Αναπαραγωγή Προετοιμασία αναπαραγωγής για Gouldian

Κωνσταντίνε καλημέρα. Η συμπεριφορά που περιγράφεις είχαν τα δικά κου πέρυσι. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ηλικία (ωριμότητα) παίζει σημαντικό ρόλο. Τα δικά σου είναι χρονιάρικα ή ποιό μικρά; Η θηλυκιά είναι πρωτάρα;
 
Κωνσταντίνε καλημέρα. Η συμπεριφορά που περιγράφεις είχαν τα δικά κου πέρυσι. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ηλικία (ωριμότητα) παίζει σημαντικό ρόλο. Τα δικά σου είναι χρονιάρικα ή ποιό μικρά; Η θηλυκιά είναι πρωτάρα;


Έχω παρατηρήθηκε παρόμοια συμπεριφορά με Gouldians μου. Σκεφτόμουν ότι η εμπειρία και η ηλικία είχαν κάτι να κάνει με τα προβλήματα.
 
Κωνσταντίνε καλημέρα. Η συμπεριφορά που περιγράφεις είχαν τα δικά κου πέρυσι. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ηλικία (ωριμότητα) παίζει σημαντικό ρόλο. Τα δικά σου είναι χρονιάρικα ή ποιό μικρά; Η θηλυκιά είναι πρωτάρα;

To δαχτυλίδι της θηλυκής γράφει 2006 και δεν ξέρω αν είναι πρωτάρα. Του αρσενικού γράφει 2008. Τι να πω δεν ξέρω.😕
 
Ας θεωρήσουμε ότι το θηλυκό είναι εντάξει. Με το περιβάλλον που τα διατηρείς τι γίνεται; Τα έχεις συνέχεια στον ίδιο χώρο ή τους αλλάζεις πχ τα βγάζεις έξω, τα σκεπάζεις το βράδυ, κτλ. Τα ενοχλείς τακτικά ή όχι; Η φωλιά που χρησιμοποιείς τι είναι; Στα δικά μου που, όπως ανέφερα, είχαν την ίδια συμπεριφορά πέρυσι χρησιμοποίησα φωλιά για παπαγαλάκια (ξύλινο κουτί ορθογώνιο παραλληλόγραμο όπου στη μία άκρη ήταν η είσοδος της φωλιάς). Φέτος που πάνε όλα καλά την είχα έγκαιρα διαμορφώσει σε κύβο.
 
Ας θεωρήσουμε ότι το θηλυκό είναι εντάξει. Με το περιβάλλον που τα διατηρείς τι γίνεται; Τα έχεις συνέχεια στον ίδιο χώρο ή τους αλλάζεις πχ τα βγάζεις έξω, τα σκεπάζεις το βράδυ, κτλ. Τα ενοχλείς τακτικά ή όχι; Η φωλιά που χρησιμοποιείς τι είναι; Στα δικά μου που, όπως ανέφερα, είχαν την ίδια συμπεριφορά πέρυσι χρησιμοποίησα φωλιά για παπαγαλάκια (ξύλινο κουτί ορθογώνιο παραλληλόγραμο όπου στη μία άκρη ήταν η είσοδος της φωλιάς). Φέτος που πάνε όλα καλά την είχα έγκαιρα διαμορφώσει σε κύβο.

Ναι τα έχω στον ίδιο χώρο και δεν τα μετακινώ. Τα ενοχλώ μόνο όταν τους βάζω φαγητό και αυτό το πρωί στις έξι πριν φύγω για τη δουλειά χωρίς να έχει πολύ φως και είναι ήρεμα. Η φωλιά φαίνεται σε παραπάνω ποστ. Τους είχα βάλει και για παπαγαλάκια ξύλινη και πλαστική για Gouldians. Επέλεξαν μόνα τους την πλαστική. Ναι το βράδυ τα σκεπάζω όταν επιστρέφω σπίτι όπου κοιμούνται για να μην τα ενοχλώ.
 
Ισως το να τα σκεπάζεις το βράδυ θα πρέπει να το αποφύγεις. Δοκίμασέ το ώστε να δεις τις αντιδράσεις των πουλιών.
 
Ισως το να τα σκεπάζεις το βράδυ θα πρέπει να το αποφύγεις. Δοκίμασέ το ώστε να δεις τις αντιδράσεις των πουλιών.

