφος δεν βλέπω κάποιο θέμα, μια χαρά είναι.
Περίμενε γνώμες και από άλλους φίλους.
 
πως θα τον ζητησω; φυσιολογικο ορο; Ετσι το λενε;και ποσο πρεπει να ριχνω; Μπορει να τον πειραξει;
οχι το μπενταντιν δε το χρησιμοποιησα γιατι ειναι και λιγο δυσκολο να κατσει να του βαλω..
εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο μηπως ειναι τιποτα ακαρια αλλα μαλλον δεν παιζει..

σευχαριστω πολυ για ολα.. αυριο θα επισκευτω το κτηνιατρο και λεω να παρω και κανενα τηλ απο τους κτηνιατρους που εχετε βαλει εδω μηπως και με βοηθησει περισσοτερο...
 
πως θα τον ζητησω; φυσιολογικο ορο; Ετσι το λενε;και ποσο πρεπει να ριχνω; Μπορει να τον πειραξει;
Ναι φυσιολογικό ορό από φαρμακείο. Με σταγονόμετρο θα του ρίχνεις ας πέφτει έξω δεν σε νοιάζει. Μερικές σταγόνες, δεν είναι φάρμακο δεν χρειάζεται δοσολογία. Όχι δεν μπορεί να το πειράξει.
Ναι ψάξε για γιατρό, είναι το καλύτερο!
 
Ναι φυσιολογικό ορό από φαρμακείο. Με σταγονόμετρο θα του ρίχνεις ας πέφτει έξω δεν σε νοιάζει. Μερικές σταγόνες, δεν είναι φάρμακο δεν χρειάζεται δοσολογία. Όχι δεν μπορεί να το πειράξει.
Ναι ψάξε για γιατρό, είναι το καλύτερο!


θα ζοριστω για να του το κανω αλλα μαλλον θα το δοκιμασω.. Θα ρωτησω και τους κτηνιατρους αυριο..
μακαρι να του περασει συντομα
 
To ράμφος του φαίνεται πράγματι μια χαρά. Το δεξί του ρουθούνι φαίνεται μεγαλύτερο πιστεύω επειδή του λείπουν φτερά γύρω του κι ίσως το αριστερό να είναι λίγο βουλωμένο. Η διατροφή του πάντως ακούγεται λίγο ελειπής. Τα φρούτα δεν αρκούν και μάλιστα τόσο σπάνια. Χρειάζεται φρέσκα λαχανικά κάθε μέρα, μια καλή συσκευασμένη επώνυμη τροφή ή πέλετς και λιγότερα φρούτα κι αυγό. Η έκθεση στον ήλιο είναι απαραίτητη, όχι πολλά μέσα έξω στο σπίτι αλλά έστω δίπλα σε παράθυρο. Εαν η όρεξη και η διάθεσή του είναι φυσιολογικά δοκίμασε όσα σου πρότεινε η Μαρία και μας ενημερώνεις. Σαφώς κι αν εντοπίσεις κάποιον κτηνίατρο με γνώσεις για πτηνά καλό θα ήταν να τον συμβουλευτείς. :)
 
To ράμφος του φαίνεται πράγματι μια χαρά. Το δεξί του ρουθούνι φαίνεται μεγαλύτερο πιστεύω επειδή του λείπουν φτερά γύρω του κι ίσως το αριστερό να είναι λίγο βουλωμένο. Η διατροφή του πάντως ακούγεται λίγο ελειπής. Τα φρούτα δεν αρκούν και μάλιστα τόσο σπάνια. Χρειάζεται φρέσκα λαχανικά κάθε μέρα, μια καλή συσκευασμένη επώνυμη τροφή ή πέλετς και λιγότερα φρούτα κι αυγό. Η έκθεση στον ήλιο είναι απαραίτητη, όχι πολλά μέσα έξω στο σπίτι αλλά έστω δίπλα σε παράθυρο. Εαν η όρεξη και η διάθεσή του είναι φυσιολογικά δοκίμασε όσα σου πρότεινε η Μαρία και μας ενημερώνεις. Σαφώς κι αν εντοπίσεις κάποιον κτηνίατρο με γνώσεις για πτηνά καλό θα ήταν να τον συμβουλευτείς. :)


