Ασθένειες Προβλημα στραβωσε το ραμφος σε καναρινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gaara
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Gaara

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Πόλη
Χανιά
Παιδια σημερα προσεξα το ενα απο τα μικρα εναμιση μηνων δεν ηταν τοσο κινητικοκαι τωρα πριν λιγο ειδα πως το ραμφος του εχει στραβωσει. Δεν εχω ιδεα ποσο καιρο ειναι αλλα λογικα οχι πολυ. Το ειχα σε κλουβι 55*30*30. Μου φαινεται δυσκολο να το παθε απο τρακα. Μπορω να κανω κατι;Λογικα δεν μπορει να φαει... Να το παω αυριο σε κτηνιατρο;
 

Συνημμένα

  • DSC00247.webp
    DSC00247.webp
    36,3 KB · Προβολές: 137
καλα θα ειναι να το παρεις σε ενα γιατρο αυριο γιατι δεν θα μπορει να σπασει τους σπορους βαλτου μαλακες τροφες φρουτα και σπασε μερικους σπορους σε ενα γουδι και δωστου τα.
 
Skeletos.jpg

για να μαι ειλικρινης Gaara, δεν μου τυχε κατι τετοιο ουτε εχω ξαναδει την περιπτωση

Μου φαινεται δυσκολο να το παθε απο τρακα. Μπορω να κανω κατι;Λογικα δεν μπορει να φαει... Να το παω αυριο σε κτηνιατρο;
ειναι μικρο ακομα κ αν χτυπησε καπου στο ενωμα του ραμφους, πιθανολογω να στραβωσε, οσο κ αν σου φαινεται δυσκολο να το παθε απο 'τρακα'.
ισως κ αυτα οπως οι ανθρωποι, εχουν πιο μαλακα οστα οταν ειναι μικρα.
το πιθανοτερο ομως πιστευω, να ναι κατι σαν κραμπα.

αν ηταν γεννετικη ανωμαλια, οπως λεει κ η λεξη θα συνεβαινε απ την αρχη.

δεν νομιζω παντως οτι δεν θα μπορει να φαει εξ αιτιας αυτου

καλυτερα βαλε καποια μαλακη τροφη οπως μηλο πχ
κ παρακολουθησε το λιγο.

ισως επισης, αν μπορουσες να το πιασεις κ να ακουμπησεις πολυ ελαφρα το ραμφος του, μηπως επανελθει.

αν δεις δεν γινεται τπτ, παρε τηλεφωνο εναν γιατρο κ θα σου πει

παντως δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πας σε γιατρο.:)
 
ετσι ηταν και ενα στο πετ... Ετρωγε κανονικα, αλλα καλυτερα να το παρακολουθισεις για να δεις αν τρωει.. Και οπως ειπαν και παραπανω σπασμενους σπορους και μαλακες τροφες... Και στο πτηνιατρο...
 
δεν μπορει ομως να σπασει σπορους.
αυτη η πληροφορια θα ηταν οντως βασιμη φραγκισκο, αν την εδινε ο ιδιος ο Gaara, αφου πρωτα το παρακολουθησει κ βεβαιωθει
 
Θα προσπαθησω να το παω σε κτηνιατρο αυριο ετσι κ αλλιως να δω μηπως ειναι κατι που μπορει να διορθωθει.Ισως και να προυπηρχε το προβλημα σε μικροτερο βαθμο και να μην το προσεξα. Γενικως παντως τα προσεχω αρκετα τα πουλια οποτε μαλλον εγινε ραγδαια σημερα η και χθες η ζημια και ισως και να χειροτερεψει. Δεν αποκλειω το γεννετικο αλλα οι γονεις δεν εχουν καμια συγγενειακαι ειναι και οι 2 κοκκινα, οποτε μου φαινεται περιεργο. Δεν εχει συμβει σε κανεναν αυτο;
 
Και να χε συμβει σε καποιον αυτο Τακη δεν γινεται εμεις μεσω του ιντερνετ να σου πουμε τι θα κανεις. Μια επισκεψη σ εναν κτηνιατρο(απ΄οτι ξερω στα Χανια δεν υπαρχει πτηνιατρος) θα σου λυσει και θα μας λυσει την απορια τι επαθε.
 
Ναι το ξερω και εγω φιλε Φωτη😕, ευτυχως ομως ειμαι Αθήνα και εχω και γνωστο κτηνιατρο. Το επιασα λιγο με τα χερια κ ακουμπησα το ραμφος φανηκε σταθερο εκει. Θα το παω λοιπον και θα δειξει. Το πιο πιθανο ειναι να κουτουλησε καπου η κραμπα που ειπε και η Ευα.
 
Παιδιά, με το δικό μου καναρίνι έχει πάθει το ιδιο κάποτε... όταν πήγα να το πιάσω στο κλουβί αυτό τρόμαξε και χτυπήθηκε μάλλον στα κάγκελα... Και όταν το πήρα στα χέρια είδα ακριβώς το ίδιο σαν στη φώτο.
Το ακούμπησα πολυ ελαφρά στο ράμφος και μπέικε στη θέσει απο μόνο του.

Δεν ξαναεμφανιστικε ποτέ το πρόβλημα.

Παντός καλλίτερα να το κάνει ο γιατρός, σύμφωνο.
 
εχω ακουσει για ανθρωπους που απο ψυξη εχει στραβωσει για καποιες μερες το στομα τους.
ειναι λιγο απιθανο σεναριο για τα πουλακια μεν,😛 , αλλα μηπως εμεινε σε ρευμα;

παντως αν δεν μπορει να φαει, προσπαθησε να του δωσεις κατι εσυ οπωσδηποτε μεχρι να το δει γιατρος.

τα μικρα πουλια δεν αντεχουν πολλες ωρες νηστικα.
ενα δεκαωρο πχ για αυτα, ειναι πολυ μεγαλο διαστημα.

βαλε κ στο νερο καμια πολυβιταμινη αν εχεις. σε περιπτωση που δεν ετρωγε αρκετα αυτο το διαστημα που το επαθε θα το βοηθησει καπως 😉
 
Παιδια το πηγα στον κτηνιατρο και μου ειπε το πιο πιθανο ειναι να ειναι γεννετικο το προβλημακαι να εχει χαλαρους συνδεσμους στο ραμφος. Το κουνησε και το ραμφος στην αρχικη του θεση αλλα επανηλθε εκει που ηταν. Μου ειπε να του δινω αβγο για ασβεστιο και μια πολυβιταμινη μηπως σφιξουν οι συνδεσμοικαι να σπαω τους σπορους για λιγο μεχρι να βεβεωθω οτι μπορει να φαει μονο του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
απ οτι ξερω [σε περιπτωσεις ανθρωπων ομως] για τους χαλαρους συνδεσμους ευθυνεται η ελλειψη κολλαγονου κ αυτο συμβαινει σε μεγαλες ηλικιες απ οτι θυμαμαι.
για γεννετικο δεν εχω υπ'οψη μου -λεπτομερειες κλπ

παντως ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση
περαστικα ευχομαι :)
 
Παιδια το ραμφος του εχει επανελθει. Μετα το μασαζ που εφαγε απο τον γιατρο, μετα απο κανα τριωρο αρχισε να ισιωνει το κατω σαγονι και σημερα το πρωι ηταν τελειως ισιο. Το πουλακι τρελαθηκε στο φαι. Ελπιζω να παραμεινει ετσι:). Πολυ περιεργο ολο αυτο παντως γιατι δεν επανηλθε με μια κινηση αλλα σιγα σιγα.
 
Back
Top