O χώρος μου είναι ενιαίος για το λόγο αυτό τα σκεπάζω να μην ενοχλούνται από το φως τους επισκέπτες κλπ. Τα έχω στο καθιστικό. Όσες φορές δεν τα σκέπασα δεν κοιμόντουσαν.
Σήμερα ο αρσενικός έχει ταράξει το σουπιοκόκαλο. Η θηλυκή δεν θα έπρεπε να το τρώει και αυτή;Βέβαια τρώνε πολύ το βραστό αυγό πολτοποιημένο οπότε τρώγοντας το κέλυφος λαμβάνουν ασβέστιο. Μάλλον πάνε για δεύτερη γέννα. Όλο με τη φωλιά ασχολείται ο αρσενικός μπαινοβγαίνει και τη τακτοποιεί αλλά και η θηλυκή. Το πρωί το έκαναν πάλι. Νομίζω ότι σε μερικές μέρες θα έχουν ξανά αυγά.
 
Kωνσταντινε γιατι δεν κανεις αυτο που κανουν οι περισσοτεροι;Να παρεις κι ενα ζευγαρακι:D society finch να βαζεις σ αυτα τα αυγα.
 
Kωνσταντινε γιατι δεν κανεις αυτο που κανουν οι περισσοτεροι;Να παρεις κι ενα ζευγαρακι:D society finch να βαζεις σ αυτα τα αυγα.

Φώτη καλή η σκέψη σου αλλά τώρα δεν είναι εφικτή στο μάλλον ίσως.
 
Το ζευγαράκι μου προετοιμάζεται για τη δεύτερη γέννα. Ξέχασα να σας πω ότι την πρώτη φορά δεν είχε τελειώσει τη φωλιά σαν αυγό μέχρι πάνω όπως έχω δει σε φωτογραφίες και γέννησε η θηλυκή. Τώρα τους έδωσα υλικό από χτες και έχει πάθει αμοκ και το βάζει όλο μέσα. Έχει φτάσει μέχρι απάνω τώρα.Χτες ζευγάρωσαν τέσσερις φορές. Μπαινοβγαίνουν στη φωλιά συνεχώς. Πιστεύω τώρα να είναι πιο εμπειρα και συνεπή.
 
Θα πρότεινα να μην καλύπτεις το κλουβί τα βράδυα για κάποιο χρονικό διάστημα. Παντως φαίνεται ότι όλα πάνε καλά.
 
Αυτό είναι καλή είδηση, Κωνσταντίνος! Ελπίζω για την επιτυχία αυτή τη φορά.
 
Θα πρότεινα να μην καλύπτεις το κλουβί τα βράδυα για κάποιο χρονικό διάστημα. Παντως φαίνεται ότι όλα πάνε καλά.

Aντώνη δεν θα ενοχλούνται με το φως; Ο χώρος μου είναι ενιαίος. Καλά θα το δοκιμάσω. Πάντως όταν τα σκεπάζω κοιμούνται γυρνώντας σπίτι και ούτε που το παίρνουν χαμπάρι. Ευχαριστώ.
 
Τελικά σήμερα η θηλυκή ανακάλυψε και έτρωγε σουπιοκόκαλο κάτι που δεν έκανε στη πρώτη γέννα αν και έτρωγε πολύ το κέλυφος αυγού που τους έδινα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Καλημέρα σήμερα ξεκίνησε η δεύτερη γέννα και ήρθε το πρώτο αυγό.
 

Συνημμένα

  • 050202007_small.gif
    050202007_small.gif
    6,9 KB · Προβολές: 63
Κωνσταντίνε τα πράγματα πάνε καλά. Προτείνω να σταματήσεις να κοιτάζεις τη φωλιά... όσο δύσκολο και να είναι. Αντώνης
 
Κωνσταντίνε τα πράγματα πάνε καλά. Προτείνω να σταματήσεις να κοιτάζεις τη φωλιά... όσο δύσκολο και να είναι. Αντώνης

Καλημέρα.Λες ε; Όταν θα κάθεται συνέχεια μέσα θα σημαίνει ότι τελείωσε έτσι;και τότε θα πρέπει να μετράω τις μέρες.
 
Κωνσταντίνε, είμαι και εγώ σε ανάλογη φάση. Μόλις ολοκλήρωσε τη δεύτερη γέννα και το θηλυκό κάθεται συνέχεια μέσα στη φωλιά. Εγώ από τη μεριά μου άλλαζα τα αυγά (δάσκαλε που δίδασκες...) και τα επανατοποθέτησα όταν γεννήθηκε το 4ο αυγό. Η δική μου εμπειρία λέει ότι αν το ζευγάρι είναι αφοσιωμένο στη γέννα και να ενοχληθεί λίγο δεν πειράζει θα επιστρέψει στα καθήκοντά του. Αλλά αν είναι πχ φοβησμένα είναι πολύ πιθανόν να μη κλωσσάνε επιμελώς ΄κάτι που θα οδηγήσει σε αποτυχία.
 
Back
Top