το ρουθουνι που λειπουν τα φτερα το ενα ειναι οντως πολυ λιγο μεγαλυτερο.. Πιο παλια του εδινα κατα διαστηματα και λαχανικα.. αλλα απο αυριο θα αρχισω να του ξαναβαζω.. Οπως επεισης πιο συχνα και τον ηλιο..στα σπορακια που του περνω εχει και πελετς μεσα.. Πιο παλια επερνα συσκευασμενη.. Αλλα την αφησα γιατι σκευτηκα οτι δε ξερεις ποσο καιρο ειναι και τις συνθηκες. Για ποιο λογο πιστευεις οτι ειναι καλυτερη η συσκευασμενη;
ναι η διαθεση του ειναι μια χαρα.. απλα με ανχωνει μηπως και οσο παει συνεχιζει να χανει πουπουλα και δε μπορω να το αντιμετοπισω η μηπως ειναι κατι αλλο χειροτερο..
επεισης στο πετσοπ που ψωνιζω μου προτειναν να του βαζω 1 φορα το μηνα το pulmosan που ειναι για τα ακαραια προλειπτικα και ενα αλλο που ειναι για τα σκουλικια στο στομαχι και θα παω να το παρω αυτη τη βδομαδα.
επεισης ξεχασα να αναφερω οτι του δινω βιταμινες στο νερο τη multi-vit που εχει και βιταμινη α.
 
για ποιο λογο πιστευεις οτι ειναι καλυτερη η συσκευασμενη;
Ποτέ και από πουθενά χύμα. Αν το μαγαζί που ψωνίζεις δεν έχει κίνηση σε συσκευασμένες, να παίρνεις από eshop ή από άλλο μαγαζί https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
επεισης στο πετσοπ που ψωνιζω μου προτειναν να του βαζω 1 φορα το μηνα το pulmosan που ειναι για τα ακαραια προλειπτικα
Όχι.
και ενα αλλο που ειναι για τα σκουλικια στο στομαχι και θα παω να το παρω αυτη τη βδομαδα.
Όχι.
Δεν κάνουμε ποτέ προληπτική φαρμακοθεραπεία. Είναι σαν να παίρνεις αντιβίωση μια φορά τον μήνα, δίμηνο καλού - κακού. Δεν στέκει. Είναι η λογική του παραλόγου.
Οδηγεί τον οργανισμό του πουλιού σε κατάρρευση.
Πρόσεχε και τους αδαείς γιατρούς. Αντιβίωση ΜΟΝΟ όταν έχουμε διαγνωσμένη ασθένεια.
Καλά κάνεις με τις βιταμίνες αλλά καλύτερα από φυσικές πηγές.
Διάβασε τα άρθρα που σου έδωσα, μην το αμελήσεις :)
 
Ποτέ και από πουθενά χύμα. Αν το μαγαζί που ψωνίζεις δεν έχει κίνηση σε συσκευασμένες, να παίρνεις από eshop ή από άλλο μαγαζί https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/

Όχι.

Όχι.
Δεν κάνουμε ποτέ προληπτική φαρμακοθεραπεία. Είναι σαν να παίρνεις αντιβίωση μια φορά τον μήνα, δίμηνο καλού - κακού. Δεν στέκει. Είναι η λογική του παραλόγου.
Οδηγεί τον οργανισμό του πουλιού σε κατάρρευση.
Πρόσεχε και τους αδαείς γιατρούς. Αντιβίωση ΜΟΝΟ όταν έχουμε διαγνωσμένη ασθένεια.
Καλά κάνεις με τις βιταμίνες αλλά καλύτερα από φυσικές πηγές.
Διάβασε τα άρθρα που σου έδωσα, μην το αμελήσεις :)

τα αποθηκευσα τα αρθρα :) θα τα διαβασω σιγουρα..
αυτο ομως με τα σκουλικια ας πουμε το κανουμε και στους σκυλους. Γιατι να μην ισχυει για τους παπαγαλους; Το κακο με τα πουλια ειναι οτι οταν παθουν κατι το καταλαβαινεις ισως αργα.. Παντως αυτο για τα σκουλικια ειχα διαβασει για το σκορδονερο που ειναι κ φυσικο.. και πιο παλια του ειχα δωσει καποιες φορες (4-5). τι λες;
 
αυτο ομως με τα σκουλικια ας πουμε το κανουμε και στους σκυλους. Γιατι να μην ισχυει για τους παπαγαλους;
Οι σκύλοι έχουν σίγουρα με την γέννησή τους. Για τους παπαγάλους πρέπει να προηγηθεί εξέταση, δεν είναι σίγουρο.
το κακο με τα πουλια ειναι οτι οταν παθουν κατι το καταλαβαινεις ισως αργα..
Σίγουρα αυτό είναι το άγχος μας, όμως αν δίνουμε φάρμακα θα τα αρρωστήσουμε εμείς και είναι κρίμα. Κάθε αντιβίωση τους ρημάζει το έντερο, αυτό σου λέω μόνο...
Σκορδόνερο και τσάγια να δίνεις, με ένα τέμπο κάθε 1,5-2 μήνες. Κι αυτά όχι συνέχεια αλλά τακτικά. Και μηλόξυδο από καιρού εις καιρόν.
 
