Αναπαραγωγή Προετοιμασία αναπαραγωγής για Gouldian

Η πτερώρια σε όλο το μεγαλείο της. Πρώτη φορά βλέπω από κοντά να εξελίσσεται και είναι καλή και συναρπαστική εμπειρία. Σημερινές φωτογραφίες. Το κεφάλι του αρσενικού έχει γίνει σχεδόν άσπρο.
 

Συνημμένα

  • Resize of Gouldian 010.webp
    Resize of Gouldian 010.webp
    27,9 KB · Προβολές: 115
  • Resize of Gouldian 012.webp
    Resize of Gouldian 012.webp
    38,5 KB · Προβολές: 121
  • Resize of Gouldian 013.webp
    Resize of Gouldian 013.webp
    37,8 KB · Προβολές: 117
Είμαι στην ευχάριστη θέση να δούμε πώς αυτά τα πτηνά είναι άνετα. Gouldians μου δεν ήθελε για μένα να τοποθετήσετε τα χέρια μου σε κλουβί τους. Συγχαρητήρια για να γίνει φιλικό με τα πτηνά.

Είμαι πάντα εκπλήσσει πόσα φτερά αυτά τα μικρά πουλιά χάνουν κατά τη διάρκεια μιας μαδώ. Gouldians μου τους φινίρισμα είναι ακριβώς μαδώ τώρα.
 
Είμαι στην ευχάριστη θέση να δούμε πώς αυτά τα πτηνά είναι άνετα. Gouldians μου δεν ήθελε για μένα να τοποθετήσετε τα χέρια μου σε κλουβί τους. Συγχαρητήρια για να γίνει φιλικό με τα πτηνά.

Είμαι πάντα εκπλήσσει πόσα φτερά αυτά τα μικρά πουλιά χάνουν κατά τη διάρκεια μιας μαδώ. Gouldians μου τους φινίρισμα είναι ακριβώς μαδώ τώρα.

Ναι αυτό με εξέπληξε και μένα.
 
Η πτερώρια τελείωσε και το ζευγαράκι μου έγινε πολύ όμορφο. Το κεφάλι του αρσενικού μαύρισε τελικά. Εδώ και μερικές μέρες ερωτοτροπούν. Ο αρσενικός χορεύει και κελαηδάει όλη την ημέρα.Άρχισαν να μπαίνουν στη φωλιά. Τελικά επέλεξαν την πλαστική,έτσι αφαίρεσα την ξύλινη. Τους δίνω αυγό με τα τσόφλια που το τρώνε πολύ(ναι το συνήθησαν)σποράκια, κεχρί σε τσαμπίκαι βλαστομένους σπόρους.όριστε και σημερινές φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • Resize 007.webp
    Resize 007.webp
    22 KB · Προβολές: 144
  • Resize 008.webp
    Resize 008.webp
    28,6 KB · Προβολές: 148
Τι ομορφα που ειναι!Φτου φτου! Νομιζω ομως Κωσταντινε οτι τα νυχακια τους ειναι μεγαλα. Δεν ξερω ισως να ειναι και το παχος της πατηθρας, αλλα ετσι μου φαινεται.
 
Τι ομορφα που ειναι!Φτου φτου! Νομιζω ομως Κωσταντινε οτι τα νυχακια τους ειναι μεγαλα. Δεν ξερω ισως να ειναι και το παχος της πατηθρας, αλλα ετσι μου φαινεται.

Και εγώ αυτό νομίζω, αλλά δεν θέλω να τα πειράξω τώρα γιατί δείχνει να φτιάχνουν τη φωλιά τους.
 
Κωνσταντινε δεν ξερεις ποσο χαιρομαι για σενα.Μπραβο.Ανυπομονω να δω τα μικρα στην φωλια. Σου βαζω κι ενα ματι προοληπτικα..:D
20081229173327matia%201.jpg
 
Με το καλό να δεχτεις και τα μωρά σύντομα Κωσταντίνε!

Μήπως θα έπρεπε να τους δώσεις και κάποιο συμπλήρωμα ασβεστίου;
 
Georgina τους έχω σουπιοκόκαλο και τρώνε πολύ το κέλυφος από το αυγό.
Ευχαριστώ Φώτη και pantazo.
 
Και εγώ αυτό νομίζω, αλλά δεν θέλω να τα πειράξω τώρα γιατί δείχνει να φτιάχνουν τη φωλιά τους.
Και πολυ καλα κανεις Κωσταντινε! Η ερωτηση αφορουσε πιο πολυ εμενα που βλεπω κατι αντιστοιχο στην καναριτσα μου και δισταζω να τις τα κοψω. 🙂Περιμενουμε με χαρα τα μικρα σου!(απο τωρα με πιανει η ανυπομονησια)Φανταζομαι χρωματα! Πρωτα απο ολα να ειναι γερα τους ευχομαι! 🙂
 
Κωνσταντινε μας εφτιαξες το πρωινο με την πανδαισια χρωματων κι ομορφιας


Και εγώ αυτό νομίζω, αλλά δεν θέλω να τα πειράξω τώρα γιατί δείχνει να φτιάχνουν τη φωλιά τους.