Οι σκύλοι έχουν σίγουρα με την γέννησή τους. Για τους παπαγάλους πρέπει να προηγηθεί εξέταση, δεν είναι σίγουρο.

Σίγουρα αυτό είναι το άγχος μας, όμως αν δίνουμε φάρμακα θα τα αρρωστήσουμε εμείς και είναι κρίμα. Κάθε αντιβίωση τους ρημάζει το έντερο, αυτό σου λέω μόνο...
Σκορδόνερο και τσάγια να δίνεις, με ένα τέμπο κάθε 1,5-2 μήνες. Κι αυτά όχι συνέχεια αλλά τακτικά. Και μηλόξυδο από καιρού εις καιρόν.


ναι συνφωνω οτι με τα φαρμακα χωρις λογο χαλαει το ανοσοποιητικο τους.. Θα προτειμισω το φυσικο σκορδονερο λοιπον.. Το αλλο για τα ακαραια ριχνεις πισω στο λαιμο 2 σταγονες πανω στο δερμα. Δεν ειναι να το βαλεις στο νερο. Θεωρηται και αυτο φαρμακο πιστευεις; Γενικα ολα τα χρονια περα απο τις βιταμινες δε του εχω δωσει φαρμακα και γενικα προσεχω πολυ τι του δινω..

μια αλλη ερωτηση επ ευκαιριας ειναι καθε ποτε μπορω να τον κανω μπανιο; Εχει συγκεκριμενο διαστημα που πρεπει να περασει;
 
το αλλο για τα ακαραια ριχνεις πισω στο λαιμο 2 σταγονες πανω στο δερμα
Το ξέρω αλλά είναι ισχυρό δηλητήριο και αν δεν έχει ακάρεα, γιατί να του το βάλεις.
Ααα παρεμπιπτόντως, ακάρεα από χύμα τροφή κολλάνε.

μια αλλη ερωτηση επ ευκαιριας ειναι καθε ποτε μπορω να τον κανω μπανιο; Εχει συγκεκριμενο διαστημα που πρεπει να περασει
Και κάθε μέρα ακόμα, αναλόγως της εποχής και της όρεξης του πουλιού. Το αγαπάει το μπάνιο; Το πλησιάζει να πλατσουρίζει μόνο του; Ή το κάνεις εσύ με σπρέϋ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Το ξέρω αλλά είναι ισχυρό δηλητήριο και αν δεν έχει ακάρεα, γιατί να του το βάλεις.
Ααα παρεμπιπτόντως, ακάρεα από χύμα τροφή κολλάνε.


Και κάθε μέρα ακόμα, αναλόγως της εποχής και της όρεξης του πουλιού. Το αγαπάει το μπάνιο; Το πλησιάζει να πλατσουρίζει μόνο του; Ή το κάνεις εσύ με σπρέϋ;


τρελενεται! τον κραταω να μη παει μεχρι να βρω τη θερμοκρασια του νερου.. 😀 σαν τρελος κανει

απο χυμα κολανε; Πωπω δε ξαναπερνω γιατι καποιες φορες εχω πετυχει κατι σα μαμουνακια στο πατο του σακουλιου..
βεβαια εγω παντα του ξεχωριζω και τσεκαρω τη τροφη του..
 
κατι σα μαμουνακια στο πατο του σακουλιου..
Τώρα τρελάθηκα εγώ 😱
Ποτέ χύμα!
Αν μπορείς να βρεις, πάρε μια συσκευασία βρώσιμο ζεόλιθο να του έχεις, βοηθάει στην αποτοξίνωση αν φάει κάτι επικίνδυνο.
Στο μπάνιο στάζε και μερικές σταγόνες μηλόξυδο, κάνει πιο λαμπερό το πτέρωμα και αποθαρρύνει τα τυχόν παράσιτα.
 
Back
Top