Εγω ανησυχω μηπως προκαλεσει προβλημα τα μεγαλα νυχια...
Αν δεν τα κοψεις να τα παρακολουθεις στενα μην μπλεχτουν σε κανα νημα... Εγω ειμαι της γνωμης να τα κοψεις... Εξαλλου σε εχουν συνηθισει οπως φαινεται απο τις φωτο 😉
 
Κωνσταντίνε σου εύχομαι καλά γεννητούρια! 🙂
Tα δικά μου gouldian και χορεύουν και κάνουν και σεξξ!(μην μας ακούσει και κανά μικρό παιδί)!
Φωλιά δεν τους έχω βάλει ακόμα, αλλά αρχές Ιούνη θα ξεκινήσω την διαδικασία. Πάντως απ'το πρωί τραγουδάει χορεύει και...
Τα έχω 5 μήνες και πριν από ένα μήνα ήρθαν κοντά(ζευγαράκι!)Τους είχα κάνει αγωγή και για την πτερόροια πριν ένα μήνα και αγωγή με Pulmosan, μήπως και έχει κανά υπόλοιπο από ακάρεα!
Θα βάλω φωτογραφίες από το ζεύγος μου!
 
Κωνσταντινε στην φυση τα γκουλντιανς περνούν πτεροροια με το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου. Στα πουλια εκτροφης πολλες φορες η πτεροροια ειναι ενδειξη για την διακοπη της αναπαραγωγης. Πολλα μαλιστα παρατουν την γεννα αν μπουν σε πτεροροια λογω ενστικτου επιβιωσης-αυτοσυντηρησης. Στις παρακατω φωτογραφιες σου δειχνω ποσο ανοιχτοχρωμο ειναι το ραμφος της θυληκιας μου που μολις τελειωσε την πτεροροια (τελευταια φωτογραφια). Στην πρωτη δες ποσο σκουρο ηταν κατα την αναπαραγωγη. Στην δευτερη αρχιζει να "ασπριζει" καθως τελειωνει την πτεροροια της.
 

Συνημμένα

  • normal red head male + normal mikro 2hs gennas + mikro 1hs gennas + normal yellow head female.webp
    normal red head male + normal mikro 2hs gennas + mikro 1hs gennas + normal yellow head female.webp
    50,5 KB · Προβολές: 128
  • DSC02332edit.webp
    DSC02332edit.webp
    11 KB · Προβολές: 118
  • DSC02397.webp
    DSC02397.webp
    43,4 KB · Προβολές: 104
Κωνσταντινε στην φυση τα γκουλντιανς περνούν πτεροροια με το τελος της αναπαραγωγικης περιοδου. Στα πουλια εκτροφης πολλες φορες η πτεροροια ειναι ενδειξη για την διακοπη της αναπαραγωγης. Πολλα μαλιστα παρατουν την γεννα αν μπουν σε πτεροροια λογω ενστικτου επιβιωσης-αυτοσυντηρησης. Στις παρακατω φωτογραφιες σου δειχνω ποσο ανοιχτοχρωμο ειναι το ραμφος της θυληκιας μου που μολις τελειωσε την πτεροροια (τελευταια φωτογραφια). Στην πρωτη δες ποσο σκουρο ηταν κατα την αναπαραγωγη. Στην δευτερη αρχιζει να "ασπριζει" καθως τελειωνει την πτεροροια της.

Στο ποστ 24 φαίνεται καλά η μύτη τους. Δηλαδή ο αρσενικός είναι έτοιμος αφού φτιάχνει φωλιά και αυτή όχι;Υπάρχει ετεροχρονισμός στο ζευγαράκι μου;
 
Ετεροχρονισμος, αφου περασαν ταυτοχρονα πτεροροια δεν νομιζω να υπαρχει. Στην εκτροφη εν αντιθεση με την φυση, εχω δει οτι τα γκουλντιανς μπορουν να μπουν πολυ ευκολα σε φαση αναπαραγωγης απλα και μονο με την υπαρξη φωλιας και νηματος. Μπορουν να ξεκινησουν και χωρις να ειναι καταμαυρη η μυτη τους (στα θυληκα). Απο εκει και περα ειναι στον εκτροφεα η αποφαση να τα βαλει ή οχι.
 
Μια μικρή ενημέρωση. Ο αρσενικός συνεχίζει να φτιάχνει φωλιά με πολύ αργούς ρυθμούς και να μπαινοβγαίνουν και τα δύο στη φωλιά. Σήμερα το πρωί το ζευγαράκι μου ολοκλήρωσε τη σχέση τους μπροστά μου (δεν ντράπηκαν καθόλου θα έλεγα). Είδομεν πότε θα τελειώσει αυτή η φωλιά δέκα μέρες τώρα τη παλεύει.😱
 
Back
Top